Samsung oficjalnie ogłosił inwestycję w fabrykę oraz badania nad technologią QD-OLED. Przedstawiamy wam szczegółowe plany koreańskiej firmy na najbliższe lata.
Nowe zakłady produkcyjne zajmujące się wytwarzaniem paneli QD-OLED będą powstawały łącznie sześć lat (do 2025), a realizacja projektu jest wieloetapowa. Koszt inwestycji opiewa na 10,8 miliardów dolarów.
Pierwszym krokiem będzie przystosowanie linii produkcyjnej LCD w fabryce w Tangjong w Korei do wytwarzania paneli QD-OLED. Zakład ten produkuje obecnie 125 tysięcy substratów na panele LCD, a nowe panele QD-OLED będą tam powstawać od pierwszego kwartału 2021 w liczbie 30 tysięcy substratów.
Samsung Display docelowo przystosuje wszystkie swoje fabryki LCD Gen 8 (wytwarzające obecnie 360 tys. substratów miesięcznie) pod produkcję QD-OLED. Miesięcznie będą one w stanie docelowo wytworzyć 100 tys. nowego typu substratów miesięcznie.
Według Display Supply Chain Consultants połączenie technologii OLED z kropkami kwantowymi uprości proces produkcji, a także zwiększy liczbę wytwarzanych paneli, jak również obniży koszty materiałów. DSCC tłumaczy to mniejszą liczbą wymaganych subpikseli (trzy zamiast czterech w WRGB OLED) oraz dwie warstwy emisyjne (zamiast czterech).
Według wyliczeń DSCC produkcja metra kwadratowego substratów QD-OLED będzie wynosiła 26 dolarów, podczas gdy wytwarzanie substratów WOLED kosztuje 95 dolarów na metr kwadratowy.
ZOBACZ TAKŻE: Potężna inwestycja Samsunga w technologię QD-OLED!
Decyzja o przestawieniu się na produkcję QD-OLED jest podyktowana m.in. zwalniającym popytem na smartfony. W tym segmencie Samsung dominuje w sprzedaży z 90% udziałem na mobilnym rynku OLED. Ponadto chińska konkurencja w segmencie telewizorów pracuje nad nowymi technologiami, w tym dwuwarstowymi LCD TV. Panele typu LCD są coraz mniej opłacalne dla firm typu Samsung czy LG ze względu na agresywną strategię cenową chińskich rywali.
Najbliższe lata zapowiadają się więc bardzo ciekawe pod względem produkcji telewizorów koreańskiego giganta. Obok nowych modeli QLED TV, prawdopodobnie za 2-3 lata (2022? 2023?) mogą pojawić się telewizory QD-OLED. Nie zapominajmy też o mocno forsowanej przez Samsunga technologii MicroLED.
Źródło: OLED-info, ZDNet
Możecie również u nas przeczytać:
- CES 2018: Samsung prezentuje MicroLED TV, QLED 8K TV, flagowiec QLED z Direct-LED, usprawniony Smart TV
- Samsung ma problemy z panelami QD-OLED?
- Samsung opóźni produkcję QD-OLED TV
- TCL pracuje nad swoją wersją technologii QD-OLED
- Samsung: wkrótce ostateczna decyzja w sprawie QD-OLED
(3726)
Czy one będą mniej lub wcale odporne na wypalenia?
A czy ktoś wyprodukował (wymyślił) gumę, która się nie ściera (np. na butach lub w oponach) albo jeansy, które się nie przecierają kiedy się je nosi?