Home Testy Kino domowe Testujemy niedrogi model soundbar Sharp HT-SBW460. Doskonałe rozwiązanie na słaby dźwięk w telewizorze!
Testujemy niedrogi model soundbar Sharp HT-SBW460. Doskonałe rozwiązanie na słaby dźwięk w telewizorze!

Testujemy niedrogi model soundbar Sharp HT-SBW460. Doskonałe rozwiązanie na słaby dźwięk w telewizorze!

8.63K
3

Sharp – marka z japońskim rodowodem, mająca solidne zaplecze techniczne, zaoferowała model przystępnego cenowo soundbara HT-SBW460 z Dolby Atmos . Sharp znany jest ze swoich innowacji czego przykładem może być fakt, że znacznie wcześniej niż reszta rynku, oferował naprawdę duże telewizory i to w stosunkowo przystępnych jak na tamte czasy cenach. HT-SBW460 to kompaktowy 3.1-kanałowy soundbar z bezprzewodowym subwooferem, w technologii wirtualnego dźwięku przestrzennego. Jest to młodszy brat testowanego przez nas wcześniej HT-SBW800. Soundbary małe jak testowany Sharp, cieszą się rosnącą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ obiecują poprawić słaby dźwięk nowoczesnych telewizorów i mają niewielkie zapotrzebowanie na miejsce. Oprócz obowiązkowej poprawy reprodukcji dźwięku z telewizora, przejmują one funkcję całego systemu hi-fi. Konsole do gier, Blu-Ray, DVD, CD lub odtwarzacze sieciowe można łatwo podłączyć do soundbara. Powiązany subwoofer odbiera sygnały audio bezprzewodowo, co gwarantuje elastyczną integrację z przestrzenią życiową. Soundbar SBW460 oferuje także bezprzewodowy odbiór dźwięku przez Bluetooth. Listwa z Dolby Atmos, która nie kosztuje fortuny i brzmi dobrze? Sprawdźmy jak w rzeczywistości gra ten soundbar i czy warto go kupić. Odpowiedzi za moment znajdziemy w poniższym teście i dowiemy się co ma do zaoferowania ta mała zgrabna listwa dźwiękowa.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos 1

Dostępność
Soundbar SHARP HT-SBW460 Dolby Atmos 1199 zł (cena promocyjna)

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Soundbar Sharp HT-SBW460 – konstrukcja

Dla osób, które nie mają miejsca na wielokanałowy system dźwięku przestrzennego uzyskiwany z tradycyjnych kolumn głośnikowych, są produkowane soundbary takie jak Sharp HT-SBW460. Wyceniany jest on na 1199 zł, przy czym jest to system 3.1 o całkowitej mocy 440 W i wsparciu dla dźwięku Dolby Atmos. Biorąc pod uwagę specyfikację, brzmi to dobrze i tak wygląda po wyjęciu z pudełka.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos wygląd 3Wygląd wpisuje się w stylistykę urządzeń Sharpa z ostatnich lat. Jest on wykonany z szaro-srebrnego plastiku odpornego na ślady po palcach. Spasowanie elementów nie budzi zastrzeżeń, a całość wydaje się bardzo solidna. Przy wadze 2,5 kg jest on stosunkowo lekki a dzięki gumowym nóżkom nie ślizga się po meblach i stabilnie trzyma się na szafce. Starannie zaprojektowany soundbar razem z subwooferem oszczędza nam miejsce w pomieszczeniu i jest łatwy w konfiguracji. Swoimi gabarytami nie ogranicza funkcji ani jakości dźwięku.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos wygląd 2

Soundbar HT-SBW460 jest typowych kompaktowych rozmiarów w swojej klasie, ma 950 mm szerokości, 105 mm głębokości i 70 mm wysokości i będzie pasował do większości małych i średniej wielkości telewizorów. Soundbar po dokładnych oględzinach sprawia wrażenie dobrze wykonanego i wygląda elegancko dzięki minimalistycznemu designowi. Dzięki zaokrąglonym krawędziom i wzornictwu doskonale prezentuje się w każdym salonie. Nie ma tu nadmiaru zdobień. Metalowa kratka z matowym czarnym wykończeniem owija się wokół przedniej części listwy kryjąc wszystkie przetworniki i czytelny wyświetlacz LED, który znajduje się z prawej strony między logo producenta a oznaczeniem Dolby Atmos. Jasny wyświetlacz LED informuje o źródle i trybie, świeci się na biało a jego światło nas nie rozprasza. Po przejściu w tryb czuwania zmienia się w pojedynczą białą diodę.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos wyświetlacz

Prawa i lewa strona głównej jednostki pokryte są jednolitym szarym plastikiem, odrobinę jaśniejszym od reszty obudowy. Jeśli nie mamy pod ręką pilota, na boku listwy znajduje się seria przycisków bezpośredniego wyboru do sterowania głośnością, przełączaniem wejść, odtwarzaniem, pauzą i zasilaniem.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos wygląd

Wszystkie te funkcje dużo łatwiej obsługiwać z poziomu pilota. Jest on kompaktowy i lekki. Głośność, wybór wejścia, tryby i ustawienia dźwięku są dokonywane za pomocą małych, poręcznych przycisków. Jeśli smartfon jest podłączony do soundbara przez Bluetooth, możliwe jest przechodzenie między utworami.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos pilot

Dołączony do listwy bezprzewodowy subwoofer to prostopadłościenna czarna kostka o 240 mm szerokości, 240 mm głębokości i 415 mm wysokości oraz 5,6 kg wagi. Podobnie jak listwa wykonany jest on z tworzywa i pozbawiony zdobień, jeśli nie liczyć logo producenta na froncie. Znajdziemy tutaj otwór bass reflex, przycisk do parowania z główną jednostką oraz miejsce na przewód zasilania. Od spodu mamy odsłoniętą membranę głośnika niskotonowego oraz cztery nóżki, na których możemy go postawić. Głośnik basowy można umieścić praktycznie w dowolnym miejscu pomieszczenia ponieważ transmisja dźwięku jest bezprzewodowa a zatem nie ma potrzeby układania kabli.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos subwoofer

Patrząc od strony przetworników listwa składa się z czterech 2″ głośników wbudowanych pod metalową maskownicą, prawego i lewego oraz dwóch środkowych dających łączną moc 100W (RMS) oraz 6,5″ głośnika w subwooferze o mocy 120W (RMS). W tylnej części soundbara znajdują się wszelkie złącza potrzebne do jego działania. Znajdziemy tu trzy porty HDMI, port USB 2.0, AUX, wejście optyczne, koaksjalne, gniazdo zasilania oraz USB do odtwarzania muzyki tylko formacie mp3 z przenośnych kart pamięci do pojemności 32 gigabajtów. Taki zestaw złączy umożliwia bezproblemową komunikację z urządzeniami dostępnymi na rynku. Dwa gniazda wejściowe HDMI pass-through z obsługą rozdzielczości 4K umożliwiają podłączenie urządzeń zewnętrznych oraz sterowanie nimi za pomocą jednego pilota. Soundbar umożliwia przesyłanie sygnału z wyjścia HDMI ARC z sygnałami 4K i 3D do obsługujących go telewizorów.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos porty hdmi

Głośność można regulować za pomocą pilota telewizora. Jeśli aktywujemy funkcję HDMI-CEC w telewizorze, możemy nawet włączać i wyłączać soundbar i telewizor za jednym naciśnięciem przycisku. Ponieważ soundbar Sharp obsługuje cyfrowe formaty dźwięku przestrzennego Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD I Dolby Atmos, wyjście dźwięku telewizora powinno być ustawione na strumień bitów. Producent zadbał o bogaty osprzęt. W zestawie znajduje się kabel jack 3,5mm, kable zasilające, przełączki do zasilania, kabel HDMI, pilot, dwie baterie AAA i instrukcje obsługi. Sharp daje nam dwie możliwości. Ustawienia belki na blacie stołu lub możliwość montażu na ścianie. Soundbar jest oczywiście dostarczany ze wspornikami do montażu na ścianie. Mało który soundbar jest tak bogato wyposażony w dodatkowe akcesoria.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos zestaw

Na koniec opisu wyglądu i budowy warto porównać oba soundbary producenta zestawione koło siebie. Testowany model porównujemy do flagowego SBW800:

Soundbar Sharp HT-SBW460 kontra Sharp HT-SBW800 1Soundbar Sharp HT-SBW460 kontra Sharp HT-SBW800 2Soundbar Sharp HT-SBW460 kontra Sharp HT-SBW800 3



Prosta i intuicyjna obsługa

Podłączenie soundbara z subwooferem nie stanowi najmniejszego problemu i odbywa się szybko i sprawnie. Oba urządzenia łączą się automatycznie i od razu gotowe są do odtwarzania. Zasięg, na jakim subwoofer łączy się z soundbarem wynosi około 20 metrów.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos subwoofer parowanie

Belkę podłączamy przez HDMI z ARC do telewizora a do niej nasze urządzenia. Sharp HT-SBW460 obsługuje funkcję HDMI CEC, dzięki czemu urządzenie włącza się równocześnie z telewizorem i innymi kompatybilnymi urządzeniami oraz możemy sterować nim z poziomu jednego pilota. Wszystko to sprawia, że konfiguracja Sharp HT-SBW460 jest bardzo łatwa. Po podłączeniu wejść i wyjść HDMI oraz ustawieniu subwoofera nie jest wymagana żadna dodatkowa konfiguracja.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos HDMI ARC

Podstawowa obsługa przełączanie między źródłami, zmiana głośności, korzystanie z equalizera odbywa się prosto i intuicyjnie. Z poziomu pilota możemy indywidualnie regulować tony niskie i wysokie w zakresie od -5 do +5 oraz mamy zestaw gotowych presetów: Movie, Music, News, Night i Flat. Możemy przesyłać strumieniowo dźwięk do soundbara przez Bluetooth 4.2 o profilach A2DP, AVRCP, ale nie mamy możliwości przesyłania strumieniowego Wi-Fi a więc nie ma wsparcia dla Spotify Connect i AirPlay 2. Dzięki Bluetooth nie tylko smartfony i tablety, ale także komputery mogą komunikować się bezprzewodowo z soundbarem. Bluetooth umożliwia bezprzewodowy odbiór muzyki. Aby to zrobić, należy najpierw podłączyć komputer, smartfon lub tablet do soundbara Sharp. Proces parowania rozpoczyna się poprzez przytrzymanie przycisku Bluetooth przez dwie sekundy. Następnie wystarczy wybrać HT-SBW460 jako nośnik odtwarzania w ustawieniach dźwięku odtwarzacza i można rozpocząć bezprzewodowe słuchanie muzyki. Pasek obsługuje kilka standardów dźwięku przestrzennego ale nie musimy nic robić, aby je włączyć. Listwa automatycznie przełączy się w najbardziej odpowiedni tryb, wskazując wyraźnie, jakiego rodzaju połączenia używa na wyświetlaczu LED. Sharp HT-SBW460 nie ma wsparcia dla DTS, gdy sygnału taki zostanie wykryty, soundbar przełącza się w tryb audio PCM i miksuje sygnał do stereo.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos łączność BT



Odsłuch soundbar Sharp HT-SBW460

To dobry system 3.1 poprawiający dźwięk z telewizora, ale też sprzęt dla tych mniej wymagających adekwatny do swojej ceny. Sharp HT-SBW460 ma mocne i słabe strony, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Dedykowany jest dla początkujących użytkowników i mniejszych pomieszczeń. Jego plusem są dialogi które są wyraźnie słyszalne i łatwe do usłyszenia, nawet podczas najbardziej dynamicznych scen na ekranie. Skala dźwięku basu jest również imponująca. 120-watowy subwoofer zagłębia się głęboko w niższe rejestry, aby wygenerować wstrząsające pomieszczeniem basy. Im zakres tonalny schodzi niżej, tym lepiej słyszymy działanie tego subwoofera, który może pochwalić się niskim zejściem. Niskie tony dominują w brzmieniu i musimy dokonać ich korekty aby nie zaburzały całego pasma. Są całkiem dobre jakościowo w swojej szybkości i razem ze sprężystością potrafią zagwarantować kinowe doznania, potęgując każdą eksplozję. Jest też mnóstwo wyrazistości w średnich i wysokich tonach a HT-SBW460 stara się uchwycić najdrobniejsze szczegóły ścieżki dźwiękowej.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos odsłuch

Średnica nie jest przesadnie rozdzielcza, ale przekazuje wystarczająco dużo detali, by oglądanie filmów było przyjemnością. Jej klarowność pozwala nie zgubić dialogów mimo dominujących basów. Wysokie tony wypadają całkiem poprawne. Na polu scena i odwzorowanie źródeł Sharp HT-SBW460 nie zawodzi i pomimo prostej konstrukcji dobrze radzi sobie z umieszczaniem efektów dźwiękowych po lewej i prawej stronie sceny dźwiękowej z przodu. Ustalenie, z którego kierunku dochodzą dźwięki nie sprawia żadnego problemu, przestrzeń jest dość szeroka i wiarygodna. Aby optymalnie dostosować jakość dźwięku do akustyki pomieszczenia i osobistych preferencji odsłuchowych, HT-SBW460 posiada liczne ustawienia audio, które przetestowaliśmy w tym kilka trybów odtwarzanego dźwięku Film, Muzyka, Wiadomości, Noc pozwalający słuchać muzykę lub oglądać filmy gdy reszta domowników już śpi. Dzięki przełączanemu poziomowaniu głośności w trybie nocnym głośne przejścia są wyciszane, co zmniejsza zakres dynamiki. Korektor w trybie wiadomości podkreśla dialogi, a tym samym poprawia zrozumiałość mowy. Kolejne tryby Film i Muzyka udoskonalają wrażenia dźwiękowe. Pierwszy uwypukla kluczowe częstotliwości tonów, dzięki czemu muzyka brzmi bardziej ekspresyjnie. W trybie filmowym dźwięk brzmi efektywnie, przyciągając mocnym basem i dźwiękiem przestrzennym. Dźwięk możemy dostroić precyzyjnie używając indywidualnego ustawienia tonów niskich i wysokich, aby brzmiał dokładnie tak, jak lubimy. Przy odsłuchu muzyki listwa wypada nieco gorzej. Dźwięk jest czysty ale nieco płaski i brakuje mu głębi, szerokości i nasycenia.

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos odsłuch 2



Podsumowanie i ocena

NVIDIA Shield TVNajnowsze soundbar Sharp HT-SBW460 jest prosty w konfiguracji i obsłudze. Zapewnia bogaty zestaw funkcji i połączenie Bluetooth. Soundbar Sharp HT-SBW460 ma zapewnić dźwięk kinowy początkującym osobom, które nie mogą sobie pozwolić na rozstawienie wielu kolumn. Biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary, brzmienie zestawu w kinie domowym jest energiczne, z potężnym basem i dużo lepsze niż to, co można usłyszeć z telewizora z przyjemnymi niskimi tonami, niezłą średnicą i górą. Bas brzmi potężnie i dynamicznie, a średnie i wysokie tony zapewniają wystarczającą rozdzielczość i bogactwo dźwięku. Z pewnością jest to sprzęt, który sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ konfiguracja 3.1 nie jest w stanie dobrze wypełnić dźwiękiem przestrzennym dużych salonów. Ważnym elementem jest tu cena. Muszę jednak zaznaczyć, że w kwocie około 1199 zł można znaleźć inne, konkurencyjne sprzęty o podobnych parametrach a nawet niektóre z nich są nagrodzone prestiżowymi nagrodami. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, dlatego polecam dobrze przeczytać każdy test i samemu zadecydować co dokładnie potrzebujemy pod własne wymagania. Patrząc na całokształt testowanej powyżej belki, Sharp to sprzęt, na który warto zwrócić uwagę gdy potrzebujemy coś do małego pomieszczenia i głównie do kina domowego.

Plusy

  • Dźwięk Dolby Atmos
  • Solidne wykonanie
  • Kompaktowe wymiary
  • Bezprzewodowy subwoofer
  • Dobra jakość dźwięku w kinie
  • Głęboki bas
  • Bogaty zestaw złącz
  • Możliwość odtwarzania dźwięku z USB i Bluetooth
  • Bardzo łatwy w użyciu

Minusy

  • Brak obsługi DTS
  • Przeciętna jakość muzyki

Test Sharp HT-SBW460 Dolby Atmos podsumowanie

Dostępność
Soundbar SHARP HT-SBW460 Dolby Atmos 1199 zł (cena promocyjna)

Więcej na temat produktów firmy Sharp oraz audio:

(8630)

0 0 głos
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł
1 rok temu

Odtwarza ròwnież format FLAC a pisze w recenzji że tylko mp3 (USB)

Pawcio
Pawcio
2 lat temu

Test ciekawy ale jak już wspominać ze w podobnych cenach są inne warto by podać kilka przykładów od razu żeby ktoś mógłby, przejrzeć inne oferty i wiedzieć z czym ma porównać zwłaszcza jak podobno niektóre dostały nagrody czyli muszą być teoretycznie lepsze . Uważam że w teście każe go sprzętu powinny być podane inne propozycje.

Michał
Michał
2 lat temu

przypomnieć trzeba iż ustawienia po wyłączeniu soundbara wracają do fabrycznych, nie idzie tego zmienić, taki psikus SHARPA, są też problemy z samym subwooferem który lubi się nie łączyć z listwą , po prostu od czasu do czasu nie gra, no i ma ok 200 wat RMS a nie 440 jak na opakowaniu.

Last edited 2 lat temu by Michał
3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x