To najlepszy telewizor Sony jaki pojawił się w ostatnich latach – zmierzone 3000 nitów HDR | TEST | Sony Z9J Bravia XR 8K
Testy szczegółowe
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
Kolory – fabrycznie
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 2,3 | maksymalna | 3,7 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 2,5 | maksymalna | 4,8 |
Średnia deltaE palety szarości | 2,9 | maksymalna | 4,8 |
Profesjonalna kalibracja Sony Z9J
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 0,6 | maksymalna | 1,5 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 0,7 | maksymalna | 1,5 |
Średnia deltaE palety szarości | 0,3 | maksymalna | 0,7 |
Fabryczne ustawienia Z9J były niezłe choć lekka dominanta błękitu była zauważalna na pastelowych odcieniach barw. Towarzyszyło temu zmniejszenie nasycenia koloru skóry. Zupełnie przeciwnie wyglądało to w obszarze barw zielonych, które akurat cechowało zbyt duże nasycenie. Ten problem akurat nie był wyraźny, bo zwiększona saturacja czystych kolorów nie ma tak negatywnego wpływu na wrażenia z oglądania.
Znacznie lepiej po kalibracji – udało się ukształtować charakterystykę gamma i balans bieli w jednym etapie, oraz okiełznać przesyconą paletę barw. Po tym procesie Z9J oddawał barwy w sposób niemalże idealny.
Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)Autokalibracja z oprogramowaniem Calman
Termin autokalibracja nie oznacza bynajmniej, że telewizor sam się skalibruje po kliknięciu pilotem 🙂 Takie coś jest niemożliwe, ponieważ do procesu kalibracji wymagane są przede wszystkim zaawansowane urządzenia pomiarowe, które są bardzo kosztowne (nasze spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60 000zł!). Nie mówiąc też o generatorze sygnału wideo i o fakcie, że nie istnieje póki co metoda kalibracji wyłączająca całkowicie udział człowieka w procesie.
Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calmanem), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Znacznie usprawnia to sam proces, ale nie zmienia jego fundamentalnych założeń. By komunikacja była możliwa, musimy zainstalować aplikację z marketu “Calman for BRAVIA” i połączyć się z telewizorem przez sieć.
Kontrast i czerń
Telewizor Sony Z9J, zbudowany jest w oparciu o zaawansowany system podświetlenia, który pozwala punktowo wyłączać matrycę i uzyskiwać wysokie wartości kontrastu. Udało się obliczyć, że stref jest 399 w układzie 21 x 19, a więc bardzo dużo. Być może ta wartość nie robi już takiego wrażenia jak wcześniej – bo na rynku są telewizory z podświetleniem Mini LED oferujące nawet tysiąc stref, jednak zawsze powtarzamy, że równie ważny jest algorytm. Testowany telewizor pozwala dostarczyć bardzo dobrą czerń.
Spójrzmy w tabelę.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Podane wyniki uzyskane są przy funkcji lokalnego wygaszania ustawionej na pozycję pośrednia. Wtedy też telewizor działa dosyć agresywnie i potrafi zlewać ze sobą detale w jaskrawej bieli. Alternatywnie można wybrać pozycję “niska”, jednak wiąże się to z utratą około 40% kontrastu.
Przy domyślnym ustawieniu czerń jest naprawdę dobra, choć nie można powiedzieć, że najlepsza w klasie. Wygaszanie np. pasów u góry i dołu filmu nie jest aż tak skuteczne, by były one smoliście czarne. W zamian za to nie ma wyraźnych artefaktów lokalnego wygaszania takich jak nierównomierne podświetlenie TV, czy ginące detale w czerni.
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Efekty dostarczane przez Z9J są bez dwóch zdań spektakularne! Realne wartości ponad 1000 nitów, występujące w każdej ze scen gwarantują wysokiej jakości seans. Nie są to w prawdzie efekty tak wysokie jak w legendarnym ZG9, jednak nie jest to duża strata – a to głównie dlatego, że 90% treści, którą konsumujemy obecnie w 4K HDR i tak ma efekty sięgające maks 1000 nitów.
Warto tu nadmienić, że Z9J takich filmów nie rozjaśnia sztucznie i nie “upiększa” natury, co mają w zwyczaju telewizory jednego z koreańskich producentów. Oznacza to piękny naturalny obraz w HDR, który naprawdę cieszy oko.
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR
Sony Z9J wykorzystuje najwyższy i zarazem najnowszy procesor Sony, zwany Cognitive Processor XR. To superinteligentny procesor obrazu, który dosłownie naśladuje sposób, w jaki działa ludzki mózg! Układ ten ma za zadanie skalować i obrabiać cyfrowo obraz, który trafia na ekran. Tak przynajmniej twierdzi sam producent. Ponieważ nie lubuję się w tego typu opisach przedstawię co na jego temat ma do powiedzenia sam producent a następnie sprawdzimy jak w testach obrazu jego funkcje realnie wpływają na jakość obrazu, szczególnie tego gorszej jakości.
“„Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja. Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.”
A jak wygląda to w praktyce?
Układ Cognitive Processor XR daje jednak kilka ciekawych funkcji na które składają się m.in “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna Gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:
Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:
Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.
Odwzorowanie ruchu
Sony Z9J posiada 120Hz matrycę, której potencjał można wykorzystać przy użyciu systemu poprawy ruchu – Motionflow. Do wyboru mamy “Własny”, “Auto”, lub “Wyłączony”. Wyłączanie systemu powoduje oczywiście okrojenie możliwości matrycy do 60Hz co byłoby absurdalną decyzją, zaś ustawienie “Auto” odpowiada tak naprawdę konfiguracji “Własny” z suwakiem gładkość ustawionym na 3 (maksymalna wartość). To powoduje duży efekt opery mydlanej, czy nienaturalnego upłynnienia filmów (choć niektóry się to podoba).
Sprawdźmy zatem jak możemy ustawić płynność przy ustawieniu “Własny” i jak wygląda odwzorowanie szybkiego ruchu na ekranie:
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Witam na dziś który warto samsung 85 900b 8 k 2022 ROK czy sony 85 8k Z9J 2021 R CZY OLED 83 SONY 90J 2021 R
ZG9 wciąż NIEDOŚCIGNIONY , marzy
mi się ekran o parametrach ZG9 taki 65’do 20tyś na premiere, no Sony do roboty
To jaki tv teraz warto 83 oled 90j czy ten z9j Się zastanawiam co kupić ..
Co lepiej kupić Z8H lub Z9J czy OLEDA , doradźcie koledzy … ?
Jak się ten tv ma do zh8 ? Zh8 8k jest gorszy jeśli chodzi o obraz dźwięk czerń HDR itd ?? Kupiłem zh8 i czekam aż przyjdzie a tu piszą ze to najlepszy tv wiec co odddac zh8 i kupić ten nowy .. nie mam teraz pojęcia a sprzedałem Oled 83 j90 na właśnie zh8 a teraz dupa wyszła 🙁
ZH8 to świetny ekran, nie masz czego żałować. Pozdrawiam
A ma kodek AV1? Bo mój ZG-9 jakoś się jeszcze nie doczekał, pomimo, że kodek jest darmowy.
To jeszcze ci się nie wypalił?
Czekamy na test sony xj95
Ponoc kontrast natywny ponizej 3 tys
Pewnie dlatego brak testu tego tv.
I ciemne rogi
Wszystko ok, tylko cena zaporowa. Jest potencjał na budowę jasnych paneli, więc kwestią czasu jest, kiedy pojawią się w serii X9.
Roman
Kiedy oczekiwane przez wielu testy SONY X95J oraz TCL C825 zdecydowanie BARDZIEJ DOSTEPNE CENOWO
Lepiej poczekac do nastepnego roku bo w tym oprocz a80/90j sony nic ciekawego nie pokazalo
To ja mam tylko jedno pytanko … czy te. TV nauczył się już wyświetlać sygnał 4K i 8K z czegokolwiek innego niż wejście HDMI (np. YouTube, Apple TV, Etc.) ?
Z8H nie wyświetla sygnału w takiej rozdzielczości z w/w.
Czy matryca jest Real 8K czy quasi 8K jak w modelu Z8H?
należy wywnioskować, że przejścia tonalne w HDR są doskonałe, np w filmie “Revenant”? i algorytm lokalnego przyciemniania działa racjonalnie PRAWIE nie dając bloomingu, tak? oraz implementacja Dolby Vision jest ponownie Low Latency? Nie ma DSE na murawie ? Prośba o info czy planujecie test flagowca LCD ale w 4K ??!!?? szczególnie interesuje prawdopodobny brak pokrycia szerokiej palety barw i nasycenia w UHD oraz czy faktycznie realne postrzeganie kontrastu i czerni jest świetne z uwagi na zaskakująco wspaniałą implementację algorytmu local dimming (pomimo tylu samo stref co poprzednik) Zbliżają się zniżki Black Friday i koniec roku.. Czy i kiedy może się… Czytaj więcej »
brakuje kontrastu ansi oraz testu równomierności, zaś odbicia ekranu dopiero w podsumowaniu wspomniane jednym zdaniem. Jak bardzo jest źle z czernią absorpcyjną?
W końcu telewizor, który detronizuje oleda który z taką jasnością wypaliłby się po godzinie. Brawo sony za powrót do robienia najlepszych telewizorów lcd. I jakoś nie musi być to miniled. hdr zwalił mnie z nóg.
masz pewnie na myśli w miarę rozsądną cenę… Bo jeśli chodzi o resztę to widocznie przespałeś rok 2019 i najlepszy Sony ZG9 😉 a co do miniledów to faktycznie ciekawe.
Przez to zwalenie z nóg, uderzyłeś się w głowę i piszesz jak potłuczony
Nie wiem czy mega jasność tego podświetlenia rekompensuje mniejszą ilość stref, jeśli wiesz co mam na myśli? W lewym rogu ekranu słońce będzie biło ostro, a w zacienionym fragmencie kadru, gdzie coś jest kompletnie “ukryte” może być szara plama. Nie spuszczałbym się. Zobacz w jakim kierunku poszedł Apple w swoich najnowszych komputerach. Maksymalna ilość stref to jedyne rozwiązanie dla technologii LCD.
Czekam na cenę black friday poprzedniego modelu ZH8
No jak się mają? Trzeba sprzętu za 60tyś. aby to stwierdzić a zwykłym okiem no już nie koniecznie.Także tivi dla nowobogackich z tendencją do chwalenia się przed znajomymi jaki to telewizor się nie ma.
Wiec albo ZG9 albo a90j
a90j to w kwestii obrazu półka wyżej niż lcd zwłaszcza tylko z 400-1000 strefami.
no i ta cena z czapy.
tv dobry dla tych co się boją wypaleń w oledach.
Mam oled’a na ten moment i bajki kolego opowiadasz, chyba nie widziales ostatnio lcd przez 5lat
kontrast ansi nawet nie podany więc pewnie jakieś 4000:1
i wszystko jasne w kwestii “jakości” obrazu w lcd
Oczywiscie tylko gdyby Ci tego nie sprawdzili to Ty sam bys w zyciu tej roznicy nie “odkryl”. Bez watpienia oledy sa piekne, ale spuszczanie sie nad nimi przez masy jest przesadne i dyktowane jest to tym, ze wiekszosc jak cos kupi to z miejsca jest najlepsze i inaczej byc nie moze, ale przesiadl sie z rubina i widzi przeskok tysiąclecia
różnicy tylko ślepi nie widzą – zazdroszczę takiej ślepoty na kontrast
Różnicę dostrzeżesz tylko w pomieszczeniach, gdzie tv jest jedynym źródłem światła. W innych telewizor LED z dobrymi algorytmami sterującymi i podświetleniem strefowym wcale nie będzie wyglądał gorzej w stosunku do OLEDa, a w bardzo jasnych pomieszczeniach nic ci ten nieskończony kontrast nie da, bo i tak na budżetowym i średnim OLEDzie g…o zobaczysz.