Test Samsung OLED S90C – telewizor dla pasjonatów filmów i gier
Blisko miesiąc temu do naszej redakcji dotarł kurier, z długo wyczekiwaną przez nas przesyłką. Jak widać po tytule, jest to Samsung OLED S90C! Model nie jest bezpośrednim następcą ubiegłorocznego S95B, a przynajmniej tak twierdzi producent, jednak nie da się ukryć, że podobieństwa są bardzo duże. Przypomnijmy, że w naszym teście S95B otrzymał ocenę “Referencja”. Z tego powodu pokładamy w nowym modelu spore nadzieje dotyczące jeszcze lepszej jakości wyświetlanego obrazu. W roku kalendarzowym 2023 firma Samsung przygotowała dla konsumentów dwa modele telewizorów wyposażone w autorską matrycę QD-OLED . Jednym z nich jest omawiany dziś Samsung OLED S90C, drugim topowy S95C, który też już testujemy w redakcji. Różnicą w przypadku modelu z “5” w nazwie ma być wyższa luminacja czyli jasność oraz zastosowanie modułu “One Connect Pro”. Tegoroczne wyświetlacze koreańskiego producenta wyposażone w podświetlenie OLED oraz Mini Led rozszerzają bardzo interesujący trend. Mowa tu, bowiem o możliwości podania sygnału o częstotliwości 144Hz. Co prawda Samsung nie jest pierwszym, który taką funkcjonalność wprowadził. Cieszy jednak fakt, że więcej producentów spogląda na osoby wyposażone w mocniejszą kartę graficzną w swoim PC. Testowany model wyposażono w matrycę o przekątnej 65″, ale dostępna jest też wersja 55″ i 77″! Samsung S90C względem modelu S95B doczekał się kilku usprawnień takich jak ulepszona wersja upłynniacza, czy najnowszą odsłonę systemu Tizen, który jest zdecydowanie szybszy. W bezpośrednim porównaniu mamy też nieco słabszy system audio, o łącznej mocy głośników 40W.
Wyniki sprzedażowe jasno pokazały oczekiwanie klientów na przerwanie monopolu paneli produkowanych przez LG Displays. Jesteście ciekaw, czy nowy zawsze znaczy lepszy? Zapraszamy do testu, w którym dogłębnie to sprawdzimy!
Dostępność modelu | |
Telewizor Samsung OLED S90C 55 cali | 6 249 zł |
Telewizor Samsung OLED S90C 65 cali | 7 769 zł |
Telewizor Samsung OLED S90C 77 cali | – |
Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test
Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.
Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:
- Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
- Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
- Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
- Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
- Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
- Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink
W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!
Najważniejsze cechy i funkcje telewizorów Samsung OLED S90C według producenta
- Neuronowy Procesor AI Quantum 4K – odpowiada za proces skalowania i udoskonalania obrazu do jakości zbliżonej 4k. Oparty jest na 20 wielomodelowych sieciach neuronowych, które analizują dane obrazu. Każda z sieci odpowiada za określony obszar i jest automatycznie dobierana przez algorytm, aby zwiększyć jakość dostarczanej treści. Inteligentny algorytm wykorzystuje proces szczegółowego uczenia się do analizy obrazu i treści wejściowych, a następnie podnosi jakość każdej sceny, udoskonalając jej kontrast oraz kolory
- Q-Symphony – otaczaj się harmonijnym współbrzmieniem dwóch urządzeń. Funkcja Q-Symphony sprawia, że głośniki telewizora synchronizują się z soundbarem zapewniając Ci wzmocniony dźwięk dla jeszcze bardziej intensywnych wrażeń.
- Wzmocnienie głębi obrazu – technologia ta odzwierciedla postrzeganie głębi obrazu przez ludzkie oko poprzez zwiększenie kontrastu na pierwszym planie. Dzięki temu wszystkie pierwszoplanowe detale stają się niezwykle realistyczne i wyraźne, a tło zostaje bez zmian
- Tryb Komfort dla Oczu – funkcja pozwalająca na automatyczne dostosowanie jasności obrazu oraz temperatury kolorów, w zależności od pory dnia i natężenia naturalnego światła zewnętrznego. Dzięki temu obraz jest bardziej miękki i przyjazny dla ludzkich oczu, więc są one mniej podatne na zmęcznie
- Dźwięk Podążający za Obiektem Lite – Usłysz brzmienie kinowej jakości z technologią Dźwięku Podążającego za Obiektem Lite. Wirtualne górne głośniki sprawiają, że ścieżka dźwiękowa rozbrzmiewa bardziej realistycznie, dostarczając niepowtarzalnych wrażeń.
- Upłynniacz Ruchu Pro – W scenach akcji obraz pozostaje ostry i niezwykle płynny. Jeszcze mocniej wciągniesz się w film czy grę. Innowacyjna funkcja wyświetlania ruchu odświeża obraz z prędkością do 144 Hz w 4K, zapewniając najwyższą wydajność, dzięki czemu możesz cieszyć się perfekcyjną dynamiką grafik bez rozmyć i opóźnień.
- Smart Hub – Smart Hub jest jeszcze bardziej intuicyjny w użytkowaniu – teraz spędzisz mniej czasu na poszukiwaniu , a więcej na oglądaniu lub graniu. Wyświetlane treści podzielone są na kilka kategorii zoptymalizowanych pod kątem Twoich wcześniejszych zainteresowań, a więc wszystko, czego szukasz, masz na wyciągnięcie ręki
- Ultraszeroki Widok w Grach i Panel Gracza 3.0 – zobacz więcej i doświadczaj intensywniej swoich ulubionych produkcji z Ultraszerokim Widokiem w Grach. Wejdź na nowy poziom gamingu dzięki proporcjom obrazu 21: lub 32:9 – takim, jak w ultraszrokich monitorach dla graczy
- Powłoka Antyrefleksyjna – światło odbijające się od telewizora nie przeszkodzi w popołudniowym meczu lub wieczornym maratonie filmowym. Dzięki Powłoce Antyrefleksyjnej można zapomnieć o rozpraszających odblaskach
- Upłynniacz Ruchu Pro dla graczy – upłynnianie gier za pomocą “mocy procesora telewizora” zachowując niski poziom input lag
- Pełna współpraca z konsolami nowej generacji: Xbox Series X|S oraz PlayStation 5 (4K 120fps, 1440p 120fps, 1080p 120fps, VRR (AMD FreeSync Premium Pro, HDMI-VRR), Dynamiczny Korektor Czerni, automatyczny tryb Gra (ALLM), Zawansowany Upłynniacz Ruchu+)
- Współpraca z urządzeniami Apple – dostęp do Apple Tv oraz wsparcie dla AirPlay 2
- Tryb Ambient – można włączyć wygaszacz ekranu lub inny obraz z szerokiej galerii w dedykowanym serwisie. Bardzo niski pobór prądu w trybie Ambient.
- Dotknij i Wyświetl – dotknij telefonem telewizora, a ten automatycznie wykryje urządzenie i wyświetli treści z Twojego telefonu
- Wsparcie dla formatu premium HDR – HDR10+
- Obsługa Dolby Atmos
Czym właściwie jest matryca i technologia QD-OLED od Samsung Display?
Technologia QD-OLED według koreańskiego producenta ma wyeliminować niedoskonałości wyświetlaczy WRGB OLED tworzonych przez LG Display za pomocą kilku usprawnień. Sprawdźmy, czy tak jest, rozpoczynając od samej konstrukcji matrycy. W przypadku ekranów WRGB do czynienia mamy z białymi diodami OLED, przesłoniętymi filtrami barwnymi.
Główną wadą tego rozwiązania jest wydajność energetyczna – filtry absorbują znaczną część światła w związku z czym możliwość reprodukcji wysokich jasności są ograniczone. Szczytem technologii OLED, od kilku lat, są poziomy 700 – 800 nitów, które i tak niełatwo osiągnąć (ma to szanse się zmienić w tym roku wraz z panelami nowego typu – MLA). Każdy dodatkowy nit jasności to duże obciążenie dla diod organicznych, co zwiększa ryzyko wypalenia (w obecnych matrycach WRGB nie jest ono duże, jednak i takie przypadki się zdarzają). W przypadku QD-OLED nie mamy do czynienia z filtrowaniem światła, ale z konwersją długości fali za pomocą kropek kwantowych. To dużo wydajniejsze rozwiązanie, które pozwala uzyskać wyższą jasność przy jednocześnie mniejszym ryzyku wypaleń:
Zalety matrycy QD-OLED
Kropki kwantowe stosowane w matrycy Samsunga mają zapewnić nam nie tylko wyższą jasność, ale jeszcze lepsze pokrycie szerokiej palety kolorów. Producent chwali się, że jego wyświetlacze potrafią osiągać nawet 1500 nitów w HDR oraz pokryć paletę barw Rec.2020 na poziomie 90%. Pokrycie jest faktem, lecz stabilny poziom luminancji to 1033 nity w S90C. Takie wyniki są nieosiągalne nawet dla najlepszych matryc EVO od LG Displays (choć jak wspomnieliśmy, panel MLA może w tym roku (2023) trochę namieszać). Rezultatem będzie oczywiście o wiele bardziej dynamiczny i żywy obraz z zachowaniem wszystkich cech matryc OLED, czyli idealnej czerni oraz nieskończonego kontrastu.
Wygląd i budowa Samsung OLED S90C
Telewizor możemy zakupić w trzech rozmiarach: 55″, 65″ oraz 77″. Samsung idąc za ciosem, pierwszy raz w historii wyposażył przekątną większą niż 65″ w matrycę organiczną. Widocznie zeszłoroczny sukces dodał skrzydeł producentowi i teraz postanawia zdobyć “swoją część tortu” i w tym rozmiarze.
Jak widzimy ramki dookoła ekranu są niezwykle smukłe. Po wyłączeniu urządzenia praktycznie zlewają się z matrycą, dając efekt jednolitej tafli szkła. Dzięki zastosowaniu bardzo wąskiej stopy centralnej, telewizor można umieścić nawet na najwęższych meblach. W przypadku Samsung OLED S90C nie musimy się obawiać umieszczenia go od boku, gdyż prezentuje się równie dobrze, za sprawą niewielkiego “pudełka” na całą elektronikę.
Sterowanie oraz dostępne porty i złącza
Pilot dołączony do zestawu przeszedł niemałą metamorfozę. Znaną konstrukcję w postaci podłużnego pilota z klawiszami multimedialnymi producent znacząco skrócił i lekka pogrubił. Osobiście uważamy, że pilota dołączonego do modelu z 2023 roku trzyma się zdecydowanie wygodniej. Oczywiście pilot jest w dalszym ciągu wyposażony w mikrofon do wydawania poleceń głosowych oraz panel fotowoltaiczny. Jeśli jednak potrzebujemy urządzenia na szybko, możemy je naładować poprzez port USB-C znajdujący się w dolnej części pilota.
Samsung OLED S90C posiada bogaty zestaw portów. Znajdziemy tutaj przede wszystkim aż 4 złącza HDMI w standardzie 2.1. Nie zabrakło również bardziej standardowych złącz, takich jak: 2 porty USB, złącze Ethernet, wyjście optyczne oraz tunery telewizyjne, w tym najnowszy DVB-T2 HEVC. Wartym odnotowania faktem jest posiadanie przez telewizor tylko jednego złącza eARC.
Dlaczego właśnie telewizor OLED?
Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak, jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?
Zobacz również:
Powidoki i wypalenia – okiem praktyka
Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, jednak nie można powiedzieć, że panele wykonane w technologii QD-OLED są nietrwałe. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Jeżeli chodzi o systemy zapobiegające wypaleniu i retencji obrazu, to w Samsungu OLED S90C są one w zakładce “Konserwacja panelu”. Możemy tutaj włączyć bądź wyłączyć poszczególne funkcje. Zalecamy jednak zostawić je tak jak zostały ustawione przez producenta. Nie ma potrzeby uruchamiać ich ręcznie.
Na tyn tv kanały telewizyjne są ok to fakt,matryca jest juz dość jasna na eco a na standardzie to juz w ogóle dobrze ale niestety materiał nagrany w zwykłym HD gdzie lcd nie ma problemu tak w tym oledzie sceny ciemne to jest jedną czarna plama((szok!)mimo,że w ustawieniach wydobywanie szczegółów z 0 na 5 max np serial The Crown kolejny problem to szybkie sceny np film Skyfall gdy Bond jedzie szybko na motorze po dachach to są artefakty pierwszy raz coś takiego widzę na starym lcd sony nigdy,zapewne uplynniacz to robi ale jak go wyłączę(nie zdążyłem przetestowac)to obraz pewnie będzie… Czytaj więcej »
Który telewizor jest lepszy Samsung S95b czy S90c ?
W tych telewizorach występują dwie generacje matryc , jak rozpoznać która matryca jest w zakupionym sprzęcie 1gen i 2 gen . Znalazłem informację że chyba dla USA 1 gen ma kod QN55S90CAFXZA a 2 gen QN55S90CDFXZA Jak to rozpoznać w UE ?
Cze,
Jak tam dowiedziałeś się jak rozpoznać po numerze seryjnym która generacja matrycy?
Obowiązkowo zróbcie test Barw !!!! Na zielonym kolorze widać. Że 1 górny pasek na całej długości jest innego odcienia !!!!
Wiadomo może czy w modelu s95c czerń podczas oglądania w dzień też jest znacznie bardziej szara?
QN95C chyba też posiada tą powłokę z gorszą czernią w dzień.
Gdy jest jasno nadal jest czern smolista az do obrzydzenia.
czyli testerzy kłamią a ty sie znasz i mówisz prawdę ?
Z tego co wiem, to nagrywanie na dysk już od zeszłego roku jest w Polsce niedostępne.
Fajna, szczegółowa recenzja. Kupiłem wczoraj. Co prawda nie zainspirowany tym testem. Tylko testem starszego modelu “B”. Ale sprzedawca w MM przekonał mnie do tego modelu 2023 rok jednak. Kupiłem konkretnie ten : https://mediamarkt.pl/search?query%5Bmenu_item%5D=&query%5Bquerystring%5D=Telewizor%20SAMSUNG%20QE65S90CA. No i TV wypakowany z kartonu. Podłączony do dekodera 4K Canal+. WOW. Żadne WOW. Obraz przekontrastowany, przekolorowany i w ogóle mistrz wszystkiego PRZE. No to menu obrazu. Miał być : Dynamiczny Standard Naturalny Film FILMMAKER i kilka innych. Do z tych opcji nie mogę się dostać. Co prawda są w menu, ale są nieaktywne. O co chodzi ? To dla dekodera Canal plus są niedostępne ? Czy… Czytaj więcej »
Jak to nie ma? Nie zrobią?