Home Testy Telewizory OLED Philips Test referencyjnego TV Philips OLED936 z nagrodą EISA. Topowy obraz, nieziemski dźwięk i czterostronny Ambilight!
Test referencyjnego TV Philips OLED936 z nagrodą EISA. Topowy obraz, nieziemski dźwięk i czterostronny Ambilight!

Test referencyjnego TV Philips OLED936 z nagrodą EISA. Topowy obraz, nieziemski dźwięk i czterostronny Ambilight!

23.81K
14

Odwzorowanie ruchu

Odświeżanie organicznej matrycy w telewizorze Philips OLED936 wynosi 120Hz. Aby wykorzystać ten potencjał zastosowano trzy funkcje wspierające odwzorowanie ruchu:  Perfect Natural Motion (PNM), Perfect Clear Motion, oraz Fast Motion Clarity. Dwie pierwsze funkcje odpowiadają za zwiększenie ilości klatek i mają rozgraniczone działanie. Pierwsza z nich odpowiada za płynność w materiałach filmowych (24p), które z natury nie są zbyt płynne (nawet w kinie widać charakterystyczne, filmowe, szarpanie). Przy użyciu funkcji Perfect Natural Motion możemy wpływać na stopień poprawy płynności, aż do uzyskania idealnej gładkości ruchu (tzw. efektu opery mydlanej). Perfect Clear Motion odpowiada za zwiększenie ilości klatek w sporcie i telewizji (50 fps), co przekłada się na mniejsze rozmycie ruchu.

Uzyskanie jeszcze wyraźniejszego obrazu przy dynamicznych scenach możliwej jest dzięki funkcji Fast Motion Clarity, która dodatkowo wstawia czarną klatkę pomiędzy oryginalne i tym samym skraca przestój obrazu w miejscu – to nowość zaimplementowana dopiero w 2021 roku! Podobnie jak fakt, że dwie omówione funkcje mają teraz 10 stopniową podziałkę, dzięki której każdy ustawi odpowiedni dla siebie efekt.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Ustawienia Perfect Motion Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

470 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

Perfect Clear Motion: Maksimum

Perfect Natural Motion: Dowolnie

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

470 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja (w 10 stopniowej skali)

Perfect Clear Motion: Maksimum

Perfect Natural Motion: Dowolnie

Fast Motion Clarity: Minimum

Smużenie:

niskie

Maksymalna jasność:

320 cd/m2

 

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja (w 10 stopniowej skali)

 

Jak widzimy, stopień rozmycia obrazu wygląda typowo dla 120Hz matryc OLED. Generalnie jest to bardzo dobry stan i z pewnością TV można do sportu polecić. Szczególnie dzięki funkcji Fast Motion Clarity, która przenosi wyrazistość ruchu na poziom niespotykany jak do tej pory w telewizorach Philipsa!

Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Philips! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR

(23811)

4 10 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
robert
robert
2 lat temu

Wyraz “referencyjny” ostatnio stał się zbyt pospolity…

TOMASZ
TOMASZ
2 lat temu

Droga redakcjo. Miałem ten telewizor i pozbyłem się go bez żadnego żalu a wręcz przeciwnie. Jestem szczęśliwy. To nie prawda co piszecie o super obrazie, bo wcale taki nie jest, o super dźwięku, bo wcale taki nie jest. Pilot choć śliczny ale nie nadaje się do użytku bo co tydzień “woła” o zmianę baterii, bo jest płaski / klawisze bez żadnego skoku / przez co nie ma mowy o intuicyjnej obsłudze. Co z tego że śliczny, że w skórze, że podświetlany jak nie nadaje się do użytku. Ale najgorsze, o czym wcale nie piszecie to tzw. retencja obrazu. W moim… Czytaj więcej »

Tonito
Tonito
2 lat temu
Reply to  TOMASZ

Po niecalych trzech latach sprzedalem znajomemu PANASONIC 65GZ2000 i od pare miesiacy posiadam PANASONIC 65JZ2000 … W Grudniu go przesune ze salonu do drugiego pokoju i w salonie po obnizeniu ceny na scienie zagosci PANASONIC 77LZ2000. Zgadzam sie, ze JZ2000 jest swietny pod kazdym wzgledem i posiada dzwiek TECHNICS-a, ktory po idealnym ustawieniu Space Tune brzmi dla zwyklego uzytkownika naprawde znakomicie … Oczywiscie posiadam AV receiver i 7.1 konfiguracje kolumn Dolby Atmos, ale dzwiek tego telewizoru naprawde nie moze nikogo obrazic. Smieszne, ze ten TV tutaj otrzymal rezultat Bardzo polecamy i oto ten Philips jest “Referencja” … Byli czasy, gdy… Czytaj więcej »

darek
darek
2 lat temu

Ma pełną rozdzielczość 4k w 120hz czy nie? Raz piszecie że tak… a w tabelce jest że nie posiada. Jak już wklejacie te tabelki to chociaż przejrzyjcie czy są ok…

ALUGi
ALUGi
2 lat temu

Czy w końcu Philips posiada AirPlay i Chromecast czy nadal oszczędzają kilka dolarów?

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Jak wypada ten Philips w porównaniu do Panasonica JZ2000 pod względem obrazu ?

edward
edward
2 lat temu

Serio? O czym ty prawisz? Obraz to przepaść na korzyść Panasa.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

jeden z redaktorów naczelnych czyli Maciej Koper przygotowywał z Vincentem Teoh wyścig tych kilku telewizorów. I Panasonic oraz Sony wygrywały, zaś Philips niezbuyt chyba. Choć zawsze podawano w kategoriach pierwsze i drugie miejsce, nie wiadkomo czy Philips deptał po piętach jako trzeci czy nie
https://www.youtube.com/watch?v=zCSAdW3Wejk

Maciej
Maciej
2 lat temu

Wady: Brak przekątnych większych niż 65″…

Dla mnie to powód, przez który zrezygnowałem z OLED Philipsa.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Droga redakcjo, jak ‘odczytać’ niniejszy test? tzn który z dwóch ‘referencyjnych’ tv jest lepszy: Philips 936 czy Sony A90J? Soniak nie miał napisanej wady “wysoka cena do jakości” a ten ma. Z drugiej strony to Philips ma wzmianki o poprawionej płynności ruchu (czyli mniej szarpie niż A90J??) i ma wyższą notę za sport – 9 od A90J – tylko 8. Z kolei Sony słynie z dobrego ruchu – który więc lepszy w tym aspekcie? Sprawa druga – w treści 4K UKD wyższą punktację ma Philips 936 niż A90J (domyślać się należy że tylko głównie z powodu jasności??). Philips nie ma… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

dzięki! ocena 9 a nie 8 w sporcie to jako chyba jedyny oled (tyle co np top LCD XH95), więc spodziewać się można poprawienia znalezienia lepszego złotego środka pomiędzy szarpaniem a smużeniem, czy tak?? w tym jest ciut lepszy, tak? Cóż, nie będziemy mieli testu Philipsa np na rtings.com, więc jesteśmy skazani na Wasze tutaj jakieś wyraźne dopowiedzenie. Bo ta wyższa punktacja “sport” ma związek generalnie właśnie z ruchem, tak? czy może z kwestią DSE albo jeszcze czymś dodatkowym np NIE ściemnianiem obrazu przy tabelach wyników na meczu w Philips 936, gdzie A90J wypada pewnie słabiej… ?

14
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x