Home Testy Projektory JVC TEST: JVC DLA-RS500 Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4
TEST: JVC DLA-RS500 Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

TEST: JVC DLA-RS500 Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

2.63K
0

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Uważniejsi czytelnicy zauważyli już pewnie, że w menu JVC nie ma suwaka “Sharpness” (“Ostrość”). Choć fakt ten może dziwić to jednak ma głęboki sens. W cyfrowych projektorach, czy płaskich wyświetlaczach nie można w rzeczywistości dodać ostrości, bo ta jest na stałym poziomie warunkowanym rodzajem przetwornika (wcześniej wspominałem, że LCoS cechuje się niskimi odstępami między pikselami, a co za tym idzie wysoką ostrością). Wszystkie te suwaki nie robią więc nic innego jak sztuczne obrysowywanie krawędzi dodatkowym konturem, co jedynie daje złudzenie, że obraz jest ostrzejszy. W JVC RS500 tego typu funkcję zamknięto w menu “MPC Level” i nazwano “Enhance” i bardzo dobrze.

Choć suwak “Enhance” powinien być ustawiony na 0 by zapewnić jak największą neutralność obrazu (całkowity brak syntetycznego wyostrzania), to niewielkie jego podbicie będzie na pewno pożądane przez większość użytkowników (preferujących wyostrzony obraz). Ja osobiście oglądałbym przy ustawieniu “1”, czyli:

menu16.jpg

Jestem jednak purystą obrazowym ;) Sprawdźmy więc jak działa system przy wyższych wartościach ustawień:

enhance.gif

Przyznać muszę szczerze, że wyostrzanie nie działa jakoś świetnie w projektorze JVC RS500. Jak widzicie na powyższym obrazku, bardzo silnie wpływa ono na uwypuklanie ziarna filmowego, co nie jest zbyt dobrą cechą. Algorytm jest najwidoczniej stosunkowo prosty, w przeciwieństwie do tego co można spotykałem w innych produktach (np. Sony VW520). Cały czas rozmawiamy jednak o dodatkach, które nie są szczególnie użyteczne, zwłaszcza dla tych, którzy chcą oglądać film bez dodatkowej ingerencji. Mi więc całkowicie nie przeszkadza, że JVC nie skupiło się na tego typu rozwiązaniach, jednak opisuję je dla wszechstronności testu.

W kwestii obróbki cyfrowej nie natknąłem się na jakiekolwiek mankamenty, które negatywnie wpływałyby na obraz. Jeżeli chodzi o skalowanie, to tradycyjnie przywołam twierdzenie:

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach i projektorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

(2625)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

109
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x