Już w najbliższy poniedziałek, 28 marca, rozpocznie się proces transformacji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. W pierwszych regionach Polski standard DVB-T zostanie na stałe zastąpiony nowym DVB-T2 / HEVC. W konsekwencji pojawi się więcej stacji w jakości HD. Niektórzy odbiorcy będą natomiast musieli wymienić telewizor lub dokupić dekoder, by nadal oglądać. Można odebrać dofinansowanie na ten cel! Jakie kanały będzie można teraz odbierać w TV naziemnej i gdzie?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Czołowa stacja CANAL+ zmienia nazwę! Nadawca potwierdza – nowy format w telewizji od kwietnia
Telewizja naziemna przechodzi na DVB-T2 / HEVC – jakie kanały i gdzie? Jak sprawdzić telewizor lub dokupić dekoder? Jak odbierać?
Wejście standardu DVB-T2 / HEVC do telewizji naziemnej to największa zmiana od czasu jej definitywnego przejścia na sygnał cyfrowy. Nowy format umożliwia nadawcom oferowanie większej liczby jakościowych kanałów na multipleksach – daje opcję swobodnego włączania kanałów HD, a nawet 4K. Niestety dla części odbiorców kolejna transformacja oznacza konieczność wymiany telewizora lub dokupienia specjalnego dekodera. Trzeba upewnić się, że nasz odbiornik posiada wsparcie dla DVB-T2 / HEVC. Jeżeli pojawi się przymus nabycia dekodera, będzie można skorzystać z rządowej zapomogi w kwocie 100 złotych w przypadku dekodera i nawet 250 złotych w przypadku telewizora. Program wsparcia już ruszył – można składać wnioski elektronicznie lub w placówkach Poczty Polskiej.
Standard DVB-T2 / HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej – harmonogram przełączeń
Pierwsze regiony Polski, w których standard nadawania zostanie zmieniony, to województwa dolnośląskie i lubuskie. To w tych okolicach już w poniedziałek 28 marca nastąpi przełączenie sygnału. Przechodząc do osobnego wpisu (link poniżej) można zapoznać się z konkretnymi parametrami odbioru kanałów z poszczególnych multipleksów naziemnych:
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Rusza telewizja naziemna DVB-T2 / HEVC! Oto oficjalny harmonogram przełączeń! Gdzie najpierw?
Etap 1: miasta od 28 marca:
- Wrocław, Kłodzko, Jelenia Góra, Żagań, Zielona Góra
Etap 2: miasta od 24 kwietnia:
- Poznań, Piła, Gniezno, Szczecin, Świnoujście, Iława, Białogard, Koszalin, Lębork, Gdańsk, Konin, Płock, Bydgoszcz
Etap 3: miasta od 23 maja:
- Leżajsk, Rzeszów (i Bieszczady), Zakopane, Gorlice, Tarnów, Kraków, Wisła, Katowice, Opole, Częstochowa, Kalisz, Łodź, Dęblin, Kielce, Opoczno
Etap 4: miasta od 26 czerwca:
- Elbląg, Olsztyn, Ostrołęka, Giżycko, Suwałki, Białystok, Siedlce, Warszawa, Zamość, Lublin
fot. Emitel
DVB-T2 / HEVC w telewizji naziemnej – jak sprawdzić, czy nasz telewizor jest gotowy?
W telewizji poszczególni nadawcy rozpoczęli już kampanie informacyjne uświadamiające odbiorców o zmianach. Niedawne badania wykazały, że ponad 2 miliony gospodarstw domowych może niebawem stracić dostęp do TV naziemnej. Powód? Brak telewizora zdolnego do odbioru sygnału DVB-T2 / HEVC.
Jak sprawdzić, czy nasz aktualny telewizor odbierze naziemną telewizję cyfrową w DVB-T2? W kanałach Telewizji Polskiej emitowana jest reklama, która odnosi do poświęconej temu tematowi strony:
Po przejściu na telewizjanaziemna.pl, możemy wpisać model naszego telewizora i poznać odpowiedź.
“Wpisz model i markę telewizora i dowiedz się czy Twój telewizor odbiera nowy standard. Jeśli nie znalazłeś swojego odbiornika sprawdź instrukcję lub skontaktuj się z producentem.”
fot. telewizjanaziemna.pl
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy jesteś gotowy na telewizję naziemną DVB-T2? Sprawdź, czy Twój telewizor jest na liście!
Źródła: Emitel, własne
Przeczytaj więcej na temat telewizji:
- CANAL+ pozyskał nową licencję sportową! Operator zaoferuje w telewizji kolejne rozgrywki – TVP poległo!
- Niestety: z Polski znika kanał nadający w jakości 4K! To musiało się stać – czego już nie będzie można oglądać?
- Nowe kanały telewizji naziemnej w dużym polskim mieście! 7 stacji ruszy już za chwilę? Co się pojawi i gdzie?
- Tuner do TV naziemnej DVB-T2 za 125 zł + 100 zł na zakup – idealny model prawie za darmo! Gdzie kupić?
- Popularny kanał TV naziemnej może nadal nadawać za darmo! KRRiT przedłużyła koncesję