Telewizor Sony ZH8 | TEST | Japońska firma w wielkiej formie! Topowy ekran Sony 8K na 2020 rok z HDMI 2.1
Obsługa technologii obrazu 8K Ultra HD
Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0
Uzyskanie pełnej kompatybilności ze standardem Ultra HD jest dwustopniowe. Jak widzimy na miniaturze poniżej, mamy osobne ustawienie pod treść 4K (z Dolby Vision), a osobne pod 8K. Zmienia to tryb pracy HDMI, który mógłby skutkować brakiem kompatybilności. Ustawienie to znajduje się w zakładce programowania kanałów telewizyjnych, co jest bardzo nieintuicyjne. Sony ZH8 wspiera Ultra HD, wraz z HDR10, HLG, oraz paletą barw Rec 2020. Wspiera także rozszerzoną normę HDR – Dolby Vision. Obsługę DV w telewizorze posiadamy uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix), jak i przez złącze HDMI.
Port HDMI 4 wspiera 8K w pełnym wymiarze. Może on działać z różnymi częstotliwościami, a możliwość podania 8K 60Hz wymaga posiadania pełnej specyfikacji tj. 48Gbps z DSC.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Cecha: | Wynik: |
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) | 93% / 74% |
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI | Tak, wszystkie HDMI |
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) | Dolby Vision |
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD | Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu |
Rozdzielczość 8K
Matryca zastosowania w Sony ZH8 bez wątpienia posiada 7680 x 4320 pikseli, jednak temat jest w tym przypadku bardziej złożony jak w prawie każdym TV 8K dostępnym obecnie na rynku. Efektywna rozdzielczość wynika nie z tego ile TV ma pikseli, ale ile faktycznie niezależnych punktów na matrycy telewizora można rozróżnić. Wpływ na to ma przede wszystkim rozmycie spowodowane stosowaniem powłoki poszerzającej kąty widzenia. Stopień tego efektu można określić parametrem CT (contrast modulation), a na miniaturze po prawo zobaczyć możemy jak wygląda czarno biała czcionka w powiększeniu, przy poszczególnych wartościach tego parametru. O jakiej wartości modulacji kontrastu możemy mówić w przypadku ZH8? Trudno powiedzieć, bo niestety nie mamy metody pomiaru tego parametru. Organoleptycznie można jednak sprawdzić, że separacja pomiędzy pikselami jest raczej dobra, choć trochę światła przecieka.
W kwestii ilości niezależnie adresowanych pikseli czyha jednak pewna pułapka. Pomimo, że pikseli jest 8K to nie są one całkowicie niezależne, ponieważ są niejako grupowane w czwórki, by dodatkowo poszerzyć kąt widzenia. W związku z tym na niektórych barwach można zobaczyć z bliska coś w rodzaju szumu.
Wynika więc z tego, że telewizor nie jest w stanie pokazać pełnej rozdzielczości 8K w pełnym tego słowa znaczeniu. Bądźmy jednak realistami – tak dużej rozdzielczości nie sposób wykorzystać, o czym możemy przekonać się w naszym kalkulatorze odległości od TV. Sony ZH8 zaś oferuje coś bardzo bliskiego 8K, co łatwo potwierdzić, wyświetlając chociażby czcionki z komputera w tej rozdzielczości:
Przy tak dużej ilości danych nawet ikona “Kosz” zasługuje na zdjęcie 🙂 Jak widzimy jest wyraźna. Zupełnie inaczej wygląda to na niektórych TV 8K konkurencji gdzie obraz jest bardziej niewyraźny. Tutaj Sony sprawuje się bardzo dobrze.
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Sony ZH8 dostarcza jeden z najlepszych efektów HDR jakie przyszło mi kiedykolwiek widzieć! Gra świateł i realizm obrazu jest na bardzo wysokim poziomie, dzięki ogromnej mocy świetlnej ekranu. To super, że producent dołożył starań by tak było. Widać tutaj znacząco lepsze wyniki w porównaniu do np. Sony XH95. Czuć także potężny przeskok w stosunku do technologii SDR, czy też w stosunku do tańszych telewizorów ze średnimi wartościami HDR w okolicach 300 nitów. To dwa różne światy. Warto też pochwalić świetną płynność przejść tonalnych, która bardzo często jest problematyczna podczas oglądania treści z szerokim zakresem dynamiki. W tym zawsze japoński producent był dobry.
Jeśli mógłbym na coś narzekać w przypadku seansu w HDR to będzie to… czerń. Niestety generowanie tak dużych ilości światła, w sąsiedztwie czerni, ma swoje konsekwencje. W prawdzie TV uzyskał wysokie noty za kontrast, ale potrafi się to trochę rozmyć przy obcowaniu z jaskrawą treścią HDR. Trudno. Coś za coś.
Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
Fabryczny tryb Kino (HDR)
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
wynik | wynik | ||
Średnia deltaE barw ze standardowych | 2,6 | maksymalna | 3,9 |
Średnia deltaE barw ze wzornika | 1,0 | maksymalna | 2,8 |
Średnia deltaE palety szarości | 1,3 | maksymalna | 3,1 |
Sony ZH8 ma pewne braki w pokryciu barw żółtych – to przez brakujące 7% palety barw DCI P3, które widać na diagramie. Oczywiście mowa tu o mocno nasyconych odcieniach barw. Problemu nie zauważymy np. na odcieniach skóry, czy innych, bardziej pastelowych tonach. Precyzja oddania koloru w ustawieniach fabrycznych jest nawet niezła. Widać postęp w stosunku do ubiegłorocznego poprzednika, ale nadal kalibracja może wnieść kilka pozytywnych zmian.
Charakterystyka jasności, jak widać na załączonym obrazku, jest bardzo zgodna ze wzorcową EOTF. Z racji, że telewizory Sony nie rozpoznają metadanych filmu, treść jest z reguły jaśniejsza niż na ekranach innych firm. Zazwyczaj skutkuje to też mniejszą ilością detali w bielach, ale nie tutaj – ZH8 ma tak wysoką moc świetlną, że oddaje prawie wszystkie najjaskrawsze detale w filmie i to z ogromną ekspresją. Poza tym jest jeszcze funkcja, która analizuje obraz wejściowy i odzyskuje utracone przejścia tonalne poprzez punktowe zmniejszenie intensywności obrazu (działa stale, bez powiązania z jakimkolwiek ustawieniem w menu).
Dolby Vision
W Sony ZH8 Dolby Vision działa także przez złącze HDMI, w związku z czym można było podłączyć odtwarzacz i oglądać filmy Ultra HD z płyt. Oczywiście DV działało także w Netflix. W przypadku tej aplikacji do telewizora został dodany specjalny tryb obrazu nazwany “Trybem kalibracji aplikacji Netflix”.
Tryb ten ma za zadanie oddawać obraz zgodnie z intencją autora. Ma więc założenia dokładnie takie samo jak proces kalibracji wyświetlacza z tą różnicą, że kalibrację wykonuje się indywidualnie dla każdej sztuki TV, a tryb ten wgrywany jest masowo do każdego TV. Opis wrażeń z używania “trybu kalibracji aplikacji Netflix” będzie najkrótszym opisem jaki można sobie wyobrazić: jest to po prostu tryb Dolby Vision Ciemne Pomieszczenie występujący pod inną nazwą! Co najlepsze, do trybu kalibracji aplikacji Netflix tak samo możemy (i powinniśmy) wprowadzać ustawienia kalibracyjne dedykowane dla Dolby Vision. Niezły chwyt marketingowy ale rzeczywiście ktoś kto to wymyślił wiedział czym zainteresować widza gdyż chyba nie muszę mówić o tym jak bardzo popularna jest aplikacja Netflix na świecie jak również w Polsce! No i żaden inny producent telewizorów na to jeszcze nie wpadł ;-).
W przypadku telewizora o tak dużych możliwościach Dolby nie wnosi jednak niczego istotnego, więc pozostaje ciekawostką, a wrażenia z oglądania należy sprowadzić do tego co dzieje się w HDR10.
Kupiłem model 75 pozbyłem się Oled 83 j90 . Zobaczymy czy zh8 spełni moje oczekiwania choć przyznaje 85 mnie kusił ale czy do canal plus dekoder się by nadal taki tv a jak wiemy enka daje słaba jakoś obrazu . Wiec zobaczymy jak się nie sprawdzi to może Lg Oled 77 signature 8k 5000£ cena przyzwoita
Mam od 2 miesięcy 85 cali Samsunga QLED 95T, skalibrowany przez Brata Pana Redaktora 🙂 Poprzednio miałem przez niecałe 2 lata 78 cali zakrzywionego Samsunga UE KS 9500 (najwyższy model z 2016 r., lekka używka), jeszcze wcześniej przez niecałe 1,5 roku OLED LG C6, 65 cali (był zupełnie nowy – ostatni z 3D) i muszę przyznać, że po kalibracji jest zajefajny 🙂 Samsungowi w końcu się udało – b. dobry obraz i elegancki wygląd oraz dobra jakość produkcji. Mam ok. 30 filmów blu ray 4K i całkiem przyzwoity odtwarzacz Pioneera LX 500. Samsung daje radę w 85 calach – po… Czytaj więcej »
Mam pytanie z jakiej odleglosci ogladasz ten 85 calowy tv?? 🙂 zastanawiam sie czy przy odległości 2.5-3 m do ogladania kablowki i netflixa nie bedzie za duzy
Ok. 1,8 m. Do 4K – im dalej tym gorzej. Choć z tej odległości HDR wali po oczach 🙂
haha Dzieki za info! w takim razie bez sresu biore 85 cali
Zazdroszczę dużego TV, ale oglądać z 1,8m. ja oglądam z 4m i to dopiero jest odległość, która nie męczy i nie powoduje odruchu wymiotnego. A przypadkiem w takim razie w kinie oglądasz z max 8m czyli 1-3 rząd foteli? Pewnie z dalszej odległość to biedny plebs siedzi 😉 Zastanawiam się czy nie podobnie jest jak z ludźmi, ktoózy zatracili się w sferze audio.. Kolega juz nie słucha muzyki, melodii, kto®ą mogę słuchać wszędzie i na każdym sprzęcie bo to muzyka i moja wyobraźnia gra największą role. On słucha dźwięków, powietrza w składzie muzyków, czarnego tła, oraz tego czy ten murzyn… Czytaj więcej »
https://www.avsforum.com/threads/official-sony-xbr75-85z8h-owners-thread-no-price-talk.3162010/
Dolaczam link do forum po angielsku gdzie juz posiadajacy go uzytkownicy go oceniają i piszą o wrazeniach i porównują do zd9, zg9, Oledow sony i Lg
A kiedy będzie test TCL 75X915 8K QLED?
TV za blisko połowę ceny Soniaka
A.D. 2020/21/22 Telewizor 8K no to lecimy: telewizja naziemna u nas w 8K (chociaż by ze 3 lub 4 kanały) pewnie tak ale w 2077r. Filmy na płytach i odtwarzacze 8K- Nie. Canal+, może za dwa trzy lata jakiś sportowy kanał i to też po dobrej kompresij. Netflix, Apple tv czy dysney+ pewnie wejdą w tą rozdzielczość najszybciej ale też jeszcze ze dwie lub trzy wiosny zlecą (nadchodź nowy kodeku do kompresji). Gry 8K nawet nie podejmuję tematu. Aaa zapomniałem jeszcze zostaje youtub, ładne panie w farbach na twarzy, krajobrazy i zwierzęta eahh! 8Kaa. No i jak już kupować to… Czytaj więcej »
zobaczę na sklepie to zapodam jakiś 720p żeby sprawdzić skalowanie, ale stawiam że będzie totalna kicha…
Właśnie, filmy i odtwarzacze 8K. Jestem bardzo ciekawy, bo raczej się pomału od tego odchodzi, w sensie, od odtwarzaczy. Są w ogóle jakieś zapowiedziane odtwarzacze 8K?
Wiem, że rzeczy typu Netflix, i typ podobne to przyszłość, ale, szkoda by było…
Co do tego TV z testu, to chyba nie ma większego sensu, przynajmniej za te pieniądze, skoro za wersję 85 cali można mieć ZG9, który chyba gorszy nie będzie, ewentualnie może nieco wyższy input lag, ale reszta na raczej trochę wyższym poziomie, pewnie niewiele, ale jednak. Pytanie, co z topowymi Samsungami.