Fani Philips i Ambilight czekali na taki telewizor OLED od lat! Testujemy Philips OLED 806 / OLED 856 HDMI 2.1 z nagrodą EISA
Podsumowanie i ocena
Philips OLED 806 / OLED 856 to telewizor, który wprowadza wiele nowości u holenderskiego producenta, na które od lat czekaliśmy. Śmiało można go nazwać małą rewolucją i już śpieszę z tłumaczeniem dlaczego. Po pierwsze ekran wyposażono w pełnoprawne porty HDMI 2.1 (48Gbps), wyposażone w dodatkowe funkcje dla graczy. Należą do nich automatyczny tryb gra (ALLM), oraz zmienną częstotliwość odświeżania (VRR AMD FreeSync Premium). W telewizorze mocno zmniejszono też opóźnienie input lag, które (wynik 16ms przy 60Hz i zaledwie 7ms przy 120Hz) nareszcie spełnia najwyższe standardy dla graczy i mieści się w najbardziej restrykcyjnej kategorii – placebo. Drugą cechą, którą do tej pory nie mógł poszczycić się żaden Philips jest dziesięciostopniowy upłynniacz, a więc wreszcie możliwość uzyskania takiej płynności filmów jaką życzy sobie widz (każdy znajdzie coś dla siebie). W kwestii odwzorowania ruchu telewizor dostał także nową funkcję Fast Motion Clarity, która pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć ilość rozmycia przy bardzo dynamicznych treściach (np. sportowych).
Doskonałym wyróżnikiem testowanego telewizora OLED jest zastosowanie – po raz pierwszy w tej klasie, czterostronnego systemu barwnego podświetlenia Ambilight, który może śledzić zarówno treści wideo jak i audio i to także przy sygnale 4K Ultra HD z HDR co jest bardzo dużym wyczynem dla procesora. System ten, nie jest jednak tylko zabawką ale pozwala też w komfortowych warunkach dla naszego wzroku oglądać filmy i seriale nocą dzięki odpowiedniej barwie podświetlenia, którą można ustawić a nawet fachowo skalibrować dzięki odpowiednim trybom w samym telewizorze. Systemu Ambilight działającego w takiej formie nie zastąpicie tanimi lub drogimi zamiennikami np. firmy HUE czy IKEA. Są to tylko namiastki, które mogą próbować naśladować ten unikalny element. Nie będą one bowiem poprawnie działać z sygnałem 4K Ultra HD z HDR np. Dolby Vision.
Na osobny akapit zasługuje też szybko działający system multimedialny Android TV dzięki nowoczesnemu odświeżonemu procesorowi. Do dyspozycji dostajemy praktycznie wszystkie najpopularniejsze aplikacje wideo oraz szereg innych dodatków jak obsługa gier w chmurze czy odtwarzacze multimedialne np. KODI. Tego konkurencja z innymi systemami nie oferuje!
Czy ten telewizor ma wady? Właściwie trudno je wskazać po wszystkich tegorocznych poprawkach związanych z tematem grania czy płynności ruchu. Jedyna, która przychodzi mi na myśl to chyba tylko nieco za wysoka cena w momencie debiutu rynkowego, która jednak będzie spadać. Będzie to też doskonały kąsek w listopadowych wyprzedażach, które właśnie się zbliżają.
Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.
Możecie również u nas przeczytać:
- Najnowszy uniwersalny telewizor 4K Philips Performance PUS8506 w 58 calach już 700 zł taniej! HDMI 2.1 i Ambilight – hit 2021! Gdzie skorzystać?
- Wielka premiera nowych “telewizorów dla każdego”. Philips Performance na 2021 rok już w pierwszym polskim sklepie! Ile kosztują?
- Nadchodzą najlepsze telewizory OLED na rynku? Znamy polskie ceny flagowych modeli Philips OLED+936 i 986 na 2021 rok! Nieziemski dźwięk i czterostronny Ambilight
- Jak sprawdzić TV przed zakupem | PORADNIK | Najważniejsze cechy oraz czy jest nowy?
- 7 błędów popełnianych przy zakupie telewizora | PORADNIK |
- Ten inteligentny soundbar będzie dobrym wyborem na start | TEST | Philips TAPB405/10
- Niedrogie słuchawki sportowe z funkcją chłodzenia? | TEST | PHILIPS SH402 ActionFit Bluetooth
Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays. |
Nie wiem jakie sa Wasze odczucia, kupiłem parę miesięcy temu Philipsa z serii 856 …totalna porażka,,,wielkie rozczarowanie…5 letni LG Oled mial lepszy obraz niz tutaj w 4k…na streamingach jest w miarę ale programy na cyfrze to az przykro patrzec…przestrzegam przed zakupem…na tym telewizorze jest widoczna kaszka..szczegolnie w ciemniejszych kolorach…kalibracja nic nie pomogla w sumie..do sprzedania…
porównywałem w sklepie dwa modele OLED od LG i Philips, sygnał z t. naziemnej. Było widać wyraźną różnicę w głębi ostrości. Czy faktycznie LG jest tak słabe jak twierdził sprzedawca, próbując przekonać do 856? Twierdził, ze sam ma C1 i zamierza się go pozbyć. Zastanawiam się na OLED Panasonica ale sprzedawca mocno odradzał i padło stwierdzenie, że przez Smart TV P. się kończy, co by się potwierdzało, bo nie był dostępny żaden z wyższych modeli. Czy ktoś ma wiedzę?
Właśnie się zastanawiam nad a80j Sony i ten Philips też minimalnie biorę pod uwagę LG ale brak DTS a za tą kasę już jednak wszystko bym chciał mieć. Chyba wezmę 856
Witam co myślicie SONY 65 A80J CZY PHILIPS 65OLED856 testy jasności hdr na korzyść philips ale nadal się zastanawiam tv głównie netflix i ps5
LG C1 odpada brak DTS jak coś pozdrawiam
Czym tak na prawdę modele 806/856 różnią się od 706 ? Znalazłem że ambilght jest w 706 trójstronny, i pilot jest prostrzy. A jak pozostałe funkcje ?
3 rzeczy sie roznia :pilot ,806 jest juz bardzo dobrze zkalibrowany ,4 strony AL w 806
Pozatym to te same tv
Trochę mijasz się z prawdą kolego. Rozmawiałem z gościem z Philipsa bo miałem podobne wrażenie, a różnica cenowa jest zauważalna. 806 przede wszystkim ma JAŚNIEJSZĄ MATRYCĘ! Pod kątem jasności z moim obserwacji na stojących obok siebie 706, C1 i 806 jasność HDR układa się dokładnie tak jak wymieniłem, licząc od najciemniejszego do najjaśniejszego 😉
Co będzie lepszym wyborem ten Philips OLED 805 czy LG OLED C1 ?
805? Nie 806? Od 805 lepszy jest C1 oczywiście – szczególnie jeśli planujesz grać na PC lub nowych konsolkach..
A jeżeli samemu jest się graczem, zaś reszta domowników (choć najczęściej to po prostu jeden domownik) głównie ogląda filmy i seriale? Jeżeli C1 (65″) nie będzie fajnie przeceniony, to nie wiem, czy nie lepiej trochę dopłacić do Philipsa 806 – koreański model nie ma nie wiadomo jakiej przewagi, a nawet powiem, że coraz to bardziej wydaje mi się przehajpowanym produktem przez ludzi, którym udało się go kupić za circa 5800 zł lub/i trafili fartem na panel WBE; bez promocji już tak świetnie nie wypada, a bądź co bądź, 806 ma mimo wszystko dobrze wykonany 4-stronny system ambilight, trochę lepsze głośniki,… Czytaj więcej »
a co z problemami z dolby vision nadal wystepuja?
Jak zwykle rewelacyjny, profesjonalny test. Jedna mała uwaga, zakładka “pobierz wyniki pełnej kalibracji” powinna być bardziej widoczna, (może na kolorowo z dopiskiem – poniżej wyniki pełnej kalibracji), bo wiele czytelników jej nie zauważa, a tam jest wiele danych z pomiarów.
Dodajcie proszę test portu RJ-45 czy jest to zwykła 100 czy może 1000 oraz możliwość podłączenia zewnętrznego adaptera USB 3.0<> GigabitEthernet. Dla mnie stosowane 100 w rj-45 to nie porozumienie i powinien to być minimum Gigabit Ethernet.
W pilocie brakuje mi klawiatury qwert, która była dostępna w wcześniejszych modelach i często z tego korzystałem.
Jak seria 806/856 ma się do serii 936/986, szczególnie w kwestii sprzętu i matrycy (głośników nie biorę pod uwagę).
Pilot qwerty nie jest tu niezbędny, bo wszystko można wybrać głosowo – nawet zmianę źródła.
Czyli pilot na BT? Posiada wbudowany mikrofon czy trzeba odpowiednio głośno aby mikrofon w TV złapał?
Pilot ma wbudowany mikrofon i działa on bardzo dobrze. Komendami można zrobić niemal wszystko.
Polecam pilot z apki google home oraz google tv (w obu jest opcja pilota). Dzięki temu jest obsługa głosowa + gdy trzeba coś wpisać masz klawiaturę w smartfonie, którą wprowadzasz co potrzebujesz.
Czym się różni model 705 od testowanego modelu poza czterostronnym ambilight i funkcjami związanymi z konsolą, której ja nie używałam?
Fajny test, ale jestem posiadaczem tego modelu w wersji 65Oled856 i u mnie to opcja Perfect Natural Motion najbardziej wpływa na sygnał z tunera sat i jak i z TV, czyli obraz wysyłany w 50Hz lub 60Hz. Czy w związku z tym ta funkcja jak i Perfect Clear Motion nie działają trochę inaczej ?
I jeszcze jedno pytanko, gdzie na stronie Philipsa można znaleźć aktualizację oprogramowania ? Wg mnie dla tego modelu nie ma nic, ale może ja nie umiem szukać…
Software pobiera Ci się automatycznie przez TV.
a test flagowego LCD Sony 4K będzie w tym roku wgl ?? ;-/ czy po raz pierwszy NIE..?
Z tymi telewizorami OLED wszystko fajnie, ale przez te ględzenie o wypaleniach w internecie to aż strach mam kupić taki telewizor. Tym bardziej że oglądam kanały telewizyjne.
Strach to oglądać obraz na LCD nie bój chłopie.
A test C1 będzie ?
Fajne podsumowanie na końcu (w formie tego wykresu). Dla mnei dobry telewizor powinien przede wszystkim zapewniać świetne doznania podczas filmów i seriali, na drugim miejscu stawiam gry. Dlatego dla mnie to bardzo dobry model 🙂
Czemu nie robią większych modeli , ponad 70″ ….
65″ dla mnie jest za mały. Szukam czegoś co zastąpi mojego 65″ Samsunga…
Czy będzie test sony zj9 z serii master??
Tak, może nawet dzisiaj a na 100% w tym tygodniu. Nadganiamy 😉
A test C1?
i test XJ95. będzie?
I jak z ta recka?
..bo za 4 godziny sie kończy na 100% ten tydzień ;p
Hahaha
zdążyli, zdążyli 😉 tuż przed północą, brawo! ;-D;D
no jak nie, jest 77′ – lub lada moment wejdzie.