Home Testy Telewizory OLED Philips To najtańszy telewizor OLED w ofercie Philips. Test modelu OLED 706 z HDMI 2.1 4K120Hz i Ambilight
To najtańszy telewizor OLED w ofercie Philips. Test modelu OLED 706 z HDMI 2.1 4K120Hz i Ambilight

To najtańszy telewizor OLED w ofercie Philips. Test modelu OLED 706 z HDMI 2.1 4K120Hz i Ambilight

56.31K
18

Philips OLED 706 to budżetowa wersja telewizorów organicznych w ofercie holenderskiego producenta. Jednak w przypadku telewizorów OLED trudno mówić o budżetowej jakości obrazu. Już samo zastosowanie matrycy OLED powoduje, że seanse filmowe nabierają nowego wymiaru głównie dzięki perfekcyjnej i hipnotyzującej wręcz czerni. To właśnie ten element jest jednym z kluczowych gdy rozmawiamy o tym, czy obraz w filmie jest dobry czy nie. Dodatkowo telewizor wyposażony jest w matrycę 120Hz oraz pełne wsparcie dla HDMI 2.1 tak ważnego przy współpracy z konsolami nowej generacji. Zapraszam do testu.
Test telewizor Philips OLED 706 karton
Telewizor testowany przez:

 

Piotr Gmerek 2018Piotr Gmerek (zredagowanie testu)

 

 

 

 

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Najważniejsze cechy Philips OLED 706 podawane przez producenta:

  • Modele OLED 4K UHD dostępne w rozmiarach 55’’ i 65’’
  • Wsparcie najnowszego standardu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC/H.265
  • Ultrasmukła obudowa
  • Procesor P5 nowej generacji z funkcją sztucznej inteligencji AI
  • Trójstronny system Ambilight
  • Technologia Perfect Natural Reality
  • Obsługa formatów Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10+ oraz HLG
  • Dostęp do funkcji Dolby Atmos Virtualizer
  • Dwa porty HDMI 2.1 (1,2) oraz dwa porty HDMI 2.0 (3,4)
  • Standard HDMI 2.1 z funkcją e-ARC i trybem VRR dla treści 4K w częstotliwości od 40 Hz do 120 Hz z prędkością 48 Gb/s (444, 12 bitów)
  • Tryby Fast Motion Clarity oraz Freesync Premium i Auto Game, o które producent rozszerzył opcję Auto Low Latency (ALLM – automatyczny tryb gra) dostępną w ubiegłorocznych modelach
  • Funkcja DTS Play-Fi umożliwia podłączenie do urządzenia głośników bezprzewodowych
  • Europejski design i materiały najwyższej jakości
  • System audio 2.1 o mocy 50W
  • Smart TV na systemie Android TV w wersji 10 z wbudowanym Google Assistant oraz współpracujący z Amazon Alexa
  • Zastosowanie nowej odsłony technologii zapobiegającej wypalaniu się matryc

magicLinks_2_1

System podświetlenia Ambilight – trójstronny

System Ambilight to znak rozpoznawczy Philips od 2002 roku, kiedy to firma postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem a następnie wprowadzić pierwszy telewizor Ambilight w 2004 roku. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Model OLED 706 wyposażony został w trójstronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej i na górze znajdziemy rząd nowoczesnych diod LED, który możemy zauważyć na poniższym zdjęciu:

Test telewizor Philips OLED 706 tył

W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną. Philips jest też jedyną na rynku firmą oferującą telewizory w technologii OLED z taką funkcjonalnością. Wersja czterostronna to najbogatsza opcja jaką może zaoferować producent. Co ważne, efekt uzyskamy też gdy telewizor będzie postawiony na podstawie. Widać to doskonale na poniższym zdjęciu:

Test telewizor Philips OLED 706 amblilight

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem

Test Philips OLED 806 OLED 856 Ambilight menu ustawień 2

Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Producent wpadł nawet na taki pomysł jak wyświetlanie flagi swojego kraju podczas transmisji sportowych:

test Philips PUS7504 ambilight dźwięk

Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.

test Philips PUS7504 ambilight dźwięk

Kolejna ciekawa sprawa to możliwość ustawienia koloru ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system. W przypadku białej ściany, jak powyżej, system sprawdza się najlepiej i rewelacyjnie poszerza sceny z filmów czy gier.

test Philips PUS7504 ambilight dźwięk

To jednak nie koniec możliwości pracy systemu. Jak napisałem wcześniej trybów działania jest bardzo dużo. Dla wyjątkowych fanów wiernego oddania obrazu można też użyć trybu statycznej bieli, który zapewni komfort oglądania, zasymuluje warunki studyjne i nie będzie odciągał uwagi od filmu.

Ambilight: tryb statycznej bieli idealny do oglądania filmów nocą

Na koniec unikalna cecha czyli możliwość dokupienia oświetlenia hue Philips i sparowania ich razem z ambilight telewizora. Efekty są doprawdy ciekawe:

https://twitter.com/GmeruPL/status/1222596507918127106

Test Philips oled934 bowers wilkinsTest Philips oled934 bowers wilkins

Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Dodatkowo Philips zadbał o najnowszy system związany z zapobieganiem wypaleń. Możecie o nim dokładnie przeczytać w dedykowanym artykule tutaj.

Test Philips OLED 806 OLED 856 wstępna konfiguracja ustawienia

Co roku firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.

Na kolejnych podstronach przeczytacie wszystko na temat budowy oraz jakości obrazu, dźwięku i systemu Android TV w nowych telewizorach OLED Philips.

(56309)

3.9 9 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
Adam
2 lat temu

Czy w trybie HDR gry na konsoli PS5 opcje “Perfect HDR” lepiej jest wyłączyć ?

Adam Nowak
Adam Nowak
2 lat temu

Telewizor był ostatnio na promocji, więc może więcej osób skusiło się na ten model i chcę opisać w jakiś sposób włączyć VRR, gdyż jest to nieintuicyjne jak dobre intencje polityków.

Aby uruchomić tę opcję trzeba wyświetlać obraz z HDMI i wtedy nacisnąć przycisk na pilocie ‘+ options’, a następnie zmienić w opcjach HDMI tryb na ‘gra (optymalny)’.
Inaczej – wchodząc z głównego menu – opcja jest wyszarzona i żadna instrukcja nie podaje dlaczego.
Jako ciekawostkę dodam, że polska instrukcja jest całkowicie do zadka i w ogóle nie wspomina o tej opcji, natomiast angielska wspomina o VRR, choć włączenie opisuje błędnie.

Bartłomiej
Bartłomiej
2 lat temu

Jak blisko jest testowany wyżej model 706 z modelem 705 – można założyć że są to te same matryce + procesor etc?

Krzysiek
Krzysiek
2 lat temu

Bardzo mnie zastanawia recenzja pilota w tym artykule. Posiadam Philipsa 706 55′ od tygodnia ( dodatkowy TV do sypialni i pod PS5 ), pilot w tym modelu to beznadziejny kawał plastiku, z IrDA, jednym podświetlanym przyciskiem Ambililight, brakiem wybierania głosowego, dość głośnymi klawiszami… nie wiem gdzie ta skóra Muirhead, metalizowane wykończenie oraz podświetlane przyciski o których wspomniał autor 😉 Serio mając w salonie LG CX z pilotem Magic oraz doświadczenia z minimalistyczni z pilotami Samsunga z poprzednich Qledów ten od Philips wydaje mi się jakąś kpiną producenta

20220128_180125.jpg
Krzysiek
Krzysiek
2 lat temu

Ciekawe czy nowszy pilot z opisu zadziała z tym modelem TV. Aż korci by spróbować bo ten z zestawu jest poprostu biedny

Last edited 2 lat temu by Krzysiek
krs
krs
2 lat temu
Reply to  Krzysiek

Pilot zadziała tylko nie wiem czy w 100%.Na YTjest film w j.ukraińskim porównujący 706i806.

krs
krs
2 lat temu
Reply to  Krzysiek

Z tego co zrozumiałem działa przez Irda nie przez blueotooth.
Żeby działał przez blueotooth trzeba to zmienić w menu serwisowym.
Mozna też pobrac apke Remote Android TV zeby obsługiwać go głosowo

Michał
Michał
2 lat temu
Reply to  Krzysiek

Czy ktoś już próbował sparowanie nowszego pilota z tym tv?

Uzytkownik
Uzytkownik
2 lat temu

Będzie test pus9206 ?

Bodzio
Bodzio
2 lat temu

Oczywiście brak wersji >70″

Maciej
2 lat temu

Czy można całkowicie wyłączyć upłynniacz ruchu? Czy jest jakis tryb fabryczny, w którym ten upłynniacz jest wyłączony?

JohnRambo
JohnRambo
2 lat temu

A gdzie urwa ta recenzja philips mini led pml9506 pytam sie? Tv po premierze juz chyba z dobry rok a u was dalej cisza, żadnego testu.

Last edited 2 lat temu by JohnRambo
Arek
Arek
2 lat temu
Reply to  JohnRambo

To już ci odpowiadam Rambo,możesz sam podskoczyć do sklepu MM i zobaczyc na własne oczy i stwierdzić czy warto,bo wg.mojej oceny w tym konkretnym przypadku jest mocno rozdmuchana reklamowo ta technologia.Wizualnie wielkie rozczarowanie poziomem czerni za te pieniądze i bardzo kiepski stosunek jakości obrazu do ceny 145zł za cal dla wersji75″ i 123zł za 65″ Miało być łał a jest lipa panie przynajmniej nie za ten kesz.

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

niestety ten problem dalej istnieje i na następny OLED już się nie zdecyduję, następny to już będzie QD-OLED-TV

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Jaki problem ?

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Lub EX OLED

18
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x