Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR
Podsumowanie i ocena
Najnowszy projektor z laserowym źródłem światła Sony VPL-VW760 oraz natywną rozdzielczością 4K otwiera nowy segment w portfolio producenta, zarówno pod względem cenowym jak i jakościowym. Nie jest to urządzenie tanie. Kwota jaką przyjdzie nam za nie zapłacić w sklepie to około 65 000zł. Nie ma jednak wątpliwości, że znajdą się chętni na taki zakup – ba, ja nawet wiem, że tych projektorów sprzedało się już w Polsce całkiem sporo co tylko potwierdza duże zainteresowanie fanów kina domowego produktami tej jakże znanej i utytułowanej japońskiej marki. Pozostaje więc do rozważenia kwestia opłacalności. Bez dwóch zdań VPL-VW760 to najlepszy projektor w ofercie Sony (poza horrendalnie już drogim VW5000). Większość zmian w stosunku do np. wielokrotnie tańszego VW360 wprowadzona jest przez zastosowanie pełnoprawnego złącza HDMI 2.0 (18Gbps), dzięki czemu nie ma problemu z obsługą źródeł sygnału Ultra HD 60Hz (np. konsoli, czy niektórych filmów). Zaktualizowana elektronika pozwoliła także zastosować funkcję Motionflow przy obrazie w rozdzielczości 4K co jest także bardzo istotną funkcjonalnością. Obie te zmiany są pewnego rodzaju przełomem, jednak nie mogę pozbyć się odczucia, że powinny być obecne we wszystkich projektorach Sony od dłuższego czasu (tak jak jest u konkurencji). Zastosowanie laserowego źródła światła zamiast lampy to przyszłość i na pewno spora atrakcja dla potencjalnego kupującego. Szczególnie gdy takie rozwiązanie zostało zastosowane w tak doskonałym produkcie pod względem jakości obrazu. Właśnie tego brakuje mi jeszcze przy projektorach innych firm. Kropka nad “i” ale jakże kluczowa w przypadku takiego produktu jak projektor. W końcu użytkownik nie będzie musiał zastanawiać się nad tym ile czasu przepracował już jego projektor. Czynność, która nieodłączenie kojarzyła się z obsługą projektora, przechodzi do przysłowiowego “lamusa”. Zastosowanie laserowego źródła światła nie odbiło się jednak w istotny sposób na jakości obrazu. Różnica w jasności wynosi zaledwie kilka procent na korzyść VW760, podobnie jak różnica w pokryciu palety barw. To zbyt małe zmiany by je dostrzec, podobnie jak kilkuprocentowy spadek kontrastu. Jednak tak jak wspomniałem, laser gwarantuje za to długie lata bezproblemowej pracy i to to jest kluczowe w jego zastosowaniu w projektorach. Czy są to wystarczające argumenty by dołożyć niemałą sumę do projektora? Niech rynek zweryfikuje! Fani natywnych przetworników 4K nie znajdą póki co mocniejszego projektora w tym segmencie cenowym. Z czystym sumieniem mogę więc przyznać nagrodę REFERENCJA.
Plusy:
- Natywna rozdzielczość 4K (4096x2160p) – jedyny projektor na rynku (laserowe źródło światła)
- Laserowe źródło światła gwarantujące bezproblemową pracę przez długie lata
- Rewelacyjne wsparcie dla technologii HDR i poszerzonej palety barw
- Wzorcowe oddanie kolorów po kalibracji i bardzo dobre przed
- Głęboka czerń, wysoki kontrast
- Cicha praca (bardzo dobry do kina domowego)
- Obsługa technologii 3D
- Dobra jednorodność obrazu
- Bardzo niski input lag – świetny wybór dla graczy
- Spora elastyczność w instalacji projektora – (zoom, lens shift)
- Usprawniona technologia Reality Creation
- Funkcja smooth gradation znacznie poprawiająca jakość przejść tonalnych
- Bardzo dobra ostrość ruchomego obrazu (120Hz)
- Pełnoprawne złącza HDMI 2.0 (18Gbps)
- Motionflow aktywne także przy sygnale 4K
Minusy:
- Wysoka cena względem sporo tańszych, niższych modeli Sony, nie odbiegających aż tak bardzo jakością obrazu od VW760 jednak nie posiadających laserowego źródła światła
Cena: Sony VPL-VW760ES – 65 199zł
Sprzęt do testów dostarczyła firma Sony
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.