Home Testy Projektory Sony VPL-VW260ES TEST najnowszego projektora 4K UHD
Sony VPL-VW260ES TEST najnowszego projektora 4K UHD

Sony VPL-VW260ES TEST najnowszego projektora 4K UHD

11.57K
0

Instalacja projektora

Sony VW260ES wyposażony został we w pełni zmotoryzowany zespół optyczny o dokładnie takich samych parametrach jak model VW320, czy VW550. Oznacza to, że wszelkich regulacji położenia, wielkości i ostrości obrazu dokonujemy z pilota. Możemy więc stać blisko ekranu i oglądać zmiany w małej skali, co da nam możliwość dokonania ich z wysoką precyzją. Dodatkową zaletą projektora jest bardzo szeroki zakres możliwych regulacji. Lens shift działa w przedziale od +85% do -80% w osi pionowej i +/- 31% w poziomej. Podobny zakres przesunięcia soczewki w górę i w dół oznacza, że w obranym przez nas miejscu montażu, projektor będzie mógł pracować zarówno w pozycji podwieszonej (do góry nogami) jak i stojąc na półeczce. Przypominam jedynie, że zakres regulacji w jednej z osi zmniejsza się, gdy regulujemy go jednocześnie w drugiej. To chyba najczęściej zapominana, kluczowa w pewnych sytuacjach, informacja.

Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,38 – 2,83 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 3 do 6,2 metra. Jak widzimy wygoda instalacji jest wręcz fenomenalna! Pamiętajmy jednak, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku Sony VW260ES różnica ta wynosi około 45% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).

Zmotoryzowany zespół optyczny nie posiada funkcji pamięci położenia soczewki, co nie pozwala na użycie ekranu o proporcjach filmowych 2,39:1 (CiH) i/lub 2,06:1 (CiA) bez użycia dodatkowej soczewki anamorficznej. Nie ma także regulowanej przysłony obiektywu. Brak ten powoduje niemożność sterowania jasnością projektora bez potencjalnej utraty kontrastu. Uważam to za spory minus konstrukcyjny. W naszych warunkach testowych jasność, nawet w trybie ECO, była zbyt wysoka i wynosiła ponad 100cd/m2! Nadmienię, że referencyjnie powinna być to co najwyżej połowa tej wartości. Może nie jest to jeszcze aż tak dużo, by razić widza i męczyć wzrok, ale na czerni się dobrze nie odbija chociaż skłamałbym pisząc, że jest słaba – w tej cenie to i tak czołówka. Jednak powód takiej sytuacji jest jasny: lepsza czerń to model 360 oraz 760. Niska cena 260 nie wzięła się z przypadku.

(11565)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

5
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x