Sony KD-75XG9505 | TEST | Bravia 2019 LCD z podświetleniem Direct LED
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – X1 Ultimate
- Równomierność ekranu
- Kontrast i Czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Obsługa klawiatury i myszki
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Kontrast i Czerń
Sony XG95 zaskoczył mnie pozytywnie pod względem kontrastu na samym początku, gdyż cechował się dosyć wysokim kontrastem bez wsparcia funkcji lokalnego wygaszania. Wartość w granicach 3900:1 jest znacznie wyższa niż np. w ZF9, który także wykorzystywał powłokę poprawiającą kąty i był jego achillesową piętą. Producent jednak wspominał podczas targów, że matryca została zoptymalizowana i widać, że nie były to obietnice rzucone na wiatr. Zobaczmy więc jak radzi sobie ekran po uruchomieniu wszystkich systemów.
Powyższe wyniki pokazują, że XG95 zgrabnie radzi sobie z uzyskiwaniem znacznie lepszej czerni, niż pozwalałaby sama matryca bez systemu wygaszania. System jest skuteczny, jednak rezultaty niestety spektakularne nie są. Do czerni porównywalnej z telewizorami OLED, czy najlepszymi telewizorami LCD jest spora różnica. Udało się policzyć ile dokładnie jest obszarów, w których TV może niezależnie regulować swoją jasność i wynik to 60 stref w układzie 12 x 5. To trochę zbyt mało by wygenerować smolistą czerń obok jaskrawych obiektów. Oczywiście nie znaczy to, że telewizor wypada słabo przy oglądaniu nocnym. Słowa krytyki pojawiły się tylko dlatego, że jest to produkt klasy high-end i miałem wysokie wobec niego oczekiwania. Wyniki są natomiast co najwyżej dobre.
Na pewno jednak na korzyść systemu wygaszania strefowego można zapisać dwie rzeczy. Po pierwsze nie jest on tak agresywny jak w ZF9, w związku z czym nie ma zjawiska utraty detali w bielach. W tej charakterystycznej scenie z filmu “Oblivion” dało się rozróżnić źródła świateł pomimo aktywności systemu lokalnego wygaszania.
Drugą pozytywną cechą jest mniejszy, jak na moje oko, efekt halo (blooming) wokół jasnych obiektów. W ZF9 było on naprawdę irytujący, a tutaj wydaje się bardziej stonowany. Zapewne dlatego, że sama matryca ma wyższą stopę kontrastu.
Czerń i kontrast można by więc ocenić pozytywnie. Z pewnością TV jest dobry do seansów nocnych i zadowoli kinomaniaków, choć nie wiem czy jest to sprawność godna high-endu. Z drugiej jednak strony w ofercie będzie przecież jeszcze ZG9!
(245320)
Witam,
A jak się ma ten TV do OLED Panasonic 950/960? Cena bardzo podobna.
Super obraz dzięki 4K X-Reality Pro oraz Triluminos, który jest wyraźny oraz ma naturalne barwy. Bardzo dobry dźwięk ClearAudio+ oraz system Android TV to recepta na sprzęt warty uwagi. TV serii XG80 od Sony [ https://tinyurl.com/y725zkgp ] to w swojej klasie cenowej świetny wybór – dodatkowo w 75” robi wrażenie. Polecam!
Patrzac pod katem płynnosci obrazu to lepiej chyba wybrac poprzedni XF 95 zamiast najnowszego XG albo poczekać na kolejny XH…
no i nie wiem LCD czy OLED 65cali?….
Koledzy, chcę kupić ten model 9505 w 75 calach, ale można spotkać opinie, że jest problem z płynnością obrazu w tym modelu tzn. Motionflow w trybie 1 rwie, a w trybie drugim efekt teatru. Prawda to? Jest się czym przejmować? Dla mnie to trochę abstrakcja, żeby tak wysoki model, nie tani, miał problemy z płynnością obrazu.
Hej, udało Ci się zweryfikować płynność w rzeczywistości? dla mnie to kluczowe bo bardzo mnie denerwują skaczące klatki
Przez jakieś dwa lata oglądałem czy to telewizję czy seriale/filmy na fabrycznych ustawieniach (XE93), aż w końcu zmieniłem z ciekawości ustawienia na polecane z Rtings.com i powiem szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony bo np. oglądanie filmu potrafiło być męczące (bardziej dla znajomych niż dla mnie), ale jednak rwany obraz irytował przy dynamicznych scenach. To samo tyczy się oglądania sportu (pomijając jakość 1080i Canal+).
Czy jest jakaś różnica pomiędzy matrycami ( obrazem ) XG9005 a XG9505? W cenie różnica jest znaczna.
Też się zastanawiam, udało Ci się zdobyć jakieś konkretne info – ew. co wybrałeś?
Witam
Czy na tym tv jestem w wstanie uzyskać 120 Hz przez kabel hdmi z PC w full HD?
Właśnie się zastanawiam czy kupić 55XG9505 czy QE55Q70R
Bardzo proszę o informację, jaki maksymalny transfer oferuje łącze Ethernet?
WItam
Czy w nowych Sony już time shift?
Pytanie do osoby przeprowadzającej test: Gdzie w menu tego telewizora jest możliwość wyboru trybu obrazu – Dolby Vision ciemne pomieszczenie i Dolny Vision jasne pomieszczenie. Nikt z Sony Center nie umiał odpowiedzieć na to pytanie. Czytając test jest o Dolny Vision rozdział ale nie ma konkretnej informacji gdzie w menu jest obsługa Dolny Vision
W menu szybkich ustawień (przycisk zębatki na pilocie), ustawienie jest możliwe jedynie w trakcie oglądania materiału z dolby vision
Czy ktoś umiałby obiektywnie odpowiedzieć na pytanie: czy poza kilkoma pewnymi niuansami modele XE9305, XF9005 i XG9505 różnią się na tyle istotnie aby wybierać nowsze modele? A może jednak kupić ten starszy a zaoszczędzone pieniądze zachować na jakiś oled za kilka lat?
Ja tak zrobiłem kupiłem sony xg8505 65cali polecam
Mam XE93, fakt jest najstarszy, ale z trójki wymienionej przez Ciebie moim zdaniem jest najlepszy.
Jeżeli dobrze zrozumiałem to X-Wide Angle czy jest to domena tylko modeli 75 i 85 cali? W wersji 55 i 65 cali brak?
tak brak
To teraz przydalby sie test wersji 65 calowej
A jak sie ma tem model do Qleda Q90R?