Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy
Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy

Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy

93.04K
13

Kontrast i Czerń

Tutaj regulujemy funkcję lokalnego wygaszania.

Samsung Q90R wykorzystuje podświetlenie direct LED z lokalnym wygaszaniem i dużą ilością stref. To świetna wiadomość bowiem taki typ budowy telewizora LCD zapewnia najlepszą czerń, która może nieśmiało mierzyć się z telewizorami OLED. Ponadto kryterium czerni jest i będzie najważniejszą składową jakości obrazu bez względu na to, czy przystąpimy do testów teraz, czy za dziesięć kolejnych lat. Zobaczmy jak radzi sobie telewizor, a właściwie funkcja trzymająca nad wszystkim pieczę (“Local Dimming”)! Do testów została ona ustawiona na tryb “Standardowy”.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 450 000:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 4 800:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 21 500:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 290 000:1

Samsung Q90R bez wątpienia robi świetną robotę. Jaka to głęboka, smolista czerń! Wyniki mówią z resztą same za siebie, choć… druga scena testowa nie wypadła jakoś niezwykle dobrze. Zwróćmy jednak uwagę jak trudna jest ona dla telewizora LCD. Punkt pomiarowy zewsząd otoczony jest obrazem. Tutaj Q90R pomimo swojej ogromnej ilości stref nie jest w stanie zejść z czernią aż tak nisko. Wynikać to może też z powłoki poszerzającej kąty, która generalnie działa ujemnie na kontrast. Ma jednak inne swoje walory. W większości scen czerń jest jednak powalająca i absolutnie nie można mieć żadnych zastrzeżeń do telewizora pod tym kątem!

Można by mieć jednak pewne uwagi do siły działania algorytmu wygaszającego. Pamiętamy, że w modelu poprzednim – Q9FN, algorytm działał tak agresywnie, że aż powodował znaczną utratę detali w czerni. Zostało to znacząco skrytykowane podczas porównania na UK TV Shootout 2018. W Samsung Q90R też widać sporo naleciałości z tamtego modelu, jednak sumarycznie mam wrażenie, że jest znacznie lepiej. Po pierwsze telewizor nie wygasza się aż do zera. Robi to nieco łagodniej i detale w czerniach pozostają widoczne. Niemniej pewne negatywne cechy są i da się je zauważyć. Przykładowa, to przygaszania dolnej linii obrazu, np. przy napisach (te napisy powinny mieć taką samą jasność):

Podobnie wygląda to w filmie np. w “Gravity”, gdzie nadmierne przyciemnienie występuje wokół krawędzi obrazu. Wygląda to jakby na film została nałożona winieta.

Oprócz tego jest kilka innych niekorzystnych zjawisk, jak na przykład chwilowe przekontrastowanie obrazu podczas przechodzenia scen z ciemnych do jasnych. Nie chciałbym jednak, by brzmiało to jakoś bardzo problematycznie. Zjawiska te przeszkadzać mogą głównie purystom obrazu. Przy codziennym użytkowaniu telewizora widz będzie raczej skupiony na fantastycznej czerni telewizora. Z resztą zawsze możemy przestawić wygaszanie na niższy tryb, by jeszcze bardziej złagodzić wygaszanie (choć poświęcimy tym samym kontrast). Bez dwóch zdań algorytm jest też łagodniejszy niż w modelu Q9FN podczas testów. Przykładowo w tej scenie widać jeszcze wszystkie źródła światła w bieli (na Q9FN były zlane w jednolitą plamę):

Z pewnością każdy będzie zadowolony z czerni w tym TV, o ile nie skonfrontuje go bezpośrednio z OLED pod tym względem, ale to by było oczekiwanie niemożliwego. Tak czy inaczej, przy takich wynikach różnica względem wyświetlacza organicznego naprawdę nie jest już duża. Nie ma prawie też wcale efektu halo. Nawet gdyby się chciało go na siłę zarejestrować za pomocą aparatu:

Faktyczny wygląd obrazuSztucznie wydłużona ekspozycja

(93039)

3.3 10 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

231
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Arkadiusz
3 lat temu

Witam! Złącze HDMI z numerem 4 w moim 55Q90R to HDMI 2.1! Dzisiaj podłączyłem pod nie Xbox Series X i można ustawić rozdzielczość 4K przy 120hz! Dzwoniłem dzisiaj do Samsung Polska i pracownik poinformował mnie że aktualizacja odblokowała tą funkcje dla złącz numer 4. Bardzo się cieszę.
comment image

Last edited 3 lat temu by Arkadiusz
Piotr
Piotr
4 lat temu

Jak długi jest kabel one connect?

Sebastian
Sebastian
4 lat temu

No i dylemat dalej pozostaje, który wybrać Q90R – Q85R czy wystarczy Q80R. Miedzy Q80 a Q90 przy 65 calach to aż 2K różnicy, i nigdzie nie można znaleźć informacji odnośnie ilości podświetlania stref w tych w poszczególnych modelach.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Kto ogląda filmy w dzień? W dzień się pracuje na takie tiviki! Więc ten filtr antyrefleksyjny do niczego nie potrzebny.

Oskar
Oskar
4 lat temu
Reply to  Piotr

lol. Nie mierz wszystkich swoją miarą! Ja oglądam w dzień filmy a pracować na tv nie muszę, bo mam taki system pracy, że pracuje kiedy chce a hajs i tak leci z firmy i wcześniej ugranych biznesów. Więc w dzień odpoczywam. i oglądam. Więc nie pisz mi proszę, że ten filtr nie jest do niczego potrzebny, tylko TOBIE nie jest potrzebny bo nie oglądasz w dzień. Wyobraź sobie, że istnieją ludzie, którzy nie muszą pracować od 8 do 16 i sobie w dzień i grają na konsoli i oglądają Netflixa.

Piotr
Piotr
4 lat temu

Q70 ma subwoofer. 20W + 2x 10W… Czyżby był lepszy od flagowca w tej kwestii?

Mariusz
Mariusz
4 lat temu

czy mogę na tym tv odpalić grę w 1440p i 120Hz? hdmi 2.0 powinno na to pozwolić?

Piotr
Piotr
4 lat temu
Reply to  Mariusz

HDMI 2.0 puszcza 60hz

kaka laka
4 lat temu
Reply to  Piotr

nie gadaj glupot….

Piotr
Piotr
4 lat temu

Displayspecification twierdzi że ten model ma aż 480 stref… To dużo, bardzo dużo podług niższych modeli z zaledwie 48… A dziwi że z bokiam, dołami czyli krawędziami jest coś nie tak według waszego testu… nieprawdaż?

Piotr
Admin
Reply to  Piotr

Display to strona z suchymi faktami często błędnymi a nie testami. Nie polecam się za bardzo nią sugerować – oczywiście jako pomoc/sprawdzenie czegoś jest ok ale nic więcej bo pewności nigdy nie ma bez normalnego, dogłębnego testu.

Piotr
Piotr
4 lat temu

No to ile stref może mieć ten q90???

Oraz dlaczego input lag w trybie ostatnim to “aż” 38ms podług testu q70 który wyniósł 28ms? Mała wpadka firmy?

Piotr
Piotr
4 lat temu

Nie rozumiem dlaczego samsung nie moze dodać tego Dolby V i byłby święty spokój i brak dylematów tylko wybór pomiędzy jasnością, systemem lub pilotem

13
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x