Samsung Q90R | TEST | Topowy QLED 4K w historii firmy
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
Matryca w Samsungu Q90R to typ VA z podświetleniem Direct LED. Diody podświetlające ekran są pogrupowane w strefy i mają niezależnie regulowaną jasność, co zapewnia ogromny potencjał do uzyskania świetnej czerni, a także wysokiego efektu HDR! Panel ma 120Hz i wykorzystuje warstwę kwantowych kropek. Jest ona naniesiona na folię pomiędzy matrycą LCD, a diodami podświetlającymi ekran. Kropki w Q90R mają jednak nieco inny skład niż w ubiegłym roku i nie dostarczają aż tak szerokiej palety barw. Przypomnijmy, że telewizory QLED 2018 oferowały 100% pokrycia reżyserskiej palety barw DCI P3, zaś w Q90R wartość ta wynosi 94%. Czy to istotny problem? I tak i nie. Z jednej strony pogorszenie parametrów będzie zawsze źle postrzegane dla kupującego i liczb na papierze, a z drugiej 6% najbardziej nasyconych barw bardzo rzadko możemy w ogóle spotkać w filmach i radzę się w ogóle tym aspektem nie przejmować.
To, co czyni matrycę telewizora wyjątkową jest jednak dodatkowa warstwa folii, która “miesza” światło powstające za subpikselami i dzięki temu zapewnia znacznie szersze kąty widzenia niż w zwykłej matrycy VA. Jak wiemy ten typ ekranu cierpi na znaczną degradację obrazu nawet przy minimalnym przesunięciu się względem środka telewizora. Nie mają z tym problemu ekrany IPS, ale te z kolei mają problem ze słabą czernią i srebrnym nalotem na niej, gdy zejdziemy z osi. Samsung Q90R wypośrodkowuje niejako ten zestaw wad i zalet. Nie ma aż tak niskiego kontrastu jak w ekranach IPS i pozbawiony jest zjawiska srebrzenia. Pod kątem zachowuje się jednak prawie tak dobrze jak ten typ matrycy!
W matrycy zastosowano także filtr antyrefleksyjny, który znacznie zmniejsza wszelkie odbicia jak np. te wynikające z silnych promieni słonecznych.
Zalecane ustawienia
Menu obrazu w tegorocznych modelach nie przeszło jakiejś szczególnej zmiany. Mamy te same predefiniowane tryby obrazu:
- Dynamiczny
- Standard
- Naturalny
- Film
Sugerowanym wyborem jest oczywiście ostatni z nich. To właśnie tryb Film pozwala uzyskać obraz najbliższy temu co widział reżyser w studio filmowym. Kolejne co powinniśmy zrobić to wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. By zobaczyć cały obraz na każdym źródle należy udać się do menu “ustawienia rozmiaru obrazu” i włączyć funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja. Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić detale obrazu:
- Obraz -> Ustawienia zaawansowane -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłącz
Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić pierwszy suwak (redukcja rozmycia) na wartość maksymalną, zaś drugi (redukcja drgań) na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. Tryb gry powrócił do menu ustawienia opcji, do którego dostęp jest niestety mniej wygodny, ale konsole do gier powinny w tym roku automatycznie wprowadzać telewizor w odpowiednie ustawienia.
W telewizorze nie znalazł się w tym roku żaden dedykowany tryb do oglądania sportu i bardzo dobrze.Normy wizyjne do oglądania transmisji sportowych są takie same jak do innych treści, a tryby o nazwie “sport”, czy “mecz” nie robią nic innego jak sztuczne podbijanie obrazu, które równie dobrze możemy uzyskać w trybie “dynamiczny”.
Jako ciekawostkę można odnotować wprowadzenie trybu inteligentnego obrazu i dźwięku (tzw. intelligentmode):
Po aktywowaniu tego trybu, telewizor sam decyduje o każdym parametrze wyświetlanego obrazu oraz dźwięku wydobywającego się z ekranu:
Witam! Złącze HDMI z numerem 4 w moim 55Q90R to HDMI 2.1! Dzisiaj podłączyłem pod nie Xbox Series X i można ustawić rozdzielczość 4K przy 120hz! Dzwoniłem dzisiaj do Samsung Polska i pracownik poinformował mnie że aktualizacja odblokowała tą funkcje dla złącz numer 4. Bardzo się cieszę.
Jak długi jest kabel one connect?
No i dylemat dalej pozostaje, który wybrać Q90R – Q85R czy wystarczy Q80R. Miedzy Q80 a Q90 przy 65 calach to aż 2K różnicy, i nigdzie nie można znaleźć informacji odnośnie ilości podświetlania stref w tych w poszczególnych modelach.
Kto ogląda filmy w dzień? W dzień się pracuje na takie tiviki! Więc ten filtr antyrefleksyjny do niczego nie potrzebny.
lol. Nie mierz wszystkich swoją miarą! Ja oglądam w dzień filmy a pracować na tv nie muszę, bo mam taki system pracy, że pracuje kiedy chce a hajs i tak leci z firmy i wcześniej ugranych biznesów. Więc w dzień odpoczywam. i oglądam. Więc nie pisz mi proszę, że ten filtr nie jest do niczego potrzebny, tylko TOBIE nie jest potrzebny bo nie oglądasz w dzień. Wyobraź sobie, że istnieją ludzie, którzy nie muszą pracować od 8 do 16 i sobie w dzień i grają na konsoli i oglądają Netflixa.
Q70 ma subwoofer. 20W + 2x 10W… Czyżby był lepszy od flagowca w tej kwestii?
czy mogę na tym tv odpalić grę w 1440p i 120Hz? hdmi 2.0 powinno na to pozwolić?
HDMI 2.0 puszcza 60hz
nie gadaj glupot….
Displayspecification twierdzi że ten model ma aż 480 stref… To dużo, bardzo dużo podług niższych modeli z zaledwie 48… A dziwi że z bokiam, dołami czyli krawędziami jest coś nie tak według waszego testu… nieprawdaż?
Display to strona z suchymi faktami często błędnymi a nie testami. Nie polecam się za bardzo nią sugerować – oczywiście jako pomoc/sprawdzenie czegoś jest ok ale nic więcej bo pewności nigdy nie ma bez normalnego, dogłębnego testu.
No to ile stref może mieć ten q90???
Oraz dlaczego input lag w trybie ostatnim to “aż” 38ms podług testu q70 który wyniósł 28ms? Mała wpadka firmy?
Nie rozumiem dlaczego samsung nie moze dodać tego Dolby V i byłby święty spokój i brak dylematów tylko wybór pomiędzy jasnością, systemem lub pilotem