Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung MU8002 TEST – 65″ Premium Ultra HD TV 120Hz z Tizen
Samsung MU8002 TEST – 65″ Premium Ultra HD TV 120Hz z Tizen

Samsung MU8002 TEST – 65″ Premium Ultra HD TV 120Hz z Tizen

46.63K
99

Słowem wstępu

Nie tak dawno temu, mieliśmy okazję przyjrzeć się telewizorowi Samsung MU7000, który okazał się ciekawym wyborem, dla osób z niewystarczającym budżetem na prestiżową serię QLED, np. Q9, lub Q8. Okazało się jednak, że bardziej przystępna linia Premium Ultra HD składa się aż z trzech modeli – MU7000, MU8000 i MU9000. Dziś pod lupę weźmiemy więc środkowy model! Klasycznie przypomnę jeszcze odnośnie nazewnictwa – litera “M” jest potraktowana jako kolejna w hierarchii po “K” (2016), czy “J” (2015). “U” świadczy zaś, że mamy do czynienia z ekranem Ultra HD.

(46629)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(99)

 1. Mój pobrał sam.

  Generalnie zmian nie widzę. Jak miałem przycięcia obrazu na piłce tak mam nadal (TVP SPORT, POLSAT SPORT, na C+ jest ok.)

 2. 35 minut temu, Wojt00 napisał:

  Mój pobrał sam.

  Generalnie zmian nie widzę. Jak miałem przycięcia obrazu na piłce tak mam nadal (TVP SPORT, POLSAT SPORT, na C+ jest ok.)

  Skoro na C+ jest ok a gdzie indziej nie to nie jest wina TV. Ja dodam, że ŻADNYCH przycięć na żadnym kanale sportowym nie widziałem...

 3. Dla zainteresowanych serią MU8000.

  1. Od paru dni jest nowe oprogramowanie v.1260.6 (ja aktualizowałem przez USB) - co zmienia, nie wiem. Mam wrażenie, że ogólnie obraz jest jaśniejszy...może to efekt nowego numerka oprogramowania, który działa jak "placebo".

  Największa ogromna wada tego telewizora uwidoczniająca się w trakcie wyświetlania napisów przy filmach - czyli dynamiczne podświetlenie (rozjaśnianie obrazu) występuje i nic nie można z tym zrobić - gdybym miał jeszcze raz kupować/wybierać TV to ten telewizor odstrzeliłbym na wejściu!

  2. Pojawiają się pierwsze informacje, że seria MU wspiera HDR10+ (dynamiczne metadane). Jeden z użytkowników zagranicznego forum przekazał informację, że jego zestaw Panasonic DP-UB820 oraz TV 65MU8000 odtworzył najnowsze wydanie "A Beautiful Planet" sygnowane IMAX Enhanced, jest to jeden z pierwszych tytułów wydanych na płycie BR z HDR10+.

  Informację o wspieraniu przez serię MU otrzymał z menu odtwarzacza Panasonic.

  Ja podchodzę do tego z pewną optymistyczną rezerwą bo jest wiele niewiadomych, a ze strony Samsunga brak konkretnej informacji poza zniechęcającym typowym bełkotem marketingowym.

  Ja kilka tygodni temu pisałem nieśmiało, że przypuszczalnie seria MU8000 wspiera nieoficjalnie HDR10+. Pisałem to na podstawie artykułu Gmeru (styczeń 2018, relacja z targów CES'2018) na temat aktualizacji oprogramowania do HDR10+ dla odtwarzaczy Samsung UHD Blu-ray z produkcji 2017r. W czasie gdy powstał artykuł Samsung prezentował testową wersję oprogramowania odtwarzaczy ze wsparciem HDR10+. Jak pisał Gmeru jakość obrazu nie była dobra - uwidoczniło się migotanie obrazu co miało być wyeliminowane w docelowym oprogramowaniu.

  Idąc tropem artykułu Gmeru, bazując na informacji (marketingowej Samsunga oraz Amazon Prime Video), że telewizory UHD z 2017 roku wspierają HDR10+, a Amazon dostarcza materiał HDR10+ oraz oglądając/porównując filmy i seriale HDR z Amazon Prime Video, które w pewnych scenach miały podobne defekty (miganie obrazu w ciemnych, szarych strefach) doszedłem do wniosku, że HDR10+ może być zaimplementowane / "odtwarzany" na TV serii MU8000 - niestety nie wiem czy miganie obrazu HDR/HDR10+ w moim TV to wada konkretnego egzemplarza czy to powszechna wada serii MU/oprogramowania. Mogę tylko przypuszczać, i to chyba znajduje potwierdzenie w opinii innych zainteresowanych tematem, że Amazon udostępnia jako treści zwykłe HDR10 i część z tego jako HDR10+ (np seriale: High Castle, Bosch, Red Oaks, Grand Tour, dostępność HDR10+ przy tych serialach potwierdzone przez użytkowników odtwarzacza Amazon Firestick 4K - wyświetla się etykieta HDR10+). Niestety telewizory Samsunga, nie pokazują etykiet materiału wideo HDR10+ nawet jeżeli przypuszczalnie wyświetlają obraz z dynamicznymi metadanymi.

  W moim TV problem polega na tym, że materiał HDR z Amazon Prime Video, który jest przypuszczalnie w HDR10+ miga ale tylko w ciemnych / szarawych scenach. Miganie występuje na 3 z 4 trybów obrazu HDR - tzn. miga na HDR Dynamiczny, Standardowy, Naturalny. Nie miga na HDR Film. Miganie występuje w aplikacji TV natywnej w TV Samsunga jak i w aplikacji odtwarzacza Apple TV 4K. Ręczne ustawianie różnych parametrów obrazu nic nie zmienia.

  Co ciekawe, materiał HDR z Netflix'a, który wspiera zwykłe/podstawowe/standardowe HDR10 bez wsparcia HDR10+(dla Samsunga) nie powoduje migania obrazu na moim telewizorze MU8000 - niezależnie czy Netflix oglądam z aplikacji telewizora czy aplikacji ATV 4K.

  Dlatego przypuszczam, że "podstawowe" standardowe HDR10 zakodowane w materiałach wideo z Amazon Prime Video różni się (być może to jest HDR10+) od standardowego HDR10 w Netflix.

  Niestety, Tu na forum trudno znaleźć testerów/badaczy HDR10+ mimo, że tak wiele ogólnie mówi się o "HDR", a nawet nasi profesjonalni testerzy HDTV Polska jakoś skromnie opisują ten temat!

   

   

   

 4. Ma ktoś jakiś plik testowy HDR10+ w MKV aby potestować?

 5. Czy ktoś z posiadaczy tv MU8002 mógłby napisać jak wygląda łączenie ramki w dolnych rogach ew. wstawić zdj. Bo w moim egzemplarzu średnio to spasowali i nie wiem czy porostu tak jest czy to wada.. 

  20190114_093536.jpg

 6. 1 godzinę temu, Rraf napisał:

  Czy ktoś z posiadaczy tv MU8002 mógłby napisać jak wygląda łączenie ramki w dolnych rogach ew. wstawić zdj. Bo w moim egzemplarzu średnio to spasowali i nie wiem czy porostu tak jest czy to wada.. 

  20190114_093536.jpg

  U mnie też średnio w obu rogach, ale u Ciebie jakby gorzej to wygląda. 

 7. 1 godzinę temu, Piotr Laskowski napisał:

  U mnie też średnio w obu rogach, ale u Ciebie jakby gorzej to wygląda. 

  A jeśli chodzi o odbicie światła np. lampy czy okna, bo u mnie jak świeci słońce to wiadomo okno się odbija ale do tego są duże refleksy..taka smuga rozciagajaca się po ekranie. A podobno zastosowano ultra black które miało minimalizować odbicie..

   

 8. Co prawda ja już swój sprzedałem, ale mam zdjęcia i z tego co pamiętam było ok, ale nawet nie ściągałem folii z tych boków:

  TV 6.jpg

  Raf, Piotr obydwaj macie wadliwe egzemplarze - to się nadaje do zwrotu... Nie wiem kiedy kupowane, ale jak ostatnio to pewno jakieś "leżaki" bo to przecież model z 2017 r.

 9. Po instalacji nowego oprogramowania ver. 1262.0 mam wrażenie, że jest mniej agresywne lokalne przyciemnianie szczególnie widoczne przy wyświetlanych napisach.

  niestety ciągle występuje problem na Amazon Prime Video z materiałem HDR10 HDR10+ (który dostępny jest w serwisie Amazon).

  Występuje miganie w ciemnych strefach obrazu w trybach HDR Dynamiczny / Standardowy / Naturalny. W trybie "HDR Film" nie obraz jest OK, tzn. bez migania.

  Wg mnie jest to problem z przetwarzaniem dynamicznych metadanych HDR10+.

  Niżej załączam link do przykładowego materiału obrazującego problem migania - serial Bosch, sezon 4, odcinek 6, 00:38:00min.

  Może ktoś ma podobny problem?