Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung MU7000 / MU7002T TEST telewizora Ultra HD 2017 120Hz!
Samsung MU7000 / MU7002T TEST telewizora Ultra HD 2017 120Hz!

Samsung MU7000 / MU7002T TEST telewizora Ultra HD 2017 120Hz!

173.68K
0

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 92%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 71%

Technologia dwubarwnego luminoforu nie zapewnia aż tak bogatego pokrycia palety barw jakie posiadają modele QLED z kwantową kropką. Różnica nie jest jednak wielka, więc teoretycznie wizualnie obraz nie powinien się specjalnie różnić na wyświetlaczach. Sprawdźmy zatem jak wygląda charakterystyka obrazu.

Ustawienia fabryczne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,9 maksymalna 5,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,8 maksymalna 4,1
Średnia deltaE palety szarości 3,0 maksymalna 10,1

Pomiary barw obnażają dlaczego filmy, na Samsungu MU7000, wydawały się trochę nazbyt pastelowe, pomimo obecności szerokiej palety kolorów. Telewizor ma w zwyczaju… niedosycać barw. Trudno powiedzieć dlaczego, ponieważ fizyczne możliwości pozwalają mu na to. Jest jednak tak ustawiony, by mieszanki kolorów były trochę osłabione i tak też wyglądają na filmach. Nie zrozumcie mnie jednak źle, nie rzuca się to aż tak bardzo w oczy, by doskwierać przy seansie. Moją uwagę jednak zwróciło, a po pomiarach stało się jasne. Osobiście podejrzewam, że może być to celowy zabieg producenta, by pokazać wyższość telewizorów QLED. Niestety kalibracja nie jest w stanie naprostować całkowicie barw, aczkolwiek może trochę podnieść nasycenie (więc jest to gra warta świeczki). Nie byłem jednak w stanie przeprowadzić jej w pełnym zakresie, ponieważ telewizor rozpoznaje statyczne plansze i usilnie podbija ich jasność. To z kolei jego niecodzienne zachowanie (tak jak przyciemnianie obrazu w telewizorach QLED). Nie zauważyłem jednak takiej sytuacji podczas oglądania filmu. Na szczęście. Warto zwrócić też uwagę na podbicie jasności w zakresie 5-15%. Je także daje się odczuć na filmie w postaci zmniejszonej kontrastowości uwydatnionych detali w cieniach.

Filmy mają więc trochę mniejszą ekspresję niż mieć powinny, jednak nadal bardzo mocno cieszą oko w jakości Ultra HD z HDR.

(173676)

3.3 7 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

1331
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x