Samsung KS9500/KS9800 (UE65KS9500) Test – Flagowy Direct LED, SUHD, Ultra HD Premium
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Złącza i Akcesoria
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD
- Galeria przekłamań obrazu
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Równomierność ekranu
- Obsługa UltraHD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec2020)
- Odwzorowanie ruchu
- Technologia 3D
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System operacyjny, obsługa multimediów
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Wygląd
KS9500 wykonany jest bardzo podobnie do niższego modelu KS9000 z tą różnicą, że podstawa budzi wrażenie znacznie solidniejszej. Jest to uzasadnione, ponieważ sam ekran jest masywniejszy ze względu na bezpośrednie podświetlenie (direct led). Użyte materiały są wysokiej klasy i telewizor prezentuje się wyśmienicie.
Ekran jest zakrzywiony, co na pewno znajdzie swoich sympatyków, choć moją osobistą preferencją są wyświetlacze płaskie. Wierniej oddają one geometrię obrazu (na wyświetlaczach curved obraz się nieznacznie zaokrągla w poziomie – oczywista rzecz). Nie da się im jednak odmówić innych zalet – oferują większy obraz z tego samego miejsca oglądania (65″ mierzone jest w płaszczyźnie ekranu, więc jest w rzeczywistości większy).
Tył ekranu został wykończony strukturalnym tworzywem imitującym metal. Stopa zajmuje trochę miejsca (jej odcisk to 92x34cm), jednak jest nadal węższa od ekranu i nadaje mu wrażenie unoszącego się w powietrzu.
Część obrazująca matrycy znajduje się około 1cm od brzegu. Ramka jest niezwykle smukła. Patrząc na wyświetlacz od przodu zdaje się, że nie ma jej wcale.
Telewizor możemy powiesić na wieszaku w standardzie VESA 400 X 400
W tym przypadku polecamy np. uchwyt obrotowy firmy Vogel’s. Telewizor testowaliśmy z modelem W53080.
Matryca telewizora jest tylko minimalnie zmatowiona. Można by więc zaliczyć ją do kategorii błyszczących, wysokiej przejrzystości. Dzięki temu zachowuje idealnie smolistą czerń w ciągu dnia, bez względu na siłę oświetlenia pomieszczenia. Przedmioty mają jednak tendencję do odbijania się w ekranie, oraz są one rozciągnięte w poziomie (przez krzywiznę). Maksymalna jasność telewizora (SDR) – 580cd/m2 pozwala telewizorowi bardzo dobrze przebijać się przez oświetlenie otoczenia.
(26160)