Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung KS9500/KS9800 (UE65KS9500) Test – Flagowy Direct LED, SUHD, Ultra HD Premium
Samsung KS9500/KS9800 (UE65KS9500) Test – Flagowy Direct LED, SUHD, Ultra HD Premium

Samsung KS9500/KS9800 (UE65KS9500) Test – Flagowy Direct LED, SUHD, Ultra HD Premium

26.04K
0

Odwzorowanie ruchu

Matryca flagowego Samsunga pracuje ze 120Hz odświeżaniem. Użytek z dodatkowych klatek obrazu (bo do telewizora można podać maksymalnie 60, na więcej nie pozwala złącze HDMI) robi funkcja “Auto Motion Plus”. Menu konfiguracji nie różni się od tego co obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach (24p i 25p), drugi zaś za ostrość przy treściach wideo (50i/p i 60i/p). Jest też opcja “Wyraźny ruch (LED)” którą opiszę później.
menu4.jpg
Menu regulacji, funkcji “Auto Motion Plus”, odpowiedzialnej za odwzorowanie ruchu.
Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego. Zarówno współpraca z materiałem filmowym (24 i 25 fps), oraz video (50 i 60 fps) działa doskonale. 10 stopniowa podziałka jest idealnie wyważona, oznacza to, że z każdym kliknięciem, płynność lub ostrość obrazu poprawia się dokładnie o taką samą wartość i możemy łatwo znaleźć złoty środek (na ile poprawioną płynność filmów tolerujemy i na ile cenimy sobie ostrość ruchu względem ewentualnych artefaktów). Samych artefaktów jest z resztą niewiele nawet przy maksymalnych wartościach ustawień. Osobiście preferuję ustawienie 10/5 jeśli chcemy uzyskać ostry obraz w ruchu i polepszyć płynność filmów, ale bez powodowania efektu teatru. Zachęcam jednak każdego do samodzielnych poszukiwań optymalnego wariantu.
Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu: “Śledząca Kamera – najlepsze kryterium odwzorowania ruchu”
trackingcamera.png
Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
TruMotion: Wyłączony

Smużenie:
bardzo duże

Maksymalna jasność:
580cd/m2

Powielanie krawędzi:
brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):
brak

m_3.jpg
Redukcja rozmycia: 10

Redukcja drgań: dowolnie

Podświetlenie: 20

Smużenie:
duże

Maksymalna jasność:
580cd/m2Powielanie krawędzi:
brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):
płynna regulacja suwakiem “De-Blur”m_2.jpg

Redukcja rozmycia: 10

Redukcja drgań: dowolnie

Podświetlenie: 3

Smużenie:
średnie

 

Maksymalna jasność:
120cd/m2 (przy obniżeniu podświetlenia dla lepszej ostrości)Powielanie krawędzi:
średnie, podwojona krawędź

Poprawa płynności filmów (24p):
płynna regulacja suwakiem “De-Blur”m_1.jpg

Po zaaplikowaniu wyżej wymienionych ustawień smużenie znacząco maleje, aczkolwiek cały czas da się je zauważyć przy niektórych, bardziej dynamicznych, scenach. Niestety telewizor w odróżnieniu od innych modeli SUHD 2016 ma problem z powieleniem krawędzi przy zmniejszeniu suwaka podświetlenie, lub przy włączeniu funkcji “wyraźny ruch LED”. Wygląda na to, że pulsowanie diod nie jest w pełni zsynchronizowane z matrycą. Mogłaby to załatwić aktualizacja oprogramowania, ale na ten czas musimy się pogodzić z widocznym powieleniem konturów, pomimo tego, że smużenie się zmniejsza.

(26037)

0 0 głos
Article Rating
tags:
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

617
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x