Home Jaki kupić telewizor? Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?
Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?

Przegląd telewizorów Sony 2019 – OLED czy LCD? Na co zwrócić uwagę?

28.88K
14

Modele 8K LCD

Sony ZG9 8K HDR ces 2019ZG9 to jedyny w swojej klasie model 8K. Rozdzielczość ta to ponad 33 miliony pikseli – ponad cztery razy więcej niż w przypadku 4K. Technologie Backlight Master Drive oraz 8K X-tended Dynamic Range PRO są właściwe tylko tej serii produktów. Ta pierwsza kontroluje niezależne od siebie strefy LED, akcentując znacznie mocniej kontrasty między czernią a bielą. Ta druga natomiast może zapewnić do 20x większy kontrast niż w przypadku standardowych LED TV. Użyty tutaj system audio to Acoustic Multi‑Audio, rozszerzona wersja Acoustic Surface, a telewizor obsługuje także dźwięk Dolby Atmos.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

ZG9 to telewizor dostarczający obraz przyszłości – chyba tak jednym zdaniem można by opisać ten model zarówno w rozmiarze 85″ jak i 98″. Pod tym hasłem wcale nie będzie kryła się rozdzielczość 8K jak pewnie wiele osób sądzi bo byłaby to wręcz krzywdząca opinia na temat tych telewizorów. 8K jest miłym dodatkiem, który może już mieć praktyczne znaczenie przy tak dużych calażach, ale wciąż nie zobaczymy jeszcze takich materiałów przez długi czas, a nawet jeśli – to nadal nie rozdzielczość będzie robiła tu największą “robotę”. Będzie ją robić ogromna jasność w HDR, która jest oddawana w pełni kontrolowany sposób. Telewizor nic sztucznie nie wzmacnia ani nie upiększa. Jako pierwszy w historii domowych telewizorów, oddaje filmy tak jak były nagrane. Kalibracja jest tu już tylko formalnością. Efekty świetlne z mocą dochodzącą do 4 000 nitów, które jest w stanie wykrzesać z siebie telewizor, to niezwykła uczta dla zmysłów. Obraz ma niezwykłą głębię i jest realistyczny niemalże jak za oknem. Przy tym zachowuje rewelacyjną czerń dzięki bardzo zaawansowanemu systemowi podświetlenia. To samo podświetlenie dostarcza potężną jasność, by móc oglądać w dzień, nawet w najbardziej nasłonecznionych salonach. Nikt nie powinien narzekać też na kąty widzenia, bo powłoka zapewniająca małe spadki nasycenia barw działa bardzo skutecznie. Po prostu wszystko się tutaj zgadza. Nic dziwnego, skoro producent użył najlepszych znanych rozwiązań. Stąd też cena, która zdecydowanie nie należy do niskich, ale trudno się dziwić. ZG9 wart jest każdej wydanej złotówki i wystarczy na wiele lat mimo szybko zmieniającej się technologii.

Test Sony ZG8 8K HDR telewizor przyszłości

Test Sony ZG9

Testy syntetyczne

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 7680 x 4320 (8K), 85″ i 98″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem Direct PFS LED) typ. VA z powłoką poszerzającą kąty
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej)
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 142 000:1
  • max: 500 000:1
  • min: 15 000:1
Maksymalna jasność po kalibracji KD-85ZG9 – SDR: 900 cd/m2❗ (pełny ekran), HDR: 3 600 cd/m2❗ (skrawek ekranu – L20)

KD-98ZG9 – SDR: 760 cd/m2 (pełny ekran), HDR: 4 200 cd/m2❗ (skrawek ekranu – L20)

Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,9
  • maks. dE: 1,6
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 2 100 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 29ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 29ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 29ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie „Grafika”
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Jaki wybrać telewizor Sony 2019 zg9

Zalety

  • Najlepszy efekt HDR jaki kiedykolwiek przyszło oglądać! Możemy wykorzystać cały potencjał filmów na Ultra HD Blu-ray.
  • Rozdzielczość 8K (7680 x 4320)
  • Port HDMI 2.1 pozwalający dostarczyć sygnał 8K, oraz eARC i 4K/120Hz
  • Rewelacyjna czerń, porównywalna z ekranami OLED (lokalne wygaszanie i kilkaset stref)
  • Najwyższa, zmierzona do tej pory, jasność w SDR (900/760 nitów) – idealny wybór do bardzo jasnych wnętrz
  • 120Hz matryca i bardzo dobry upłynniacz obrazu (mała ilość artefaktów)
  • Niski input lag (29ms) – bardzo dobry wybór dla graczy
  • Dobre pokrycie szerokiej palety barw – możliwość reprodukcji bardzo nasyconych barw w trybie Ultra HD
  • Dopracowane tryby fabryczne i bardzo dobre efekty profesjonalnej kalibracji
  • System operacyjny Android, dający nieograniczone możliwości, w wersji 8.0
  • Świetne kąty widzenia – matryca VA ze specjalną powłoką
  • Zaktualizowana platforma sprzętowa w stosunku do modeli ubiegłorocznych
  • Doskonały dźwięk dzięki dużej mocy i technologii Accoustic Multi-Audio

Wady

Cena? ;D

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

 

Model 98″ uzyskuje jedynie nieco niższą ocenę w kategorii “Telewizja” ze względu na to, że dostarcza 760, a nie 900 nitów na całym ekranie, ale z racji tego, że sam ekran jest większy należy to traktować tylko jako wytyczną.

Możecie również u nas przeczytać:

(28882)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
PeterMac
PeterMac
5 lat temu

XG95 czy Q90 – oczywiście ze Q90 ten TV ma nieporównywalnie lepszy kontrast, XG95 to zaledwie 60 stref i wielki blooming, kontrast natywny tez nie powala. Q90 to jak dobrze pamietam cos okolo 380 stref, Samsungi mają tez z reguly wyzszy kontrast natywny matryc. Najwieksza wada Samsunga to brak Dolby Vision, ale jest w sumie HDR10+. Oddanie kolorów z pudełka lepsze w Sony. Jakośc materiałów rowniez, system operacyjny tez wolę Android TV bo nie jest zamknięty jak Tizen.

Klepek
Klepek
5 lat temu

Stoję przed wyborem telewizora. Zdecydowany jestem na markę Sony. Jednak dylematem zostaje na chwilę obecną wybór pomiędzy LCD i większy ekran -75xg95 kontra oled i mniejszy ekran-65 cali xg9. Salon mam duży, cena powyższych modeli jest bardzo zbliżona. Jakieś sugestie, miłe widziane.

Marcin
Marcin
5 lat temu

Kupiłem sony oled kd65ag8. Miód i obraz bezwzględna żyleta. Kontrasty, czerń to jest nie do opisania. Zamiast 65 Leda bierzcie 55 Oleda jeśli chcecie zmieścić się w budżecie. Nie pozalujecie. Qledy nie mają startu do Soniacza. Myślałem o Panasonicu bo ma również dobry obraz ale obsługa i Android oraz ogólnie jakość wykonania na korzyść sony. Audio mam przez kino więc na glosniku co by nie mówić też bardzo dobrym nie zależało mi.

Piotr
Piotr
5 lat temu

Działa już ten airplay2? czy nie?

Piotrek
Piotrek
5 lat temu

No i teraz pytanie lepszy będzie XG95 czy QLED Q90?? 🙂

Patryk
Patryk
5 lat temu
Reply to  Piotrek

Za Xg95 przemawia więcej szczegółów w ciemnych scenach ( Agresywne lokalne wygaszanie w q90), obsługa Dolby Vision, lepsze ustawienia fabryczne obrazu, kilkuletnie wsparcie dla androida, zdecydowanie niższa cena, obsługa eArc.
W q90 mamy lepszą czerń. 🙂
Praktycznie każdy film na Netflix wygląda lepiej na xg95 w trybie filmowym.

Sebastian
Sebastian
5 lat temu
Reply to  Piotrek

Polecam zobaczyć na sklepie. Moim zdaniem różnice w obsłudze Smart’a się zatarły więc dla mnie Android wygrywa. Q90 trzeba oddać, że sprzętowo i technicznie jest świetny ale brakuje mu “tego czegoś” co ma XG95. Mnie obrazek z Sony po prostu bardziej się podoba.
Wydaje mi się, że Samsung niestety dalej ma problemy ze zbyt agresywnym wygaszaniem. Może i nastąpiła poprawa względem poprzedniego roku ale dalej Sony jest pod tym względem lepsze – mimo mniejszej liczby stref.

Edward
Edward
5 lat temu

Tylko samsung

Gates
Gates
5 lat temu
Reply to  Edward

Można podać jakieś za i przeciw, fajnie byłoby podać co byłoby lepsze od xg serii bo sam się zastanawiam. Kogoś zdanie mile widziane z tej drugiej strony.

Patryk
Patryk
5 lat temu
Reply to  Gates

Wszystko zależy od Twoich potrzeb, jednak w tym roku Sony ma niezwykle szeroką ofertę i każdy znajdzie coś dla siebie. Telewizory Samsung wymagają kalibracji inaczej mają bardzo sredni obraz. TV od Sony wyglądają bardzo dobrze nawet na ustawieniach fabrycznych.

Sebastian
Sebastian
5 lat temu
Reply to  Edward

Zgadzam się z kolegą Gates. Dlaczego “Tylko samsung”?

Przemek
Przemek
5 lat temu

Hej. Chcę kupić model xf9005 badz xg95 w 55 calach.
Czy warto doplacić do modelu xg 600zl? Jak wygląda czerń w tych modelach ? jest porównywalna?

Gates
Gates
5 lat temu
Reply to  Przemek

Sam mam ten problem lecz dla mnie wygrywa xg seria, szybszy interfejs i lepszy procesor, to wiem i widziałem różnice, procesor obrabia też drugi plan nawet na, tylko krajowej antenie. Co się dzieje z tym procesorem w 4k i na cyfrowym sygnale nie widziałem na swoje oczy musiałbym kupić dwa i 10 dni testować. Inputlag jest mniejszy na xg, mikrofon w serii xg według mnie jest wygodniejszy bo nie muszę mówić do pilota tylko mam pełny smart coś “ok Google” i sprawa jest łatwa na jak mocnym % on jest wstanie wejść w ustawienia tv i w ogóle to niewiem… Czytaj więcej »

Patryk
Patryk
5 lat temu
Reply to  Przemek

Nie ma co się oszukiwać. Czerń na xf90 i xg95 nie jest oledowa, ale zdecydowanie lepsza niż na wszystkich NanoCell LG. Na korzyść xg95 przemawia nowy SOC obsługujący smart co przekłada się na sprawniejsze działanie (szybkość i stabilność) i dłuższe wsparcie systemowe. Dochodzi do tego elegancki pilot, wbudowane mikrofony w tv do asystenta google, dodatkowe głośniki wysokotonowe, zgrabniejsze “nóżki” i oczywiście zmienione “menu akcji” i “opcje wyboru źródła”, zdecydowanie na plus 🙂

14
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x