Home Promocje Przegląd cen pierwszego na rynku telewizora MiniLED: TCL X10. Gdzie kupimy go najtaniej?
Przegląd cen pierwszego na rynku telewizora MiniLED: TCL X10. Gdzie kupimy go najtaniej?

Przegląd cen pierwszego na rynku telewizora MiniLED: TCL X10. Gdzie kupimy go najtaniej?

9.93K
0

W ostatnich dniach zobaczyliśmy różne zapowiedzi największych producentów telewizorów dotyczące premier modeli z panelami LCD MiniLED. Takie produkty pojawią się w większości dopiero w tym roku, ale to TCL jest pierwszą firmą, która już w 2020 roku wypuściła na rynek własny model MiniLED: X10. Dziś kupimy go znacznie taniej niż w momencie premiery! Gdzie?

TCL X10 – gdzie znajdziemy najtaniej pierwszy telewizor LCD MiniLED?

Cena tego innowacyjnego telewizora na początku 2020, kiedy debiutował, wynosiła aż 12 500 złotych. Porównując ją z dostępnymi niemal rok później cenami, widać jednak ogromną różnicę! Warto zainteresować się modelem TCL X10 chociażby dlatego, że zastosowana w nim technologia MiniLED oferuje świetną czerń i kontrast, bardzo bliską telewizorom OLED.

Ile zatem dziś kosztuje TCL X10 i gdzie go kupimy? Sprawdzamy:

Dostępność modelu logo rtv euro agd Neonet
TCL MiniLED X10 8 139 zł 8 099 zł 8 090 zł

Spadek cen jest potężny, bo od momentu premiery telewizor potaniał już o niemal 4,5 tysiąca złotych! Czym konkretnie cechuje się X10 i o co chodzi z technologią obrazu MiniLED? O tym przeczytacie poniżej oraz w naszym szczegółowym teście tego telewizora.

O co chodzi z technologią LCD MiniLED?

Na początek wyjaśnijmy sobie, o co w ogóle chodzi w pojęciu MiniLED, które zostało wprowadzone w tym roku przez firmę TCL.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 4
Na szczegółowe i fachowe testy przyjechaliśmy specjalnie do fabryki TCL

Podświetlenie MiniLED to rozwinięcie technologii konwencjonalnego LED-owego podświetlenia z lokalnym wygaszaniem. Przypomnijmy jak zbudowany jest ekran LCD:

Technologia “MiniLED” dotyczy najniższej warstwy na powyższym diagramie – elementu, który powoduje, że matryca otrzymuje światło. Nie jest to więc nowy typ matrycy jako takiej. Telewizory bazować mogą na klasycznych panelach typu IPS lub VA. Używać mogą też znanych już warstw poszerzających kąty widzenia, czy kwantowych kropek. W przypadku tych ostatnich do nazwy moglibyśmy dodać także słowo “QLED”. Z racji, że model X10 je wykorzystuje, można by śmiało opisać ten telewizor jako “LCD MiniLED QLED”.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 6
TCL LCD MiniLED QLED – 65 calowy model X10

Dlaczego odpowiednie podświetlenie jest ważne? Otóż dzięki zaawansowanej technologi może się ono wygaszać na danych obszarach niezależnie. Dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie dużo głębszych czerni porównywalnych z telewizorami typu OLED. Pamiętajmy, że sama matryca LCD jest dosyć ułomna w blokowaniu światła. Panele typu VA mogą zaoferować kontrast rzędu 2500 – 6000:1, zaś IPS około 1000 – 1500:1. Z tego względu porównując klasyczny ekran LCD z telewizorem OLED, różnica w czerni jest miażdżąca na korzyść tego drugiego. Zmniejszanie ilości światła już w warstwie podświetlenia pozwala znacząco poprawić tę sytuację. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu, możemy liczyć także na bardzo wysoką jasność (która sięga rzędu 1500 nitów w trybie HDR).

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 1

MiniLED – korzyści dla użytkownika

Ogromny kontrast dostarczany dzięki technologi podświetlenie MiniLED jest faktem. Siedząc na wprost telewizora wykorzystującego tę technologię – TCL X10 trudno odróżnić go od OLEDa! Telewizor radzi sobie nawet z bardzo wymagającymi scenami, gdzie połacie czerni otoczone są przez jaskrawy obraz. To wszystko dzięki dużej ilości stref i dopracowanemu algorytmowi lokalnego wygaszania. Dobrą cechą telewizora jest też minimalny efekt halo, ponieważ podświetlenie nie wygasza się do całkowitego zera. W każdej sytuacji podtrzymana jest jakaś minimalna luminancja czerni, nawet rzędu 0,0002 cd/m2, a to daje znacznie płynniejsze przejście. To akurat wynika z odpowiednio zaprogramowanego algorytmu. Jak wiemy z testów ilość diod jest kluczowa, ale bardzo ważny jest też sposób ich sterowania.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 7
MiniLED TV (lewo) kontra OLED TV (prawo)

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 2

TCL – nowa generacja QLED MiniLED

W obecnej generacji telewizorów TCL ilość diod MiniLED jest bardzo duża, jak widzimy na powyższym slajdzie. Producent już teraz zapowiada dalsze ich zwiększenie, które jest kluczowe dla dalszej poprawy jakości i uzyskiwania wyższych parametrów. Sposobem na to ma być wykonanie diod podświetlających ekran w technologii TFT znanej z budowy pikseli w matrycy LCD. Najbardziej obrazowo można to wytłumaczyć jako próbę stworzenia osobnej matrycy z diod LED, która ma podświetlać panel LCD. Dzięki temu umieszczenie i wysterowanie znacznie większej ilości stref powinno być nieporównywalnie łatwiejsze.

Test TCL X10 QLED MiniLED fabryka TCL Polska 3

Jak widzimy plany są bardzo ambitne – już za rok powinniśmy zobaczyć prototyp telewizora z aż 3840 strefami wygaszania. W świetle tego jak dobrze radzi sobie obecny model, posiadają ich 5 razy mniej, może być to faktycznie killer innych ekranów. Oczywiście jeśli spełni się równie dobrze na innych płaszczyznach. Jak bowiem opisaliśmy w artykule – technologia LCD MiniLED to tylko sposób budowy podświetlenia. Od doboru innych komponentów, z których najważniejsza jest sama matryca LCD, zależy teraz, czy będzie to ekran 60, 120, czy też może 240Hz, a także czy będzie miał dobre kąty widzenia, odwzorowanie barw, oraz jaką będzie miał rozdzielczość. Dodatkowa sprawą jest też sprawność i możliwości systemu multimedialnego tak zaawansowanego ekranu.

Podsumujmy więc czym charakteryzuje się model TCL X10 MiniLED QLED po naszych fachowych testach:

Telewizor TCL X10 Mini LED

Test TCL X10 QLED MiniLED 7

 • Rewelacyjna czerń i kontrast, porównywalna z telewizorami OLED
 • Najwyższej klasy efekt HDR, TOP5 wyświetlaczy 2019/2020 roku (pomiary HDTVPolska.com)
 • Obsługa formatu Dolby Vision
 • Technologia kwantowych kropek TCL, zapewniająca aż 99% palety DCI P3 i 82% Rec 2020 (najwyższy wynik w tym roku)(pomiary HDTVPolska.com)
 • Bardzo niski input lag (17ms) – bardzo dobry wybór dla graczy (pomiary HDTVPolska.com)
 • 120Hz matryca z upłynniaczem doskonała do sportu
 • Niezłe kolory w fabrycznym trybie Film i możliwość dalszej, szczegółowej kalibracji
 • Dobre wykonanie telewizora
 • Szybko działający interfejs
 • Bardzo dobry dźwięk w rozbudowanej belki głośnikowej
 • Rozbudowany system Android TV ze wszystkimi najpopularniejszymi aplikacjami wideo
 • Słabe kąty widzenia

Najlepiej sprawdzi się w:

 • Filmy
 • Sport
 • Gry

Wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć w naszym pełnym i szczegółowym teście telewizora TCL X10 Mini LED

Dostępność modelu logo rtv euro agd Neonet
TCL MiniLED X10 8 139 zł 8 099 zł 8 090 zł

Więcej na temat produktów firmy TCL:

(9928)

1 1 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x