Home News Oto pierwsze komputery Windows 10 z procesorami Snapdragon 835
Oto pierwsze komputery Windows 10 z procesorami Snapdragon 835

Oto pierwsze komputery Windows 10 z procesorami Snapdragon 835

516
0

Partnerzy firmy Microsoft, HP i Asus, właśnie oficjalnie zaprezentowali zapowiadane już od blisko roku urządzenia Windows 10 z mobilnymi procesorami Qualcomm Snapdragon 835. Kupimy je na początku przyszłego roku.

Firmy partnerujące Microsoftowi, takie jak HP, Asus i Lenovo, opracowały laptopy tradycyjne oraz konwertowalne wyposażone w Snapdragon 835. Ich cena ma oscylować pomiędzy 600 a 800 USD.

Dzięki zastosowaniu układu SoC (system on chip) Qualcomm, urządzenia te mają oferować znacznie dłuższą żywotność i możliwość bycia ciągle podłączonym do Internetu (poprzez zintegrowany modem X16 LTE). Reklamowany przez producenta czas pracy to nawet 25 godzin.

Co ciekawe, ich design i dodatkowa funkcjonalność w zasadzie niezbyt różnią się od tradycyjnych odpowiedników na architekturze x86. Mamy więc obsługę ekranów dotykowych, kamery Windows Hello do logowania twarzą oraz kompatybilność ze standardem Windows Ink do cyfrowych długopisów.

Snapdragon 835 PC Windows 10 Qualcomm Asus HP

Jest jednak kilka drobnych zastrzeżeń. Sprzęty, które ogłoszono, wyposażone są w Windows 10 S (mogą być jednak uaktualnione do standardowej wersji). Obsługują 32-bitowe standardowe aplikacje (jakie znamy od dawna) a wsparcie 64-bitowych nadejdzie niebawem. Jednak nie będziemy na razie mogli skorzystać (bądź mieć problemy z kompatybilnością) z niektórych zewnętrznych programów antywirusowych oraz gier z oprogramowaniem typu anti-cheat – z racji braku kompatybilności ze sterownikami typu kernel mode.

Dwa ogłoszone teraz sprzęty to HP Envy X2 i Asus NovaGo. Ten pierwszy to 2w1 z 12,3-calowym ekranem, maks. 8 GB RAM i 256 GB pamięci magazynowej (SSD). W tym momencie nie ma informacji o cenie. Drugi natomiast to konwertowalny laptop z 13,3-calowym ekranem 1080p, 8 GB RAM oraz 256 GB dyskiem SSD, wraz z dwoma portami USB 3.1, HDMI oraz czytnikiem kart microSD. Ceny modelów będą się wahać między 599 a 799 USD.

Snapdragon 835 PC Windows 10 Qualcomm Asus HP

Urządzenia te nie mają aktywnego chłodzenia (nie mają wentylatorków) i powinny przypaść do gustu fanom przenośnych rozwiązań o wszechstronnej gamie zastosowań, głównie profesjonalnych i biurowych, choć także mogą zarazem zastąpić tradycyjny komputer i smartfona zarazem (szczególnie w wydaniu 2w1). HP Envy X2 oraz Asus NovaGo zadebiutuj a wiosną 2018.

(516)

Jakub Krawczyński Z wykształcenia anglista i pedagog - lubuje się w rąbniętej muzyce i alienujących filmach. Podobno zna się na grach i dlatego bezwstydnie przyznaje się do tego w notce o sobie, bo i tak ich nikt nie czyta.