Home Testy Telewizory OLED Philips Philips POS9002 TEST najnowszego OLED 2017 z Ambilight i Android TV!
Philips POS9002 TEST najnowszego OLED 2017 z Ambilight i Android TV!

Philips POS9002 TEST najnowszego OLED 2017 z Ambilight i Android TV!

53.81K
4

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 99%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 73%

Matryce OLED ostatniej generacji chwalą się bardzo bogatym pokryciem szerokiej palety kolorów, która jest obecna w filmach Ultra HD. Potrafią odtworzyć 99-100% kolorów wykorzystywanych w studiach filmowych. Pod tym względem niczego im więc już nie brakuje. Do zbadania pozostaje kwestia na ile dobrze oddają mieszanki tych barw. Po podaniu sygnału HDR mamy do dyspozycji takie same tryb obrazu i niestety powielają one ustawienia wprowadzone do kalibracji Full HD. Oznacza to, że nie da się zapisać osobnych ustawień dla treści z HDR. Wielka szkoda.

Ustawienia fabryczne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 4,2 maksymalna 7,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,2 maksymalna 6,3
Średnia deltaE palety szarości 2,3 maksymalna 5,9

W fabrycznych ustawieniach telewizor radzi sobie nieźle, aczolwiek biorąc pod uwagę, że jest to najwyższy model w ofercie, to nie można też powiedzieć, że się czymś wyróżnia. Z treści Ultra HD z HDR i szeroką paletą kolorów obraz dosłownie wylewa się z telewizora. Nie jest jednak do końca taki jak przewidział reżyser. Philips POS9002 podbija nieco jasności w zakresie “efektowym” tj. 300 – 700 nitów, przez co sceny zyskują większą (ale sztuczną) ekspresję. Jest też małe podbicie jasności w tonach umiarkowanych i lekkie limonkowe zabarwienie obrazu. Te dwie ostatnie cechy nie rzucają się jednak jakoś specjalnie w oczy.

 

Profesjonalna kalibracja UHD w Philips POS9002

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 4,6 maksymalna 8,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,9 maksymalna 6,2
Średnia deltaE palety szarości 3,4 maksymalna 6,2

Kalibracje przeprowadziłem z czystej ciekawości, ponieważ i tak nie było możliwości zapisać jej w telewizorze. Pozbycie się zielonego odcienia i lekkie wyprostowanie charakterystyki jasności nie odbiło się zbyt wyraźnie na jakości obrazu. Brakuje narzędzi by sprowadzić te efekty do zera tak jak na przykład w Panasonic EZ1000. Tamten telewizor pozostaje wzorem jeśli chodzi o wierność oddania obrazu Ultra HD. Philips prezentuje go w nieco bardziej soczystej formie, która może oczywiście się podobać.

Mapowanie odcieni jasności w zależności od ustawień

Philips POS9002 nie zmienia swej charakterystyki oddawania poziomów jasności w zależności od metadanych w filmie. Ustawia się ją ręcznie za pomocą funkcji “Perfekcyjna jasność HDR”.

Ustawienie: Wyłączony
Ustawienie: Minimum
Ustawienie: Średni
Ustawienie: Maksimum

Jak widzimy ustawienie wpływa jedynie na górną część zakresu dynamiki. Sugerowałbym więc używać “Maksimum” lub “Średni”. Stosunek jasności do ilości detali w bielach wygląda wtedy na najbardziej sensowny.

(53805)

4.5 2 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

371
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Niestety mój egzemplarz z końca 2017r. zaledwie miesiąc po gwarancji pokazał na co go stać w temacie żywotności matrycy OLED. Na ekranie od przepalonego jednego piksela mam piękną pionową białą linię. Linia nie jest permanentna,,. Na czarnym tle jej nie widać o ile jasność nie jest tak ustawione, że sam TV podbija czerń do poziomu świecenia pikseli. Szczęście w nieszczęściu, że ta linia nie jest na środku ekranu a na krawędzi formatu 4:3 ( taki starodawny kwadratowy obraz) więc na starych grach z retro PC linii praktycznie nie widać 😀

miki
miki
4 lat temu

Rewelacyjna żywotność 😉 Czy ktoś to sprawdza czy tylko przepisuje wpisy katalogowe ?

20190921_151851.jpg
Last edited 4 lat temu by miki
Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  miki

Niestety, mam coś podobnego. Może nie aż w takim stopniu, ale kilka poziomych pasów widocznych na czerwonym lub zbliżonym do czerwonego tle. Przy innym tle tego nie widać.

miki
miki
4 lat temu

*Rewelacyjna żywotność panelu OLED (100 000 godzin)

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x