Home Jaki kupić telewizor? Philips OLED 803 a OLED+ 903 | PORÓWNANIE | Różnice przed zakupem
Philips OLED 803 a OLED+ 903 | PORÓWNANIE | Różnice przed zakupem

Philips OLED 803 a OLED+ 903 | PORÓWNANIE | Różnice przed zakupem

15.31K
27

Obecnie na rynku znajdują się dwa wysokiej klasy telewizory OLED marki Philips. Mowa o modelu tańszym czyli OLED 803 oraz topowym OLED+ 903 Bowers & Wilkins. Wielu kupujących zadaje sobie pytanie, czym różnią się wymienione telewizory i za co trzeba dopłacić w przypadku modelu wyższego. Odpowiedzmy sobie na to pytanie.

W sklepach stacjonarnych i internetowych można nabyć oba telewizory zarówno w 55 jak i 65 calach. Różnica w cenie na ten moment wygląda następująco w przykładowych sieciach elektro marketów:

EURO RTV AGD: OLED903 (12 999 zł / 7999zł) OLED803 (9499 zł / 5999 zł)

Media Markt: OLED903 (niedostępny) OLED803 (8499 zł / 5998 zł)

MediaExpert: OLED903 (niedostępny) OLED803 (9499 zł / 5998 zł)

Neonet: OLED903 (niedostępny) OLED803 (9499 zł / 6799 zł)

Jak widać, model 903 nie jest szeroko dostępny. Z dużych sieci można go zakupić właściwie wyłącznie w EURO RTV AGD oraz w specjalistycznych sklepach rtv. Dodaje to więc ekskluzywności 903. Dlaczego? Za co należy dopłacić około 20% w przypadku 903 względem 803? Odpowiedź nie będzie trudna ale najpierw przypomnijmy sobie jakie parametry obrazu wyszły nam w testach po wszystkich dokładnych pomiarach.

Jakość obrazu

Badana cecha: Philips OLED+ 903 wynik: Philips OLED 803 wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 65″ 3840×2160, 55″
TYP MATRYCY OLED WRGB OLED WRGB
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) ∞:1 ∞:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
 • średni: ∞:1
 • max: ∞:1
 • min: ∞:1
 • średni: ∞:1
 • max: ∞:1
 • min: ∞:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
 • SDR: 470 cd/m2
 • HDR: 850 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
 • SDR: 450 cd/m2
 • HDR: 830 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCY ekran szklisty, mocno tłumiący odbicia ekran szklisty, mocno tłumiący odbicia
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,1
 • maks. dE: 2,1
 • średnia dE: 1,1
 • maks. dE: 1,9
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 750 cd/m2 740 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 39ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 39ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 39ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One X, PS4 Pro)
 • 39ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 39ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 39ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One X, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak Tak
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD) Tak (w UHD)

Powyżej zestawiłem dla Was wyniki z naszych fachowych testów obu telewizorów. Dla chętnych zgłębiania dokładnych analiz zapraszam bezpośrednio do nich gdyż tutaj nie będę jeszcze raz wszystkiego opisywał a tylko skupię się na wnioskach:

Jak wynika z testów, oba telewizory są bardzo zbliżone pod względem reprodukowanej jakości obrazu. Zarówno SD, HD jak i Ultra HD. Trzeba też dodać, że poszczególne badane cechy są bardzo wysokie pod niemal każdym względem. To, co rzuca się w oczy od razu to bardzo wysoka średnia jasność HDR. Są to najwyższe wyniki jakie odnotowaliśmy dla OLED TV w 2018 roku. Takie jasności powodują, że HDR jest bardzo mocno odczuwalny, szczególnie na tego typu matrycy jak OLED czyli z idealną czernią i kontrastem. W filmach czy grach Ultra HD będzie to bezcenne doświadczenie wizualne. Będzie można poczuć ogromną różnicę względem obrazu Full HD w SDR. Pokrycie szerokiej palety barw wykorzystywanej np. na Ultra HD Blu-ray wynosi w obu przypadkach prawie 100%. Telewizory nadają się także tak samo dobrze do nasłonecznionych pomieszczeń – OLED 903 posiada 470 nitów SDR a 803 tylko 20 mniej.

Efekty HDR na obu ekranach są bardzo wysokie i odczuwalne

Warto przypomnieć sobie, że oba telewizory pracują na udoskonalonej, drugiej wersji procesora obrazu P5 Perfect Picture Processing Engine, który wpływa na wiele aspektów wyświetlanego obrazu. Jedną z najciekawszych funkcji jest inteligentna konwersja treści SDR do HDR (Perfect Natural Reality), polegająca na automatycznym zwiększaniu jasności jaskrawych obiektów i manipulacji kontrastem. Jej działanie opisaliśmy w dedykowanym teście tutaj.

Test Philips OLED 803
Na IFA 2018 firma prezentowała 5 najważniejszych cech procesora obrazu drugiej generacji na 5 telewizorach!

(15308)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(27)

 1. po pierwsze jeśli chcesz philipsa to zaczekaj w media markt był już dwa razy na promocji(kilka dni trwała) wersja 65 cali kosztowała 10300,warto obserwować jeśli z zakupem się nie spieszy.Czy znowu wróci ta cena nie wiadomo teraz w  media go nie ma ,a inni sprzedają go po 12999.w promocji weekendowej nigdzie nie był przeceniony .Poczytaj w temacie dotyczącym tego tv o problemach z serwisem philipsa oraz warunki gwarancji.biorąc pod uwagę twoje oglądanie raczej oledowi nic nie grozi.Jednak jeśli chodzi o wielkość to wtedy brałbym q9fn to jedyny pozytyw w porównaniu do oleda.he he

 2.  @Gmeru wytłumacz mi jeszcze proszę coś co nurtuje mnie od kilku miesięcy. Mianowicie dlaczego 903 otrzymał od was referencje, a AF9 jej nie dostał ?

 3. 23 godziny temu, Gmeru napisał:

   

  @Art Cafe w 2019 wiemy jakie będą piloty bo było w relacjach.. hmmm tym na co dzień ma być ta ruszczka pod google asystenta. Ten duży wydawał mi się ok gdy go dotykałem w lutym.

  IMG_1422.JPG

  IMG_1425.JPG

  Dzięki Gmeru za szybką odpowiedź,ale ten pilot ze zdjęcia który trzymasz to chyba specjalna wersja na pokazy tylko  a docelowy już do sklepów nie był pokazywany.Nie mam pewności na 100% bo nie zapytałem sprzedawcy czy faktycznie ten pilot jest od tego tv ,ale wchodząc na stronę jakiegoś marketu właśnie widzę ten szajsowy który widziałem w MM i uwierz mi na słowo tworzywo z jakiego został wykonany to istny badziew no bo nic innego mi nie przychodzi na język przy takiej cenie telewizora.Będę za jakiś czas w sklepie to cyknę fotkę tego pilota bo gdyby to był  taki którego trzymasz to spoko,ale to nie jest ten :) Jeszcze taka mała uwaga w modelu 903 poszli z taką modą nawiązującą do maskownic kolumn z lat 60-70 może to i  wygląda ,ale cholernie niepraktyczne jeśli chodzi o przecieranie z kurzu.Trzeba użyć odkurzacza z nasadką bo przecieranie wilgotną szmatką jeszcze bardziej to rozmazuje. Ostatnio miałem też okazje posłuchać tv Sony z ich system acustic Surface no brzmi ciekawie dźwięk dosłownie wylewa ,się z ekranu ciekawe jak to się ma  do 903 Philipsa?Miał ktoś okazje porównać ?Pozdrawiam.

 4. Nie, nie, ten pilot co trzymam na zdjęciu jest od nowych tv 2019, które dopiero wejdą w tym roku do sprzedaży. Więc dobrze myślisz, że go nie widziałeś ; )

  Odnośnie czyszczenia to pewnie tak jest. Ale za to fajnie to wygląda ;) Tak... audiofilsko ;)

  Co do Sony to jest to inna filozofia. W 903 chodzi o to jak to gra muzykę. O czystość, o jakość odtwarzanych materiałów np. z flac. Sony jest takie jak napisałeś: gra cały ekran. Super to się sprawdza szczególnie w kinie domowym - nowe modele robią przecież za głośnik centralny a tego philips nie robi.... Ale moim zdaniem to są dwa różne podejścia do tematu dźwięku w tv. Bowers zrobił coś co "gra". Bo się na tym cholernie dobrze znają. I przerobili ponad 70 elementów ze starych tv Philipsa by w ogóle to wyszło. Sony wymyśliło swój sposób czyli też dość rewolucyjny acustic s. I dzięki temu TV może być też głośnikiem centralnym. Jest nawet przecież wejście głośnikowe...

 5. 3 godziny temu, Waldo94 napisał:

   @Gmeru wytłumacz mi jeszcze proszę coś co nurtuje mnie od kilku miesięcy. Mianowicie dlaczego 903 otrzymał od was referencje, a AF9 jej nie dostał ?

  Halo @Gmeru coś mi sie zdaje że przeoczyłeś moje pytanie i odpowiedziałeś tylko koledze, zamiast nam obu.

 6. Dnia 3.04.2019 o 20:10, Waldo94 napisał:

   @Gmeru wytłumacz mi jeszcze proszę coś co nurtuje mnie od kilku miesięcy. Mianowicie dlaczego 903 otrzymał od was referencje, a AF9 jej nie dostał ?

  Padło już kiedyś podobne pytanie, wraz z odpowiedzią... a brzmiała ona mniej więcej tak: '' Chcesz Referencje - to sobie wydrukuj taką naklejkę i przyklej koło tv'' :laugh:

  Oczywiście brzmiało to w żartach. Ale tak było. :rolleyes:

 7. Nie wiem co mam napisać. Wszystko jest w testach ? Wydrukować sobie można - dobry pomysł ;)

 8. Dnia 2.04.2019 o 21:39, Gmeru napisał:

  Sklepy specjalistyczne radzą sobie doskonale chociaż wiadomo, że łatwo nie mają ale tylko tam jest szansa sprzedania drogich modeli w większej ilości niż w "markecie dla Kowalskiego". A drogie audio czy projektory sprzedaje się tylko tam np. w warszawskim sklepie HCX i grubo byś się zdziwił jacy ludzie tam przychodzą i jak dużo mają pieniędzy i jak wielu ich jest. Dla nich taki 903 to tanioszka. Często chcą dużo więcej i bardziej celują w LG W8 itd. Sprzedaj W8 w Mediaku dla kogoś kto przyszedł i nie wie co kupić - życzę powodzenia ;)

  Szczerze to mam nadzieję, że takie sklepy specjalistyczne wyginą. Dla dobra nas, konsumentów. Sprzedać to umieją, jasna sprawa. Problem jest później, jak chcesz zrobić reklamację, albo zwrócić taki sprzęt, bo w domu się okazało że jednak coś nie pasuje. Wtedy jest mur, ściana, beton. Nawet jak masz tyle hajsu, że stać Cię na wszystko to czujesz się zwyczajnie wydymany/oszukany. Oni nie mogą sobie pozwolić na taką politykę reklamacyjną jak duże sieciówki, które mają specjalne umowy z producentami, bo po prostu za mało sprzedają, a każda sprzedaż to dla nich duży zarobek, bo marża wyższa niż w sklepie dla Kowalskiego. 

  Ludzie powoli zauważają, szczególnie Ci zamożni,  że wszystkie sprzęty się zrobiły tak skomplikowane, że dochodzi całe spektrum problemów z nimi. Wszędzie jest oprogramowanie, które czasem działa, a czasem nie. Czasami z powodu takich błędów coś jest ze sobą niekompatybilne i źle działa w tandemie. Spróbuj zareklamować taką niekompatybilność w sklepie specjalistycznym. Dostaniesz osobne ekspertyzy, że każdy ze sprzętów jest sprawny i działa zgodnie ze specyfikacją. Kto się raz naciął, drugi raz pójdzie do Media, które ma najlepszą politykę zwrotów i reklamacji jaką kiedykolwiek widziałem. Mogą to robić, bo są duzi i wymuszają na producentach pewne zachowania. 

  Nie liczę na to, że jakość sprzętów się poprawi, bo od kilkunastu lat pikuje w dół. Mam nadzieję że ludzie pójdą po rozum do głowy i będą kupować tam, gdzie nie trzeba się przepychać z każdą byle reklamacją. 

 9. Recenzja jak zwykle na najwyższym poziomie :) A co do telewizora, to korzystam z innego OLEDA od Philipsa i sprawuje się świetnie, gdyby nie fakt, że wymieniałem TV nie dawno to może bym się skusił ;)

 10. Wracając do tematu: wolałbym 903, ale rozum mi podpowiada, że lepiej pieniądze zostawić na 803: różnice są małe i można dokupić uniwersalniejszy soundbar albo podłączyć kolumny i nagle jakość dźwięku staje się o wiele, wiele lepsza.