Home Fachowa publicystyka i artykuły Co wiemy o nowych telewizorach LG 2019?
Co wiemy o nowych telewizorach LG 2019?

Co wiemy o nowych telewizorach LG 2019?

16.33K
13

Premiera nowych telewizorów OLED i LCD od LG zbliża się wielkimi krokami. Pod koniec pierwszej połowy tego roku możemy spodziewać się sporej jej części na półkach sklepowych w Polsce. Czy będzie to rok telewizorów OLED? LG na pewno tak twierdzi a w jej ofercie znajdziemy około 20% telewizorów pracujących właśnie w technologii organicznej. Przypomnijmy sobie, na co czekamy i czego możemy spodziewać się na rynku?

Nowości techniczne

Patrząc ogólnie na całe portfolio możemy spodziewać się kilku nowinek technologicznych chociaż aby poznać ich dokładne działanie i zalety (bądź wady) będziemy musieli sprawdzić to osobiście w naszej redakcji. Bez pomiarów się nie obędzie. Jednak pewne sprawy są przewidywalne. Pierwsze to oczywiście wprowadzenie rozdzielczości 8K do wybranych telewizorów z linii OLED TV oraz LCD NanoCell TV. W tym roku będzie to jedna z kluczowych nowości w najdroższych i najwyższych liniach produktowych gdzie 8K będzie nieodzownym elementem wyposażenia ekranu. Czy tego potrzebuje rynek? Oczywiście, że tak gdyż bez wprowadzania coraz wyższej rozdzielczości nadal tkwilibyśmy w erze Full HD. Jest to motor napędowy rynku i na pewno za kilka lat będzie to taki sam standard jak obecnie rozdzielczość 4K. A czy da się to w jakiś sposób wykorzystać w tym roku w domu? Łatwo nie będzie ale pojawiły się już pierwsze zapowiedzi serwisów streamingowych 8K (np. Rakuten TV), YouTube oferuje wiele materiałów w 8K, startują pierwsze kanały satelitarne 8K (np. RAI 8K) a najbardziej zasobni w gotówkę mogą także grać w gry na PC w rozdzielczości 8K.

8K LG NanoCell TV LCD

Kolejna nowość w przypadku telewizorów to wprowadzenie drugiej generacji procesora α9 Gen 2. Oprócz znaczącego wpływu na jakość obrazu będzie także odpowiedzialny za jeszcze dokładniejszą obsługę sztucznej inteligencji ThinQ AI. Procesor będzie o ponad 35% szybszy od swojego odpowiednika pierwszej generacji w telewizorach z 2018 roku. Jedną z najważniejszych nowości ma być obsługa HFR czyli super płynnego obrazu 4K w 120 klatkach na sekundę. Będzie to możliwe ze źródeł zewnętrznych gdyż tegoroczne telewizory (nie tylko 8K ale i 4K) mają być wyposażone w najnowszy port HDMI 2.1 (pełne 48 Gbps)(eARC). Może to być bardzo przydatne na przyszłość w przypadku realizacji sportowych w HFR czy chęci grania w rozdzielczości 4K w 120fps. LG wspiera także najpopularniejsze formaty HDR w tym Dolby Vision. W tym roku możemy spodziewać się jasności większej o 10% czyli na poziomie około 900 nitów w OLED TV. Procesor ma także posiadać funkcje poprawy obrazu jak łagodna gradacja czy dynamiczne mapowanie tonów. Ponadto, flagowe telewizory LG będą wyposażone w system Dolby Atmos odtwarzający niezwykle realistyczne efekty dźwiękowe, które wzbogacą rozrywkę. Telewizory będą też wspierać DTS:X.

Entuzjaści gier docenią natomiast kompatybilność ze zmienną częstotliwością odświeżania (VRR) oraz tryb ALLM automatycznie zmniejszający opóźnienie sygnału i ułatwiający uzyskanie wyraźnego obrazu, bez drżenia i rozrywania.

01_E9_A_Alpha9_Gen_2

Jak wiemy, firma LG wprowadziła w 2018 jako jedyna na rynku swój własny pomysł na wirtualnego asystenta po polsku czekając aż najpopularniejsi asystenci jak Google Asystent będą dostępni w języku polskim. Tego ostatniego być może doczekamy się w tym roku ale jeżeli tak się nie stanie to nadal będziemy mogli wydawać do telewizora dość złożone polecenia w języku polskim. Dzięki asystentowi głosowemu użytkownicy mogą wygodniej zarządzać codziennymi zadaniami, wyszukiwać informacje oraz sterować kompatybilnym, inteligentnym sprzętem AGD. Z pomocą Asystenta Google można np. zamówić pizzę – nie sięgając po telefon ani nie przerywając oglądania filmu lub audycji telewizyjnej. Możliwości interakcji jest jednak ogromna ilość i naprawdę nie mogę doczekać się aż w końcu Polska dostanie asystenta od google w telewizorach w naszym rodzimym języku.

LG OLED B8 tani oled

Tegoroczne telewizory zyskają też wsparcie dla produktów marki Apple. Pojawi się więc wbudowany AirPlay2, który umożliwi przesyłanie z telefonu różnych rzeczy na ekran telewizora.

(16334)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(13)

 1. LG robi w bambuko klientów wyłączając funkcje swoich telewizorów przy okazji aktualizacji. Nie warto kupować skoro za chwilę TV zostanie obrazowo i funkcjonalnie obniżony do niższej wersji tak jak zrobiono to przykładowo w przypadku LG Oled C8 przy aktualizacji 4.10.31 (poniżej grafika prezentująca ten fakt) który funkcjonalnością zrównał się z LG B8. Ponadto LG udaje, że takie działanie nie miało miejsca w kanałach wsparcia w całej europie.

  mpeg-noise-reduction_comparison.gif

 2. Można wrócić do starego softu więc mały to problem: 

   

  3 godziny temu, fio2 napisał:

  @Gmeru wywal też proszę mój post, bo się nie zrozumieliśmy. Wiem, że nie ma asystenta google w języku polskim w telewizorach lg, bo mam w domu c8.

  Czytałem wielokrotnie akapit o google assistant i dalej uważam, że należałoby doprecyzować, że:

  - Jest asystent google po polsku (to można pominąć).

  - Asystent google po polsku nie działa w telewizorach LG.

  W artykule napisałeś, jakby asystent google po polsku nie istniał wcale. Przeczytaj raz jeszcze i może zrozumiesz, co miałem na myśli. Chciałem pomóc :) 

  Czy ty nie rozumiesz po polsku, że google asistant nie ma dla telewizorów w ogóle w języku polskim? Tylko smartfon i niedługo audio. 

 3. 24 minuty temu, MarcinC napisał:

  Można wrócić do starego softu więc mały to problem:

  Po pierwsze - powiedz to konumemtom po profesjonalnej kalibracji

  Po drugie - co z gwarancją?!

  Po trzecie - jeśli pozwolimy producentom na takie działania milcząc i przyjmując ich widzimisię... cóż, nawet nie chcę sobie wyobrażać

  Po czwarte - osobiście czuję sie "okradziony" i to podwójnie w zaistniałej sytuacji

 4. 37 minut temu, MarcinC napisał:

  Czy ty nie rozumiesz po polsku

  Najwidoczniej nie piszę po polsku, bo już drugi mnie nie rozumie.<facepalm>

  WIEM, że nie ma google asistant nie ma dla telewizorów w języku polskim. Ale w artykule napisano, jakby google asistant w języku polskim w ogóle nie istniał (premiera na telefonach była 16 stycznia)! 

  Google Assitant to nie jest funkcja telewizorów, ale usługa firmy Google. Z tą wiedzą przeczytaj raz jeszcze akapit.

  @Gmeru proszę usuń moje posty w tym temacie - nic nie wnoszą.

 5. Kiedy możemy się spodziewać w sprzedaży nowych oledów?

 6. 42 minuty temu, chmiel2k napisał:

  Kiedy możemy się spodziewać w sprzedaży nowych oledów?

  Gdzieś czytałem że maj/czerwiec

 7. C9 i E9 pojawią sie w maju. B9 w lipcu.

 8. Ciekaw jestem czy B9 dostanie pełne HDMI 2.1 czy jakaś okrojona wersja. 

 9. A co ze wsparciem Air Play dla modeli OLED z 2018 roku ? Jeżeli nie będzie aktualizacji dla tych modeli, to dopiero LG pokaże, że ma głęboko w d... swoich klientów ! Wydając ponad 10.000 na TV oczekuję wsparcia systemowego przez kilka lat.

 10. 23 minuty temu, raf2007 napisał:

  A co ze wsparciem Air Play dla modeli OLED z 2018 roku ? Jeżeli nie będzie aktualizacji dla tych modeli, to dopiero LG pokaże, że ma głęboko w d... swoich klientów ! Wydając ponad 10.000 na TV oczekuję wsparcia systemowego przez kilka lat.

  Nie liczyłbym na to:( To mimo wszystko produkt masowy, zmieniany co roku.

  Takie czasy:(