Powrót

Philips PUS7601 (65PUS7601/12) – Test pierwszego Ambilight TV z HDR!

Słowem wstępu

Dziś, do naszego laboratorium, dotarł najwyższy model marki Philips na 2016 rok. Jest to 65 calowy PUS7601. Wszystko wskazuje na to, że w temacie telewizorów LCD tego producenta raczej nie pojawi się nic plasowanego wyżej niż ten wyświetlacz.

Philips PU7601 to pierwszy telewizor holenderskiego producenta z pełnym wsparciem dla Ultra HD, obejmującym nie tylko rozdzielczość 4K, ale przede wszystkim technologię HDR, oraz szeroką paletę barw. Innymi słowy wyświetlacz ten jest w stanie oddać wszystkie dobrodziejstwa serwowane na płytach Ultra HD Blu-ray oraz z gier na konsole. W topowym modelu, producent powrócił także do swych korzeni jeśli chodzi o system podświetlenia telewizora. Mam tu na myśli układ Direct LED, który w połączeniu z algorytmami wygaszania strefowego, zapewnia fenomenalną czerń, deklasującą większość telewizorów LCD. Przypomnę też, że dokładnie ten model otrzymał w tym roku prestiżową nagrodę EISA w kategorii BEST BUY LARGE SCREEN TV 2016-2017.

Wygląd

Telewizor wykonany jest w “starym dobrym stylu”. Ekran sprawia wrażenie masywnego urządzenia wysokiej klasy. Nie chciałbym przez to powiedzieć, że design jest toporny. Wręcz przeciwnie! Ramka przykładowo jest bardzo wąska – mniej jak 1 centymetr, a jej krawędź jest ostra jak brzytwa. Czuć w dotyku jej solidne wykonanie.

W przypadku PUS7601 nie ma miejsca na imitacje materiałów, które przy bliższym kontakcie okazują się kiczowate. Każdy element waży swoje i wydaje się niezniszczalny. Cała konstrukcja ma 27,5kg masy, a wyświetlacz jest głęboki na 6,7cm. Wszystko po to, by zmieścić zaawansowany system podświetlania ekranu.

Podstawa telewizora to dwie oddzielne nóżki wykonane z chromowanego metalu. Taki prosty, nieudziwniony design bardzo dobrze współgra z wyświetlaczem. Podstawa zajmuje nieco mniej miejsca na stole niż telewizor – jej odcisk to 116 x 26cm.

Telewizor możemy powiesić na wieszaku w standardzie VESA 400 X 400

W tym przypadku polecamy np. uchwyt obrotowy firmy Vogel’s. Telewizor testowaliśmy z modelem W53080

Powłoka matrycy jest dosyć mocno zmatowiona, dzięki czemu przedmioty odbijające się w niej są rozmyte i mniej irytujące. Zachowuje przy tym bardzo dobrą czerń absorpcyjną (czerń postrzeganą w pomieszczeniu z dużą ilością światła). To pewien paradoks, ponieważ matryce matowe oferują z reguły dużo gorszą czerń za dnia, niż ich błyszczące odpowiedniki. Tutaj mamy w zasadzie połączoną większość zalet obu światów. Brzmi znajomo? Tak, już kiedyś spotkaliśmy się z takim rozwiązaniem od Philipsa. Nosiło ono wówczas nazwę “moth eye”. Obecnie producent nie korzysta konkretnie z tej technologii, jednak nowa jest niemal tak samo dobra. Maksymalna jasność SDR matrycy, uzyskana po kalibracji telewizora to 360cd/m2. Taki wynik nie budzi akurat dużego respektu. Do bardzo jasnych salonów i oglądania w dzień, przydałoby się trochę więcej mocy świetlnej.

Złącza i Akcesoria

Złącza zostały umieszczone klasycznie – z tyłu telewizora, po jego lewej stronie. Na bocznej ściance znajdziemy połowę z nich, czyli 2 HDMI (te akurat nie obsługują Ultra HD), 2 złącza USB, oraz kieszeń na moduł CI+/CAM v. 1.3. Jest też gniazdo słuchawkowe. Do dołu skierowane zostały kolejne dwa gniazda HDMI, te pracują już w standardzie 2.0a. Jest też trzeci port USB, Gniazda antenowe (SAT, oraz TV), optyczne wyjście audio, oraz gniazdo LAN. Do tyłu telewizora skierowane zostały jedynie leciwe złącza SCART, oraz Component i analogowe stereo, z których raczej nikt korzystać nie będzie.

Pilot wykonany jest równie solidnie co telewizor i pewnie leży w dłoni. Jest on dwustronny. Na odwrocie posiada pełną klawiaturę QWERTY. Pozostaje ona oczywiście nieaktywna do czasu obrócenia pilota, by omyłkowo nie wciskać klawiszy. Pilot wyposażony jest także w gładzik (na polu przycisku “OK”), oraz mikrofon do wydawania komend głosowych i dyktowania tekstu (znajduje się on w górnej części pilota). Kontroler został zaprojektowany bardzo ergonomicznie. Klawisze nie mylą się i dają szybki dostęp do najważniejszych funkcji telewizora. Klawiatura ułatwia natomiast korzystanie z niektórych aplikacji Androida, wymagających wprowadzania tekstu.

Ambilight

Historia systemu Ambilight sięga 2004 roku kiedy to firma Philips postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor.

Model PUS7601 wyposażony został w 3-stronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej i na górnej tylnej części TV znajdziemy rząd diod LED co zauważyliście już na pewno na powyższych zdjęciach. W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną.

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem. Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.

Warto też ustawić kolor ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system.

Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy LCD (Direct LED – White LED) typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 3 900:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej) średni: 64 500:1 max: 130 000:1 min: 15 000:1
Maksymalna jasność po kalibracji (SDR) 360cd/m2 (pełny ekran klasyczna treść), 375cd/m2 (HDR, pełny ekran/skrawek ekranu)
Odbicia od ekranu niewielkie, ekran półmatowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej) średnia dE: 1,8 maks. dE: 5,2
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 360cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej) 37ms (tryb gra), 68ms (PC od kliknięcia myszą), 50ms (tryb standardowy)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) TAK, 2160p60 w trybie “PC” z włączonym 4:4:4 Color
Poprawna obsługa klatkaży 24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAK
Obsługa 10 bitowego koloru TAK

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Jak wspomniałem we wstępie, telewizor wykorzystuje budowę z diodami umieszczonymi bezpośrednio za matrycą (Direct LED). Tworzą one w ten sposób strefy, które mogą być niezależnie rozjaśniane i przyciemniane w celu miejscowej poprawy czerni. Dokładnej ilości stref nie udało mi się zliczyć, jednak jest to wartość większa niż 100. Najistotniejsze są i tak wyniki praktyczne, o których więcej w sekcji “Kontrast i Czerń”. Dodam jeszcze, że zastosowane diody nie posiadają jakiegokolwiek specjalizowanego systemu modyfikującego widmo światła. Innymi słowy, są to zwykłe białe diody (white led), które nie dają matrycy zbyt dużego potencjału do wyświetlania kolorów o wysokich nasyceniach. O ile w zwykłej treści Full HD i SD nie ma to znaczenia (ponieważ standardowa paleta barw reprodukowana jest w 100%), tak w filmach Ultra HD z poszerzoną paletą, najprawdopodobniej nie będzie do końca możliwe oddanie najbardziej nasyconych kolorów. Sprawdzimy to dokładnie w sekcji o Ultra HD. Zastosowany panel jest typu VA i ma 120Hz częstotliwość odświeżania.

Zalecane ustawienia

Telewizor posiada certyfikat ISF. Rozmowę o ustawieniach obrazu warto rozpocząć od omówienia co właściwie daje ta certyfikacja:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem pod nazwą ISF-Dzień oraz ISF-Noc.

Przy całkowicie fabrycznych ustawieniach, tryby ISF są klonami najlepszego-fabrycznie trybu “Film”. To jego sugeruję używać jako nasze ustawienie od razu po wyjęciu z kartonu.

W powyższy tryb nie trzeba wprowadzać wielu zmian, ponieważ producent zadbał o to, by nie były uruchomione jakiekolwiek funkcje wpływających negatywnie na wierność odwzorowania obrazu. Trzeba jednak ręcznie wyłączyć overscan, bowiem telewizor domyślnie ucina krawędzie obrazu.

Obraz -> Format Obrazu -> Zaawansowane -> Oryginalny

Warto także zweryfikować działanie systemu dbającego o płynność ruchu (tzw. upłynniacza).

Obraz -> Zaawansowane -> Ruch -> Perfect Natural Motion 

Powyższa funkcja zapewnia poprawę płynności ruchu, który z natury jest skokowy w filmach. Do regulacji jasności wyświetlacza powinniśmy zaś używać funkcji Kontrast w głównym menu. Oczywiste? Niby tak, jednak jest jeszcze drugi suwak o tej samej nazwie w ustawieniach zaawansowanych, jak jest i regulator “Jasność”, który jasności wcale nie zmienia (jak we wszystkich telewizorach).

Suwak “kontrast” w menu głównym – to nim zmieniamy jasność telewizora.

Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,5 maksymalna 6,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 4,2 maksymalna 9,0
Średnia deltaE palety szarości 5,6 maksymalna 9,0

Oddanie barw w fabrycznym trybie Film nieco odbiega od tego co widział reżyser obrazu podczas tworzenia wideo. Jak widzimy na powyższym diagramie, gamut ma poprawne pokrycie – czerwień, zieleń, oraz niebieski, trafiają w swe docelowe punkty, jednak nieco dziwna charakterystyka jasności, oraz zaburzony odcień bieli powodują, że mieszanki kolorów idą w swoje strony. Na szczęście nie za daleko. Kolory nie wyglądają wzorcowo, ale nie są też mocno wypaczone. To co da się subiektywnie zaobserwować to trochę chłodny, zbyt siny odcień obrazu i nadmierne stłumienie detali w czerniach. Jak widzimy gamma przy ok 5% jasności wzrasta wysoko ponad normę. To oznacza, że detale w tym zakresie jasności są nadmiernie przyciemnione. Na szczęście mamy do czynienia z matrycą VA, na której nawet minimalny kąt widzenia powoduje uwypuklanie się ciemnych odcieni.

Galeria przekłamań obrazu

Po kalibracji

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,0 maksymalna 7,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,8 maksymalna 5,2
Średnia deltaE palety szarości 1,9 maksymalna 3,2

Wiele z opisanych problemów z reprodukcją kolorów udało się wyeliminować za pomocą profesjonalnej kalibracji. Nie udało się jednak uzyskać takiego poziomu, by ekran oddawał dokładnie to co widział reżyser chociaż efekt jest temu bardzo bliski. Co najważniejsze, znikł całkowicie ten sino-blady odcień obrazu. Philips’a PUS7601 warto zatem poddać kalibracji.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Aby uzyskać najlepszą ostrość obrazu, bez sztucznego uwypuklania krawędzi, należy ustawić ostrość na wartość 0. Przy takim ustawieniu obraz wyświetlany jest ze swoją źródłową ostrością (tak jak został nagrany). Można jednak pokusić się o podwyższenie tej wartości, szczególnie, gdy oglądamy głownie telewizje o przeciętnej jakości. Algorytm upscalujący działa skutecznie, w tej materii nie dopatrzyłem się jakichkolwiek niuansów.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Kontrast i czerń

Philips PUS7601 dostarcza całkiem niezły kontrast już za sprawą dobrych parametrów matrycy. Wartość ANSI po kalibracji wyniosła 3900:1. To ponadprzeciętny wynik w klasie telewizorów LCD. Nic jednak nie mówi on o realnych możliwościach telewizora przy odtwarzaniu filmów, ponieważ TV wyposażono w podświetlenie Direct LED i bardzo zaawansowany system wygaszania strefowego. Sprawdźmy zatem jakie wyniki osiągnie w realnych scenach filmowych przy różnych ustawieniach systemu poprawiającego czerń. Znajduje się on  w menu

Obraz -> Zaawansowane -> Kontrast -> Tryby kontrastu

I posiada cztery tryby działania. Kolorem pomarańczowym został zaznaczony tak zwany wybór redakcji, czyli tryb, który moim zdaniem daje najlepsze rezultaty.

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru (dla poszczególnego ustawienia funkcji “tryb kontrastu”)
WYŁĄCZONY “STANDARD” “NAJLEPSZY OBRAZ” “NAJLEPSZE ZASILANIE”
Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 3 200:1 100 000:1 240 000:1 340 000:1
Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania 3 500:1 15 000:1 21 000:1 18 000:1
Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora 4 400:1 14 200:1 18 500:1 16 000:1
Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 4 300:1 130 000:1 260 000:1 186 000:1

Potencjał lokalnego wygaszania jest ogromny, jak widać po powyższej sekwencji testowej. Miejsca, gdzie czerń zajmuje większy obszar, są wygaszone prawie całkowicie. PUS7601 jest też jednym z nielicznych wyświetlaczy, który poradził sobie z wymagającą sceną numer 2. Nawet tak niewielki fragment czerni, otoczony jasnymi przedmiotami, zyskał na głębi. Nic w sumie dziwnego, Philips od dawna słynął ze skuteczności w uzyskiwaniu kontrastowego i plastycznego obrazu. Trzeba też zwrócić uwagę, że telewizor nie szaleje i nie wygasza czerni do zera bezwzględnego. Nie ma dzięki temu uciążliwego efektu halo, tudzież widocznych ciemniejszych i jaśniejszych segmentów. Właśnie taki algorytm wygaszania chcielibyśmy mieć w swoim telewizorze! Oglądając wyświetlacz na wprost jest już to poczucie głębi porównywalnej z obrazem 3D. W prawdzie nie jest to jeszcze taki poziom jaki oferują wyświetlacze OLED, ale oba doznania nie są odległe. Pod względem kontrastu TV stoi więc na bardzo wysokim poziomie. Może on bez problemu konkurować z Panasonic DX900 i Samsungiem KS9500. Panasonic w prawdzie oferuje wyższy kontrast, jednak jest na nim też bardziej widoczny efekt halo. Samsung jest gdzieś pomiędzy jednym a drugim. Jak widać dla każdego coś dobrego. Do tego testowany telewizor jest sporo tańszy od najwyższych modeli konkurencji. A to może mieć kolosalne znaczenie dla kupującego.

Niestety algorytm wygaszający powoduje pewną manipulację kontrastem, przez co w niektórych scenach jaskrawe detale mają tendencję do zlewania się w jednolitą plamę, lub po prostu tracą one na wierności odwzorowania poziomów światła. W trybie kontrastu: standardowy, zjawisko to jest jeszcze akceptowalne, jednak tryby “najlepsze zasilanie”, oraz “najlepszy obraz” powodują moim zdaniem nadmierne przekłamania. Z tego względu polecam używać łagodniejszego trybu, choć nie dostarcza on aż tak wysokiego kontrastu. Zjawisko można zobaczyć i ocenić na własne oczy:

Ambilight, a czerń

Kolejnym powodem dla którego czerń telewizora jest fenomenalna jest… system Ambilight. Światło padające za telewizor znakomicie poprawia wrażenie głębi czerni. Umieszczanie diod lub lampki za telewizorem jest typowym zabiegiem podnoszącym jakość i komfort oglądania i każdemu je polecam. W Philipsie dostajemy je od razu i to w idealnym wydaniu! W PUS7601 mamy także tryb Ambi: ISF, który pozwala uzyskać dokładnie taki odcień bieli na ścianie, jaki mamy na ekranie. Doskonałe rozwiązanie dla purystów obrazu! Kto nie wierzy niech zobaczy prostą symulację. Dwa takie same zdjęcia rozgwieżdżonego nieba na ekranie, jedno na czarnym tle (symuluje oglądanie w nocy), a drugi na lekko szarym (symuluje oglądanie z ambilight). To nie żadna sztuczka. Czerń naprawdę wydaje się głębsza!

Równomierność ekranu

Przy ocenie jednolitości koloru dało się zauważyć, że po przekątnej obraz przechodzi z lekko zielonego w lekko różowy. Na filmach w prawdzie to nie doskwierało, ale na jednolitych tłach już trochę tak.

Równomierność jasności też nie była tak dobra jak być powinna w telewizorze z bezpośrednim podświetleniem. Co ciekawe ewidentny problem występował wyłącznie w lewym górnym rogu. Tam spadek jasności wynosił aż 20%. Jest to dysproporcja, która uchodzi w telewizorach z krawędziowym podświetleniem, ale we flagowcu o zaawansowanej budowie wolałbym jej nie widzieć.

-20,6% -16,1% -14,9% -7,5% -12,2%
-8,0% -3,1% -1,6% +1,7% -2,5%
-1,9% +1,5% ref. +3,4% +0,7%
+1,3% +1,5% 0% +4,8% +1,5%
-3,5% -5,2% -9,4% -4,9% -3,8%

Obsługa Ultra HD / 4K

Philips PUS7601 to pierwszy telewizor holenderskiego producenta, który wspiera treść Ultra HD nie tylko od strony rozdzielczości 4K, ale także zdolności do reprodukcji efektu HDR i obsługi szerokiej palety barw. Treść możemy podać zarówno z wbudowanych tunerów jak i z nośników fizycznych (USB), oraz przez gniazda HDMI – ale tylko przez złącze numer 1 i 2. By treść UHD działała tą drogą konieczne jest także odpowiednia konfiguracja w menu:

Ustawienie to może powodować kompatybilność z niektórymi urządzeniami, z tego powodu jest domyślnie wyłączone. Podczas testów nie natknąłem się jednak na jakiekolwiek problemy. Najlepiej więc ustawić UHD 4:4:4/4:2:2 i zapomnieć.

Cecha Wynik
Certyfikat Ultra HD Premium NIE
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 2020 82% / 61%
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Wsparcie dla Dolby Vision NIE
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube w 4K TAK
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – HDMI 1 i 2
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerów TAK

Jakość efektu HDR

Po zetknięciu z treść HDR, wszystkie tryby obrazu (poza trybami ISF) dostają przedrostek “HDR”. Menu ustawień wygląda wtedy tak:

Jak widać na powyższych przykładach, zmienia się także nazewnictwo pewnych ustawień w menu obrazu. To pozwala zapisać odrębne ustawienia dla treści HDR, a oddzielne dla SDR (zwykłej). Niestety rozgraniczenie sprowadza się, w zasadzie, tylko do parametru podświetlenia (“kontrast HDR”), który oczywiście musi być ustawiony na maksimum, by zapewnić odpowiednie odwzorowanie wideo. Philips nie umożliwia zatem przeprowadzenia pełnej, osobnej kalibracji na potrzeby Ultra HD. Zaraz przekonamy się zatem na ile poradzi sobie bez niej, ale najpierw sprawdźmy jaką jasność jest w stanie wygenerować ekan. Innymi słowy jak dobrze oddawana jest dynamika obrazu HDR. W tym celu użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Jej dokładny opis znajduje się w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2 415 cd/m2
Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność 310 cd/m2
Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie 310 cd/m2
Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR 410 cd/m2
Plansza “L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance 375 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Wyniki PUS7601 nie budzą niestety spodziewanego podziwu w tej klasie ekranów. Efekty HDR są dość delikatne. Próg 300cd/m2 jest tak naprawdę minimum by cokolwiek poczuć, a testowany telewizor osiąga wartości między 300 a 400cd/m2. Na plus można zaliczyć stabilność działania efektu, ponieważ bez względu na to, czy życzymy sobie wyświetlić biel na całym ekranie, czy też tylko na skrawku, ma ona podobną luminancję. Nie ma zatem żadnych negatywnych efektów typu pulsowanie jasności. W świetle dość niskiej sprawności jest to jednak niewielka pociecha.

Należy także odnotować, że uzyskanie powyższych wyników wymaga włączenia lokalnego wygaszania w tryb “najlepszy obraz”. Jeśli pozostaniemy w zalecanym (do treści SDR) trybie “standardowy”, to PUS7601 będzie dodatkowo obniżał jasność efektów.

Obraz -> Zaawansowane -> Kontrast -> Tryby Kontrastu -> Najlepszy obraz

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 82%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 61%

Wyniki pokrycia szerokiej palety barw nie są zbyt obiecujące. Niestety jest to cecha telewizora, która wynika z zastosowanych diod white led, czyli podstawowego źródła światła, które jest wydajne, ale niestety nie pozwala wygenerować bardzo nasyconych kolorów. W konsekwencji telewizor nie jest w stanie oddać mocnych tonów barw, które występują miejscami w filmach Ultra HD Blu-ray.

Mieszanki barw generowane są dosyć poprawnie. Nie widać żadnych uchybień w związku z tym, poza wspomnianym brakiem mocno nasyconych kolorów. Wyświetlacz pomimo niskiej jasności, reprodukuje detale ze znacznie wyższych zakresów, co jest zasadne. Gdyby powyżej zakresu 350-400cd/m2 wszystko zlewało się w jedną plamę nie wyglądałoby to zbyt atrakcyjnie. PUS7601 oddaje to co przeznaczone dla jasności do około 1500cd/m2. Tyle, że znacznie ciemniej.

Odwzorowanie ruchu

Matryca PUS7601 pracuje ze 120Hz odświeżaniem. By wykorzystać ten potencjał konieczny jest oczywiście system – “upłynniacz”, który odpowiednio powieli klatki materiału źródłowego. Przez złącze HDMI możemy podać przecież maksymalnie 60 klatek/sek. Testowany telewizor oczywiście taki system posiada. W menu obrazu regulujemy go za pomocą funkcji Perfect Natural Motion i Clear LCD. Obie one mieszczą się w zakładce Zaawansowane -> Ruch. Pierwsza z funkcji odpowiada za płynność w filmach (24p i 25p). Druga zaś za obróbkę materiałów wideo (50i/p, oraz 60i/p). Funkcję działają niezależnie od siebie.

Ustawienia telewizora Informacje Obraz postrzegany w ruchu
PNM: Wyłączony

Clear LCD: Wyłączony

Kontrast: 100

Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

360cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów:

brak

PNM: Dowolnie

Clear LCD: Włączony

Kontrast: 100

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność: 

360cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów:

Mocne (efekt teatru) przy włączonym PNM

PNM: Dowolnie

Clear LCD: Włączony

Kontrast: 30

Smużenie:

nieznaczne

Maksymalna jasność:

120cd/m2

Powielenie krawędzi:

nieznaczne (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów:

Mocne (efekt teatru) przy włączonym PNM

Jak widzimy na załączonych zdjęciach, smużenie jest znaczące nawet z włączonym upłynniaczem, ale wystarczy tylko zejść z wartości podświetlenia (suwak “kontrast”) i uzyskujemy znacznie wyraźniejszy obraz. Następuje to za sprawą technologi synchronizacji diod z odświeżaniem matrycy. Gdy nie potrzebujemy pełnej jasności, to diody podświetlające ekran mogą cyklicznie gasnąć, by ukryć momenty zmian klatek na ekranie.

Niestety nieco gorzej sprawuje się funkcja Perfect Natural Motion (PNM) odpowiedzialna za poprawę płynności materiałów filmowych. Choć ma ona cztery tryby działania, to w praktyce ustawienie najniższe nie różni się niczym (poza stabilnością działania), od ustawienia najwyższego. Możemy zatem zdecydować, czy chcemy oglądać film z tradycyjnym kinowym ruchem, o niskiej płynności, czy chcemy go upłynnić, ale do tego stopnia, że ruchy są idealnie gładkie i jak to się zwykło mówić: “teatralne”. Mi osobiście brakuje półśrodków.

Technologia 3D

Philips, postanowił porzucić wsparcie dla technologii 3D w swoich wyświetlaczach na 2016 rok.

Kąty widzenia

Na matrycy VA, zastosowanej w Philips PUS7601 kąty widzenia nie należą do mocnych stron. Telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Pod kątem dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach co wizualnie zmniejsza kontrast. Sytuację poprawia jedynie trochę fakt, że telewizora nie wyposażono w specjalizowane, szerokogamutowe podświetlenie ekranu, a zazwyczaj ekrany wykorzystujące białe diody LED zachowują się pod kątem lepiej niż ich odpowiedniki o bardziej zaawansowanej budowie.

Granie na konsoli i PC

Input Lag

By uzyskać najniższy input lag najlepiej wybrać do menu obrazu, a następnie w zakładce styl aktywności ustawić parametr: komputer. W prawdzie wśród trybów jest także dedykowany tryb Gra, ale uwaga, lag w nim jest wyższy! Warto zatem zastosować pierwszą metodę.

Obraz -> Zaawansowane -> Styl Aktywności -> Komputer

Po zastosowaniu takich ustawień opóźnienie jest nieduże dla konsoli. Niestety nieco gorzej w przypadku sygnału Ultra HD np. z komputera. Wtedy czuć już trochę opóźnienie na myszce komputerowej. Widać, obróbka obrazu o wysokiej rozdzielczości zajmuje nieco więcej czasu…

Konsola / PC W jaki sposób dokonano pomiaru? Wynik
Leo Bodnar Lag Tester – odwzorowuje input lag podczas używania konsoli 37 ms
Całkowity czas upływający od kliknięcia myszą do reakcji na ekranie 65 ms

Współpraca z komputerem PC

Uzyskanie wyraźnych kolorowych czcionek nie stanowi najmniejszego problemu, jeśli wybierzemy styl aktywności: komputer. Oczywiście musimy też włączyć obsługę UHD 4:4:4/4:2:2, co szerzej opisałem we wstępie.

Nasz komputer bez problemu wykrył PUS7601 i pozwolił ustawić rozdzielczość 4K w 60Hz. Oczywiście przez port HDMI 2.0a.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980 przygotowany we współpracy z firmą HyperCube Stacje Graficzne. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

System i Smart TV

Philips PUS7601 oparty jest na fenomenalnej platformie Android TV, która zapewnia telewizorowi nieograniczone możliwości. Dla osób, które spotykają się z Androidem w telewizorze po raz pierwsze proponuję obejrzenie poniższego wideo w ramach wstępu:System operacyjny, obsługa multimediów

Android TV wygląda tak samo na każdym urządzeniu, a producenci nie mogą zmieniać interfejsu, tak jak w smartfonach na systemie Android. Mogą jednak preinstalować aplikacje. Na terenie Polski dostaliśmy zatem wybrane aplikacje od razu na naszym pulpicie telewizora. Znajdziemy tam m.in serwisy wideo: Netflix, Ipla, Player od TVN, VoD Onet, FilmBoxLive, Tuba.fm, Gazeta.tv, Wybieram.tv, Pogody.tv, Kinoplex, Chili.tv. Jeżeli coś się nie pojawi wchodzimy do sklepu i bez problemu doinstalowujemy. Menu jest bardzo szybkie i przejrzyste. Oparto je na kilku poziomach jak rekomendacje, kolekcje Philips, aplikacje czy gry. Pilot z klawiaturą QWERTY znacząco ułatwia obsługę niektórych programów, a jeszcze lepiej sprawdza się tu usługa rozpoznawania mowy. Działa ona naprawdę dobrze, a mikrofon mamy zawsze pod ręką. Jest przecież wbudowany w pilot. Gdy wyczerpie się nam miejsce we wbudowanej w TV pamięci masowej, to mamy możliwość rozszerzenia jej na nośniku zewnętrznym (do 64GB).

Na osobny akapit zasługuje temat grania na systemie Android TV. Gry możemy instalować bezpośrednio na telewizorze, z marketu Google Play. Równie ciekawe jest wsparcie dla platformy GameFly, czyli usługi grania w chmurze (cloud gaming) w tytuły znane z konsol czy PC (nasz test tej usługi). W bazie znajdziemy setki kultowych tytułów. Jedyne czego potrzebujemy to jeden z padów i łączę Internetowe o niskim opóźnieniu!

Android TV pozwala m.in. też na instalację aplikacji KODI (sklep google play store > Filmy i telewizja), która zapewnia ogromne możliwości multimedialne. Pozwala tworzyć domową bibliotekę filmów i zdjęć, a wraz z dodatkowymi wtyczkami (chociażby kultowa wtyczka “mrknow.pl”) odtwarzać na przykład wideo ze stron takich jak Cda.pl, Polvode.pl, Alekino.tv, Vod.tvpl.pl, Wrzuta.pl czy Filmbox Movie. Tego typu rzeczy są niemożliwe na telewizorach z zamkniętym systemem operacyjnym! W kwestii poszerzania możliwości telewizora zapraszam do działu forum poświęconemu telewizorom Philipsa.

Ciekawszą kwestią jest stabilność działania systemu na telewizorze. Otóż nie udało mi się zawiesić ani spowolnić PUS7601 podczas kilku dni testów. To prawda, że wcześniej bywały z tym problemy, jednak w 2016 wygląda na to, że firma Philips całkowicie się z nimi uporała. Poniżej prezentuję informacje dotyczące podzespołów, które udało mi się zdobyć:

Niewątpliwą przewagą PUS7601 nad modelami niższymi jest fakt, że cały interfejs użytkownika renderowany jest w rozdzielczości 1920×1080 (jak widać w powyższych danych), a nie tylko 1280×720. Dzięki temu wygląda on lepiej i nowocześniej. Mocna platforma na której zbudowano telewizor pozwala uzyskać taką jakość bez utraty płynności działania. Podczas korzystania z tunerów wbudowanych mamy łatwy dostęp do informacji o kanale, a EPG sprzęgnięte jest z interfejsem Android’a. Może nie jest to najładniejszy design jaki widziałem, ale z pewnością bardzo funkcjonalny.

Jakość dźwięku

PUs7601 może pochwalić się doskonałym, jak na telewizor, dźwiękiem. Philips jest z resztą chyba jednym z nielicznych producentów, którzy przykładają do tego dużą wagę. Wyświetlacz dostał duże głośniki, umieszczone z tyłu. Całkowita moc RMS wynosi 30W.

Oczywiście nie jest to jeszcze taka moc by zbudować scenę muzyczną, czy dać zapierające dech w piersiach efekty w kinie akcji, ale z pewnością dźwięk brzmi znacznie lepiej niż na wyświetlaczach innych firm. Ma przestrzeń i nie jest “kartonowy”.

Podsumowanie i ocena

PUS7601 to kolejny, flagowy model firmy Philips, wykorzystujący podświetlenie Direct LED. Firma od dawna specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach, co pozwoliło po raz kolejny skonstruować telewizor o fenomenalnej czerni, za którą nie idzie nieprzyjemny efekt halo. Dodatkową rzeczą wpływającą pozytywnie na kwestię kontrastu jest unikalny system Ambilight. Bez względu na to czy jest się sympatykiem tej technologii, czy też nie, trzeba przyznać, że światło za ekranem poprawia czerń jeszcze bardziej, a system posiada też właśnie taki tryb pracy (statyczne, łagodne światło). Fani seansów filmowych będą zachwyceni a w tej cenie i z tą przekątną nie znajdą na rynku niczego lepszego pod względem czerni. Testowany telewizor jest także pierwszym wyświetlaczem holenderskiego producenta, który wspiera HDR i szeroką paletę barw. Jest zatem w pełni gotowy na Ultra HD. Niestety pod tym względem radzi sobie nieco gorzej, ponieważ nie oferuje tak wysokiej jasności, oraz pokrycia gamutu jak inne telewizory. Trzeba jednak zaznaczyć: sporo droższe telewizory w tym rozmiarze. Mimo to pozwala po trochu wykorzystać wszystkie dobrodziejstwa Ultra HD. W innych kategoriach jest na szczęście bardzo dobrze – input lag jest niewysoki, co na pewno ucieszy graczy. Odwzorowanie barw, szczególnie po kalibracji, jest niezłe. Podobnie z odwzorowaniem ruchu. W prawdzie nie ma złotego środka poprawy płynności w filmach, ale jest możliwość uzyskania dobrej ostrości przy oglądaniu sportu. Wisienką na torcie jest dopracowany system Android TV, który zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości multimedialno-rozrywkowe. W tym segmencie cenowym, ciężko będzie wyszukać konkurenta o podobnym nagromadzeniu pozytywnych cech w 65 calach. Stąd zapewne pojawiła się też nagroda EISA właśnie z dopiskiem BEST BUY LARGE SCREEN TV 2016-2017.

PLUSY

MINUSY

Cena referencyjna: 65PUS7601/12 9 499zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Philips


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(23582)