TEST: GameFly Streaming serwis z grami w chmurze z dostępem subskrypcyjnym (Samsung Smart TV)

TEST: GameFly Streaming serwis z grami w chmurze z dostępem subskrypcyjnym (Samsung Smart TV)

1.68K
0

Polska a granie w chmurze

Trzeba przyznać, że granie w tzw. chmurze w naszym kraju do tej pory kojarzyło się z czystą abstrakcją. Oczywiście największym bólem i barierą, która stała było połączenie internetowe. Serwisy i ich serwery rozlokowane na całym świecie takie jak chociażby OnLive (notabene nie tak dawno kupione przez Sony i zamknięte) albo działały bardzo kiepsko albo wcale. Niby nic nie zapowiadało tego co się stanie aż nagle… firma Samsung wprowadziła jako pierwsza na rynek polski usługę GameFly Streaming. I to od razu z tzw. grubej rury czyli z pełną obsługą klienta oraz możliwością zakupu dostępu do wybranych paczek gier bez żadnych kombinacji. Usługa działa już od przeszło dwóch miesięcy dlatego postanowiłem przyjrzeć się jej bliżej i zobaczyć czy bez większych problemów możemy oddać się elektronicznej rozrywce korzystając z GameFly.

 

1.jpg

 

Granie na telewizorze bez udziału konsoli i komputera?

A co tak naprawdę chodzi gdy mówimy o graniu w chmurze? Jakie urządzenia są potrzebne by zacząć grać w znane i duże tytuły z konsol czy komputerów osobistych? W tym momencie potrzebujemy tylko i wyłącznie telewizor oraz pada. Nie jest potrzebna żadna dodatkowa skrzynka pod ekranem w postaci konsoli czy komputera. Gry, które widzimy na ekranie są bezpośrednio streamowane z serwerów producenta. Zatem to co widzimy na ekranie to tak naprawdę materiał filmowy, którym jednak możemy sterować i grać jak w zwykłą grę odpaloną z nośnika czy też dysku twardego. Jest to też bardzo podobne jak np. streamowanie gier z Xbox One na PC z Windows 10 w obrębie siedzi domowej. Albo gier ze Steama z jednego PC na drugi. Tyle, że GameFly nie wymaga od nas nic więcej niż telewizora, pada i łącze internetowego.

3.png

 

GameFly Streaming

Pierwszy krok, który musimy zrobić to zainstalowanie aplikacji GameFly na telewizorze Samsung Smart TV. Znajdziemy ją oczywiście w sklepie z pozostałymi aplikacjami. Jest darmowa a sama instalacja zajmuje chwilę. Jeżeli chodzi o sam telewizor to aplikację znajdziemy od modelu J5500 i wyżej. Oczywiście mowa o ekranach z 2015 roku ale także na telewizorach 2014 (H) jest możliwość odpalenia uslugi. W tzw. międzyczasie należy też zaopatrzyć się w odpowiedniego pada. Rekomendowane gamepady to Logitech F310, F710, przewodowy gamepad Xbox 360.

 

4.jpg

Przetestowaliśmy różne modele rekomendowanych padów i z żadnym z nich nie było problemów w działaniu. Akurat te od Xboxa 360 czy też firmy Logitech należą do jednych z najbardziej udanych konstrukcji na rynku

 

Po instalacji aplikacji odpowiednia ikona pojawi się na pasku szybkiego dostępu do aplikacji i pozostałych treści TV:

 

5.JPG

 

Podłączamy odpowiedniego gamepada i odpalamy aplikację! Przed uruchomieniem pamiętajcie, że zalecane jest podłączenie telewizora kablem Ethernet. Jeżeli zdecydujecie się na sieć WiFi to wymagane jest łącze 5Ghz. W innym przypadku usługa nie ruszy. Producent zaleca łącze o przepustowości 8Mbps do przesyłania strumieniowego HD, 4Mbps do przesyłania strumieniowego SD. Osobiście korzystałem w teście z bardzo szybkiego łącza + 100Mbps w związku z tym samo połączenie nigdy nie było żadnym problemem.

 

6.JPG

Podczas uruchamiania aplikacja sprawdza jakie mamy połączenie sieciowe. Jeżeli nie spełnia wymagań – nie uruchomi się

 

Jeżeli wszystko zostało poprawnie podłączone GameFly uruchomi się i przejdziemy do głównego menu z wyborem… pakietów w których znajdują się już konkretne gry! No właśnie. Generalnie gier jest sporo i zostały bardzo mądrze podzielone na pakiety tematyczne. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Ja jednak jako wielki fan gier umieściłbym znacznie więcej nowszych tytułów. Jednak dla kogoś kto gra okazjonalnie i np. lubi od czasu do czasu pościgać się czy zagrać w jakaś przygodówkę to będzie to bardzo wygodny sposób na szybkie dostanie się do wirtualnego świata. Producent zapowiada jednak, że tytułów ma przybywać a usługa będzie się rozrastać. Gier w sumie jak widać poniżej jest dostępnych 44.

2.jpg

7.JPG8.JPG
9.JPG10.JPG

Jeżeli mamy obawy przed kupnem danego pakiety, nie wiemy czy dana gra nam podejdzie albo czy wszystko będzie ok podczas streamingu – udostępniono możliwość wypróbowania każdej gry przez 10 minut. Bardzo mądre posunięcie powodujące, że zazwyczaj unikniemy wydania pieniędzy w przysłowiowe błoto.

 

Jeżeli dana gra nam się spodoba możemy zakupić konkretny pakiet. Klikamy opcję Subscribe i przechodzimy do zakupu. Fajnie, że całość jest obsługiwana na ekranie telewizora a Samsung w 100% załatwił sprawę płacenia za pomocą konta PayPal lub bezpośrednio karty kredytowej. Wygląda to tak:

 

12.JPG

 

Po dokonaniu transakcji pakiet zostanie odblokowany i będziemy mogli już zagrać w wybraną grę:

 

11.JPG

 

Pewnie jesteście ciekawi jak się gra i jaka jest jakość obrazu? Czy można porównać to do grania na konsoli czy też mocnego komputera np. klasy PC? Jakość, którą deklaruje producent to rozdzielczość 720p w 30 klatkach na sekundę. I rzeczywiście można w to uwierzyć chociaż widać, że to streaming gdyż od czasu do czasu pojawiają się zakłócenia obrazu w postaci artefaktów czy też rwanego dźwięku. Ale generalnie gra się płynnie i bez większych problemów. Co ważne praktycznie ani razu nie poczułem żadnego opóźnienia względem pad < > TV. Jak na tego typu usługę i polskie warunki to rzekłbym, że jest rewelacja. To co widzimy to coś pomiędzy PS2 a PS3 jeżeli chcemy mieć jakieś odniesienie co do jakości widocznej grafiki. Zresztą pod koniec sierpnia nagrałem krótki film z premierowego odpalania usługi i na poniższym wideo możecie zobaczyć jak to wygląda na żywo. Film jest domowy a nie redakcyjny więc z góry wybaczcie za warunki ;)

 

 

Czy da się grać Multiplayer online z ludźmi ze świata? W tej chwili usługa nie udostępnia takiej funkcjonalności. Możliwe jest natomiast podłączenie do telewizora dwóch gamepadów i wspólne granie, np. w LEGO Batman, LEGO Harry Potter czy NBA2K. Czyli jest fajnie :)

 

 

Ile to kosztuje?

Jak już pisałem płatności dokonujemy dzięki nowej zintegrowanej usłudze płatności w telewizorach Samsung Smart TV – Checkout on TV. Usługa ta umożliwia użytkownikom dokonywanie łatwych i szybkich płatności za pośrednictwem ich konta PayPal lub karty kredytowej/debetowej. Wystarczy wybrać preferowaną formę płatności i w szybki oraz całkowicie bezpieczny sposób dokonać transakcji. Więcej informacji o płatnościach w Smart TV znajduje się tutaj: http://samsungmedia….twem-telewizora

 

Co do pakietów i ich cen to użytkownik może wybierać spośród trzech dostępnych pakietów: All Around, Hardcore i LEGO (lub też zdecydować się na wszystkie trzy). Całkowity koszt dostępu do każdego z pakietów to ok. 35 zł miesięcznie. Jak więc widać pełny dostęp do wszystkich 44 gier wyniesie około 100zł. Czy to dużo? Zależy kto zasiądzie przez telewizorem. Doświadczony gracz pewnie już ograł przynajmniej połowę tytułów dostępnych w usłudze w przeszłości zatem może kręcić nosem na cenę. Jednak jeżeli ktoś nie miał do czynienia z większością tytułów to za taką kwotę nie kupi tylu gier.

13.JPG

 

Podsumowanie

Fajnie, że Samsung zdecydował się aby na tak poważną i szeroką skalę wprowadzić do Polski takiego gracza jak GameFly. Daje to nadzieję na szybsze zadomowienie się tego typu usług w naszym kraju. A jak widać po rynkach zachodnich popyt na tego typu rzeczy jest ogromny. Działanie jest dobre, często bardzo dobre. Osobiście czekam jednak na jeszcze większy wachlarz oferowanych tytułów! Jeżeli posiadacie Samsunga Smart TV z tego lub poprzedniego roku polecam chociażby wypróbowanie jak w dzisiejszych czasach może wyglądać granie w chmurze!

(1676)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).