Philips PUS7601 (65PUS7601/12) – Test pierwszego Ambilight TV z HDR!
Matryca, zalecane ustawienia
Matryca
Jak wspomniałem we wstępie, telewizor wykorzystuje budowę z diodami umieszczonymi bezpośrednio za matrycą (Direct LED). Tworzą one w ten sposób strefy, które mogą być niezależnie rozjaśniane i przyciemniane w celu miejscowej poprawy czerni. Dokładnej ilości stref nie udało mi się zliczyć, jednak jest to wartość większa niż 100. Najistotniejsze są i tak wyniki praktyczne, o których więcej w sekcji “Kontrast i Czerń”. Dodam jeszcze, że zastosowane diody nie posiadają jakiegokolwiek specjalizowanego systemu modyfikującego widmo światła. Innymi słowy, są to zwykłe białe diody (white led), które nie dają matrycy zbyt dużego potencjału do wyświetlania kolorów o wysokich nasyceniach. O ile w zwykłej treści Full HD i SD nie ma to znaczenia (ponieważ standardowa paleta barw reprodukowana jest w 100%), tak w filmach Ultra HD z poszerzoną paletą, najprawdopodobniej nie będzie do końca możliwe oddanie najbardziej nasyconych kolorów. Sprawdzimy to dokładnie w sekcji o Ultra HD. Zastosowany panel jest typu VA i ma 120Hz częstotliwość odświeżania.
Zalecane ustawienia
Telewizor posiada certyfikat ISF. Rozmowę o ustawieniach obrazu warto rozpocząć od omówienia co właściwie daje ta certyfikacja:
Przy całkowicie fabrycznych ustawieniach, tryby ISF są klonami najlepszego-fabrycznie trybu “Film”. To jego sugeruję używać jako nasze ustawienie od razu po wyjęciu z kartonu.
W powyższy tryb nie trzeba wprowadzać wielu zmian, ponieważ producent zadbał o to, by nie były uruchomione jakiekolwiek funkcje wpływających negatywnie na wierność odwzorowania obrazu. Trzeba jednak ręcznie wyłączyć overscan, bowiem telewizor domyślnie ucina krawędzie obrazu.
Obraz -> Format Obrazu -> Zaawansowane -> Oryginalny
Warto także zweryfikować działanie systemu dbającego o płynność ruchu (tzw. upłynniacza).
Obraz -> Zaawansowane -> Ruch -> Perfect Natural Motion
Powyższa funkcja zapewnia poprawę płynności ruchu, który z natury jest skokowy w filmach. Do regulacji jasności wyświetlacza powinniśmy zaś używać funkcji Kontrast w głównym menu. Oczywiste? Niby tak, jednak jest jeszcze drugi suwak o tej samej nazwie w ustawieniach zaawansowanych, jak jest i regulator “Jasność”, który jasności wcale nie zmienia (jak we wszystkich telewizorach).
Suwak “kontrast” w menu głównym – to nim zmieniamy jasność telewizora.