Panasonic DX800 (TX-58DX800E) Test – Ultra HD 4K, HDR, 120Hz

Panasonic DX800 (TX-58DX800E) Test – Ultra HD 4K, HDR, 120Hz

4.83K
0

Kalibracja, reprodukcja kolorów – SD i Full HD

Fabrycznie

wb_f.png gamut_f.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 3,5 maksymalna 7,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,4 maksymalna 7,2
Średnia deltaE palety szarości 4,4 maksymalna 7,2
 
Fabryczny tryb THX posiada nieco zaniżoną gammę (2.2), co jest typowe, ponieważ tak przewiduje certyfikacja firmy THX. W moim uznaniu nie jest to jednak najlepszy wybór, bowiem nie daje takiej głębi i kontrastowości obrazu jak gamma 2.35, do której kalibrowane są monitory studyjne. Poza tym odcień obrazu jest nieco schłodzony. Dominuje barwy lekko zimne. To akurat przekłamanie w “bezpieczną stronę”. Nadmierne ocieplenie, lub przesunięcie odcienia w kierunku zieleni lub różu jest ewidentnie przeszkadzające, natomiast ochłodzenie – mniej. Suma summarum barwy są oddawane dosyć dobrze w trybie THX, jednak pozostaje do wyeliminowania kilka przekłamań.
 

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:

  • Tryb “Standard”
  • Najlepszy fabryczny
  • Obraz Skalibrowany
  • Referencja (studio)
Wybierz kadr z filmu:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

 

Po kalibracji

wb_c.png gamut_c.jpg
Średnia deltaE barw standardowych 0,6 maksymalna 1,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,6 maksymalna 1,6
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,7
 
Certyfikat ISF zapewnia Panasonicowi DX800 dostęp do trybów “Profesjonalnyl1 i l2”, które można kalibrować przez złącze serwisowe. Tak też właśnie przebiegła kalibracja tego modelu:
 
DX800_14.jpg DX800_15.jpg

 

Po kalibracji dodatkowe tryby mogą zostać zablokowane specjalnym pinem, a ich nazwa zmieniona na ISF-Dzień, oraz ISF-Noc. To jednak nie wszystko co odróżnia DX800 od modeli niższych. Wyświetlacz posiada lepszy procesor, linearyzujący matrycę za pomocą precyzyjnych tablic 3D LUT (8192 rejestrów). W prawdzie do samych tablic nie ma dostępu, jednak dzięki nim można uzyskać znacznie lepsze rezultaty po kalibracji ISF. Widzimy z resztą po skrajnie niskich wartościach błędów deltaE – ten wyświetlacz oddaje barwy dosłownie tak jak monitor w studio po odpowiedniej kalibracji. To myślę, że najlepsza rekomendacja. Wszystkim purystom obrazu, którzy chcą by kolory były dosłownie perfekcyjnie oddane polecam ten telewizor. Trzeba jednak wspomnieć, że modele niższe, bez certyfikatów, oraz zaawansowanych procesorów radzą sobie tylko nieznacznie gorzej.

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

 

Pobierz pełny raport z kalibracji TV download-icon.png

 

(4828)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

89
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x