Home Testy Telewizory LCD Panasonic Panasonic DS630 (TX-50DS630E) – Testujemy 120Hz LCD z matrycą VA
Panasonic DS630 (TX-50DS630E) – Testujemy 120Hz LCD z matrycą VA

Panasonic DS630 (TX-50DS630E) – Testujemy 120Hz LCD z matrycą VA

31.21K
0

Odwzorowanie ruchu

Panasonic DS630 wykorzystuje matrycę o maksymalnej częstotliwości odświeżania wynoszącej 120Hz, wspomaganej systemem strobującego podświetlenia (scanning backlight). Oczywiście wykorzystanie tych możliwości matrycy możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki systemowi poprawy płynności i ostrości ruchu, bowiem materiały, które podajemy nie mają przecież 120fps. Przeważnie są to filmy (24fps), czy materiały wideo (50/60fps). W przypadku Panasonic’a system ten nazywa się Inteligent Frame Creation. W modelu DS630 jego konfiguracja niestety nie jest tak rozbudowana jak w telewizorach Ultra HD. Dostępne są jedynie cztery ustawienia (Wyłączony/Minimum/Pośrednie/Maksimum). Pozwala to zmniejszyć smużenie, jednak nie pozwala jednocześnie wyregulować płynności w filmach w oddzielny sposób. Czyli jeśli włączymy IFC na Maksimum to faktycznie ruch przy np. transmisjach sportowych będzie wyraźny, ale i filmy będą miały charakterystyczną nadpłynność ruchu.

Ustawienia Motionflow Informacje Obraz postrzegany w ruchu
IFC: Wyłączony Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

410 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

brak

 

IFC: Maksimum

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność: 

410 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

bardzo mocna (efekt teatru)

 IFC: Maksimum

Podświetlenie: 30

Smużenie:

niewielkie

Maksymalna jasność: 

120 cd/m2

 Powielenie krawędzi:brak

Poprawa płynności filmów (24p):

bardzo mocna (efekt teatru)

m_01

Jak widzimy w powyższej procedurze, sprawność telewizora jest dosyć typowa dla 120Hz matryc z systemem BLS i wyniki są bardzo dobre. Telewizor śmiało można polecić do oglądania dynamicznych treści, na przykład sportowych. Muszę jednak opisać pewien mankament, który wiąże się z oglądaniem materiałów 50 i 24 fps. Tego typu treści konwertowane są do 60Hz. O ile przy filmach nie powoduje to szczególnie widocznych problemów, to 50hz materiał nie porusza się tak płynnie jak powinien. Gdy wodzimy wzrokiem za przesuwającymi się przedmiotami, wygląda to jakby co chwile cofały się o kilka pikseli. Na szczęście po włączeniu IFC i przetworzeniu obrazu do 120Hz zjawisko jest bardzo subtelne, a ostrość bardzo dobra. Podsumowując warto kupić telewizor jeśli planujemy robić pełny użytek z upłynniacza obrazu.

(31210)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

32
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x