Nowe oprogramowanie 04.10.31 do LG OLED TV – Jak działa? Czy robić aktualizacje?
Co zrobić gdy miałeś fachowo skalibrowany telewizor?
Tutaj o opinię poprosiłem naszego szefa działu testów oraz kalibratora ze skalibrujtv czyli Macieja Kopra, który tłumaczy dokładnie jak się zachować w przypadku gdy zrobiliśmy aktualizację telewizora a wcześniej był fachowo skalibrowany przez firmę zewnętrzną.
Maciej Koper: Zanim wpadniemy w panikę, że będzie trzeba ponownie kalibrować telewizor (bo usługa była wykonana na starym oprogramowaniu) uspokajam – nie trzeba i można śmiało aktualizować.
Z racji tego, że nasze kalibracje mają ścisłą kontrolę jakości dotyczącą także charakterystyki gamma, możliwe jest stworzenie parametrów korekcyjnych, które skompensują zmianę gammy i przywrócą oryginalną sprawność pod względem oddania barw.
By dokonać korekty (przypomnę, że dotyczy to TV skalibrowanych na starym firmware). Należy wejść w menu : Ustawienia trybu obrazu -> Sterowanie w trybie eksperta -> Balans bieli -> Metoda 20 punktów IRE
Następnie w każdy stopień IRE z osobna (5, 10, 15 i aż do 100) zmieniamy parametr “Regulacja luminancji”. Z reguły wartości te po kalibracji będą wyzerowane (aczkolwiek nie muszą). Do starych wartości dodajemy następujące liczby:
- 5 IRE: +8
- od 10 IRE do 20 IRE: +10
- od 25 IRE do 40 IRE: +13
- od 45 IRE do 90 IRE: +10
- 90 IRE i 95 IRE: +5
- 100 IRE: 0
Czyli przykładowo wybieramy 5 IRE i patrzymy jaka była wartość w polu “Regulacja luminancji” jeśli +2 to ustawiamy +10. Następnie przełączamy na 10 IRE. Jeśli tam również było +2 to ustawiamy +12 (zgodnie z powyższym schematem) i tak dalej…
Będziemy monitorować sytuację nowych firmware do telewizorów OLED LG.
(24854)
Jak LG twierdzi ,że coś poprawi to ja z daleka. Kiedyś przez aktalisacje upalili lasery w nagrywarkach. Mieli pecha, bo zrobil to przed końcem gwaracji.