Home News Netflix: ucinamy bitrate o połowę, ale jakość 4K UHD zostanie w pełni zachowana. Oto wykres, który ma tego dowodzić
Netflix: ucinamy bitrate o połowę, ale jakość 4K UHD zostanie w pełni zachowana. Oto wykres, który ma tego dowodzić

Netflix: ucinamy bitrate o połowę, ale jakość 4K UHD zostanie w pełni zachowana. Oto wykres, który ma tego dowodzić

15.59K
7

W ubiegłym roku Netflix ogłosił plan przekodowania całego swojego katalogu treści 4K Ultra HD. Bitrate miał przy tym spaść aż o połowę, nie pozbawiając ich jednocześnie ani krzy jakości. Teraz streamingowy gigant pokazuje rezultaty i chce udowodnić, że to możliwe.

Netflix tnie bitrate i obiecuje najwyższą jakość treści 4K

Wielu świadomych właściwości obrazu użytkowników Netflixa od dłuższego czasu narzeka na jakość treści 4K w katalogu tego serwisu. Problemy zaczęły się niemal dokładnie rok temu, kiedy wybuchła pandemia, a widzowie i najwięksi gracze na rynku zostali poproszeni o drastyczne ograniczenie przepustowości w oferowanych materiałach. To z kolei doprowadziło do widocznego spadku jakości oglądanych treści.

2020 był też jednak rokiem intensywnych prac nad implementacją kodeka AV1, który oferuje zwiększoną wydajność przy jednoczesnym mniejszym poborze danych. Na dodatek Netflix podjął się zadania ponownego kodowania obecnych w bibliotece treści 4K, HDR i HFR. Miało to polegać na tym samym mechanizmie, który amerykanie stosują w przypadku treści SD i HD 8-bit: implementacji zmiennego bitrate’u, który dostosowywany jest do poszczególnych sekwencji obrazu, a nawet każdej pojedynczej sceny w materiale. Zaprowadzić to miało do zwiększenia kompresji przy jednoczesnym zachowaniu jakości.

Do tej pory materiały w Netflixie cechujące się najwyższą rozdzielczością były oferowane użytkownikom w stałej przepustowości, co rzecz jasna powodowało duże obciążenie sieci. Z tym zjawiskiem walczono na początku 2020 roku, a bezpośrednie “obcięcie” bitrate’u znacznie obniżyło jakość. Wygląda jednak na to, że zadanie, którego podjął się Netflix, zostało wykonane z nawiązką. Oto wykres, którym podzielił się ostatnio serwis. Pokazuje różnice pomiędzy dwoma opisanymi systemami:

Netflix: ucinamy bitrate o połowę, ale jakość 4K UHD zostanie w pełni zachowana. Oto wykres, który ma tego dowodzić

Jak na dłoni widać, że ponowne kodowanie i optymalizacja przepustowości pozwoliła technikom Netflixa na znaczne obniżenie wymaganego do osiągnięcia rozdzielczości 4K bitrate’u. Wedle tych danych taką jakość materiały osiągają już przy… 2 Mb/s! Brzmi niewiarygodnie, ale też pamiętajmy, że to tylko teoria. W praktyce nie ma jeszcze żadnego oficjalnego porównania takich treści z tymi, które wciąż oglądamy na codzień. A w kręgach tzw. purystów obrazu nie ma raczej wątpliwości, że nawet przy 8 i więcej Mb/s obraz na Netflixie pozostawia sporo do życzenia w zestawieniu chociażby z płytami 4K UHD Blu-ray.

Kiedy zobaczymy efekty opisanych prac na własne oczy? Pod koniec 2020 roku Netflix zapowiadał, że na przekodowanie kompletnego katalogu 4K potrzebuje jeszcze kilku miesięcy. Zatem jesteśmy już raczej bliżej niż dalej. Warto sprawdzać przepustowość podczas oglądania, bo niewykluczone, że niektóre treści po “liftingu” są już udostępniane użytkownikom.

Netflix wymienia też inne korzyści wynikające z podjętych zabiegów. Optymalizacja treści ma skutkować ich lepszą jakością zaraz po włączeniu, bardziej delikatnymi skokami jakości podczas oglądania, redukcją wczytywania o około 10% oraz krótszym czasem oczekiwania na załadowanie po przewinięciu.

Czy Netflix na pewno działa w 4K na twoim telewizorze? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste - radzimy jak ustawić!
Już niedługo pełne 4K na Netflix osiągniemy przy zaledwie 2 Mb/s?

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.avcesar.com/actu/id-32086/netflix-reduit-le-debit-de-la-4k-de-moitie-sans-perte-de-qualite-assure-la-plateforme.html


Przeczytaj więcej na temat streamingu i serwisów VOD:

(15588)

3 4 głosy
Article Rating

41
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
4 dni temu

Zamiast zwiększyć jakość przy tym samym bitrate dzięki temu “zabiegowi”, otrzymalibyśmy lepszy obraz. A tak netflix upycha kolejnych abonentów przy tej samej przepustowości. Oczywiście korzysta na tym netflix a nie jego klienci.

Yagor
Yagor
4 dni temu
Reply to  Krzysztof

Prawda? Chwalą się czymś, co jest w zasadzie ich wewnętrznym rozwiązaniem ich problemu, i nie bardzo pomaga klientom (chyba, że przy limitowanym necie).

Jan
Jan
4 dni temu

Uważam, ze niepotrzebnie. Dzisiaj 100 Mbps ma prawie każdy a za rok/dwa będzie to także w komórkach (5G) to spoko wystarczy, by oglądać filmy w 4K z “normalnym” birate i jeszcze coś grzebać w kompie.

Paweł
4 dni temu

“widać jak na dłoni” to to że jakość spada , reszta to pieprzenie

dhdh
dhdh
3 dni temu

A ju niedługo nowy plan 4k hd premium z bitrate po staremu….

Bonaducci
Bonaducci
2 dni temu

A jak wygląda wydajność odtwarzania 4K HDR z AV1 na urządzeniach bez wsparcia sprzętowego? VP9 potrafi zagiąć nawet całkiem mocny sprzęt.

Grzegorz
Grzegorz
1 dzień temu

U mnie Blade Runner 2049 już jest w 2.20 Mb/s

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x