Home News Czy napisy w filmach mogą powodować wypalanie matrycy OLED w twoim TV? Radzimy jak je ustawić w aplikacji Netflix!
Czy napisy w filmach mogą powodować wypalanie matrycy OLED w twoim TV? Radzimy jak je ustawić w aplikacji Netflix!

Czy napisy w filmach mogą powodować wypalanie matrycy OLED w twoim TV? Radzimy jak je ustawić w aplikacji Netflix!

8.56K
10

Białe napisy wyświetlane lokalnie w filmach i serialach mogą być potencjalnie groźne dla telewizora z panelem OLED. Są jednak pewne sposoby, by zredukować ich szkodliwe działanie! Wykonując kilka kroków upewnimy się, że będą wyraźne i czytelne, jednocześnie dbając o kondycję naszego ekranu.

Napisy w Netflix – jak je dostosować, by nie wystąpiło wypalanie matrycy OLED?

Lokalne wypalanie subpikseli w matrycy OLED to chyba największa obawa każdego posiadacza telewizora tego typu. Zasadniczo jest to bardzo małe ryzyko, ale jeśli oglądamy bez przerwy programy informacyjne z poziomymi paskami (jak pan Tadeusz) czy filmy i seriale z napisami, np. na Netflix, prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska znaczne rośnie. Na szczęście jest sposób, by zredukować wielkość i jasność napisów w najpopularniejszym serwisie VOD.

Z niezwykle przydatnym miniporadnikiem wyszedł do swoich widzów Vincent Teoh z HDTVTest. Wyjaśnił on coś, o czym wielu z nas nie ma pojęcia, oglądając na codzień materiały na Netflixie – wyświetlające się tam napisy można bardzo elastycznie dostosować.

Jest to oczywiście bardzo mało prawdopodobne, bo statystycznie rzecz biorąc musielibyśmy pochłaniać filmy i seriale niemal bez przerwy, po kilkanaście godzin dziennie, ale nie zaprzeczamy – jak najbardziej może się to wydarzyć. Dlatego właśnie takie ustawiania, jak te dostępne na Netflixie, są bardzo ważne. Do tego doskonale wiemy, że na jasnych matrycach OLED śnieżnobiałe napisy, szczególnie w materiałach Dolby Vision, po prostu biją widza po oczach.

Boisz się, że napisy w filmach spowodują wypalanie matrycy OLED w twoim TV? Jest sposób, by je zredukować w aplikacji Netflix!

Jak zatem sprawić, by napisy były mniej inwazyjne?

  • Logujemy się na swoje konto na laptopie lub PC;
  • Przechodzimy do ustawień konta wybierając taką opcję z rozwijanego menu w prawym górnym rogu;
  • W panelu “Profile i kontrola rodzicielska” rozwijamy listę przy naszym profilu i wybieramy “Wygląd napisów”
  • Dostosowujemy poszczególnie parametry wedle poniższego obrazka:
    • Zmieniamy czcionkę na czarną i zaznaczamy “półprzezroczyste”;
    • Zmieniamy kolor cienia na biały
    • Zmieniamy rozmiar tekstu na “Mały” (wedle preferencji)
Boisz się, że napisy w filmach spowodują wypalanie matrycy OLED w twoim TV? Jest sposób, by je zredukować w aplikacji Netflix!
Oto ustawienia napisów na Netflixie, które zalecił Vincent Teoh

To wszystko! Ustawienia zostaną zastosowane globalnie, więc zmienione napisy pojawią się także w aplikacji na telewizorze. Nietrudno się domyślić, że zmiana koloru czcionki na czarny ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ od teraz piksele, na których wyświetlą się napisy, nie będą aktywowane w tak dużym stopniu jak wcześniej. Białe podświetlenie pozwoli nam z kolei na wygodne i zrozumiałe czytanie napisów. Rozmiar tekstu możecie dostosować wedle własnych preferencji.

Na jeszcze inny pomysł wpadł z kolei Grzegorz Drabik, Head of Business Development firmy wydawniczej Untold Tales. Proponuje on zastosowanie podobnych co powyżej ustawień, ale dodatkowo przestawienie cienia na jednolity, przez co napisy staną się szare i ogólnie lepiej widoczne podczas oglądania:

Odsyłamy Was na koniec do materiału Vincenta, który nieco szerzej omawia zjawisko wypalania OLED TV w kontekście materiałów z napisami i krok po kroku pokazuje wszystko, o czym napisaliśmy powyżej.

Zmienialiście już wcześniej ustawienia napisów na swoim OLEDzie? Dajcie nam znać, czy powyższe wskazówki okazały się przydatne.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=o26RtkHEv6A&ab_channel=HDTVTest


Przeczytaj więcej na temat streamingu i serwisów VOD:

(8560)

3 3 głosy
Article Rating

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Artur
Artur
3 lat temu

Użytkuję od 2lat Sony AF8. TV chodzi srednio 15h dziennie z czego połowa czasu to serwis inf. TVN24, reszta to gry, youtube i netflix. Zgadza się, ze niemal po kilku dniach pojawia sie wypalenie po TVN24 i grach – jednak obraz, a przede wszystkim czerń daje taki efekt, że na ślady wypalenia przymknie oko ten co ogląda tylko filmy. Poza tym wystarczy zrobić 3-4 cykle pod rząd ‘Refreshing pixel’, a ślady wypalenia znikają tyle, że nie chce mi się tego robić co chwile, bo 1cykl trwa 1,5h. Niemniej drugi raz nie zdecyduję się na OLEDa tylko na LCD’eka. Gdybym był… Czytaj więcej »

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu
Reply to  Artur

Nie wiem jak ale się wypalają. Zwłaszcza napisy z Netflix i paski z serwisów informacyjnych

Zdzichu
Zdzichu
3 lat temu

Czyli zostaje kupno kineskopowego… Zaraz, zaraz! Ale te też się wypalają! Hmm. To może jakiś LED? Ojej, ale tam mogą być martwe piksele i zróżnicowana jasność. Ajajajaj. Ojejejej! Uuuu! Aj waj, aj waj! I jak tu rzyć myć!?

Zdzichu
Zdzichu
3 lat temu

Cóż za rewelacyjny pomysł! Ja mam jeszcze lepszy! Zmniejszenie wielkości liter do ZERA! Tak! Czyż nie jest to genialne rozwiązanie?

Tomek
Tomek
3 lat temu

Niezbyt dobry pomysł zmieniać napisy na niewidoczne żeby sprzęt za 10 tysięcy się nie wypalił 😀
Przecież tv służy do oglądania filmów niczego innego i ma mieć z tym problem? 😀
Mam oleda od LG i uwielbiam czernie i ogólnie obraz ale nie mam zamiaru się ryć czy się napisy wypala czy nie, innym użytkownikom też polecam. W końcu dojdzie do tego że strach będzie tv włączyć wgl 🙂

M@stino
M@stino
3 lat temu
Reply to  Tomek

Jeśli masz świadomość tego, że OLED może, a w zasadzie na pewno się wypali w pewnym momencie, a mimo to wybierasz taki tv to spoko. Problem polega na tym, że na wielu forach, stronach branżowych czy opiniach pozakupowych można znaleźć same zachwyty nad czernią oledow i bagatelizowanie problemu wypaleń. Dlaczego na stronach typu hdtvpolska jest to bagatelizowane? Bo do testów dostają nowe egzemplarze, test trwa krótko i mamy zachwyty nad obrazem. Dlaczego takie serwisy nie powiedzą prawdy o HDR w OLED? Czemu modele serii X od LG miały mniej nitów od serii 9 tego producenta. Sam mam dwa oledy od… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
3 lat temu
Reply to  M@stino

Użytkuję 4 rok model C7 i na początku tego roku zauważyłem wypalony napis netflix w prawym dolnym rogu, logo cartoon network i fragmenty interfejsu z minecrafta. Widoczne na czerwonym i żółtym tle, normalnie nie przeszkadzają ale jak już wiem, że są to da radę je wypatrzeć. Oglądam głównie wieczorami więc myślę, że tv chodzi dziennie do około 8 godzin. Dzieci też nie pomagają, potrafią zostawić włączony na cn. Mimo wszystko następny też będzie oled.

Mecedo
Mecedo
3 lat temu

To nie jest rozwiązanie problemu, bo przy treści SDR napisy będą za ciemne i nieczytelne

arlen
arlen
3 lat temu

Szanowny autorze – proszę przestań kolportować bzdury albo zmieńcie bota – nie ma takiego tworu jak “bez przerwy programy informacyjne” proszę podaj nam wszystkim kanał informacyjny szczególnie TVP bez reklam – nie kompromitujcie się tak Towarzyszu

Kruczek
Kruczek
3 lat temu

Wydaj kilka tysięcy i martw się o napisy na netflixie czy elementy statyczne w tv / grach. W takim przypadku czystą głupotą jest kupować taki sprzęt z którego nie można komfortowo korzystać jak się chce. Brałbym coś z nowej linii na 2021 ale dopóki producent nie da gwarancji odpowiedzialności na wypalenie na pewno nie kupię nic w tej technologii.

10
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x