Home Testy Telewizory OLED Philips Najlepszy telewizor OLED cena / jakość 2020 roku? | TEST | Philips OLED 805/855/865
Najlepszy telewizor OLED cena / jakość 2020 roku? | TEST | Philips OLED 805/855/865

Najlepszy telewizor OLED cena / jakość 2020 roku? | TEST | Philips OLED 805/855/865

108.02K
23

Testy telewizorów marki Philips, rozpoczynamy w tym roku nie byle jakim modelem, bo zdobywcą nagrody EISA w kategorii BEST BUY OLED TV! Jest nim OLED805, a więc następca najlepiej sprzedającego się organicznego ekranu firmy jakim był OLED804. Tak jak w zeszłym roku, model ten ma kilku bliźniaków w ofercie oznaczonych dodatkowo symbolami OLED855 i OLED865. Różnią się one wykończeniem zewnętrznym, które dotyczy głównie podstawy, oraz materiałów. W modelu OLED865 postawiono na dodatki skórzane, co nawiązuje do nowego pilota obszytego tym materiałem. Ekrany debiutują z systemem operacyjnym Android 9.0 i dosyć silnym procesorem MT5887, który zapewnia płynne działanie. Naszpikowane są technologiami takimi jak Dolby Vision, czy HDR10+. Producent chwali się także nowym procesorem P5 czwartej generacji wykorzystującym algorytmy sztucznej inteligencji. Co powstanie z takiego połączenia? Przekonamy się zaraz w teście!

Nagrody EISA 2020-2021 przyznane! Poznajcie najlepsze produkty w kategoriach Home Theatre

Telewizor testowany przez Maciej Koper i Piotr Gmerek

philips_oled_805_855_865_testuj_ambilight

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

philips_oled_805_855_865_test_eisa_kalibracja

Najważniejsze cechy Philips OLED 805/855/865 podawane przez producenta:

  • Modele OLED 4K UHD dostępne w rozmiarach 55’’ i 65’’
  • Ultrasmukła obudowa
  • Procesor P5 czwartej generacji z funkcją sztucznej inteligencji
  • Trójstronny Ambilight
  • Technologia Perfect Natural Reality
  • Obsługa formatów Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10+ oraz HLG
  • Dostęp do funkcji Dolby Atmos Virtualizer
  • Automatyczny tryb Gra (ALLM) – funkcjonalność ze świata HDMI 2.1
  • Europejski design i materiały najwyższej jakości
  • Podświetlany pilot wykończony pochodzącą ze zrównoważonych źródeł skórą marki Muirhead
  • Podstawy ekranu zostały zaprojektowane w taki sposób, aby sprawiać wrażenie, że telewizory unoszą się nad blatem
  • Model OLED 805 posiada fazowaną podstawę wykończoną w ciemnym chromie
  • Model OLED 855 w rozmiarze 55’’ wyposażono w centralną nogę ustawioną pod kątem do blatu mebla, na którym stoi, zaś model w rozmiarze 65’’ ma podstawę w kształcie litery T – obie wersje w wykończeniu ciemny chrom
  • System audio 2.1 o mocy 50W
  • Smart TV na systemie Android TV w wersji 9 (Pie) z wbudowanym Google Assistant oraz współpracujący z Amazon Alexa

 

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Wygląd, budowa i pilot

Philips OLED805 kontynuuje trend designu ekranów organicznych, znany już od kilku lat. Telewizor jest bardzo smukły, szczególnie w swojej górnej części i ma niezwykle wąską ramkę. Nadaje mu to nowoczesnego, ponadczasowego wręcz wyglądu.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_podstawa-1

W tym roku dokonano kilku kosmetycznych usprawnień. Po pierwsze, uporządkowano temat kabli stosując proste organizery montowane do elementów podstawy:

philips_oled_805_855_865_test_eisa_podstawa

Drugim bardzo pomocnym elementem jest wprowadzenie regulowanych pod względem wysokości nóżek podstawy. Dzięki temu, bez problemu ustawimy pod ekranem dedykowany soundbar np. firmy Philips:

Test zapowiedź Philips OLED 805 855 865 soundbarTest zapowiedź Philips OLED 805 855 865 podstawa soundbar

Ciekawą nowością jest także bardzo elegancki pilot, który uległ znacznemu odświeżeniu – posiada on gustowne, podświetlane przyciski w metalizowanym wykończeniu, a także boki i tył pokryty pochodzącą ze zrównoważonych źródeł skórą szkockiej marki Muirhead. Posiada ciekawszy kształt i lepiej dopasowane klawisze. W swoim nowym wydaniu nieporównywalnie lepiej pasuje do jakości wyświetlacza.

Dostępne złącza:

ambi3
OLED805 posiada system Ambilight w wersji 3 stronnej

System podświetlenia Ambilight

System Ambilight to znak rozpoznawczy Philips od 2002 roku, kiedy to firma postanowiła opatentować ten arcy-ciekawy pomysł związany z podświetleniem ekranu barwnym światłem a następnie wprowadzić pierwszy telewizor Ambilight w 2004 roku. Był to prosty, dwustronny system, który reagował na to co dzieje się na ekranie telewizora. Aktualnie wraz z rozwojem przede wszystkim diod led możemy oglądać spektakularne efekty świetlne na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Model OLED805 wyposażony został w 3-stronny system Ambilight. To oznacza, że z lewej, prawej i na górze telewizora znajdziemy rząd nowoczesnych diod LED, który możemy zauważyć na poniższym zdjęciu:

philips_oled_805_855_865_test_eisa_ambilightphilips_oled_805_855_865_testuj_ambilight

W najnowszych modelach są one wręcz odsłonięte dzięki czemu ich kolor i intensywność jest dużo większa niż kiedyś za plastikową osłoną. Philips jest też jedyną na rynku firmą oferującą telewizory w technologii OLED z taką funkcjonalnością.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_ambilight_2

W menu mamy do wyboru wiele różnych ustawień związanych z tym systemem. Na pewno warto ustawić tryb w jakim będzie działał system. Do wyboru jest kilka ciekawych propozycji jak różne wartości jasności i dynamiki świecenia czy możliwość ustawienia stałego koloru. Warto zwrócić uwagę na tryb dla graczy, który jest ekstremalnie dynamiczny i dodaje graniu niesamowitych walorów czy też taki, które reaguje na muzykę.

philips_oled_805_855_865_test_eisa_ambilight_gry

Kolejna ciekawa sprawa to możliwość ustawienia koloru ściany na tle jakiej znajduje się telewizor. Ma to istotne znaczenie w przypadku intensywności i rodzajów kolorów jakie dobiera system. W przypadku białej ściany, jak powyżej, system sprawdza się najlepiej i rewelacyjnie poszerza film. To jednak nie koniec możliwości pracy systemu. Jak napisałem wcześniej trybów działania jest bardzo dużo. Dla wyjątkowych fanów wiernego oddania obrazu można też użyć trybu statycznej bieli, który zapewni komfort oglądania, zasymuluje warunki studyjne i nie będzie odciągał uwagi od filmu.

Ambilight: tryb statycznej bieli idealny do oglądania filmów nocą

Na koniec unikalna cecha czyli możliwość dokupienia oświetlenia hue Philips i sparowania ich razem z ambilight telewizora. Efekty są doprawdy ciekawe:

https://twitter.com/GmeruPL/status/1222596507918127106

Test Philips oled934 bowers wilkinsTest Philips oled934 bowers wilkins

Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w telewizorach LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Perfekcyjna czerń i kontrast w technologii OLED TV

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

Co roku moja firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (167 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Uważajcie jednak na telewizory z wystawy, które wiele godzin pracowały w sklepie. Taki OLED TV trzeba dokładnie sprawdzić.

Przejdźmy więc na kolejnych podstronach do tego, jak nowy OLED od Philipsa wyświetla obraz i jakich używa technologii by był on jak najlepszy.

Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Telewizor PHILIPS OLED 55OLED855/12 6 799.00 zł

(108020)

4.2 36 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

23 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Karol Werner
2 lat temu

Niestety jestem zawiedziony zakupem. Telewizor sam zmienia sobie poziom natężenia i jasności. Ja ustawiam sobie naturalne kolory, odpalam film, po czym on rozświetla się na maksymalne obroty tak, że nie da się wręcz na niego patrzeć. Mało tego – w ciągu minuty potrafi kilkukrotnie zmienić to natężenie migając sobie niczym choinka. Support Philipsa twierdzi, że jest to normalna funkcja telewizora, bo coś tam HDR wariuje i cytuję “nic nie da się z tym zrobić”. To ja bardzo dziękuję za taki szajs za takie pieniądze.

Darek
Darek
2 lat temu
Reply to  Karol Werner

Nie ma tan opcji wyłączenia automatycznego poziomu natężenia jasności ?

Frank
Frank
3 lat temu

Ja od dawna uważam, że Philips w kategorii cena/jakość nie ma sobie równych. Nie narzekałbym też na brak HDMI 2.1, jako że nie jestem zapalonym konsolowem, to nie widziałbym problemu, żeby nawet teraz kupić tego OLED-a 😉

Michał Wojciechowski
Michał Wojciechowski
3 lat temu

Niestety telewizor (a przynajmniej mój model) ma poważną wadę: złącza HDMI nie działają poprawnie. Pid HDMI1 mam podpięty dekoder UPC a pod dwójkę DVD. Czasami po włączeniu dekodera i tv obraz wyświetla się momentalnie a czasem wcale. Z DVD problem nawet większy bo tylko kilka razy “zaskoczyło”. Na starym tv problemów brak. Właśnie walczę z Philipsem

Jakub
Jakub
3 lat temu

W mojej opinii Philipsy Oledy z 8 serii cechują się najlepszym odwzorowaniem kolorów oraz upscallingiem, andorid działa bardzo szybko z całego serca polecam

Kacper
Kacper
4 lat temu

Przymierzam się do zakupu i na pewno będzie to philips 65oled, pytanie teraz co wg Was jest lepsze, model 805 (tegoroczny z serii 8) czy raczej 934 (model z zeszłego roku ale seria 9). Obecnie są w podobnej cenie. Skłaniam się ku 805 ze względu na procesor 4 gen oraz ALLM, nie jestem pewien jak jest z tym w 934. Czy 934 ma coś co przemawia na jego korzyść (poza B&W)? Będę wdzięczny za pomoc bo nie wiem co robić 🙂

Uncharted
Uncharted
4 lat temu

Kolejna ekspercka recenzja. Jak dla mnie to najlepsze modele tego roku, a brak HDMI 2.1 wcale ich nie przekreśla. To dodatek, o którym każdy trąbi, a mało kto faktycznie używa.

Wilk
Wilk
4 lat temu

Jam sam nie gram i nigdy nie grałem, tak więc to idealny telewizor dla mnie. A tempo wprowadzania nowych standardów (tak samo było z HEVC) jest tak duże, że nie dziwie się, że niektórzy nie zdążyli z HDMI 2.1

Chris
Chris
4 lat temu

Brak pełnego HDMI 2.1 Brak funkcji BFI podnoszącej ostrość w ruchu (dostępna u niektórych producentów) Brak portu eARC

Czy Philips 855/865 będzie uzupełniony o te 3 dość istotne braki w wyposażeniu ?

Tomek
Tomek
4 lat temu
Reply to  Chris

Zdaje się że one różnią się tylko podstawką:)

Arrczi
Arrczi
4 lat temu
Reply to  Chris

Co polecisz w takim razie?.

Tomek
Tomek
4 lat temu
Reply to  Arrczi

Sam chce kupić TV 65 cali niedługo… I nie mam pojęcia co wybrać. Byłem zdecydowany na OLED, ale w głowie mam cały czas wypalenia, lubię oglądać sport, więc wynik w jednym miejscu i już będzie się głowa ryła… 😀 Do tego zacząłem testować filmy 4K UHD HDR ze swojego dysku (2 dysków różnych) i żaden TV nie jest w stanie ich sprawnie wyświetlić więc dojdzie jeszcze NVIDIA Schield albo czytnik bluray… Do tego soundbar których jest pełno ale niektóre czytają tylko Atmos a inne DTS i bądź tu mądry czy odtworzy dźwięk z filmu czy nie… To samo zresztą z… Czytaj więcej »

Last edited 4 lat temu by Tomek
Pan Piksel
Pan Piksel
4 lat temu
Reply to  Tomek

CX albo c9
Dtsx sam TV nie czyta ale po earc może puści?
Generalnie filmy najlepiej z pendrive odtwarzać

Tomek
Tomek
4 lat temu
Reply to  Pan Piksel

No właśnie to jest dobre pytanie, czy jak będę odtwarzał film ze ścieżką DTS przez odtwarzacz bluray/nvidia schield który będzie wyświetlany na CX9 który DTS nie obsługuje, a z TV dźwięk będzie szedł na soundbar który łyka wszystkie formaty, to będzie grało czy nie ? 😀

Dawid
Dawid
4 lat temu
Reply to  Pan Piksel

Ja tam wolę na kompie oglądać. Power DVD radzi sobie bardzo dobrze z każdą ścieżką dźwiękową oprócz Atmos, ale myślę, że prędzej czy później dodadzą obsługę i tego formatu.

Ataman
Ataman
3 lat temu
Reply to  Pan Piksel

Jak telewizo nie czyta dts to przez eArc tez nie pusci. Mozna o tym poczytac na innych forach

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu
Reply to  Tomek

Z tymi plikami UHD dziwna sprawa… Mój poprzedni Samsung KS9500 jak i obecny LG C9 łyka wszystko. Nawet filmy po 60 GB. Chociaż KS na niektórych plikach się krztusił i walił pikselozą. Sporadycznie, ale jednak. LG nie ma tego problemu

Tomek
Tomek
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Fakt, C9 zdaje się że sobie radził ale obraz tyłka nie urywał z tego co pamiętam. Mój 5 letni Samsung też czyta wszystko oprócz MKV 4k, bo to TV full hd jeszcze. Dlatego myślałem że w porównaniu z oledem 65 cali, w 4k HDR będę w szoku jakościowym. Ale teraz się zastanawiam czy warto te 8k zł wydawać.

Dawid
Dawid
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Masz usb 3.0? Pytam bo kumpel mi często pisał że mu tną filmy, ale on ma KS7000 i niestety tylko usb 2.0 :/

Tomek
Tomek
4 lat temu
Reply to  Dawid

W sklepie sprawdzałem, zwykle tv mają wyjście 5V 900, więc powinno śmigać 🙂
Problem pewnie z formatem MKV mają.

Dawid
Dawid
4 lat temu
Reply to  Tomek

U niego właśnie wszystkie tną, ale nie sprawdził przed zakupem to teraz niech się męczy 😀 Na dodatek na środku ekranu ma białą plamę od jakiegoś czasu masakra.

Witek
Witek
3 lat temu
Reply to  Dawid

Jedyne wyjście to darować sobie podłączanie dysków pod usb a filmy oglądać z dysków sieciowych. Wówczas filmy się nie tną.

Witek
Witek
3 lat temu
Reply to  Tomek

I jakby tego wszystkiego było mało to jeszcze pamiętaj by oglądając film w technice x wyłączyć funkcję x a podczas oglądania filmu y włączyć funkcję x. To się robi jakieś chore.

23
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x