Home News Małe telewizory OLED nie mają sensu? Raczej nigdy nie zobaczymy modeli 4K w rozmiarach 32″ i 27″. Dlaczego?
Małe telewizory OLED nie mają sensu? Raczej nigdy nie zobaczymy modeli 4K w rozmiarach 32″ i 27″. Dlaczego?

Małe telewizory OLED nie mają sensu? Raczej nigdy nie zobaczymy modeli 4K w rozmiarach 32″ i 27″. Dlaczego?

4.17K
1

W 2020 roku małe telewizory OLED o przekątnych ekranu 48 cali cieszyły się dużą popularnością. Takie modele zdecydowali się wprowadzić trzej wiodący producenci. W tym roku zobaczymy ich jeszcze więcej, a ponadto ponoć szykowany jest także przynajmniej jeden model 42″! W teorii możliwe jest tworzenie jeszcze mniejszych wariantów, ale istnieją uzasadnione powody, dla który prawdopodobnie nigdy ich nie zobaczymy. Jakie?

Małe telewizory OLED – dlaczego nie mają racji bytu?

Nie można oczywiście powiedzieć, że telewizory OLED wyłącznie maleją – podobny trend widzimy w drugą stronę, pojawia się przecież coraz więcej modeli o przekątnych 77″ czy 83″ – w tym roku takie telewizory 4K zobaczymy wśród produktów LG czy Sony, a ponadto będą znacznie lepiej wycenione, niż ich poprzednicy. Jednocześnie jednak wzrośnie liczba modeli 48-calowych. LG wprowadzi do Polski dwa takie warianty – w seriach A1 i C1.

W tym roku w sklepach aż cztery 77-calowe telewizory 4K LG OLED! Ceny są znacznie niższe niż rok temu!
LG OLED C1 48″; fot. LG

To nie wszystko, bo na horyzoncie są już kolejne “maluchy”, o czym informowaliśmy niedawno. Źródłem interesujących wieści jest oczywiście LG Display, czyli wyłączny producent paneli OLED do telewizorów. Jeszcze w 2021 roku mielibyśmy zobaczyć wariant 42-calowy, a w przyszłości nawet 32″ i 27″! To doniesienia bezpośrednio od koreańskiego producenta, nie są więc czystymi spekulacjami.

Tak małe telewizory OLED oczywiście mogą się pojawić, ale niewykluczone, że będą tylko ciekawostkami i nigdy nie kupimy ich w Polsce. Dlaczego? Powodów jest kilka, a są związane z rozdzielczością, konstrukcją, produkcją i zastosowaniem takich odbiorników.

Telewizory OLED w rozmiarze 42" potwierdzone, potem przyjdzie czas na 20" i 30"! Sensacyjne wieści od LG!
Jak małe mogą się stać telewizory OLED?

Dlaczego zatem prawie na pewno telewizory OLED z ekranami poniżej 40 cali nie staną się popularne?

  1. Rozdzielczość i design – im mniejszy jest telewizor, w którym zastosowano samoemisyjne diody LED, tym trudniej zadbać o jego wysoką rozdzielczość. Nawet telewizory LCD o przekątnych 32″ mają dziś maksymalnie matryce Full HD – nie bez powodu. Rozmieszczenie ogromnej ilości pikseli na niewielkiej matrycy to spory problem. To samo dotyczy atrakcyjnej, smukłej konstrukcji czy zaawansowanych systemów dźwięku znanych z telewizorów OLED – do tego potrzebna jest spora przestrzeń. Być może nie przypadkiem LG Display nie ujawnia rozdzielczości, jaką miałyby się cechować warianty TV OLED poniżej 40 cali;
  2. Produkcja – sporą przeszkodą na drodze do popularyzacji małych telewizorów OLED jest sposób ich produkcji. LG Display wykorzystuje obecnie przełomową technologię Multi Model Glass, która pozwala wycinać z jednego substratu więcej paneli o różnych przekątnych, ale nie jest to opłacalne w przypadku wszystkich przekątnych. Już pozyskanie ośmiu 42-calowych ekranów umożliwia wykorzystanie tylko 70% dużej jednostki, podczas gdy w przypadku paneli 48″ jest to 91%, a 55″ – 90%. Z tego powodu takich małych (i jeszcze mniejszych) telewizorów może powstać bardzo mało, a ich ceny wcale nie muszą być niskie;
  3. Telewizory vs monitory – pozostaje jeszcze kwestia zastosowania takich małych telewizorów, na przykład o przekątnych 32″ czy 27″. Ostatnio sporo mówi się o tym, że prędzej zobaczymy zalew monitorów OLED o takich rozmiarach, co z resztą już zaczyna się dziać – swój pierwszy model tego typu zaprezentowało LG. Ponadto mając budżet na 32-calowy telewizor OLED, rozsądniejszym wydatkiem wydaje się zakup monitora tego typu, który spełni dwa zadania na raz.

Jak widać są więc konkretne powody, dla których popularność małych OLEDów może nigdy nie dorównać tej, którą widzimy w przypadku wariantów 48-calowych. Wystarczy z resztą spojrzeć na ich ceny, które jeszcze 2020 roku były bardzo wysokie (zmieni się to nieco wiosną, kiedy do sklepów wejdą korzystniej wycenione nowe warianty od LG). 32-calowe czy 27-calowe telewizory mogą nie tylko oferować niższą precyzję obrazu, ale też kosztować więcej, niż będzie na to wskazywać ich specyfikacja.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Źródło: https://www.techradar.com/news/oled-tvs-probably-wont-get-any-smaller-heres-why


Przeczytaj więcej na temat telewizorów OLED

(4173)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

W jaki sposób Samsung produkuje amOLEDy do swoich telefonów, przecież oni w swoich wyświetlaczach na około 6-7 calach mają WQHD. Czy proces technologiczny produkcji amOLEDa jest diametralnie inny niż OLED TV? Poza tym Sony wypuściło telefon z OLED 4K – Xperia 1 II. Co stoi na przeszkodzie żeby wyprodukować mały TV OLED? Cos mi tu mocno nie gra!

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x