Home Testy Telewizory OLED LG LG OLED E9 | TEST | Designerski TV ze sztuczną inteligencją
LG OLED E9 | TEST | Designerski TV ze sztuczną inteligencją

LG OLED E9 | TEST | Designerski TV ze sztuczną inteligencją

61.32K
3

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

LG OLED C9 gradacja
Funkcja poprawiająca płynność przejść tonalnych kryje się w tym miejscu.

Jeśli chodzi o skalowanie sygnału SD czy Full HD, to LG OLED E9 radzi sobie z tym typowo, podobnie do każdego innego telewizora testowanego w bieżącym roku. Oczywiście warunkiem tego jest wyłączenie funkcji wyostrzających obraz (znajdują się w menu „opcje obrazu”), oraz wyzerowanie suwaków ostrości. Ten drugi zabieg nie jest jednak tym co zalecam zawsze robić. Z reguły nieznaczne wyostrzenie krawędzi i/lub uwypuklenie detali jest pożądane, szczególnie podczas oglądania gorszych kanałów telewizyjnych. Chcę zwrócić jedynie uwagę na to, że po wyłączeniu funkcji przetwarzających obraz, materiał SD wygląda naprawdę podobnie na wszystkich telewizorach.

Nowością (poniekąd przełomową!) w tym roku jest wprowadzenie osobnej funkcji “Płynna Gradacja”, która poprawia stopniowanie przejść tonalnych. Szczególnie zbawienny wpływ wywiera ona na materiały niskiej jakości, gdzie widać wyraźny banding, czyli niepłynną gradację koloru. Funkcja taka istniała w prawdzie już w telewizorach z poprzedniej generacji, np. C8 i nosiła nazwę “Redukcja szumów MPEG”. Miała jednak poważne efekty uboczne – po jej włączeniu obraz ulegał rozmyciu i ginęły najdrobniejsze detale. Jej tegoroczna implementacja pod inną nazwą jest nieporównywalnie lepsza. Utrata detali w zasadzie nie występuje, a maskowanie wad słabej jakości materiału jest wyraźne. Jest to mocny argument przemawiający na korzyść LG OLED E9 względem poprzednika! Spójrzmy na jej działanie:

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Jeśli zaś chodzi o radzenie sobie z materiałami o niskiej jakości, posiadającymi wyraźne odcięcia przejść tonalnych w czerni, to tutaj E9 zachowywał się poprawnie w tym znaczeniu, że problem pulsowania jasności był prawie niezauważalny tak jak np. w serii “8” we wczesnych wersjach firmware.

(61321)

3 2 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

21
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Dominik
Dominik
4 lat temu

Czesc
 
czy moglby ktos podpowiedziec, czy ten telewizor bedzie jeszcze tanial, czy to raczej ostatni dzwonek, zeby go w ogole kupic?
Obecnie 65 cali moge kupic za 1950€. A moze nie ma sensu doplacac i lepeij wziac 55 cali za 1350€?
 
Pozdrawiam

Piotr
Piotr
5 lat temu

Mam ten telewizor i jego ogromnym minusem jest brak przejść tonalnych w ciemnych scenach. W starym, zwykłym telewizorze jaki miałem 7 lat temu, było widać te przejścia a tu jak mają być przejścia tonalne w ciemnych scenach to po prostu wszystko jest czarne i nie widać detali. Jeszcze gorzej jest w materiałach HDR. I nie można tego się pozbyć w ustawieniach telewizora.

pelik
pelik
4 lat temu
Reply to  Piotr

ja mam tak w smartphonie jak jest włączony tryb nocny, Może jakis tryb jest włączony, albo ten typ tak po prostu ma 🙁

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x