JVC DLA-RS540 TEST projektora 4K na 2018, z eShift 5, Ultra HD i HDR
- Słowem wstępu
- Wstęp do technologii D-ILA
- Wygląd
- Wyposażenie i Złącza
- Testy syntetyczne
- Instalacja projektora
- Jasność i głośność
- Jakość optyki
- Ustawienia obrazu
- Kontrast i czerń
- Reprodukcja obrazu
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Jednolitość obrazu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Rozdzielczość 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Technologia 3D
- Granie na konsoli i PC
- Podsumowanie i ocena
Rozdzielczość 4K
W kwestii ostrości i rozdzielczości obrazu wspomnieć należy zaktualizowaną funkcję e-shift (to już 5 wersja), która to powiela piksele obrazu. Panele LCoS projektora mają rozdzielczość 1920×1080 pikseli, jednak ich krótki czas reakcji pozwala rysować dwa piksele w czasie trwania jednej klatki obrazu. Są one przesunięte względem siebie i dzięki temu rozdzielczość jest wyższa. Dokładniejszy opis działania systemu znajduje się w teście modelu RS400. Jest to główny element dyskusji o tym, czy urządzenia JVC można nazywać 4K, czy nie. Ja ponownie wspomnę, że liczą się rezultaty, a nie technologia stojąca za nimi! Dodam też, że nowy algorytm zastosowany w e-shift5 jeszcze bardziej dogłębnie analizuje materiał źródłowy i działa nieco agresywniej niż dotychczas przez co obraz wydaje się jeszcze ostrzejszy niż w poprzednich modelach.
Jak widzimy na powyższym obrazku, podanie sygnału 4K na RS540 zmienia bardzo dużo w kwestii ilości detali. Przede wszystkim widać dwie osobne linie na framudze okna, których brak przy wersji Full HD. Oznacza to, że projektor może wyświetlić dużo więcej detali niż pozornie by pozwalała na to fizyczna rozdzielczość jego matryc. Czy tyle ile projektor 4K? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zupełnie inaczej wygląda obraz z projektora 4K w budżecie porównywalnym do RS540 (29 900zł), a zupełnie inaczej z np. wielokrotnie droższego JVC DLA-Z1 (149 900zł). Obracając się w podobnym budżecie sytuacja wygląda dokładnie tak:
Tak jak w ubiegłym roku nie widzę tu szczególnego zysku z natywnego 4K w porównaniu do sprawnie działającej funkcji e-shift. Przynajmniej w projektorach o tej klasie optyki. W mojej opinii nie można więc ujmować marce JVC za to, że nie stosuje natywnych przetworników 4K. Wspomnę jeszcze raz, że liczy się przecież efekt końcowy, a nie to w jaki sposób jest osiągnięty.
RS540 jest też w stanie wyświetlić nawet 1-pikselową czcionkę zupełnie czytelnie. To niełatwe zadanie!
(17456)