Jaki kupić telewizor Sony na Black Friday? OLED czy LCD? Przegląd i testy oferty z rocznika 2021 do konsoli, filmów i sportu
OLED czy LCD?
Odwieczne pytanie, z którym boryka się spora część kupujących. Szczególnie gdy ceny telewizorów OLED spadły do akceptowalnego poziomu oraz takiego, gdzie w podobnej cenie można nabyć telewizor LCD Premium. Na co więc zwrócić uwagę w przypadku doboru technologii w jakiej będzie wykonany nasz przyszły telewizor Sony?
Za co lubimy telewizory OLED w kinie domowym?
Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?
Jak więc widać, OLED wydaje się duchowym następcą technologii plazmowej, która najlepiej czuła się właśnie w kinie domowym podczas oglądania filmów i seriali. Nie inaczej jest w przypadku OLED, który wraz z 4K Ultra HD dostarcza doskonały, kinowy obraz tak pożądany przez maniaków filmu.
Powidoki i wypalenia w OLED – okiem praktyka
Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.
O zdanie pytamy szefa działu testów na HDTVPolska, Macieja Kopra:
Co roku moja firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor.
Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc.
Za co lubimy telewizory LCD?
Telewizory wykonane w technologii LCD to przede wszystkim trwałość. Tutaj nie ma praktycznie mowy o zjawisku powidoków czy wypalania. Najwyższe modele posiadają też matryce z podświetleniem Direct PFS LED typ. VA z powłoką poszerzającą kąty. Mamy więc doskonałą czerń, szeroką paletę barw kolorów w sygnale 4K/8K Ultra HD oraz bardzo dobre kąty widzenia mimo matrycy VA. Nie jest to oczywiście czerń na poziomie OLED ale dla wielu użytkowników może być całkowicie wystarczająca jeżeli telewizor ma być uniwersalnym odbiornikiem w głównym salonie a nie tylko służyć do filmów czy seriali w kinie domowym. Wybrane telewizory LCD od Sony posiadają też widocznie wyższe wartości jasności HDR oraz SDR czyli sprawdzą się szczególnie w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Mimo wszystko polecamy porównać parametry obrazu w naszych fachowych pomiarach na kolejnych podstronach tego wpisu.
Gmeru, widzę, że kompletnie zignorowałeś, a się tu udzielasz, czytasz (czasem odpowiadasz), ale zignorowałeś moje powiadomienie o błędzie w tym artykule na temat XJ90, który jest jak by nie było reklamą.
w tabelce jest OK (średnia jasnosc 605), zaś powyżej w tekscie na ostatniej szóstej stronie nadal jest błędne zdanie reklamowe”XJ90, który testowalismy w redakcji (…) Dostarcza niezwykle wysoką średnią wartość HDR na poziomie 830 nitów”
Szczególnie w obiczu promocji Black Friday nabywcy mają prawo wierzyć, że może naprawdę ten XJ90 ma średnią aż 830 nitów. i nieswiadomie polecą do sklepów w te pędy
Możecie w dwóch zdaniach podpowiedzieć czy warto dopłacić do XR75X90JAEP, czy brać tańszego obecnie o 999pln KD75X85JAEP. TV do dużego widnego salonu, głównie NC+ przez cały dzień sobie brzdąka , wieczorem troche netflixa oraz filmy z KODI z podłaczonego RPI. Do tej pory wisi stary UE58J5200 z marna jakoscia obrazu.
Jeżeli salon ma dużo słońca to warto dopłacić. X90J jest jaśniejszy w dzień.
Salon niezbyt nasłoneczniony a seanse filmowe przeważnie o zmroku. wiec jeśli to jedyna przesłanka ku X90J to wystarczy model niżej 😉
Idealny telewizor do PS5? Sama prawda, i to, i to dostaje VRR od roku i dostać nie może…
SONY 75XJ9005 był wczoraj w promocji za 5999 zł
Super jeszcze jakbyście zrobili taki przegląd modeli innych producentów, zwłaszcza Philipsa 😉
szmelc jakich mało! :-((
Świetny argument XD Philips regularnie zdobywa nagrody, ma ambilight, dobre audio, matryce fajnie oddają kolory. A to wszystko w konkurencyjnych cenach. Dla mnie to obecnie jeden z najciekawszych producentów TV.
zgłaszam błąd! w opisie XJ90 na ostatniej stronie 6-ej widnieje zdanie: ” Model X90J, który testowaliśmy w naszej redakcji, dedykowany jest od samego początku konsoli PlayStation 5. Dostarcza niezwykle wysoką ŚREDNIĄ wartość HDR na poziomie 830 nitów. Jest to jeden z najlepszych obecnie telewizorów LCD dostępnych na rynku w swojej kategorii cenowej. Potencjalny użytkownik tego modelu będzie zachwycony jakością obrazu ze względu na wspomniane parametry” – tak niezwykle wysoka średnia, a nawet ciut wyższa dotyczy właśnie modelu najwyższego, którego testu BRAK (niestety!), zaś XJ90 ma przecież średnią tylko 605, a 830 to jedynie na skrawku ! Proszę o sprostowanie. Rozumiem,… Czytaj więcej »
Czy zrobicie test XR95J np 75 cali ?
Myślę że dużo ludzi czeka na test tego modelu.
Pytam bo po mimo obszernego artykuły praktycznie nie ma nic o serii XR95J .
W internecie są negatywne opinie na temat tej dokładnie serii w 75 i 85 calach a mianowicie użytkownicy bardzo narzekają na widoczną siatkę lub pionowe pasy np.w jasnych scenach.
Trochę to dziwne ze nie macie zamiaru zrobić testu tego modelu ….
W tym przeglądzie jest test tego modelu. Jak masz więcej pytań co do podanych danych, to napisz. A osobny test może w tym roku albo Q1 2022. Nie jesteśmy z gumy. Praktycznie cały lineup jest przetestowany na portalu. Można pytać.
skoro można pytać to:
A jest jeszcze szansa na test LG OLED C1, czy raczej nie… I najwcześniej w przyszłym roku jego następcy C2?
Witam Trochę mnie Pan zbył i coś tam wyskrobał na odczepnego . Myślę że nie chcecie zrobić testu tego modelu xr95j bo poprostu coś wiecie że jest kiepski . Pamiętam w tamtym roku ta sama półka czyli xh 9505 test był zrobiony bardzo szybko a w tym jest inaczej Nie znam się na tv tak jak Pan czy inni na tym forum ale jak czytam opinie z różnych źródeł że widać siatkę na jasnych scenach typu niebo czy inne bardzo jasne sceny to nie wiem co o tym sądzić dla tego zwróciłem się do Was o test. Chce kupić teraz… Czytaj więcej »
taa można pytać, ale raczej w próżnię. Jeśli są pomierzone kontrasty to można by było rzucić tutaj 4 suche wyniki nawet bez tych obrazków i byłoby coś jasne. Albo dostać pobieżne wyjaśnienie od Macieja Kopra z czego np wynika, ze kontrast minimalny jest sporo wyższy od ANSI (podczas gdy zazwyczaj one się zrównują) i czym to skutkuje. Czy poprawiono świecenie czerni obok jasnych obiektów?? Mam niestety wrażenie, że pomimo, że chwalicie się codziennymi rozmowami z Vincentem Teoh, to nie możecie dać sami testu, dopóki on nie zrobi swego ;-(( Mam nadzieję, że pod choinkę zrobicie jednak prezent, bo w następnym… Czytaj więcej »
pod koniec tej obszerności widnieje jednak COŚ o serii XR95J… słynna plansza z pomiarami: kontrasty, 60 stref wygaszania, HDR-y itp. Hm, czyli jednak już jest w redakcji do testów ten model.. To chyba dość schizoidalne, że może zapowiada się znienacka ten test flagowca 4K LCD zapewne w noc tuż przed Black Friday (oby!) a nic się nie mówi ;-/ Niewiadomo tyle czasu czy jest na co czekać czy odpuścić sobie ten model. A zdania w necie są bardzo podzielone. Jedni opisują takie wady (+brak poszerzonej palety barw i niejednorodność czerni + oczywiście jakiś blooming), inni zachwycają się procesorem i świetnym… Czytaj więcej »
Można brać śmiało ten tv, toż to SONY! ;-))