Home Fachowa publicystyka i artykuły Dlaczego Sony X90K 120Hz jest stworzony do sportu i oglądania piłki nożnej?
Dlaczego Sony X90K 120Hz jest stworzony do sportu i oglądania piłki nożnej?

Dlaczego Sony X90K 120Hz jest stworzony do sportu i oglądania piłki nożnej?

3.00K
2

Telewizory z ekranami wyposażonymi w odświeżanie na poziomie 120Hz stają się powoli standardem dla wszystkich miłośników rozgrywek sportowych. Taka płynność jest idealna do oglądania na przykład meczów piłkarskich, w których piłka i zawodnicy poruszają się po boisku z bardzo wysoką dynamiką. Na szczęście na rynku nie brakuje odbiorników wręcz stworzonych do oglądania sportu, a jednym z najlepszych jest najnowszy model BRAVIA XR X90K marki Sony. Czy warto sięgnąć po ten telewizor? Jakie technologie w nim obecne potęgują doświadczenia z oglądania?

Jaki telewizor wybrać do sportu? Sony BRAVIA XR X90K z ekranem 120Hz i upłynniaczem obrazu

Wielkimi krokami zbliżają się piłkarskie Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze. Z myślą o tej imprezie wielu kibiców rozważa właśnie zakup nowego telewizora. Przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na kluczowe cechy, jakie taki model powinien posiadać. Chodzi nie tylko o mnogość najnowszych, zaawansowanych technologii obrazu i dźwięku, ale przede wszystkim o wysoką płynność. Kluczowym elementem telewizora, który pozwoli w pełni cieszyć się piłkarskimi (i nie tylko) emocjami, jest obecność matrycy 120Hz. To gwarantuje, że oglądając mecz nie uświadczymy żadnych niepożądanych niedostatków takich jak rwanie obrazu. Piłka będzie krążyć pomiędzy zawodnikami płynnie, a oni sami będą prawidłowo odwzorowani w ruchu. 

Telewizor Sony BRAVIA XR X90K; fot. Sony

Przykładem telewizora 120Hz będącym zdecydowanie jednym z najlepszych wyborów do oglądania sportu jest nowość z portfolio firmy Sony na 2022 rok: model BRAVIA XR X90K. To następca absolutnie hitowego X90J z rocznika 2021, który najczęściej wybierany był przez graczy i właśnie sportowych kibiców. Co takiego ma w sobie poza ekranem 120Hz model X90K, że trzeba go rozważyć poszukując nowego telewizora?

Odwzorowanie ruchu w telewizorze Sony BRAVIA XR X90K

Za sprawą matrycy 120Hz, płynność oraz ostrość w ruchu telewizora X90K stoi na bardzo wysokim poziomie. Na dodatek producent zaimplementował w nim technologię XR Motion Clarity, która jest elementem całego zastępu technik wykorzystywanych przez inteligentny procesor Cognitive Processor XR. Upłynniacz posiada kilka predefiniowanych trybów i możliwość konfiguracji własnej. Uzbrojeni w tak zaawansowane opcje, użytkownicy telewizora Sony X90K będą w pełni przygotowani na piłkarskie i sportowe emocje.

Telewizor Sony BRAVIA XR X90K
Dostępność modeli Logo Media Markt
Telewizor Sony X90K 55″ (Nowość 2022) 5 999 zł 6 799 zł
Telewizor Sony X90K 65″ (Nowość 2022) 7 699 zł 8 299 zł
Telewizor Sony X90K 75″ (Nowość 2022) 9 999 zł 10 999 zł
Telewizor Sony X90K 85″ (Nowość 2022) 12 499 zł 13 499 zł

O co tak naprawdę chodzi w temacie odwzorowania ruchu? Telewizor Sony BRAVIA XR X90K poddaliśmy w naszej redakcji skrupulatnym testom. Tak to wygląda dzięki funkcji XR Motion Clarity:

Ustawienia Motionflow Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

620 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Własny

Gładkość: 1

Czystość: 0

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

620 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Lekkie upłynnienie (tzw. złoty środek)

Własny / Automat

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 0

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

620 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

2 – średnie upłynnienie, 3 – efekt opery mydlanej

Własny / Automat

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 1

Smużenie:

skrajnie małe

Maksymalna jasność:

560 cd/m2

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p):

2 – średnie upłynnienie, 3 – efekt opery mydlanej

Własny

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 2 – 3

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

290-150 cd/m2

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p):

2 – średnie upłynnienie, 3 – efekt opery mydlanej

Jedną z ważniejszych cech systemu XR Motion Clarity jest mała ilość artefaktów upłynniacza, co umożliwia nam jeszcze większą możliwość dopasowania płynności ruchu pod własne preferencje. Aby uzyskać najwyższą wyrazistość ruchu w obrazie, należy ustawić suwak “gładkość” przynajmniej na wartość 2. Ustawienie takie może jednak powodować lekki efekt opery mydlanej, który nie każdy lubi.

Test Sony X90K karton
Telewizor Sony X90K na testach w redakcji HDTVPolska

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 na Sony X90K, czyli mundial w 4K HDR

Poza matrycą 120Hz i autorską technologią upłynniania obrazu, telewizor Sony X90K wyposażony jest we wszystkie niezbędne tunery telewizyjne, w tym oczywiście nowy standard naziemny: DVB-T2 / HEVC. To właśnie na ten format przeszła w czerwcu 2022 naziemna telewizja cyfrowa. W listopadzie, w dniu startu MŚ Katar 2022, Telewizja Polska ponownie uruchomi okolicznościowy kanał TVP 4K, który umożliwi oglądanie wszystkich meczów reprezentacji Polski i innych kluczowych spotkań w najwyższej dostępnej jakości obrazu.

logo tvp4k

Prawidłowe odwzorowanie kolorów na Sony X90K – nasycone boisko, stroje i kibice na trybunach

Telewizor Sony X90K korzysta również z rozwiązania, które piłkarscy i sportowi kibice zwyczajnie muszą docenić. Chodzi o autorską technologię XR Triluminos Pro, która zapewnia odwzorowanie aż 94% kolorów – wedle pomiaru HDTVPolska z szerokiej palety barw DCI-P3. Dzięki temu na przykład czerwone, wyjazdowe koszulki reprezentantów Polski będą bardzo nasycone, murawa będzie naturalnie zielona, kolorowe stroje kibiców na trybunach wręcz uderzą feerią barw z ekranu. Takiej jakości kolorów nie można zobaczyć na zwykłych kanałach telewizyjnych nadawanych w HD w SDR.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J triluminos pro

Nowoczesny, rozbudowany system Smart Google TV – piłkarskie emocje w pełni na X90K

Wielką zaletą telewizora Sony X90K jest obecność najnowszego systemu operacyjnego Google TV. Kibice docenią obecność mnogości aplikacji, w tym tych dedykowanych zbliżającemu się mundialowi. Przyda się dostępna w Google TV usługa FIFA+, która pozwoli na obejrzenie skrótów meczów i zapoznanie się z najważniejszymi wydarzeniami turnieju. Sam system jest bardzo intuicyjny i płynny.

Aż 300 kanałów telewizji wkrótce zupełnie za darmo na twoim telewizorze! Na których modelach zostaną włączone?

Dźwięk na wysokim poziomie – technologie audio w Sony X90K

Oglądanie sportu sprowadza się nie tylko do obrazu – to przecież także dźwięk! W przypadku wielkich wydarzeń kluczową sprawą jest odpowiedni poziom doznań w tym sektorze i posiadacze telewizora Sony X90K mogą skorzystać z kilku znakomitych rozwiązań. Chodzi przede wszystkim o dźwięk przestrzenny i dwie związane z nim technologie Sony. Pierwsza to Acoustic Multi-Audio, która sprawia, że X90K tworzy przestrzenny dźwięk, a widz ma wrażenie, że dźwięk pojawia się z miejsca, gdzie toczy się akcja na ekranie. Technologia korzysta z mocy dodatkowych głośników wysokotonowych wbudowanych w górną część obudowy telewizora. Przyda się też dedykowany tryb dźwięku “Sport”, który spotęguje wrażenie przebywania na stadionie.

Test pierwsze wrażenia Google TV Sony BRAVIA XR LED X90J 4K dźwięk

Druga autorska technologia dźwięku w Sony X90K to 3D Surround Uscaling. Korzysta ona z możliwości procesora XR, a efektem jest głębia 3D dochodząca z każdego sygnału – nawet stereo! W praktyce więc telewizor potraci przeskalować każdy dźwięk do 3D, a użytkownik nie musi stosować do tego żadnych dodatkowych głośników. Wystarczą te wbudowane w X90K, by cieszyć się szeroką sceną dźwiękową podczas oglądania sportu.

Warto też wspomnieć, że udostępniony na czas MŚ Katar 2022 kanał TVP 4K będzie obsługiwał przestrzenny format Dolby Atmos.

Minimalistyczny design i duże przekątne – pełnia doznań sportowych z Sony X90K

Niebagatelne znacznie dla miłośników sportu ma immersja podczas oglądania danego wydarzenia. Telewizor Sony X90K to przykład odbiornika wykonanego minimalistycznie i wyposażonego w bardzo wąskie ramki. To pozwala skupić się w pełni na boiskowych wydarzeniach. Na dodatek X90K jest dostępny w wariantach nawet 75 i 85 cali. Dzięki tam dużym przekątnym można poczuć się jak pełnoprawny uczestnik meczu mistrzostw świata!

fot. Sony

Cechy telewizora Sony BRAVIA XR X90K – podsumowanie:

 • Procesor Cognitive Processor XR wykorzystuje wiedzę o ludzkich zmysłach wzroku i słuchu, by całkowicie wciągnąć widzów w oglądanie ulubionych treści.
 • Połączenie precyzji panelu Full Array LED z technologiami XR Triluminos Pro i XR Contrast Booster 10 zapewnia bardziej realistyczne obrazy z głębszą czernią, żywą jasnością i szerszym zakresem barw.
 • Technologia XR Motion Clarity kompleksowo analizuje dane, by zapewnić płynność akcji i jasny, wyraźny obraz;
 • Technologia interpolacji XR 4K nadaje sygnałom 2K jakość zbliżoną do 4K, dzięki czemu obraz staje się niesamowicie realistyczny i szczegółowy;
 • Zgodność z funkcjami standardu HDMI 2.1, takimi jak 4K 120 kl./s, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR, Variable Refresh Rate), automatyczny tryb małego opóźnienia (ALLM, Auto Low Latency Mode) i eARC;
 • Tryb BRAVIA CORE Calibrated mode
 • Tryb Netflix Calibrated Mode zapewnia studyjną jakość przy oglądaniu seriali z serwisu Netflix, a technologia IMAX® Enhanced™ umożliwia remastering obrazu IMAX i słuchanie intensywnego i bogatego w brzmienie dźwięku DTS;
 • System Calman® Ready umożliwia precyzyjne regulacje niedostępne z poziomu standardowych ustawień obrazu. Profesjonalną kalibracje możemy zlecić tutaj.
 • Technologia Acoustic Multi-Audio wykorzystuje dwa głośniki wysokotonowe, dzięki którym dźwięk podąża za akcją na ekranie, zapewniając intensywne przeżycia. Niezależne, osobno sterowane wzmacniacze dokładnie rozmieszczają dźwięki o wysokiej częstotliwości, zwiększając ciśnienie akustyczne i realizm brzmienia.
 • Technologia Acoustic Center Sync optymalizuje dźwięk z telewizora i soundbara, aby zapewnić najlepsze brzmienie.
 • Technologia Ambient Optimization z czujnikiem światła automatycznie dostosowuje obraz i dźwięk do miejsca oglądania;
 • Zgodność z modułem BRAVIA CAM i technologia Ambient Optimization Pro
 • Platforma Google TV zapewniająca szybki dostęp do treści, serwisów i usług.
 • Współpraca z asystentem Alexa i Asystentem Google. Funkcja wyszukiwania głosowego z wolnymi rękami współpracuje z Asystentem Google, by zapewnić widzom lepsze wrażenia;
 • Łatwe podłączanie różnych urządzeń dzięki technologiom Apple® AirPlay® 2 i HomeKit™;
 • Obsługa systemów Dolby Vision® HDR i Dolby Atmos® zapewniających intensywny dźwięk i zmieniających przeżycia rozrywkowe poprzez wyjątkowo żywy obraz i niezwykle poruszający dźwięk;
 • Standardowy pilot charakteryzujący się prostotą, łatwością obsługi i bezproblemowym utrzymaniem w czystości.
 • Minimalistyczne wzornictwo One Slate w formie jednej płaszczyzny metalu maksymalnie powiększa optycznie ekran i zwęża ramkę, dzięki czemu uwaga widza skupia się na tym, co najważniejsze: obrazie.
 • Trzy ustawienia podstawy (wąskie, standardowe i do soundbara) pozwalają zmniejszyć ilość zajmowanego miejsca, maksymalnie skupić uwagę widza na obrazie lub podnieść ekran, aby umożliwić instalację soundbara.

Zapraszamy na nasz kompletny test telewizora Sony BRAVIA XR X90K, w którym przyjrzeliśmy się dokładnie wszystkim aspektom audiowizualnym tego modelu:

Jeden z najbardziej opłacalnych telewizorów na świecie w nowej odsłonie! Test Sony X90K - czy powtórzy sukces X90J?
Sony BRAVIA XR X90K to telewizor stworzony do sportu!

Patrząc na cechy, które posiada najnowszy telewizor Sony BRAVIA XR X90K, bez wątpienia można stwierdzić, że to telewizor stworzony do sportu. Niczego mu nie brakuje, a obraz jaki dostarcza w trakcie oglądania piłki nożnej jest ostry i wyraźny. Do tego dochodzą pozostałe walory jak minimalistyczny design i wąskie ramki, innowacyjny system Google TV i rozbudowane możliwości dźwiękowe.

Dostępność modeli Logo Media Markt
Telewizor Sony X90K 55″ (Nowość 2022) 5 999 zł 6 799 zł
Telewizor Sony X90K 65″ (Nowość 2022) 7 699 zł 8 299 zł
Telewizor Sony X90K 75″ (Nowość 2022) 9 999 zł 10 999 zł
Telewizor Sony X90K 85″ (Nowość 2022) 12 499 zł 13 499 zł

Produkty Sony – przeczytaj więcej: 

(3000)

3 3 głosy
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
Adam
10 miesięcy temu

Najlepszy przykład jak można zaorać najlepiej sprzedający się tv.
Seria 90. Poprzednie dwa modele idealny stosunek ceny do jakości ale tutaj panowie odpłynęli.

robert
robert
10 miesięcy temu
Reply to  Adam

Do tego co kolejny to gorsze parametry a cena odwrotnie proporcjonalna…

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x