Home Testy Kino domowe Jak uzyskać lepszy dźwięk z telewizora tanio i szybko? Testujemy soundbar Sharp HT-SBW202
Jak uzyskać lepszy dźwięk z telewizora tanio i szybko? Testujemy soundbar Sharp HT-SBW202

Jak uzyskać lepszy dźwięk z telewizora tanio i szybko? Testujemy soundbar Sharp HT-SBW202

4.91K
6

Sharp HT-SBW202 to najnowszy członek rodziny soundbarów i ciekawa opcja poprawy dźwięku z telewizora. Kosztuje aktualnie niecałe 800 zł. Dedykowany jest dla tych, którzy chcą zachować rozsądek w wydatkach lub zaczynają swoją przygodę z kinem domowym. Jest on dobrym uzupełnieniem domowego zestawu audio-wideo i dzięki bardzo przystępnej cenie pozwoli szerokiej grupie użytkowników poprawić jakość dźwięku podczas oglądania telewizji. Większość dzisiejszych telewizorów różni się od siebie wyposażeniem i jakością obrazu poczynając od dobrego po rewelacyjny, ale prawie wszystkie mają jedną i tą samą cechę wspólną. Każdy z nich wyposażony jest w przeciętny system dźwięku niezależnie od tego co napisze w swoich materiałach reklamowych producent. Nawet do topowego TV wypada kupić zestaw kina domowego lub nawet najprostszy soundbar, który znacząco poprawi jakość dźwięku z telewizji.

test recenzja soundbar Sharp HT-SBW202 wyglad

Sharp HT-SBW202 – budowa

Sharp HT-SBW202 wyróżnia się eleganckim i ponadczasowym wzornictwem, które doskonale pasuje do telewizora i każdego typu wnętrza bez zwracania na siebie nadmiernej uwagi. Po wyjęciu z pudełka zwraca uwagę jego wysoka jakość obudowy która jest w kolorze czarnym z matowym wykończeniem a elegancki metalowy grill jest dyskretną ozdobą urządzenia. Metalowa kratka owija się wokół przodu baru, z jasnym, białym 4-cyfrowym wyświetlaczem LED, schludnie ukrytym centralnie po środku frontu urządzenia. Wyświetlacz LED pokazuje wszystkie operacje jakie wykonujemy za pomocą pilota, nie jest jednak on dobrze czytelny ze względu na jego wielkość i perforacje grilla.

test recenzja soundbar Sharp HT-SBW202 wyglad belka

Urządzenie nie ma wbudowanego WiFi a co za tym idzie aplikacji do sterowania na telefon, ale w komplecie dostajemy smukły i poręczny pilot na podczerwień, który jest prosty w użyciu i w pełni funkcjonalny. Jest on wygodny w trzymaniu, łatwy w obsłudze jedną ręką i ma wszystkie potrzebne przyciski rozmieszczone w intuicyjny sposób.test recenzja soundbar Sharp HT-SBW202 wyświetlacz arc

Umożliwia on przełączanie urządzenia między trybem włączonym ON a trybem czuwania STANDBY, wybieranie trybu Bluetooth oraz żądanego źródła sygnału: BT (Bluetooth), LINE, OPT (OPTICAL), ARC (HDMI) lub USB, zwiększenie / zmniejszenie poziomu głośności, tymczasowe wyłączenie dźwięku lub jego włączenie. Dodatkowo możemy sterować w trybie Bluetooth lub USB wyborem poprzedniego / następnego utworu, pauzować lub wznowić odtwarzanie. Producent nie zapomniał o bardziej wybrednych użytkownikach dając im możliwość regulacji tonów: BASS i TREBLE oraz skorzystania z gotowych nastaw EQ.

test recenzja soundbar Sharp HT-SBW202 pilot

Jeśli zgubimy tego małego pilota, po prawej stronie z boku belki znajduje się również szereg przycisków umożliwiających przełączanie urządzenia miedzy trybem włączonym ON a trybem czuwania STANDBY, wyborem wejścia audio do odtwarzania SOURCE oraz zwiększenie lub zmniejszenie poziomu głośności VOLUME (+/-). Sharp HT-SBW202 jest bardzo kompaktowy i ma smukłą i nisko profilową konstrukcję o wymiarach 920 mm szerokości, 86 mm głębokości i 64 mm wysokości i małej wadze 1,89 kg, dzięki czemu będzie pasował do większości telewizorów od 42 cali wzwyż. Kształt i wymiary tego soundbara oznaczają, że można go łatwo ustawić pod telewizorem na blacie szafki, na półce lub w razie potrzeby zamontować na ścianie za pomocą dołączonych wsporników. W zestawie znajduje się subwoofer o szerokości 200mm, wysokości 293mm, głębokości 230mm i wadze 2,8 kg, więc powinniśmy znaleźć na niego miejsce w naszym pomieszczeniu. Połączenie między barem a subwooferem jest bezprzewodowe, więc możemy umieścić go w dowolnym miejscu, o ile znajduje się w pobliżu gniazdka sieciowego.

Sharp HT-SBW202 – połączenia

Producent dostarczył nam wszystko co jest niezbędne do uruchomienia. W pudełku z soundbarem HT-SBW202 znajdziemy jednostkę główną w postaci smukłego soundbara, bezprzewodowy subwoofer, pilot zdalnego sterowania z bateriami, kabel HDMI i audio 3,5 mm, uchwyty ścienne, podkładki silikonowe pod listwę, instrukcje obsługi, ulotkę gwarancyjną, a także dwa rodzaje kabli zasilających.

test recenzja soundbar Sharp HT-SBW202 co w zestawie

Soundbar można łatwo zainstalować i skalibrować w zależności od dostępnej przestrzeni i upodobań. Konfiguracja jest naprawdę szybka. Podczas naszej krótkiej recenzji nie musieliśmy nawet zaglądać do instrukcji, aby wszystko skonfigurować i działać z belką w naszym systemie w ciągu kilku minut. Wszystko jest naprawdę banalne. Należy połączyć soundbar z telewizorem za pomocą HDMI, wybrać jedno ze źródeł z których będziemy korzystać, następnie odpowiednią nastawę dźwiękową i gotowe. Sharp HT-SBW202 może jest mały, ale jest dobrze wyposażony, jeśli chodzi o łączność fizyczną. Z tyłu w małym schowku znajduje się gniazdo HDMI z obsługą ARC/CEC, optyczne wejście S/PDIF, port USB-A i jedno analogowe wejście AUX 3,5 mm.

test recenzja soundbar Sharp HT-SBW202 porty

Podłączenia są naprawdę proste. W przypadku interfejsu HDMI ARC potrzebujemy tylko jednego przewodu do połączenia soundbara Sharp do telewizora TV. Jakość transmisji sygnału pomiędzy urządzeniami jest wyjątkowo stabilna i przebiega bez zakłóceń. Funkcja kanału zwrotnego audio ARC umożliwia przesyłanie dźwięku z telewizora obsługującego tryb ARC do listwy dźwiękowej za pomocą pojedynczego polaczenia HDMI. Aby korzystać z funkcji ARC, telewizor musi być zgodny ze standardami HDMI-CEC i ARC i prawidłowo skonfigurowany. Połączenie z telewizorem za pomocą HDMI ARC daje możliwość używania go jako koncentratora i łatwo można przełączać się między urządzeniami. Mogą one obejmować odtwarzacz multimedialny, konsolę do gier i na przykład dekoder. Po prawidłowym skonfigurowaniu funkcja CEC umożliwia wykorzystanie pilota telewizora do sterowania podstawowymi funkcjami listwy dźwiękowej, np. włączenie zasilania / przełączenie do trybu czuwania, ustawienie poziomu głośności i tymczasowe wyłączenie dźwięku. Jeśli w trybie HDM/ARC/OPTICAL opisywane urządzenie nie emituje dźwięku, należy aktywować sygnał PCM w urządzeniu zewnętrznym np. telewizorze, odtwarzaczu DVD lub Blu-ray.test recenzja soundbar Sharp HT-SBW202 telefon

Naturalnie soundbar może być również sterowany za pomocą przycisków dostępnych na samym urządzeniu lub za pomocą swojego pilota. Wbudowane w listwę cyfrowe wejście optyczne stwarza dodatkową możliwość transmisji audio o najwyższej jakości. Takie rozwiązanie działa bez zakłóceń nawet na większych odległościach na przykład w sytuacji gdy telewizor lub konsola są od siebie mocno odsunięte. Optyczne wejście cyfrowe gwarantuje doskonałą transmisję dźwięku z telewizora, odtwarzacza Blu-ray lub konsoli do gier. Dla urządzeń nie posiadających cyfrowego złącza pozostaje wejście AUX IN 3,5 mm umożliwiające podłączenie zewnętrznych urządzeń analogowych w systemie stereo. Gdy używamy wyjścia słuchawkowego telewizora to za pomocą tego połączenia, możemy regulować głośność bezpośrednio za pomocą pilota. Wejście USB służy do odtwarzania i aktualizacji urządzenia. Wbudowany odtwarzacz USB kompatybilny jest z plikami MP3 i WAV oraz dyskami o pojemności do 32 GB. Możemy również przesyłać strumieniowo dźwięk z telefonu lub tabletu do listwy dźwiękowej przez Bluetooth 4.2, ale nie ma możliwości przesyłania strumieniowego przez Wi-Fi co oznacza brak dźwięku Hi-Res Audio, brak współpracy z inteligentnymi asystentami oraz brak funkcji multiroom. Nie jest to ogromny problem jeżeli używamy listwy tylko do wzmocnienia dźwięku z telewizora, ale musimy pamiętać, aby zostawić telefon w tym samym pomieszczeniu co listwa dźwiękowa, jeśli nie chcemy przerywać odtwarzania muzyki.

test recenzja soundbar Sharp HT-SBW202 odsłuch

Zasięg sygnału miedzy listwą dźwiękowa a urządzeniem Bluetooth wynosi około ośmiu metrów. Przy pierwszym łączeniu urządzenia Bluetooth z listwa dźwiękowa należy sparować oba urządzenia. Aby odłączyć urządzenie zewnętrzne, należy rozłączyć połączenie Bluetooth lub nacisnąć i przytrzymać przycisk na pilocie przez trzy sekundy. Jeśli podłączone urządzenie Bluetooth obsługuje funkcje Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), możemy odtwarzać muzykę na listwie dźwiękowej. Gdy urządzenie zewnętrzne obsługuje również funkcje Audio Video Remote Control Pro-file (AVRCP), możemy użyć pilota listwy dźwiękowej do sterowania odtwarzaniem utworów zapisanych w urządzeniu zewnętrznym. Dołaczony do zestawu subwoofer powinien się znajdować w zasięgu sześciu metrów od listwy dźwiękowej w przestrzeni nieograniczonej przeszkodami. Listwa powinna sparować się automatycznie z subwooferem, gdy po raz pierwszy ją konfigurujemy ale jeśli tak się nie stało, z tyłu subwoofera znajduje się przycisk parowania. Jeśli urządzenie jest podłączone przez gniazdo HDMI z aktywna funkcja CEC, urządzenie główne i subwoofer włącza się automatycznie po włączeniu zewnętrznego źródła sygnału. Gdy urządzenie nie odbierze sygnału przez ponad 15 minut, automatycznie przełączy się do trybu czuwania.

Sharp HT-SBW202 – brzmienie, odsłuch

Sharp HT-SBW202 to system audio 2.1-kanałowy. Wizualny projekt listwy jest atrakcyjny i minimalistyczny w swoim podejściu podobnie jak jego koncepcja audio. Metalowa maskownica ukrywa dwa głośniki pełnozakresowe skierowane do przodu. Z tyłu głośnika niskotonowego znajduje się port basowy oraz głośnik basowy skierowany do tyłu, który zapewnia niski poziom efektów dźwiękowych. Soundbar firmy Sharp ma maksymalną moc wyjściową 200W licząc ją razem z bezprzewodowym subwooferem. Podczas projektowania HT-SBW202 Sharp skorzystał z własnych długoletnich doświadczeń w dziedzinie dźwięku, dzięki czemu ten nie największy soundbar z małym subwooferem jest w stanie przekształcić każdy salon w salę kinową. Zestaw dedykowany jest do małych i średnich pomieszczeń. W listwie mamy zaproponowane wstępne ustawienia korektora EQ. Zaprogramowane filtry pozwalają wybrać ustawienie najlepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb i rodzaju odtwarzanego dźwięku. Do dyspozycji mamy tryby: EQ1 Muzyka, EQ2 Film, EQ3 Wiadomości lub możemy skorzystać z korektora CUSTOM i uzyskać brzmienie zgodne z osobistymi preferencjami. Korektor brzmienia ma niezależną regulacją tonów BASS i TREBLE dostępną tylko w trybie CUSTOM.

test recenzja soundbar Sharp HT-SBW202 ustawienia

Sharp HT-SBW202 nie jest najbardziej funkcjonalnym soundbarem na rynku, ale nacisk kładzie na wydajność. Ma on mocne i słabe strony, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Jego najlepszą jakością jest to, że skutecznie wzmacnia dźwięk z telewizora, powodując że jest on wyraźny z domieszką lekkiego ale nie przytłaczającego basu ale bez spektakularnej przestrzeni i głębi. W bardziej dynamicznych scenach podstawa basowa mogłaby być wyraźniej i mocniej zaakcentowana. Dialogi i szczegóły na filmach są wyraźnie słyszalne bez potrzeby mocnego podkręcania dźwięku. Największą słabością Sharpa jest odsłuch muzyki. Słyszymy tu wyraźny brak dynamiki i rozdzielczości. Im więcej mamy szczegółów i różnych instrumentów w muzyce tym bardziej dźwięk staje się mniej przyjemny, niezależnie od tego czy wybierzemy gotową nastawę Muzyka lub dokonamy indywidualnej korekty w trybie CUSTOM. Na pewno uzasadnia to klasa cenowa po jakiej się poruszamy.

Podsumowanie – czy warto kupić Sharp HT-SBW202 za 800 zł?

Nie każdy z nas ma miejsce na duży wielogłośnikowy system dźwięku przestrzennego, dlatego powstają takie soundbary jak Sharp HT-SBW202. Jest to bardzo zgrabnie zaprojektowany soundbar razem z bezprzewodowym subwooferem, który oszczędza nam miejsce w domu. W przypadku HT-SBW202 dostajemy dużo za swoje pieniądze. Dźwięk z listwy wypełnia nasz pokój a belka zapewnia proste ustawienia wstępne. Robi to wrażenie, biorąc pod uwagę rozmiar i małą obudowę, która jest starannie wykonana. Funkcje, co jest raczej zrozumiałe w tej cenie, są nieco ograniczone. Brak obsługi popularnych dzisiaj standardów dźwięku DTS:X i Dolby Atmos, nie posiada także wbudowanego Wi-Fi ani żadnej opcji dodawania tylnych kanałów. Sprzęt jednak spełnia swoje główne przeznaczenie którym jest sprawienie, że dźwięk z telewizora jest prezentowany w taki sposób, że nigdy więcej nie będziemy mieli problemów z usłyszeniem tego co dzieje się na ekranie a jego obecność i zrozumiałość, przeczą rozmiarowi i cenie listwy. Całość jest na pewno atrakcyjna dla osób, które nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy a na pewno wszystkim niezdecydowanym pomogą w wyborze główne cechy Sharp HT-SBW202 – jakość wykonania, łatwość w konfiguracji i obsłudze, wiele połączeń i intuicyjny pilot zdalnego sterowania.

Plusy

  • Dobrze wzmacnia dźwięk z TV
  • Elegancki i dobrze wykonany
  • Prosty w obsłudze
  • Stosunkowo niska cena

Minusy

  • Mało czytelny wyświetlacz
  • Brak wifi i aplikacji
Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Soundbar SHARP HT-SBW202 Czarny 649.00 zł

Więcej na temat produktów firmy Sharp oraz audio:

(4914)

5 1 głos
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Pawcio
Pawcio
2 lat temu

Sam raz zamówiłem soundbara i dla mnie to była jakaś masakra dźwięk jak z plastikowego pudełka strasznie to nie naturalnie się słuchało bas tez marny nie wiem czy taki mial być czy trzeba by bardzo głośno słuchać. Ale juz nie patrząc na ten subwoofer to z belki dziwek bardzo słaby taki plastikowy niestety u mnie lepiej brzmi z tv tylko brak mu basów. Jak dla mnie jakby można było tylko podpiąć suba pod tv było by idealne rozwiązanie . Co do testów na tej stronie i niektórych innych zawsze dziwnie wszytko jest super opisane a wystarczy wejść na zagraniczne strony… Czytaj więcej »

Last edited 2 lat temu by Pawcio
Maciej
Maciej
2 lat temu

Ciekawe jak tanie sounbary wypadają w porównaniu do wbudowanych głośników w topowych telewizorach.

Lucjanek
Lucjanek
2 lat temu
Reply to  Maciej

Przy głośnikach od audio pro A26 muszę przyznać, że trochę licho wypadają 😉

Alkadias
Alkadias
2 lat temu
Reply to  Maciej

mam ats 2070 i śmiga niesamowicie

Grigor
Grigor
2 lat temu

Lepsze od soundbarów są kolumny aktywne.

adiko
adiko
2 lat temu
Reply to  Grigor

Jakieś konkretne polecasz?

6
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x