Home News Idą wielkie zmiany w TV naziemnej? Kluczowy nadawca chce włączać nowe kanały!
Idą wielkie zmiany w TV naziemnej? Kluczowy nadawca chce włączać nowe kanały!

Idą wielkie zmiany w TV naziemnej? Kluczowy nadawca chce włączać nowe kanały!

50.95K
9

W 2023 roku czekają nas kolejne zmiany w naziemnej telewizji cyfrowej. Po utworzeniu ogólnopolskiego, wypełnionego stacjami TVP MUX-6, publiczny nadawca chce dodatkowo poszerzyć tę przestrzeń! Może się tam wkrótce pojawić kolejny kanał. Niewykluczone są też przetasowania pomiędzy MUX-6, a nadającym wciąż w starym standardzie DVB-T MUX-3.

Telewizja naziemnaTVP doda kanał na MUX-6? Możliwa migracja z MUX-3

Z początkiem lutego bieżącego roku oficjalnie ruszył ogólnopolski multipleks MUX-6, który dotychczas nadawał testowo jako przestrzeń zawierająca kanały Telewizji Polskiej. Teraz jego zasięg sięga 96% populacji naszego kraju, a na liście kanałów znajduje się 9 pozycji od publicznego nadawcy. Wydana kilka miesięcy temu rezerwacja od Urzędu Komunikacji Elektronicznej obejmuje tymczasem 8 kanałów, więc w teorii TVP nie powinna oferować jednej pozycji więcej. Telewizja Polska oficjalnie wystąpiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskiem o poszerzenie rezerwacji do 9 pozycji. Urząd rozpoczął już analizę wniosku.

Jak dowiedział się serwis Wirtualnemedia.pl, TVP widzi możliwość oferowania na MUX-6 kolejnej stacji bez jakiegokolwiek uszczerbku na jakości oferowanych kanałów. Wiąże to z nowym, bardziej zaawansowanym standardem nadawania DVB-T2 / HEVC, który został wprowadzony w połowie 2022 roku.

Telewizja polska TVP logo

Ponoć odbyły się już specjalne testy, które miały potwierdzić twierdzenia publicznego nadawcy. TVP może rzekomo oferować na MUX-6 w wysokiej jakości obrazu i dźwięku 9 kanałów w HD lub 5 kanałów HD i jeden 4K. Złożony 16 lutego wniosek zawiera prośbę o zwiększenie rezerwacji do 9 kanałów. Mowa tam również o możliwości przełączania kanałów pomiędzy MUX-6 a MUX-3. Ten drugi multipleks jesienią 2023 ma przejść na DVB-T2 i wtedy może rzeczywiście dojść do przetasowań pomiędzy multipleksami.

Jakie kanały są obecnie dostępne na MUX-6? Można tam odbierać:

  • TVP Polonia – pozycja 19
  • TVP Nauka – 20
  • TVP Dokument – 24
  • TVP Rozrywka – 27
  • Alfa TVP – 28
  • TVP Kultura – 30
  • TVP World – 33
  • TVP Kobieta – 35
  • Belsat TV – 36

 

telewizja naziemna mux-6 jak odbierać kanały tvp 2023

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-mux-3-mux-6-kanaly-tvp1-tvp2-tvp3-tvp-info-czarna-plansza-problemy-techniczne


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(50952)

3.1 7 głosy
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
aro
aro
1 rok temu

Wywalić belsat i po problemie z nadmiarowym kanałem…

Robert
1 rok temu

Co z tego że ciągle nowe kanały dodają a na Podlasiu nic niema nowego i za co płacić abonament inne województwa mają 40 a Podlasie 28 kanalow

Ziomek
Ziomek
1 rok temu

Moim zdaniem DVB-T powinno pójść w kierunku wszystkich innych telewizji czyli zrobić standart dodatkowych kanalow czyli ok 10000 polskich i zagranicznych a wstawić swój kanał DVB-T o tej nazwie ..

Seba
Seba
1 rok temu
Reply to  Ziomek

A co to jest to TVP?

Ziomek
Ziomek
1 rok temu
Reply to  Seba

TVP to jest program telewizyjny ale ja mówię o nazwie czyli DVB-T czyli powinien być ogólny program taki o tej nazwie jako o marce tv jak w innych mają HBO albo cyfrę plus ! Plus nadają ok 1000 kanalow w to wliczonych a tu nie ma tego !

Jan
Jan
1 rok temu

Nie oglądam TVP i nie będę oglądał.

Alex
Alex
1 rok temu
Reply to  Jan

Kto Ci każe oglądać. Rób to na co Cię stać!!

Jerzy-56
Jerzy-56
1 rok temu
Reply to  Jan

To oglądaj ruską .

Konrad
1 rok temu
Reply to  Jan

Debil a kto ci nakazuje oglądać

9
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x