Home Jaki kupić telewizor? Jak kupować telewizor OLED i LCD online? 5 zasad o których należy pamiętać
Jak kupować telewizor OLED i LCD online? 5 zasad o których należy pamiętać

Jak kupować telewizor OLED i LCD online? 5 zasad o których należy pamiętać

17.26K
3

W obecnej sytuacji w jakiej się znajdujemy, telewizor to właściwie element bez którego nie da się żyć. Oglądamy go od rana do wieczora. Filmy, seriale, programy rozrywkowa czy gry z konsol  – to obecnie najczęściej oglądane treści. Nie dziwi więc, że także zainteresowanie zmianą i zakupem nowego telewizora jest obecnie częściej rozważane niż w normalnym czasie o tej porze roku. Jak więc wybrać telewizor w sklepie internetowym gdy nie możemy zobaczyć go na żywo w sklepie i np. ocenić jego jakości obrazu?

1. Przeczytaj test telewizora na fachowej stronie internetowej

Po pierwsze, staraj się odszukać w sieci jak najwięcej opinii na temat danego modelu telewizora. W Polsce nie znajdziesz zbyt wielu takich miejsc, gdyż testy telewizorów nie należą do popularnego tematu jakim są np. telefony komórkowe, które testuje “cały Internet”. Związane jest to oczywiście z trudnością testów takich produktów jak ekran do wyświetlania obrazu. Aby przetestować rzetelnie i fachowo telewizor od strony jakości obrazu, potrzebny jest bardzo drogi sprzęt pomiarowy, którego wartość może spokojnie przekroczyć nawet 100 000 zł. Druga trudność, to umiejętność skorzystania z takiego sprzętu. Na HDTVPolska uczymy się tego od 14 lat i cały czas potrafi nas coś zaskoczyć bo produkty “telewizorowe” się rozwijają a sprzęt do analiz i pomiarów także trzeba kupować nowy lub stale serwisować i ponosić kolejne wydatki. Dlatego, jeżeli zaczynasz czytać test telewizora i widzisz, że testujący relacjonuje swoje odczucia z jakości obrazu w stylu “ma ładne kolory“, “czarny kolor jest bardzo czarny“, “opóźnienie w graniu wydaje się małe i wynosi XX ms“, “HDR jest cudowny i bardzo widoczny” itp. to najpierw postaraj się ustalić skąd takie dane zostały zaczerpnięte. Jeżeli w teście nie ma podanych informacji na temat sprzętu pomiarowego ani źródła danych to niestety ale masz do czynienia z nierzetelnym testem a takich w polskim internecie jest najwięcej. Jeżeli jednak testujący skupia się na tym jak działa system multimedialny, jakie są dostępne aplikacje czyli elementy i funkcje nie wymagające specjalistycznego sprzętu, to na pewno warto o takich rzeczach się dowiedzieć i wyrobić swoją opinię. Jednak ocenę obrazu pozostawić należy fachowcom, którzy najpierw dokładnie zmierzą dziesiątki parametrów obrazu a następnie wydadzą opinię w jakim stopniu telewizor nada się do oglądania filmów, sportu czy grania w gry.

Czytelniku. Jako jedyni w kraju na HDTVPolska, sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł. Są to m.in:

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

Pomiary w Ultra HD wykonujemy przy użyciu najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Na zdjęciu główna siedziba europejska Netflixa w Amsterdamie w której dokonujemy pomiarów i kalibracji telewizorów.

Media Expert zaślepka

Na HDTVPolska znajdziesz wiele fachowych testów zarówno telewizorów OLED jak również LCD w najróżniejszej odmianie jak: QLED, QLED MiniLED, NanoCell czy TRILUMINOS™ Display. Poniżej linki i odnośniki do działów na naszym portalu:

Oprócz polskich serwisów musisz wręcz sprawdzić jeszcze dwa zagraniczne. Obok HDTVPolska, to najlepsze na świecie fachowe portale testujące telewizory. Doskonałą informacją jest to, że testy są przeprowadzane w języku angielskim więc są “dostępne”. Pierwszy, to pochodzący z Wielkiej Brytanii HDTVTest.co.uk prowadzący obecnie swój kanał na YouTube pod tym adresem. Jego twórcą jest Vincenta Teoh, który co kilka dni umieszcza bardzo ciekawe testy i opinie na temat telewizorów znajdujących się na rynku. Drugie miejsce to portal internetowy pochodzący z Kanady. Mowa o RTINGS.com, który także dodatkowo prowadzi kanał na YouTube jednak najcenniejsze źródło wiedzy znajdziecie na stronie internetowej.

TV Shootout 2019 hdtvtest najlepszy telewizor 2019
Zarówno z HDTVTest jak i RTINGs współpracujemy od lat, realizujemy różne projekty oraz spotykamy się kilka razy w roku

Po przeczytaniu testów oraz opinii z fachowych miejsc o których wyżej, powinieneś drogi czytelniku móc wyrobić sobie dość poważną opinię i być już dużo bliżej zakupu swojego wymarzonego telewizora. Ale to oczywiście nie wszystko o czym należy pamiętać podczas zakupu telewizora online.

2. Nie pomyl się z wyborem przekątnej ekranu – zazwyczaj jest za mała!

Najczęściej popełnianym błędem podczas zakupu telewizora – w szczególnie online, jest zły dobór przekątnej. Telewizor kupujemy zazwyczaj za mały. Kupując telewizor online w ogóle nie potrafimy ocenić jego wielkości a jedyne co nam pozostaje to podane wymiary. Codziennie dostajemy wiele zapytań jaki kupić telewizor. Poniżej przykład telewizora Samsung, gdzie 82 cale dla naszego kolegi po fachu okazało się perfekcyjnym wyborem a dzieciaki mają uciechę z ogromnej przekątnej. Bo duża przekątna to możliwość totalnego zanurzanie się w świecie wirtualnej rozrywki. Co ważne, duże telewizory bardzo staniały i obecnie ekran LCD powyżej 80 cali można zakupić za mniej niż 8000 zł a modele 75 calowe to wydatek nie większy niż 6000 zł. Przykłady możecie zobaczyć w poniższej tabeli.

82 calowa bestia. Źródło: https://twitter.com/FakesForge

Weźmy też pod uwagę, że obecnie bardzo często mamy do czynienia z sygnałem w 4K Ultra HD. Aby dostrzec zalety rozdzielczości 4K należy dość blisko siadać przed ekranem telewizora. Dlatego, jeżeli kupimy telewizor 4K w 55 calach i zasiądziemy od niego 3-4 metry to nie będzie szans abyśmy dostrzegli zalety wyższych rozdzielczości. Dokładnie tłumaczymy to w poniższym kalkulatorze odległości od telewizora:

Podsumowując temat wielkości telewizora: im większy tym lepszy a sposobem na ocenę wielkości ekranu w naszym mieszkaniu czy domu może być przygotowanie z gazet szablonu przekątnej ekranu i przymocowanie go do ściany. Od razu zobaczycie jak duży albo jak mały będzie Wasz nowy telewizor.

Test Sony 85 cali KD-85XF8596
85 cali wcale nie wydaje się za duże 😉

3. Czy telewizor ma wszystkie aplikacje wideo na jakich mi zależy?

Dowiedz się w miarę możliwości, czy telewizor, który kupujesz, posiada aplikacje wideo na których Ci zależy. Wcale nie jest oczywiste, że wszystkie najpopularniejsze z nich znajdą się w danym modelu. Dotyczy to przede wszystkim tanich ekranów w których często znajdują się autorskie systemy multimedialne w których nie zawsze obecne są wszystkie aplikacje. Najpewniejsze systemy w których obecne są praktycznie wszystkie apki jak Netflix, YouYube, Player, HBO GO, Amazon Prime Video, IPLA czy Disney+ to:

  • Android TV (Philips, Sony, TCL, JVC, Toshiba, Hitachi, Sharp)
  • Tizen (Samsung)
  • webOS (LG)

Wybrane modele telewizorów z autorskim systemem operacyjnym, które nie posiadają wybranych aplikacji albo są to starsze ich wersje bez możliwości aktualizacji to: Sony, Panasonic, Philips, JVC, Toshiba, Hitachi, Sharp, Manta. Jednak możemy być tutaj pewni obecności najważniejszych i najpopularniejszych apek jak Netflix i YouTube.

Test Philips oled934 bowers wilkins

4. Czy telewizor ma przynajmniej jeden port HDMI 2.1?

To obecnie bardzo drażliwy temat, pełen spekulacji i niejasności gdyż spora część telewizorów na 2020 rok wcale nie posiada na pokładzie najnowszego portu HDMI 2.1. Dlaczego producenci wcale nie decydują się go powszechnie montować? Tak naprawdę w większości przypadków wcale Ci nie będzie potrzebny. Z portu HDMI korzystamy gdy podłączamy zewnętrzne źródło sygnału. W dobie rozbudowanych Smart TV, większość materiału oglądamy z wbudowanych aplikacji. Jeżeli jednak decydujemy się na podłączenie czegoś zewnętrznego będzie to najczęściej dekoder telewizji satelitarnej lub kablowej lub konsola a dość rzadko odtwarzacz Blu-ray lub 4K Ultra HD Blu-ray a sporadycznie komputer PC. Okazuje się, że port HDMI 2.1 na ten moment właściwie głównie przyda się w przypadku nowych konsol do grania jak PS5 czy Xbox Series X czy PC z kartami graficznymi z HDMI 2.1, które będą miały premierę dopiero za jakiś czas. Co bowiem umożliwia HDMI 2.1?

Port HDMI 2.1 pozwala spełnić wymogi przepustowości 4K (do 120 FPS) (ma być obsługiwane przez PlayStation 5 oraz Xbox Series X) i 8K (do 60 FPS), jak również obsługuje następujące funkcje:

  • Variable Refresh Rate:

Mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. Przykładem VRR jest AMD FreeSync lub NVIDIA G-Sync). VRR będzie obsługiwany przez Xbox Series X. Obecnie działa także na Xbox One X.

  • Quick Media Switching (QMS):

Natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)

  • Enhanced Audio Return Channel (eARC):

Usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.

  • Auto Low Latency Mode (ALLM)

Funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie.

Promocja test qled samsung q950r 8k granie 4
QLED Samsung Q950R z HDMI 2.1 i gra w 8K

I teraz najważniejsze: większość z tych funkcji obsługują telewizory obecne, które posiadają port HDMI 2.0. Brzmi kuriozalnie? Właściwie to nie gdyż ilość danych, które potrzebna jest do przesłania w przypadku większości powyższych nowości nie jest tak duża by nie móc byś obsłużona przez technologię 2.0. HDMI 2.1 tak naprawdę jest niezbędne do przesyłu sygnału w 4K/120fps oraz 8K/60fps. Obecne telewizory 4K Ultra HD z HDMI 2.0 np. Samsung obsługują bez problemu VRR AMD FreeSync, ALLM czy eARC. Sprawdź więc w testach telewizorów lub w opisie producenta na jego stronie firmowej, jaka konkretna funkcja jest wspierana przez dany telewizor.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Podsumowując: port HDMI 2.1 jest ważny ale chyba najbardziej dla graczy konsolowych i PC, którzy kupują telewizor na kilka ładnych lat. W innym wypadku nie ma co sobie zaprzątać tym elementem głowy.

5. Jak mam ocenić jakość obrazu nie widząc telewizora na żywo?

To najtrudniejsza sprawa z jaką borykają się kupujący. Kupowanie produktu, którego najważniejszym walorem jest jakość obrazu nie widząc go na żywo. Obecnie to ogromne wyzwanie, gdyż nawet jeżeli upolujemy nasz wymarzony produkt w sieci i z jakiś powodów chcemy go zakupić online a nie stacjonarnie to często i tak sprawdzamy go na żywo w okolicznym markecie aby ocenić obraz czy sprawność systemu multimedialnego. Obecnie, takiej możliwości nie ma. Czy jest więc na to złoty środek? Jedyny sposób to umieć przeanalizować dokładnie fachowe testy telewizorów o których wspomnieliśmy w pierwszym akapicie. Kolory, czerń, ocena różnych fabrycznych trybów obrazu – to rzeczy, które są dokładnie opisywane w takich testach. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze każdy z nas widzi obraz “po swojemu” i będzie subiektywnie oceniać to co widzi na ekranie. Pomiary pomiarami ale to my finalnie oglądamy obraz i my go oceniamy. A takich ocen będą setki tysięcy a nawet miliony bo tyle telewizorów sprzedaje się rocznie w Polsce.

Jak widzicie taki wykres a wszystkie kropki wpasowały się w małe kwadraty to znaczy, że telewizor wiernie odda barwy na swoim ekranie

Dlatego, jeżeli kupiliście telewizor i nie jesteście zadowoleni z jego jakości obrazu to najpierw sprawdźcie wszystkie fabryczne tryby obrazu, jakie przygotował dla Was producent. Tych jest zazwyczaj nawet 10 i każdy powinien coś dla siebie dopasować.

Producent prawie każdego telewizora, przewidział też ponad 100 suwaków odpowiedzialnych za obraz, które znajdziecie w zaawansowanych trybach ustawień obrazu w menu danego modelu. Aby jednak dokonać ich modyfikacji, potrzebujecie zasięgnąć rady fachowca gdyż samodzielna ich zmiana może więcej napsuć w obrazie niż przynieść pożądane efekty. Bawić się oczywiście można, telewizor się nie zepsuje jednak jeżeli chcecie zobaczyć obraz taki jak widział reżyser w studio czyli tak jak film został oryginalnie przygotowany w Hollywood, to telewizor należy profesjonalnie skalibrować. Obecnie telewizory nawet za 1500 zł posiadają na tyle rozbudowane menu ustawień obrazu, że nawet takie modele można “zmusić” by pokazały wierne odwzorowanie tego co mamy zapisane np. na płycie lub w serwisach streamingowych jak Netflix. Z naszej strony możemy polecić zdecydowanie najlepszą firmę w kraju od zaawansowanych kalibracji telewizorów, projektorów i monitorów – www.skalibrujtv.pl. Firma na tyle zaskoczyła nas wiele lat temu, że od ponad 7 lat (na 14 lat działalności HDTVPolska) jej główny założyciel i właściciel odpowiada i jest szefem jakości testów wyświetlaczy na portalu HDTVPolska co jest wystarczającą rekomendacją by móc w spokoju powierzyć swój telewizor osobom, które rzeczywiście znają się na swoim fachu.


Przeczytaj więcej na temat jak kupować telewizor:

Advertisement

(17255)

0 0 głos
Article Rating

14
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Adrian95
Adrian95
1 rok temu

Ja z czystym sumieniem polecam zapoznać się z ofertą Tcl. Wysoki poziom obrazu i dźwięku przy normalnej cenie

Michał
Michał
1 rok temu
Reply to  Adrian95

Popieram, jeśli ktoś szuka TV QLED to właśnie tcl wprowadza dwa bajeranckie modele, które można kupić w normalnej cenie! 😉

Zuh
Zuh
11 miesięcy temu

Jeśli chodzi o jakość obrazu ocenianą na żywo to też bywa z tym różnie. W wielu sklepach wybrane modele są prezentowane w świetny sposób, a wybrane praktycznie w ogóle. Może to być bardzo zwodnicze. Dla mnie koronnym przykładem jest Philips z Ambilight – nie spotkałem się eby jakikolwiek sklep dobrze prezentował możliwości tej poświaty. Natomiast w domu, po podłączeniu telewizora tworzy ona niezapomniany klimat. A sam telewizor też prezentuje o wiele lepsze barwy i możliwości matrycy niż w sklepie. 

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x