Ile stacje telewizyjne straciły na reklamach podczas protestu “Media bez wyboru”? Jaka była ich oglądalność?
Spływają analizy i raporty po środowym proteście “Media bez wyboru”. Większość największych kanałów telewizyjnych zawiesiła nadawanie w związku z planowanym przez polski rząd wprowadzeniem nowego podatku od reklam. Sprawdźmy ile poszczególne stacje straciły na niewyemitowanych reklamach i jaka była ich oglądalność w stosunku do działających kanałów.
Protest “Media bez wyboru”: ponad 50% mniej reklam w TV
W środę w polskiej telewizji wyemitowano wedle danych Kantar Media łącznie 13 244 spoty reklamowe. To aż o 56,7% mniej niż w tym samym dniu tydzień wcześniej. W konsekwencji zawieszenia emisji znacznej części kanałów zarówno w telewizji naziemnej, jak i kablowej i satelitarnej, drastycznie spadły łączne przychody z tego tytułu. Patrząc globalnie, tego dnia polscy nadawcy odnotowali wynik na poziomie 16,38 miliona złotych – słabszy aż o 66,3% tydzień do tygodnia.
Firma gromadząca w ubiegłą środę dane monitorowała 24 kanały należące do TVN Grupy Discovery i Telewizji Polsat. To te stacje “zniknęły” w największym stopniu, przez cały dzień emitując wyłącznie czarną planszę z napisem “Tu powinien być Twój ulubiony program”. Oznacza to, że przez 24 godziny nie nadano żadnych spotów i nie uzyskano przychodu. Dla porównania, częściowo “wygaszone” kanały Stopklatka i Puls2, które wyemitowały część reklam, odnotowały spadki przychodów na poziomie odpowiednio 63% i 46%.
Szczegółowe dane dotyczące przychodów z reklam w telewizji podczas protestu “Media bez wyboru”; fot. Wirtualnemedia.pl
Sytuację postanowiły wykorzystać kanały niebiorące udziału w proteście “Media bez wyboru”. Poza drastycznie zwiększoną oglądalnością, do której przejdziemy w naszym tekście później, wzrosła też liczba reklam na przychody kanałów Telewizji Polskiej. Publiczny nadawca wyemitował znacznie więcej spotów na kanale TVP1 – względem ubiegłego tygodnia ich liczba wzrosła do 607 (z 393) – oraz na TVP2, gdzie pokazano ich dokładnie tyle samo (wzrost z 550). Analogicznie urosły przychody: TVP1 zgromadziło 3,85 miliona złotych (poprzednia środa to wynik na poziomie 2,93 miliona), natomiast TVP2: 4,59 miliona (wcześniej 4 miliony).
Protest “Media bez wyboru”: marginalna oglądalność zawieszonych kanałów
Co z oglądalnością kanałów zarządzanych przez biorących udział w proteście nadawców? Nie jest żadnym zaskoczeniem, że ich udział w rynku w ubiegłą środę był marginalny. Raport serwisu Wirtualnemedia.pl wykazał, że TVN odnotował wynik na poziomie zaledwie 0,26%. Podobnie TVN 24, który oglądało 0,21% widzów. Jeszcze gorzej było w przypadku kanału Polsat News: zaledwie 0,02%.
W tej wyjątkowej sytuacji jak ryba w wodzie czuło się TVP, które z konieczności wybrała lwia część tych, którzy postanowili jednak nie wyłączać odbiorników. Liderem rynku pod względem oglądalności zostało w środę TVP1, wybrane przez 15,88% oglądających. Na drugiej pozycji znalazł się drugi kanał Telewizji Polskiej z wynikiem 15,50%, a następne było TVP Info (8,13%). Kolejne miejsce zajął kanał ATM Rozrywka, który zgromadził przed telewizorami 2,74% środowej widowni.
Programem z największą oglądalnością w trakcie protestu “Media bez wyboru” – bez niespodzianki – były “Wiadomości” w TVP1 i TVP Info. Obejrzało je wedle raportu cytowanego portalu 5,11 miliona telewidzów.
Jak te wyniki z naznaczonego zbiorowym protestem pojedynczego dnia mają się do zbiorczych analiz ze stycznia 2021 roku? Takich danych dostarczyły z kolei badania Nielsen Audience Measurement. W ubiegłym miesiącu liderem oglądalności w skali dnia było TVN24, skupiające 4,69% widzów (wzrost względem grudnia o 10,43%). Drugą pozycję zajmowało TVP Info z wynikiem na poziomie 3,56% (spadek o 13,84%). Trzeci był Polsat News, osiągający po rekordowym wzroście o 49,14% wynik 1,90% rynku. Dalej plasowało się TVP2 – 1,04% po wzroście o 0,97% oraz TVN24 BiS: 0,44% po wzroście o 6,85%.
Średnio telewizję oglądało w minioną środę o kilkanaście procent mniej ludzi niż w skali typowego dnia w styczniu.
Źródła: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/w-srode-57-proc-mniej-reklam-w-tv-i-radiu-wplywy-rmf-i-eski-20-proc-w-dol-w-gore-tvp-i-stacje-dzieciece, https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-telewizji-10-luty-2021-protest-czarna-plansza-tvp1, https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-kanaly-informacyjne-styczen-2021-tvn24-tvp-info
Przeczytaj więcej:
- Ogromne telewizory dla graczy taniej nawet o 1100 zł! Sprawdzamy modele QLED Samsung
- Jaki soundbar z Dolby Atmos kupić? Samsung przedstawia mocną ofertę pod potrzeby każdego kina domowego
- Ostatnie chwile, by skorzystać z promocyjnej ceny na zestaw TV + soundbar Samsung! Ile można oszczędzić?
- Huawei szykuje własną konsolę do gier? Miałaby rywalizować z PS5 i Xbox Series X! Co o niej wiemy?
- Kodek AV1 poprawiający jakość streamingu staje się obowiązkowy! Będzie wymagany przez Google, Netflix i YouTube – co to oznacza?