Home News Gry w erze PS5 i Xboxa Series X będą kosztować więcej. Czy taka podwyżka jest uzasadniona?
Gry w erze PS5 i Xboxa Series X będą kosztować więcej. Czy taka podwyżka jest uzasadniona?

Gry w erze PS5 i Xboxa Series X będą kosztować więcej. Czy taka podwyżka jest uzasadniona?

1.99K
0

Nadejście nowej generacji konsol zwiastuje podwyżkę cen wydawanych na nie gier. Ogłoszono, że NBA 2K21, które zostało zapowiedziane na PS5, będzie kosztować 70 dolarów, co oznacza wzrost o 10 dolarów względem wydawanych dotychczas na konsole tytułów. Raport wskazuje, że takich przypadków będzie znacznie więcej. Czy to nowy standard?

Gry na PS5 i Xbox Series X będą droższe niż te na poprzednie generacje

Zdążyliśmy się już dawno przyzwyczaić, że tytuły ukazujące się na konsole kosztują zazwyczaj w okolicach 230 złotych, a te najważniejsze – 260. Ten zakres cenowy ukształtował się w roku 2006, kiedy na rynek trafiły PS3 i Xbox 360. Teraz, wraz z nadejściem PlayStation 5 i Xboxa Series X, czeka nas kolejny skok cenowy. Poza 2K, które ogłosiło nową, wyższą cenę zapowiedzianej edycji gry o NBA, na taki ruch zdecydują się kolejne studia.

Nowy standard cenowy ma się ukształtować wokół kwoty 70 dolarów, czyli około 280 zł. To znacznie więcej, niż dotychczas trzeba było płacić nawet za gry AAA, takie jak GTA V czy Red Dead Redemption 2. Jak doniósł Yoshio Osaki z IDG Consulting, firmy zajmującej się badaniem rynku, podwyżkę rozważa wielu wydawców, a ten krok znajduje swoje finansowe uzasadnienie.

Wygląd PS5 PlayStation5 3
Nowa generacja oznacza tym razem wyższe ceny gier

Koszt produkcji gier wzrósł o 200%, a ceny gier rosną za wolno

Jak się bowiem okazuje, podwyżka do 70 dolarów to zaledwie 15-procentowy wzrost względem cen obowiązujących w 2005 roku. W tym samym czasie koszty produkcji gier wzrosły natomiast o aż 200%. Co więcej IDG Consulting policzyło, że w przestrzeni rozrywkowej nic nie drożało w tym samym okresie wolniej niż właśnie gry. Osaki stwierdził, że spodziewana podwyżka w najmniejszym stopniu nie pokrywa kosztów, które ponoszą producenci, stąd na rynku istnieją też formy subskrypcji, mikrotransakcji czy season passów.

Chcemy poznać Wasze zdanie – czy zapowiadany skok cenowy gier na PS5 i Xbox Series X jest dla Was w porządku? Ile bylibyście skłonni płacić za gry na nową generację konsol? 

xbox series x informacje
Gry na Xbox Series X i PS5 będą droższe, ale wydaje się to uzasadnione

Źródła: https://www.playstationlifestyle.net/2020/07/03/next-gen-game-price-increase-considered-major-publishers-research-firm/, https://www.ppe.pl/news/147422/ps5-i-xbox-series-x-moga-wyznaczyc-nowy-standard-cen-gier-podwyzki.html


Więcej na temat gier i konsol:

(1994)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x