Skocz do zawartości
Piecyk8

LG B1 - kleksowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystkie opcje Eco i AI są u mnie wyłączone. Na pewno sprawdzę jak się telewizor zachowuje w tym materiale na pendrive i jeszcze zresetuje telewizor do ustawień fabrycznych. Jak będzie wszystko ok, to można częściowo winić apke HBO, ale z drugiej strony inni koledzy powyżej nie mieli na niej problemów.

 

Swoją drogą, to czy grasz też może na konsoli podpiętej do swojego B1? Podobne artefakty i przemieszczające się placki czerni zauważyłem również na Xboxie grając w Wiedźmina 3 w trakcie misji gdzie lokalizacjami są jaskinie, ale do pewnego stopnia wyregulowalem defekt bawiąc się nasileniem czerni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Piecyk8 napisał:

Swoją drogą, to czy grasz też może na konsoli podpiętej do swojego B1? Podobne artefakty i przemieszczające się placki czerni zauważyłem również na Xboxie grając w Wiedźmina 3 w trakcie misji gdzie lokalizacjami są jaskinie, ale do pewnego stopnia wyregulowalem defekt bawiąc się nasileniem czerni.

Nie mam konsoli,  mam podłączony tuner satelitarny 4K ULTRABOX +.

Zobacz wiadomość w skrzynce.

Edytowane przez Slawko1
dodanie informacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, spędziłem wczoraj parę dobrych godzin na zabawie z ustawieniami oraz testowaniu różnego rodzaju materiałów spoza apki HBO.

 

Na pierwszy ogień poszedł ten sam odcinek serialu True Detective, który początkowo wzbudził u mnie niepokój w związku z kleksowaniem. Tym razem obejrzany z identycznego pliku, co użytkownik @Slawko1 . Wnioski? Plik względem odcinku streamowanego ma dużo bardziej podbite czernie, bez żadnej zmiany ustawień obrazu nocna scena w samochodzie wygląda tak:

spacer.png

 

Dużo lepiej względem tego co wcześniej, prawda? Prawie żadnych kleksów mimo bądź co bądź dość mocno skompresowanego pliku.

Kolejna dość wymagająca scena:

spacer.png

I znowu nie ma do czego się doczepić, przejścia tonalne bez żadnych nieprawidłowych zarysów, patologicznej posteryzacji i innych nieprzyjemności. 

No to teraz zbijmy opcję "jasność" do wartości 42, dopiero przy takiej udało mi się osiągnąć identyczny kontrast jak na materiale z apki HBO.

spacer.png

No i czar prysł. Ekspozycja jest naturalnie mocno rozjaśniona na zdjęciu co by uwidocznić efekt, ale gwarantuje Wam, że te dwa czarne kleksy na lewo od twarzy postaci w warunkach "na żywo" nie wyglądały wcale lepiej, przy braku ruchu naturalnie nie jest jeszcze tak źle, ale pełzające/pulsujące czarne dziury kiedy tylko wznowimy plik wideo są pozbawione jakiejkolwiek kontroli.

Teraz czas na kolejny materiał, który zalecił przetestować inny z kolegów.

On 4/7/2022 at 12:29 PM, D4r3KS said:

  Tutaj ponownie zauważyłem, że materiał jest mocno rozjaśniony, czarne poziome pasy były szare. W każdym razie zanim pobawiłem się kontrastem i jasnością, to tak wyglądała pierwsza scena:

spacer.png

spacer.png

Zalecam obejrzeć te zdjęcia wieczorem, albo na dobrym monitorze z wysoką jasnością. Ja aktualnie w dzień tego nie widzę, ale gwarantuję Wam, że jest tam gigantyczne ziarno w postaci żółto-zielonych "płatków". Nie wiem, czy tak ta scena wygląda w oryginale, czy objawia się to właśnie u mnie, ale no za przyjemnie to się na to na pewno nie patrzy. Ponownie zmodyfikowałem suwaki, aby pionowe pasy były idealnie czarne i o ile czerń uzyskałem poprawną, to ziarno moim zdaniem jeszcze bardziej się uwidoczniło:

spacer.png

W moim odczuciu telewizor ma przede wszystkim ogromny problem ze skalowaniem obrazu, w materiale 4K kleksów czy jaskrawej obwódki musiałbym szukać z lupą lub w materiałach z prawidłową rozdzielczością, ale beznadziejnym bitratem(dużo jest takich oszukanych "4K" na youtube), ta sama scena w oryginalnej źródłowej rozdzielczości wygląda tak:

spacer.png

Wiadomo, że to tylko zdjęcie ze smartfona, ale na żywo ziarno jest praktycznie zerowe, zaś czernie i przejścia względem oświetlonych obszarów i postaci idealne.

Co ciekawe w drugiej scenie przy rozciągnięciu na pełny ekran na początku również jest tragiczne ziarno, ale jak pojawia się przejście na twarz kobiety, to czernie nagle stają się pefekcyjne i ziarno znika:

spacer.png

Przy powiększeniu co prawda widać nienaturalny kontur na twarzy aktorki, ale na żywo było to zupełnie niedostrzegalne. 

Generalnie, to im dłużej przy tym siedzę tym bardziej głupieję. Są momenty gdy mój telewizor zachowuje się niczym sprzęt do pomiarów idealnie odwzorowanego obrazu, a zaraz potem nadchodzi scena prezentująca jeden wielki festiwal czarnych kleksów i mam ochotę wyrzucić go na śmietnik. Oglądałem właśnie w weekend na apce HBO Sherlock Holmesa: Grę Cieni i są tam sceny przy których szczena opada, a zarazem takie na które nie da się patrzeć bez zakrywania oczu palcami. Póki co rozwiązaniem w moim przypadku jest podbijanie czerni do materiałów SD i telewizji naziemnej i używanie optymalnych ustawień względem materiałów 4K. No ale nie ukrywam, że średnio mi się to widzi, bo jednak nie kupiłem OLEDa po to, aby oglądać filmy i seriale z rozjaśnionymi czerniami...

Poniżej załączam ustawienia obrazu, które w moim przypadku zniwelowały kleksy i ich upierdliwość o jakieś 30% nie tracąc przy tym na jakości reszty obrazu oraz szczegółowości w ciemnych scenach, domyślnie presetem jest isf Ekspert ciemny obszar. Wszystkie tryby ECO i AI wyłączone:

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Edytowane przez Piecyk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.04.2022 o 13:37, Piecyk8 napisał:

Czyli znowu potwierdza się stara reguła, że jak chcesz mieć spokój i zaoszczędzić sobie sporo czasu i pieniędzy na kalibrację, to kupuj Panasa? Z apki HBO korzystam też u swojej kobiety, która ma jakiegoś dwu letniego entry-level Samsunga z serii UE kupionego za 1500zł i na tym samym ekranie startowym żadnego bandingu jak na oledzie nie widać. Nie przyjmuję do wiadomości tłumaczenia, że technologia OLED bardziej uwypukla słaby sygnał skoro u kolegi @Groszek cytując klasyka "jest w pytę".

Problem ewidentnie leży po stronie softu i z całą pewnością również po trafionym egzemplarzu, bo już na przykładzie wyłącznie mojego przypadku i tego wątku widać wyraźnie, że nie każdy oled od LG zachowuje się identycznie. Na zagranicznych forach wyczytałem również, że wymuszenie na TV sygnału 60hz nieco pomaga, ale w tym wypadku to mógłbym równie dobrze zrobić downgrade do A1...

Na LG nie ma bandingu, to wina skopanej apki HBO na LG. 

U mnie fatalnie to wygląda jak puszczę z dedykowanej apki, podobnie jak u Was. Natomiast jak uruchamiam przez Xboxa SX, to przejścia są idealnie płynne, żaden podobny problem nie występuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Piecyk8 napisał:

 

spacer.png

spacer.png

 

spacer.png

 

 

 

Takie jasne pasy  masz bo prawdopodobnie opcja poziom czerni  jest źle dobrana.

Ustaw tryb obrazu  np. Kinowy  i tam powinna  być ustawiona opcja poziom czerni Ograniczony.

Maksymalna jakość masz ustawioną na wysoki , wyłącz.

Jak już to sobie ustaw kontrast dynamiczny na niski, dosyć fajnie to wygląda przy różnych źródłach światła w filmach.

Opcje jasności ekranu lepiej zostawić na  50,  przy 54 już generuje u mnie jasne pasy.

Jak chcesz  jaśniej to ustaw gamę na 2.2 (ja tak mam ustawione na tuner satelitarny 4K ULTRABOX +)

 

Te pliki  testowe (grand_cut2.mkv, grand_cut3.mkv) zawierają  szum właśnie po to aby testować (Przepływność bitów   28,3 Mb/s) 

Ale u ciebie ten szum jest mocno nienaturalnie uwydatniony ,  opcja maksymalna jakość na wysoki chyba tu robi robotę plus źle dobrana jasność.

 

Edytowane przez Slawko1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ograniczonym poziomie czerni obraz wygląda bardzo słabo, nie jest moim zdaniem naturalny. No i na pewno nie rozwiązuje też mojego problemu. Z maksymalną jasnością, która jest tak u mnie ustawiona nie wpływa to na czarne obszary, za to powoduje iluzję, która sprawia że są mniej zauważalne gdyż oko skupia się na jaśniejszych obszarach. Ustawiłem to pod siebie naturalnie, tak jak zresztą pisałem, kombinowałem godzinami przy ustawieniach tak więc nie powinno być aktualnie takiej jeszcze rzeczy, której nie przetestowałem.

 

Dynamiczny kontrast faktycznie potrafi przy niektórych scenach fajnie podbić obraz, ale u mnie sprawdza się to tylko w materiałach HDR, przy treści SD z dynamicznym kontrastem jest u mnie gorzej w kwestii posteryzacji. Swoją drogą polecam zapoznać się z testem Philipsa 806 pana Tomka, występują tam praktycznie te same problemy co u mnie i to przy materiałach lepszej jakości:

https://geex.x-kom.pl/recenzje/beczka-miodu-lyzka-dziegciu-test-i-recenzja-telewizora-philips-55oled806/

Edytowane przez Piecyk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, nie ma w nim nic odkrywczego swoją drogą, ale dla kogoś kto dopiero co kupił nowy telewizor na pewno się przyda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Piecyk8 napisał:

Przy ograniczonym poziomie czerni obraz wygląda bardzo słabo, nie jest moim zdaniem naturalny. No i na pewno nie rozwiązuje też mojego problemu. Z maksymalną jasnością, która jest tak u mnie ustawiona nie wpływa to na czarne obszary, za to powoduje iluzję, która sprawia że są mniej zauważalne gdyż oko skupia się na jaśniejszych obszarach. Ustawiłem to pod siebie naturalnie, tak jak zresztą pisałem, kombinowałem godzinami przy ustawieniach tak więc nie powinno być aktualnie takiej jeszcze rzeczy, której nie przetestowałem.

 

Dynamiczny kontrast faktycznie potrafi przy niektórych scenach fajnie podbić obraz, ale u mnie sprawdza się to tylko w materiałach HDR, przy treści SD z dynamicznym kontrastem jest u mnie gorzej w kwestii posteryzacji. Swoją drogą polecam zapoznać się z testem Philipsa 806 pana Tomka, występują tam praktycznie te same problemy co u mnie i to przy materiałach lepszej jakości:

https://geex.x-kom.pl/recenzje/beczka-miodu-lyzka-dziegciu-test-i-recenzja-telewizora-philips-55oled806/

Dla mnie to co pokazujesz na foto to właśnie nie jest naturalne,  jeśli te fotografie nie są sporo prześwietlone, to masz nienaturalnie podbity kontrast,  potem chce się wydobyć detale w ciemnych scenach i taki efekt.

Ustaw np. profil obrazu na filmmaker,   nie będzie jasnych pasów itd. ale dla ciebie to nienaturalny obraz.

 

3 godziny temu, D4r3KS napisał:

No to teraz trzymaj to:

https://drive.google.com/drive/folders/1z88p6ttNOrf5yrIQth8fG83vqwMn6rCN?usp=sharing

Ale ewidentnie coś jest nie tak, nie możesz mieć pasów jak tutaj https://imgur.com/PYwL4qp

Te pliki co udostępniłeś to  wszystkie są z HDR , tu  nie będzie miał problemu, on ma problem gdy jest klasyczne SDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś już się tym nie zajmę, ale postaram się pokazać o co mi chodzi z tym obrazem i dlaczego nie wygląda to dobrze z włączoną ograniczoną czernią w porównaniu do pełnej. Zdaję sobie sprawę z tego, że jasne poziome pasy nie powinny mieć miejsca, od razu na to zwróciłem uwagę i założyłem, że materiał źródłowy taki już jest, ale jak doskonale rozumiem były to błędnie wyciągnięte wnioski.

 

Może to być też naturalnie kwestia odtwarzacza i kodeków (materiał puszczałem z komputera po HDMI), w opcjach obrazu nVidii nie wymuszam żadnych ustawień na telewizorze poza wyborem rozdzielczości i odświeżania, wszystko jest procesowane przez telewizor. Oglądając filmy przez przeglądarkę żadnych rozjaśnionych pasów już nie ma. Zgram wszystkie te próbki na dysk zewnętrzny i zobaczę czy jest różnica przy odpaleniu z wbudowanego odtwarzacza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Piecyk8 napisał:

 

Może to być też naturalnie kwestia odtwarzacza i kodeków (materiał puszczałem z komputera po HDMI), w opcjach obrazu nVidii nie wymuszam żadnych ustawień na telewizorze poza wyborem rozdzielczości i odświeżania, wszystko jest procesowane przez telewizor. Oglądając filmy przez przeglądarkę żadnych rozjaśnionych pasów już nie ma. Zgram wszystkie te próbki na dysk zewnętrzny i zobaczę czy jest różnica przy odpaleniu z wbudowanego odtwarzacza. 

Jak puszczasz z kompa to się nie dziwie, tu jest wolna amerykanka, każdy  odtwarzacz wyświetla po swojemu, do tego ma znaczenie ustawiony zakres tonalny w panelu sterowania nvidi.

Testuj pliki przez usb. 

 

obraz_2022-04-11_225654860.png

Edytowane przez Slawko1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Slawko1 napisał:

Te pliki co udostępniłeś to  wszystkie są z HDR , tu  nie będzie miał problemu, on ma problem gdy jest klasyczne SDR.

Są tam również sample fhd jak 4k tych samych fragmentów do porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 4/11/2022 at 6:55 PM, D4r3KS said:

No to teraz trzymaj to:

https://drive.google.com/drive/folders/1z88p6ttNOrf5yrIQth8fG83vqwMn6rCN?usp=sharing

Ale ewidentnie coś jest nie tak, nie możesz mieć pasów jak tutaj https://imgur.com/PYwL4qp

Potestowałem swojego B1 przy tych materiałach, ale tym razem podłączając dysk zewnętrzny do tv i używając wbudowanego odtwarzacza. Generalnie problemów z "luminance overshoot" i kleksowaniem zarówno na materiałach 4K i 1080p ja na tych samplach nie mam, tak więc można śmiało założyć, że wina leży po stronie wbudowanej aplikacji HBO Max i [beep]j jakości streamowanego materiału. Niestety tylko z ziarnem w scenach z Wielkiego Mistrza dalej nie mogę sobie poradzić, jak zbijam poziom czerni to jest ok, ale traci na tym widoczność detali w pozostałych scenach.

 

Ale...

Z ogólnej jakości obrazu wciąż w pełni zadowolony nie jestem i nadal uważam, że przy materiale poniżej 4K poszczególne plazmy i nie tylko potrafią radzić sobie lepiej w kwestii upscalingu. W zeszły weekend oglądałem na plaźmie LG 60pm670s(parametrowo bardzo przeciętnie, lepsze czernie widziałem na LCD z matrycą IPS) ostatnią część Bonda na HBO Max na podpiętym chromecaście i byłem zachwycony jakością obrazu, zarówno rozpiętość tonalna, ostrość obrazu i naturalność kolorów(odpalony był tryb THX, odpowiednik obecnego Filmmaker), wszystko było naprawdę ekstra. Po powrocie do domu i odpaleniu tego samego filmu na apce HBO odczułem jedno wielkie rozczarowanie, miałem wrażenie jakbym oglądał jakąś wersję demo finalnego produktu porównując do poprzedniego seansu 😕 

 

Wydaje mi się, że generalnie bez profesjonalnej kalibracji się nie obejdzie i póki co trzymam się wyłącznie materiałów z wysokim bitratem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać, czy kalibracja cokolwiek zmieni. Chociaż dla mnie to skandaliczne, że muszę płacić dodatkowo za kalibrację, żeby pozbyć się jaiegoś uciążliwego efektu. To telewizor za kilka tysięcy złotych, a nie zabawka z odpustu.

Ja bym chciał znać odpowiedź na jedno zasadnicze pytanie - czy problem o którym mowa występuje tylko w konkretnych modelach czy może jest to cecha OLEDów LG (a tak by wynikało z niektórych źródeł w internecie).

W dniu 11.05.2022 o 14:44, Piecyk8 napisał:

tak więc można śmiało założyć, że wina leży po stronie wbudowanej aplikacji HBO Max i [beep]j jakości streamowanego materiału.

Bardzo śmiałe. Podłączyłem do telewizora po HDMI laptopa, na którym seriale z Netflixa wyglądają OK. Gdy puszczę zwykłe powielanie obrazu (czyli telewizor traktowany jest jak monitor) to efekt Near Black Chrominance Overshoot jest taki sam jakby oglądał przez apkę Netflixa. Nie wyrokowałbym zatem, że wina leży po stronie aplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@santo144

Tak, jest to skandaliczne i zastanawiam się aktualnie czy nie przeczekać do czasu gdy będzie zbliżał się koniec gwarancji w "nadziei" na wypalenie się pikseli. Zastanawiam się po prostu, czy po ewentualnej wymianie matrycy problem z którym się zmagam nie poprawi się. Jeżeli tak też się nie stanie, to zawsze będzie IMO lepiej skalibrować sobie tv za $$ na nowej matrycy z przedłużoną gwarancją niż pluć sobie w brodę za rok, dwa lata gdy coś się z aktualną matrycą stanie i kalibracja też pójdzie na marne.

 

Co do jeszcze samej aplikacji, to trochę źle się wyraziłem. W moim przypadku nie chodzi o to, że aplikacja HBO, która jest dostępna na WebOS chodzi jakoś wybitnie źle. Również zrobiłem porównanie do tego jak HBO Max działa przez przeglądarkę po podpięciu PC przez HDMI, oraz na Xbox One S. I generalnie jakość samego streamingu była wszędzie podobna, czyli mierna. Różnice były wyłącznie w możliwości skalibrowania sobie obrazu. Np. w przypadku źródła obrazu z Xboxa podczas regulowania poziomu czerni różnicę widać już po zmianie z 51 na 52, w przypadku wbudowanej aplikacji na webos, różnica w obrazie pojawia się dopiero po przekroczeniu wartości 54. Podobnie jest ze skalą RGB błędnie nazywanej w ustawieniach "poziomem czerni". Na PC nie mam problemu z osiągnięciem full rgb 0-255, na xboxie jest to u mnie możliwe wyłącznie przy 8bitowym przesyle obrazu, na 10 i 12 bitach telewizor przy pełnym "poziomie czerni" rozjaśnia wszystkie czernie i szaroście. Wszystko naturalnie jest podpięte pod wejście hdmi 2.1 kablem z certyfikatem na 4k/120 i 8k/60.

 

W każdym razie wspomiana "słabość" aplikacji HBO i niski bitrate względem np. Netflixa objawia się u mnie finalnie bandingiem, posteryzacją, nieprawdłowymi przejściami tonalnymi na granicy czeń-szarość. Jeżeli chodzi o przypadłość z którą ty się zmierzasz, czyli luminance/chrominance overshoot, czyli zielono-żółta obramówka na krawędzi objektów które sąsiadują z czarną planszą, to generalnie ja w żadnych scenach tego nie zdążyłem póki co zauważyć. Z drugiej strony u mnie występuje dość spory dithering, który to miał właśnie po aktualizacjach systemowych wyeliminować wcześniej wymienione artefakty, które na twoim oledzie się pojawiają. Meritum jest takie, że u pewnej części użytkowników oledów od LG zarówno mój jak i twój problem występuje, ale nie zawsze i potrafi się objawiać pod rożnymi postaciami, więc generalnie problem jest globalny, ale też nierównomierny chociażby z tego powodu, że technologia OLED taki właśnie ma charakter i potęguje to też fakt, że samo LG na taśmie produkcyjnej kwalifikuje matryce jakościowe i można zwyczajnie trafić na lepszy jak gorszy 
"odpad". Osobiście jak będę w przyszłości wymieniał swojego B1 na innego oleda, to albo to będzie jakiś Panas, albo coś na matrycy QD-OLED przy której udało wyeliminować się niemalże w pełni problem z różowym zafarbem i niechcianymi artefaktami.

Edytowane przez Piecyk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.05.2022 o 09:42, Piecyk8 napisał:

W każdym razie wspomiana "słabość" aplikacji HBO i niski bitrate względem np. Netflixa objawia się u mnie finalnie bandingiem, posteryzacją, nieprawdłowymi przejściami tonalnymi na granicy czeń-szarość.

Nie mam jak sprawdzić bitrate na HBO MAX ale wzrokowo obraz na tej platformie wygląda bardzo dobrze. Porównywałem filmy z HBO kontra blu-ray i nie widać różnicy. Materiały w HD wyglądają przednio, przykład Skyfall, szczegóły bardzo dobrze widoczne szczególnie kręcone w pomieszczeniach. Wydaje się że mają wysoki bitrate. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, afflux napisał:

Porównywałem filmy z HBO kontra blu-ray i nie widać różnicy. 

TY nie widzisz różnicy. A to ogromna różnica :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
26 minut temu, pmcomp napisał:

TY nie widzisz różnicy. A to ogromna różnica :)

No dobra, zostałem wywołany do tablicy. Znalazłem artykuł i według niego bitrate przy materiałach 1080 bitrate to 7-8 a szczytowo to 12-14 kbps na sekundę. 

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1590578825

To o połowę mniej niż na blu-ray ale na pewno więcej niż na Netflix. Więc po pierwsze HBO nie może oferować gorszej jakości niż Netflix (to odnośnie wpisu Piecyk8). Po drugie przy kompresji X2 można nie zauważyć różnicy. Pewnie przy wielkim ekranie była by już ona widoczna. Jednak ten sam film na Amazon wyglądał już dużo gorzej. Pozdrawiam

Na marginesie polecam film Skyfall. Nie jestem fanem Bonda ale obraz jest rewelacyjny - tutaj recenzja wydania blu-ray

https://www.blu-ray.com/movies/Skyfall-Blu-ray/45621/

Edytowane przez afflux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tylko ze Bd mają średnio 30-40, uhd po 80 bitrate. 

Edytowane przez prodarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
On 5/14/2022 at 3:22 PM, afflux said:

No dobra, zostałem wywołany do tablicy. Znalazłem artykuł i według niego bitrate przy materiałach 1080 bitrate to 7-8 a szczytowo to 12-14 kbps na sekundę. 

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1590578825

To o połowę mniej niż na blu-ray ale na pewno więcej niż na Netflix. Więc po pierwsze HBO nie może oferować gorszej jakości niż Netflix (to odnośnie wpisu Piecyk8). Po drugie przy kompresji X2 można nie zauważyć różnicy. Pewnie przy wielkim ekranie była by już ona widoczna. Jednak ten sam film na Amazon wyglądał już dużo gorzej. Pozdrawiam

Na marginesie polecam film Skyfall. Nie jestem fanem Bonda ale obraz jest rewelacyjny - tutaj recenzja wydania blu-ray

https://www.blu-ray.com/movies/Skyfall-Blu-ray/45621/

To albo jest to podyktowane regionem, albo samym filmem czy serialem ;) Jakiś czas temu na serwisie Pepper poruszałem kwestię mojego pierwotnego problemu w wątku B1 i inny użytkownik zauważył te same mankamenty w materiałach na HBO Max oglądając je w nocy. Dokonał własnoręcznych pomiarów bitratów i generalnie "pożyczony" materiał w 720p oferował lepszą jakość niż rzekomy materiał w HD na HBO. Pozwolę sobie na podlinkowanie jego postów z wnioskami i testami:

https://www.pepper.pl/comments/permalink/9629703

https://www.pepper.pl/comments/permalink/9641889

Edytowane przez Piecyk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, poczytałem i aż mi się nie chce wierzyć. Mówię o wpisie użytkownika vin_mcqueen który zmierzył bitrate za pomocą wtyczki Kodi. Przy tak niskim bitrate obraz który oglądam na HBO MAX - na przykład wspomniany wyżej Skyfall wyglądał by ohydnie, a tak nie jest. Mam w swojej kolekcji dwa inne filmy z serii Bonda - Casino Royal i Quantum of Solace, jeżeli znajdę czas to je dzisiaj porównam z wersją od HBO. Jestem totalnie zaskoczony tym co napisał vin_mcqeen, ponieważ HBO GO był jakościowo totalnym dnem, ale na MAX poprawa jest widoczna i to sporo. Zaciekawiło mnie to. Nie bronię HBO lecz jestem zdziwiony. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
2 hours ago, afflux said:

Mam w swojej kolekcji dwa inne filmy z serii Bonda - Casino Royal i Quantum of Solace, jeżeli znajdę czas to je dzisiaj porównam z wersją od HBO.

Jestem bardzo ciekaw wniosków. Oglądałem jakiś czas temu Quantum of Solace na HBO i w moim odczuciu jakość była naprawdę mierna i czułem się jakbym oglądał ten film na kablówce. Może być też tak i wcale by mnie to nie zdziwiło, że materiały które na polskim HBO Go były zamieszczane zostały przekonwertowane na HBO Max w tej samej źródłowej jakości, czyli jak sam zauważyłeś z doświadczenia z HBO Go, bardzo kiepskiej. Z kolei te już "wybrane" i unikalne dla repertuaru HBO Max są jakościowo nieporównywalnie lepsze. To by się właściwie mogło zgadzać, bo Gra o Tron jest z czasów HBO Go, a np. "Miasto jest Nasze" które aktualnie oglądam na Max i zostało niedawno wypuszczone, w teorii według aplikacji jest w jakości HD zupełnie jak GoT i jak dotąd efekt plackowania zauważyłem tylko w jednej scenie i nie był on aż tak mocno drażniący jak w trakcie doświadczeń z True Detective.

 

Dawaj znać jak wyszło przy porównaniu :) 

Edytowane przez Piecyk8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Piecyk8 napisał:

Dawaj znać jak wyszło przy porównaniu :)

Oczywiście dam znać. Przy okazji znalazłem - dwa wpisy o jakości filmu Wonder Woman i Wonder Women 1984 na HBO MAX. Jak widać na jednym screenie średni bitrate to 10 Mbps a szczytowo to 13,5 Mbps - trochę słabo jeżeli chodzi o treści w 4K. Drugi wpis już wygląda lepiej, szczytowo to aż 35 Mbps. https://www.whattowatch.com/news/hbo-max-bitrate-definitely-better-hbo-now

https://www.reddit.com/r/HBOMAX/comments/kk4on6/wonder_woman_1984_4k_hdr_bitrate_details/

Co do kwestii starszych filmów to możliwe że materiał źródłowy jest słaby, wtedy lepszy nie był potrzebny i pewnie tylko podmiana materiału na serwerze mogła by pomóc. A serwery raczej stoją w USA, więc jakość powinna być taka sama jak za oceanem chyba że ustawili priorytet na tamten rynek a nam ograniczenie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.05.2022 o 09:42, Piecyk8 napisał:

@santo144

Osobiście jak będę w przyszłości wymieniał swojego B1 na innego oleda, to albo to będzie jakiś Panas, albo coś na matrycy QD-OLED przy której udało wyeliminować się niemalże w pełni problem z różowym zafarbem i niechcianymi artefaktami.

Ciekawa dyskusja się wywiązała o tym HBO Max. Mówicie że to zależy m.in. od danego filmu?.. Hm, Może niepotrzebnie spisałem na straty serwis po jednym fatalnym doświadczeniu oglądania "Batmana" w Dolby Vision (pamiętając porównanie np do 'Stranger Things" w DV Netflixa). To tak jak by ten Batman leciał mi nagle z przegrywanej kasety VHS z wypożyczalni lat 80tych, normalnie taki klimat retro brr. Aż nie wiedziałem czy być obrzydzonym czy poczuć sentymentalny klimat dzieciństwa 😜 Ale faktycznie gdy obejrzałem jeszcze "Ojca" z Hopkinsem i Olivią Colman to było faktycznie "normalnie", tzn poprawnie. Może po przełączeniu z Batmana się spodziewałem zobaczyć masakrę na tym "Ojcu" w HD, a tu bez żadnego zaskoczenia na minus. Albo ten Batman na HBO Max może być skopany albo całe dolby vision na HBO max takowe jest i już. Duża różnica do Netflix jak dla mnie. A o dziwo film w Hd wypadł lepiej niż 4K HDr Dolby Vision, dziwne. I już  myślałem, ze sprawa jest jasna, że to fatalny portal, a tu widzę co np @affluxgada i że zdania są rzeczywiście podzielone ...🙄

 

Sprawa druga-  mógłbyś podać źródło potwierdzające, że na matrycy QD-OLED się udało wyeliminować niemalże w pełni problem z różowym zafarbem..? 🧐:rolleyes: Albo akurat myślimy o jakichś dwóch zupełnie różnych zafarbach (ty może o niejednorodności matrycy w jasnosnej szarości lub bieli, na wyświetlanym kolorze, a oni o zabarwieniu na powłoce matrycy...

Bo z tego co siedzi od paru dni na prestiżowym kanadyjskim Rtings, bo zafarb jest jak choler..a i inne artefakty, przynajmniej w wersji QD oled Samsung

"With any display, deep blacks are mainly noticeable if you're in a dark room, but it's even more important with this TV. Since it lacks a polarizing filter, blacks appear raised and the TV has a slight pink tint to it if there's even a bit of light in your room. To enjoy this TV to the fullest, you really need to be in a perfectly dark room."

" if you're in a room with any ambient lighting, the TV has a pink tint to it even when it's off. Bright lights are still distracting in a bright room, but it cuts the mirror effect slightly better than the LG G2 OLED. On the other hand, blacks look much better on the G2 when you're in a room with any ambient light."

 

https://www.rtings.com/assets/pages/JiOBh0uc/comparison-2-medium.jpgcomparison-5-medium.jpgco comparison-1-medium.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...