Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Zawsze trochę gryzł mnie temat HDR w telewizorach, który we wszelkich testach (również tutaj) traktowany jest dosyć jednoznacznie jako wyższy peak brightness = lepszy HDR. W związku z tym trochę lepiej zorientowani w temacie mogli zasadnie twierdzić że LCD ma lepszy HDR niż OLED. Sam miałem możliwość w domu przez długi czas porównywać materiały z bardzo jasnego LCD (Sony xf9) że średnio jasnym Oledem (LG B8). Czy to w grach czy wideo HDR zawsze bardziej przemawiał do mnie obraz oledowy (w związku z czym zamieniłem Sony na B9). Do tej pory gryzło mnie to, że przecież wyższa jasność powinna zapewnić lepsze doznania w HDR (no bo liczy się tylko ona)

Znalazłem artykuł, który podchodzi do sprawy dokładniej i niejako przestawia te relacje.

https://www.archivalworks.com/blog/hdr-nits-are-a-lie-embrace-the-stop

Tldr:
Dynamic Range liczy się jako różnice zdolności wyświetlacza do wyświetlenia najniższej i najwyższej jasności, i liczy się ja troszkę inaczej (logarytmicznie z tego co zrozumiałem).

Long story short, dla B9 (603 nity) współczynnik ten wynosi 20.2, dla Q90T (1407 nitów) wynosi on 14.8.

Patrząc na zdolności kamer, ten sam współczynnik w przemyśle filmowym wynosi od 13 do 17, więc LCD się często na niego "nie łapią".
Nie mówiąc już o grach czyli sztucznym renderingu, gdzie współczynnik jest powyżej 24 (więc OLED go dużo dużo lepiej pokryje).

Do tego oczywiście dochodzi oczywisty clouding ale rozmawiając o HDR można mówić że tak samo ważne jest jak jasno może wyświetlacz świecić jak to jak ciemno potrafi nie świecić. A tutaj OLED po prostu deklasuje.

Także czy można postawić tezę że HDR OLED jest lepszy niż HDR LCD?

Proszę o wyjaśnienia/uzupełnienia obeznanych w temacie oraz adminów :)

 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Również tutaj? Od zawsze o tym piszemy w testach / mówimy na wykładach jeżeli śledzisz je od lat. Odbiór 500 nitów HDR na OLED nie równa się odbiorowi 500 nitów w LCD ;)W tym wypadku dużo lepiej wypada OLED jako ogólny obrazek na filmie. Dodatkowo wiele innych czynników od tego zależy (chociażby jakiej klasy jest to lcd np. typ podświetlenia itp) w tym... subiektywny. Ostatnio zobaczyłem HDR na Hisense 8 serii, która ma w peaku 1300 nitów i szczęka na podłodze na filmie mimo, że to nie OLED. Można tak wypisywać i porównywać bez końca bo jest wiele różnych sytuacji oraz wiele różnych materiałów filmowych.

Podsumowując: dobrze kombinujesz ze swoimi przemyśleniami! Pewnie @Maciej Koper też by tutaj dodał swoje 3 grosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny  art

ale czy to aby nie kłóci się z tym że WOLED ma pokrycie 100%

 "I want to talk a little more about why that $35k Sony BVM monitor is so good. Yes, its dynamic range is impressive at a staggering near 21 stops. But the really important thing is the fact that it is RGB OLED as opposed to WRGB OLED, like what’s found in the LG OLED TVs. The LG OLED TVs are not able to reproduce any color in the very bright end, only shades of white and gray."

?

jak by były problemy to chyba nie byłoby 100% pokrycia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przytoczony artykuł jest zmanipulowany. Miesza fakty z bzdurami. Ciekawe czy znajdzie się ktoś kto znajdzie 🤫👍

W ogóle po przeczytaniu konkluzji pachnie tak jakby ktoś chyba wręcz zapłacił za tę manipulację. Ble.

🤨

22 godziny temu, dominikson2 napisał:

 

Także czy można postawić tezę że HDR OLED jest lepszy niż HDR LCD?

 

Na dziś dzień - oczywiście, ze nie można i to z conajmniej kilku powodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Xisiek napisał:

Na dziś dzień - oczywiście, ze nie można i to z conajmniej kilku powodów.

dla mnie oled z 700nitami leje lcd z 1400nitami - jak wejdą oledy, microledy z 1000nitami to już w ogóle z lcd nie będzie co zbierać 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@klaus71 - masz 100% racji. Jest jedna firma co ma zablokowany dostęp do paneli WRGB OLED. Kiedyś mieli swoje RGB OLED ale niebieskie diody wypalały im się po pół roku więc zwinęli interes. Tajni agenci tej firmy od lat zwalczają tu służbowo OLED TV. 

Test jest dla "Kowalskiego" bardzo prosty; wchodzimy do marketu i wskazujemy najlepiej świecące TV ale w sytuacji gdy grają ten sam materiał. Sieć EURO AGD tak robi. ZAWSZE BĘDĄ TO OLEDY !!!

OLED-a z 700 NIT nie da się w warunkach domowych oglądać w trybie jaskrawym dłużej niż 5 minut. Chyba, że w okularach p. słonecznych. Powie to Wam każdy użytkownik OLED-a.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, klaus71 napisał:

dla mnie oled z 700nitami leje lcd z 1400nitami - jak wejdą oledy, microledy z 1000nitami to już w ogóle z lcd nie będzie co zbierać 

No ale Ty jesteś uparty :) Przecież tu nie chodzi o co lepsze, tylko o to, że w tym podlinkowany materiale pojawiają się manipulacje i wręcz brednie.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Xisiek napisał:

 w tym podlinkowany materiale pojawiają się manipulacje i wręcz brednie.

zasadniczo konkluzja jest poprawna - dużo gorsza czerń w lcd powoduje że dynamic range jest gorszy mimo 2-3razy lepszej jasności

ja bym powiedział że tekst jest łaskawy dla lcd bo nie uwzględnia tego że jak w strefie coś świeci z jasnością 2000nitów to czerń w takiej strefie "już nie występuje" nawet jeśli jest w materiale źródłowym - bo skoro matryca ma kontrast ansi 4000:1 to przy jasności 2000nitów wykrzesze "czerń" na poziomie 0,5nita - 5 razy gorzej niż w IPS na którym wszyscy psy wieszają że czerni na nim nie uświadczy się

zatem dynamic range w jednej strefie w lcd to jest poziom dużo niższy niż dają kamery typu ARRI (14) i w lcd wcale nie jest tak dobrze jak by sugerował art

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, klaus71 napisał:

zasadniczo konkluzja jest poprawna - dużo gorsza czerń w lcd powoduje że dynamic range jest gorszy mimo 2-3razy lepszej jasności

Absolutnie nie jest poprawna. Konkluzja to jest ten fragment „in summary”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Xisiek napisał:

Konkluzja to jest ten fragment „in summary”.

no ja się z tym zgadzam - zwłaszcza w kontekście LCD i ich małej ilości stref - dynamic ramge dla LCD w strefie jest kiepściutki jak barszcz i próbuje się to zakryć super jasnością

tylko ona nie poprawia dynamic range - bo dalej kontrast ANSI jest tu wąskim gardłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj się wygłupiasz czy na serio? Nie chce mi się wierzyć, ze nie wiesz HDR na LCD z kontrastem 4000:1  nie nadawałby się zbytnio do użytku, dlatego wszystkie porządne  LCD nadające się do HDR to pseudo FALDy, które aktywują strefy aby moc zrobić 10 - 50 000 :1 czy więcej  w wypadku konkretnych maszyn. 
 

Ale nie o to chodzi, problemem jest jak ten gutek manipuluje czy wręcz bredzi o OLEDach w tym materiale. Nie o LCD, tu problemem są bzdury o OLED !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Xisiek napisał:

Oj się wygłupiasz czy na serio? Nie chce mi się wierzyć, ze nie wiesz HDR na LCD z kontrastem 4000:1  nie nadawałby się zbytnio do użytku, dlatego wszystkie porządne  LCD nadające się do HDR to pseudo FALDy, które aktywują strefy aby moc zrobić 10 - 50 000 :1 czy więcej  w wypadku konkretnych maszyn. 

tylko 50000:1 one robią tylko z wygaszonym pasem lub w jakichś dziwnych przypadkach gdy mamy czarną plamę na obrazie która akurat wpasowuje się w strefę, bo nic innego nie można wygasić bo jest coś w danej strefie wyświetlane 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, bo widzę ze nikt się nie wypowiedział - obrazowo bo wklejony/przytoczony materiał jest czysta manipulacja wychwalającą nieprawdziwą idealność oledów. 
Po pierwsze trzeba przypomnieć, ze to nie tv wprowadziły HDR tylko już dużo wcześniej to technologia rejestracji obrazu umożliwiała szerszy zapis dynamiki niż wieloletnie/ sztampowe 8 EV. Tak wiec to co pokazali nam producenci tv było (spóźnioną) częściową odpowiedzi na możliwości zapisu. Po drugie specyfikacja standardu pozwala na realizacje piku na poziomie 10 000 nit. Po trzecie obecne wydania w UHD maja mastering na sprzętach robiących 2k i 4K nit (najczęściej pewnie na poziomie max 1-2k nit), jeżeli nikt niczego nie „polepszy” na etapie wydania tv musi sobie ogarnąć to jakoś.  

A teraz dlaczego to po pisze autor tekstu jest brednia - po pierwsze dlatego, ze na dziś pewno z 95-98% OLEDow na rynku kończy swoją przygodę z pikiem bieli na poziomie 500-750 nit. A dwa w wypadku wypełnienia bielą całości ekranu wartość ta spada do raptem 130-150 nit. Jak się to ma do tego na co pozwalają dziś monitory do masteringu nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Innymi słowy pisząc, ze obecna technologia OLED jest wyśmienita, to trochę tak jakby tłumaczyć, ze w aucie wystarczy nam całkowicie 150KM bo spokojnie pozwala osiągnąć dozwolone prędkości na drodze. 

PS. Dla porządku proponuje tez posłuchać trochę szczerości od Vincenta.

 

 

PS2. A i żeby nie było - nie znam Vicenta i nie kontaktowałem się z nim aby na tube nagrał ten materiał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 2.03.2021 o 18:48, Xisiek napisał:

A teraz dlaczego to po pisze autor tekstu jest brednia - po pierwsze dlatego, ze na dziś pewno z 95-98% OLEDow na rynku kończy swoją przygodę z pikiem bieli na poziomie 500-750 nit. A dwa w wypadku wypełnienia bielą całości ekranu wartość ta spada do raptem 130-150 nit. Jak się to ma do tego na co pozwalają dziś monitory do masteringu nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Innymi słowy pisząc, ze obecna technologia OLED jest wyśmienita, to trochę tak jakby tłumaczyć, ze w aucie wystarczy nam całkowicie 150KM bo spokojnie pozwala osiągnąć dozwolone prędkości na drodze.

jako fan lcd oczywiście wykazałeś jakie to wielkie wady ma oled (ABL i max jasność) - w praktyce mało uciążliwe ze względu na charakterysykę wiekszości materiałów (jasność hdr na poziomie ponad 1000nitów w filmach występuje rzadko, abl też tylko na bardzo jasnych obrazach i wieczorem to mniej kłuje - wie to każdy komu w lcd pokaże się biała plansza i jest na full biała w trybie hdr - dla mnie to jest przykre doświadczenie bo to po prostu oślepia), zwłaszcza w wieczornym oglądaniu

ale artykuł który uznajesz za brednie w pewien sposób wytłumaczył to co widzi każdy posiadacz oled'a gdy obok postawi lcd

w lcd jest kiepska dynamika - niezależnie jaki lcd postawisz

- jak jest jasno (czyli powiedzmy 1000nitów) to nie ma czerni chyba że ktoś uznaje za czerń coś co "świeci" na poziomie 0,25-0,5nita - no ale śmiejemy się z IPS z czernią na poziomie 0,1nita w trybie SDR a tu jest 2-4razy gorzej

- jak nie jest jasno to czerni też sporo brakuje - no chyba że strefa się wygasi na 100% to mielibyśmy oledową czerń (możliwe w zasadzie tylko na czarnych pasach)

ale nie może się wygasić bo coś przecież w tej strefie powinno się świecić jeśli jest choć jeden zapalony piksel i powinien mieć jasność np 100nitów - stąd czerń w takiej strefie to poziom 0,05nita - czyli też słabo bo taka czerń świeci (w kuro 2 z czernią 0,003 też "świeciła" przy zgaszonym świetle)

 

a art Vincenta to chyba taka krypto-reklama czemu masz kupic nowego oleda z jasnością 1300nitów :)

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 2
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze miale LCD...DX900 sprzedałem nie ukrywam całkiem fajny TV.... wcześniej tylko Plazmy.... w sumie wszystkie sensowne Kuro... ST, a VT nawet nadal mam..., ale serio do LCD bym już nie wrócił nigdy... to jest wsteczność... kompletna wsteczność... pomimo wad OLED jak nauczysz się z nimi żyć  to do LCD nie wrócisz... nadal śmieszą mnie "obrońcy" LCD ok chyba ze jako ekrany lotniskowe :-)....

🙂

  • Plusik 2
  • Zmieszany 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.03.2021 o 16:14, ma_ko napisał:

Szczerze miale LCD...DX900 sprzedałem nie ukrywam całkiem fajny TV.... wcześniej tylko Plazmy.... w sumie wszystkie sensowne Kuro... ST, a VT nawet nadal mam..., ale serio do LCD bym już nie wrócił nigdy... to jest wsteczność... kompletna wsteczność... pomimo wad OLED jak nauczysz się z nimi żyć  to do LCD nie wrócisz... nadal śmieszą mnie "obrońcy" LCD ok chyba ze jako ekrany lotniskowe :-)....

🙂

Przerobiłem pierdylion telewizor od najzwyklejszych pierwszych plazm, LCD, przez finalna serie Panasa w wersjach ST, GT, VT, ZT włącznie z nowożytnymi LCD i Oledzikami od niskich/średnich półek po wysokie i ZUPEŁNIE nie rozumiem i nie podzielam totalnego hajpu na oledy. To świetne tv (szczególnie w wydaniu Panasa i Sony), ale jako technologia absolutnie nie bez wad (tak samo zreszta jak LCD), o czym zreszta napisano powyżej.

@klaus71 pisałem wielokrotnie - nie jestem fanem LCD, nie jestem fanem OLED, mam po prostu obrzydliwie dość hajpowania i pisania bredni o idealnosci (zwłaszcza prostych modeli 80%-95% rynku oled ) 

PS. A Ty, bez urazy, ciagle próbujesz pisać o tym jak złe jest LCD a nie o tym o czym jest temat - o niedoskonałościach OLED.  O tym jest ten wątek👍

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Xisiek napisał:

A Ty, bez urazy, ciagle próbujesz pisać o tym jak złe jest LCD a nie o tym o czym jest temat - o niedoskonałościach OLED.  O tym jest ten wątek👍

temat był o artykule który twierdził że lcd mimo dużej jasności ma niższy dynamic range i dlatego ma gorszy obraz od lcd

więc o tym jest wątek - dla mnie to jest to co dokładnie widzę na lcd w stosunku do oled

każdy lcd VA przy oledzie wygląda po prostu jak lcd IPS przy lcd VA - po prostu widać sporą różnicę w czerni i kontraście

 

a ty chcesz zrobić z niego wątek o "niedoskonałościach OLED" ? oj pachnie to jednak fanowaniem LCD

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Xisiek napisał:

ZUPEŁNIE nie rozumiem i nie podzielam totalnego hajpu na oledy. To świetne tv (szczególnie w wydaniu Panasa i Sony), ale jako technologia absolutnie nie bez wad (tak samo zreszta jak LCD), o czym zreszta napisano powyżej.

Biorąc pod uwagę, że w tej chwili Oled daje highendowy obraz w cenie ze średniej półki, to myślę że to spokojnie uzasadnia cały hype. Tym bardziej, że HDR to wciąż mniejszość materiałów. Oczywiście, to wszystko ma swoją cenę (wypalenia, niższa jasność, ABL), ale w swojej półce cenowej OLED jest dla większości osób niekwestionowanym liderem. A np. dla mnie HDR na starym, ciemnym i tanim Oledzie jest w warunkach wieczornych zbyt jasny i muszę trochę skręcić jasność - to po co mi LCD, który zrobi 10000 nitów?

I myślę, że pojawienie się bardzo fajnych obrazowo TV w dość przyjemnej cenie, która zapewne będzie jeszcze spadać wraz z pojawieniem się konkurencji, jest warte jakiegoś tam hype'u.

  • Plusik 2
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@raus

@klaus71

Mam wrażenie, że daliście się wciągnąć w jałową dyskusję z jednym ze szkodników tego forum. Wystarczy dodać go ignorowanych i zdecydowanie przyjemniej czyta się to forum ;)

  • Haha 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.03.2021 o 18:48, Xisiek napisał:

A teraz dlaczego to po pisze autor tekstu jest brednia - po pierwsze dlatego, ze na dziś pewno z 95-98% OLEDow na rynku kończy swoją przygodę z pikiem bieli na poziomie 500-750 nit. A dwa w wypadku wypełnienia bielą całości ekranu wartość ta spada do raptem 130-150 nit. 

 

👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kisiu apeluje o pisanie o niedoskonałościach OLED TV. To jakiś nowy kierunek na tym forum.

Cytat

ciagle próbujesz pisać o tym jak złe jest LCD a nie o tym o czym jest temat - o niedoskonałościach OLED.  O tym jest ten wątek👍

 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Barnaba napisał:

 

Mam wrażenie, że daliście się wciągnąć w jałową dyskusję z jednym ze szkodników tego forum. Wystarczy dodać go ignorowanych i zdecydowanie przyjemniej czyta się to forum ;)

Przyznam, ze jestem zaskoczony. Generalnie pisząc o innych w ten sposób dajesz świadectwo o sobie i nie jest to bynajmniej pozytywne.

PS. Pomijając, ze to chamskie zwyczajnie co napisałeś, mam prośbę jeżeli nie masz merytorycznych kompetencji do pisania na dany temat po prostu nie pisz  👍

19 godzin temu, raus napisał:

A np. dla mnie HDR na starym, ciemnym i tanim Oledzie jest w warunkach wieczornych zbyt jasny i muszę trochę skręcić jasność - to po co mi LCD, który zrobi 10000 nitów?

Odtwórz sobie podlinkowany przeze mnie materiał Vincenta, gdzie masz dokładną odpowiedz na swoje pytanie 👌 
 

Edytowane przez Xisiek
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Xisiek napisał:

Odtwórz sobie podlinkowany przeze mnie materiał Vincenta, gdzie masz dokładną odpowiedz na swoje pytanie 👌 

tylko jak ma skręconą jasność i u niego peak white jest na poziomie 500nitów to nawet na prawie białej planszy mu się ABL nie załączy

Vincent reklamuje nowe OLEDy dla tych co mają niedosyt bieli w oledach

dla mnie ABL w oledach to w sumie taki system zapobiegającym oślepnięciu :) 

   w lcd musiałem zjechać z jasność na 12 (z 50) bo jak wyskakuje reklama proszku do prania to można oślepnąć

a na oledzie jasność/podświetlenie na 100

Edytowane przez klaus71
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, coolmac54 napisał:

A na oledzie jak wyskakują wypalenia, to zawału można dostać!😉

wystarczy nie oglądać info k..y

kto nie może z tego zrezygnować musi się pogodzić z lcd i oglądać zdegradowany obraz - nawet miniLedy z czernią "niby prawie jak w oled" mają tylko "prawie czerń" :)

 

albo prawie gwiazdy :)

Edytowane przez klaus71
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...