Skocz do zawartości
Redakcja

Planujesz zakup amplitunera pod PS5, Xbox Series X lub nowe karty NVIDIA? Porty HDMI 2.1 nie działają!

Rekomendowane odpowiedzi

Planujesz zakup amplitunera pod PS5, Xbox Series X lub nowe karty NVIDIA? Porty HDMI 2.1 nie działają!

Jedni z największych graczy branży audio zaprezentowali w ostatnich miesiącach amplitunery gotowe na nową erę gamingu. Zarówno Denon, Marantz jak i Yamaha mają już w ofercie modele z portami HDMI 2.1, ale jak się okazuje, mają one poważny problem z sygnałami 4K120Hz i 8K60Hz. O co chodzi?

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 3
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrk :) powiadomiłem już płokułatułe.

Edytowane przez D4r3KS
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jednak zrobiłem ze ampli 2020 przeczekam bo coś sceptyczny byłem co do ilości i jakości portów HDMI 2.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he, he ... niezgodnośc towaru z umową i zwrot kaski :) .

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza kwestia i taki blamaż. Ktoś za to beknie... 

Swoją drogą producenci nie powinni nadal reklamować standardu HDMI 2.1 w tych ampli, jeśli nie zamierzają robić darmowej akcji serwisowej na szeroką skalę.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, orwell-1984 napisał:

Swoją drogą producenci nie powinni nadal reklamować standardu HDMI 2.1 w tych ampli, jeśli nie zamierzają robić darmowej akcji serwisowej na szeroką skalę.   

ale producenci nie mają nic do gadania - tak jak napisał pmcomp

taki ampli to teraz super okazja by poużywać 2 2lata za darmo  - kupujesz i jak nie będzie działać hdmi 2.1 to oddajesz na niezgodność pod koniec gwarancji - i zwrot kasy

ja tak w przeszłości poużywałem sobie 2 lata tv który miał mieć chrome 4:4:4 a nie miał

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, klaus71 napisał:

ale producenci nie mają nic do gadania - tak jak napisał pmcomp

taki ampli to teraz super okazja by poużywać 2 2lata za darmo  - kupujesz i jak nie będzie działać hdmi 2.1 to oddajesz na niezgodność pod koniec gwarancji - i zwrot kasy

ja tak w przeszłości poużywałem sobie 2 lata tv który miał mieć chrome 4:4:4 a nie miał

 
 

Niezbyt etyczne, ale z drugiej strony, producent (na przykładzie Denona) bez żenady podnosi co roku cenę za praktycznie ten sam produkt. 3 lata temu kupowałem model 6300 za 6000 zł, dziś chcą 10000

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

59 minut temu, klaus71 napisał:

ale producenci nie mają nic do gadania - tak jak napisał pmcomp

taki ampli to teraz super okazja by poużywać 2 2lata za darmo  - kupujesz i jak nie będzie działać hdmi 2.1 to oddajesz na niezgodność pod koniec gwarancji - i zwrot kasy

ja tak w przeszłości poużywałem sobie 2 lata tv który miał mieć chrome 4:4:4 a nie miał

Nie mają nic do gadania to może w stosunku do tych co już kupili. Bo chyba mają prawo zmienić / sprostować specyfikację i rzetelnie informować konsumenta. Co więcej myślę, że powinni to zrobić. 

Bo ja np. to dziękuję za takie "okazje" do zwrotu, bo ampli, który będę pomijać w łączeniu obrazu to już mam i spokojnie mogę na nim pograć kolejny rok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Barnaba napisał:

Niezbyt etyczne, ale z drugiej strony, producent (na przykładzie Denona) bez żenady podnosi co roku cenę za praktycznie ten sam produkt. 3 lata temu kupowałem model 6300 za 6000 zł, dziś chcą 10000

Oni są poj... jak zobaczyłem te ceny to myślałem że padnę ot kuwa denon liczy sobie jak za high end, równo ich pogrzało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, raf7705 napisał:

Czy dwa lata z folią, bo był do zwrotu....

uuuu słabe - na niezgodność to można używac dowoli

powiem więcej - jeszcze serwis go próbował naprawiać i wymienili mu płytę główną mimo że na sieci pisali że nic nie pomoże

zwrócili mi kasę i starczyłaby ona na  dwa nowe tv - za nowość zapłaciłem wtedy ekstra

 

wracając do Q90T - niestety widzę na nim to co widziałem w salonie sony: OLED vs nawet lepszy lcd ZH8 = nokaut w czerniach, bielach i kontraście

na takim materiale jak poniżej oled świeci jakby miał 4000nitów choć ma tylko 600 - to takie relatywne porównanie do tych niby 1200nitów w q90t

w zasadzie na q90t obraz jest też ekstra - tylko oled stoi obok i nawet na starym oledzie po prostu jest dużo lepszy

nie myślałem że tak mocno topowce lcd odstają od oleda

a może ja coś nie ogarniam z tym lcd? ktoś ma jakieś sugestie?

 

 

 

2 godziny temu, Barnaba napisał:

Niezbyt etyczne,

a etyczne jest reklamowanie i sprzedawanie czegoś co nie działa?

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Official response from Sound United:

Title: AVR 4K/120 Compatibility Issue with Certain Sources

Content:

Some new gaming source devices that support 4K/120Hz output may not work fully with Denon (or Marantz) 8K AVRs. You may discover this incompatibility issue due to a HDMI chipset mismatch between the devices. When the affected system is connected to the AVR via 8K HDMI input and set to output at 4K/120Hz, and the AVR’s 4K Signal Format option is set to “8K Enhanced,” you may not see the system’s source video on their display, and may not hear the system’s source audio processed through the AVR. This problem is only present when a display that supports 4K/120Hz is used.

We are currently investigating the issue further and will offer a permanent solution at a later date. Meanwhile, we would like to provide a couple workarounds to prevent the issue in its current state:

 

  • You can connect the system to the display directly via HDMI and use the display’s ARC/eARC functionality to feed the native audio back to the AVR using the connected HDMI cable between the AVR and display. This will allow users to decode the native audio format sent from the source. With this method, the display’s CEC/ARC option must be enabled as well as the AVR’s HDMI Control and/or the AVR’s ARC option. In the AVR, this option is located within the GUI under “Video – HDMI Setup.”
  • Another workaround is to leave or change the source’s video output to 4K/60Hz instead of 4K/120Hz until a permanent solution is available. This will ensure reliable communication between the source, the AVR and the display. The source’s default is set to output at 4K/60Hz, so if no change was initiated out of the box, then nothing further needs to be done.

We apologize for this inconvenience and we are currently working tirelessly to release a permanent solution so you can enjoy the 4K/120Hz experience using the latest sources with your AVR. We will have an update soon regarding the timeline of a permanent solution. We appreciate your patience.

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli właściciele  tych nowych urządzeń nie muszą się przejmować, sprawa zostanie załatwiona...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne skończy się wymianą płyty z portami HDMI, w końcu w Denonie i zapewne w Marantz to są osobne płytki.
Już kiedyś Denon robił w ten sposób upgrade portów HDMI do 2.0 bodajże w modelu 7200, wtedy było to płatne bo w standardzie 7200 miał HDMI 1.4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.10.2020 o 19:13, klaus71 napisał:

taki ampli to teraz super okazja by poużywać 2 2lata za darmo  - kupujesz i jak nie będzie działać hdmi 2.1 to oddajesz na niezgodność pod koniec gwarancji - i zwrot kasy

sprawa jest rozwojowa. Trzeba poczekać na testy PS5. Jeżeli okaże się, że PS5 działa w 4K@120 Hz to producenci ampli są uratowani bo tak łatwo nie odzyskasz kasy z tytułu niezgodności z umową - będą się tłumaczyli że to nie ich wina, tylko wybranych konsol, kart grafiki, podczas gdy inne działają. 

Może się okazać też, że zrobią jakieś czary mary i 4K@120 Hz będzie działać np. tylko w trybie czaro białym, albo inne podobne kombinacje, żeby tylko spełnić specyfikację którą dołączali do sprzedawanego sprzętu. Wątpię żeby się udało naprawić to programowo bez skutków ubocznych, a poprawione chipy będą dostępne na rynku pewnie pod koniec 2021, czyli poprawione modele, albo akcja serwisowa to rok 2022.

Z punktu widzenia kogoś kto uwierzył w marketingową ściemę HDMI 2.1 i kupił niedawno nowy ampli, telewizor z HDMI 2.1 pod konsolę nowej generacji to jest bardzo długi czas oczekiwania na poprawkę. Z punktu widzenia kogoś kto planował zakup nowego ampli też słabo, bo ampli się zmienia nawet rzadziej niż TV i zawsze kupuje się to 'na lata'. Ponieważ teraz się okazało, że to co jest w sklepach to nie jest zakup 'na lata' tak naprawdę nie ma co kupić. Może w końcu rynek zweryfikuje te chore ceny i ta afera doprowadzi do obniżek?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, efel napisał:

Może się okazać też, że zrobią jakieś czary mary i 4K@120 Hz będzie działać np. tylko w trybie czaro białym, albo inne podobne kombinacje, żeby tylko spełnić specyfikację którą dołączali do sprzedawanego sprzętu. 

To jest bardzo prawdopodobne, choć może nie w tak drastycznym wydaniu "czarno białym". Spotkałem się już z ampli, który wypuszczał po HDMI mniej kolorów niż przyjmował, ewidentnie zauważalny był banding nawet na passthrough, z pominięciem ampli przejścia tonalne były dużo płynniejsze. Myślę, że z 16mln kolorów na wejściu zjechali do 65 tys. kolorów na wyjściu. Coś takiego część osób nie wychwyci. A nawet jak wychwyci, to mogą się wykręcić, że nie było mowy o głębi bitowej kolorów.  

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

oled świeci jakby miał 4000 nitów choć ma tylko 600 - to takie relatywne porównanie do tych niby 1200 nitów

Zwracam uwagę na znakomity opis sytuacji przez klausa71. Dedykuję cytat piewcą nitologii. 

Co do HDMI 2.1 to mamy do czynienia z prostym oszustwem.  Jednak próby znalezienia rozwiązania dla właścicieli XBox serii X " trwają.

Przypomnę, że producentem chipu jest Panasonic i to on wcisnął tego gniota biednym producentom audio. W rezultacie renoma DENON/MARATZ legła w gruzach. 

Edytowane przez UHD fan
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2020 o 11:17, efel napisał:

sprawa jest rozwojowa. Trzeba poczekać na testy PS5. Jeżeli okaże się, że PS5 działa w 4K@120 Hz to producenci ampli są uratowani bo tak łatwo nie odzyskasz kasy z tytułu niezgodności z umową - będą się tłumaczyli że to nie ich wina, tylko wybranych konsol, kart grafiki, podczas gdy inne działają. 

Może się okazać też, że zrobią jakieś czary mary i 4K@120 Hz będzie działać np. tylko w trybie czaro białym, albo inne podobne kombinacje, żeby tylko spełnić specyfikację którą dołączali do sprzedawanego sprzętu. Wątpię żeby się udało naprawić to programowo bez skutków ubocznych, a poprawione chipy będą dostępne na rynku pewnie pod koniec 2021, czyli poprawione modele, albo akcja serwisowa to rok 2022.

Z punktu widzenia kogoś kto uwierzył w marketingową ściemę HDMI 2.1 i kupił niedawno nowy ampli, telewizor z HDMI 2.1 pod konsolę nowej generacji to jest bardzo długi czas oczekiwania na poprawkę. Z punktu widzenia kogoś kto planował zakup nowego ampli też słabo, bo ampli się zmienia nawet rzadziej niż TV i zawsze kupuje się to 'na lata'. Ponieważ teraz się okazało, że to co jest w sklepach to nie jest zakup 'na lata' tak naprawdę nie ma co kupić. Może w końcu rynek zweryfikuje te chore ceny i ta afera doprowadzi do obniżek?

 

Jeszcze chcesz obnizki? To już chyba wtedy amplitunery będą pierdzieć, a nie grać. Bo one już dzisiaj nawet nie grają jak sie porówna ich dźwiek do modeli z pierwszej dekady tego wieku.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, pmcomp napisał:

Jeszcze chcesz obnizki? To już chyba wtedy amplitunery będą pierdzieć, a nie grać. Bo one już dzisiaj nawet nie grają jak sie porówna ich dźwiek do modeli z pierwszej dekady tego wieku.

Tak chcę. Z tego powodu że jak sam stwierdziłeś jakość się mocno obniżyła na przestrzeni lat i jedyne co niektórzy producenci teraz robią, to sprzedają co roku ten sam słaby sprzęt za coraz większe pieniądze. Albo dają nic nie znaczące ficzery 'internetowe', jakieś wbudowane chromecasty czy inne cuda podczas gdy jakość dźwięku, która jest podstawową kwestią albo stoi w miejscu albo się cofa. Chromecasta to ja mogę kupić za 80 zł nie potrzebuję płacić za tego wbudowanego w ampli 1000 zł ekstra.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To głównie wina obniżania klasy transformatorów głośnikowych i układów zasilania we wzmacniaczach. Brak mi także opcji zbalansowany XLR źródło - amp. dla eliminacji zakłóceń okablowania RCA. 

Edytowane przez UHD fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pmcomp napisał:

Jeszcze chcesz obnizki? To już chyba wtedy amplitunery będą pierdzieć, a nie grać. Bo one już dzisiaj nawet nie grają jak sie porówna ich dźwiek do modeli z pierwszej dekady tego wieku.

 

3 godziny temu, efel napisał:

Tak chcę. Z tego powodu że jak sam stwierdziłeś jakość się mocno obniżyła na przestrzeni lat i jedyne co niektórzy producenci teraz robią, to sprzedają co roku ten sam słaby sprzęt za coraz większe pieniądze. Albo dają nic nie znaczące ficzery 'internetowe', jakieś wbudowane chromecasty czy inne cuda podczas gdy jakość dźwięku, która jest podstawową kwestią albo stoi w miejscu albo się cofa. Chromecasta to ja mogę kupić za 80 zł nie potrzebuję płacić za tego wbudowanego w ampli 1000 zł ekstra.  

 

Kwestia ceny jest jednak istotna. Wzorem Appla, w ostatnich latach nastąpił "skok" na kasę większości producentów.

Śmialiśmy się i drwiliśmy z cen macbooka, a dziś mocny lapek Della bez wysiłku przekracza 30.000 zł 🤬

Od Denona kupiłem ampli AVR-X6300H niecałe 3 lata temu za 6500 zł, dziś prakrtycznie ten sam, tylko z tańszymi (gorszymi) końcówkami mocy kosztuje ponad 10.000.

Najśmieszniejsze jest to, że przyzwoite stereo za normalne pieniądze kupuje się dziś w ... Chinach na Ali :)

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie czasy ... :( 

Korporacje rządzą, a małe audio manufaktury juz padły albo zaraz padną. W stereo chyba nie mam żadnego klocka analogowego z tego wieku. A cyfrowe też nie wszystkie. Dlatego w kinie domowym najlepszą opcją jest własna elektrownia wg. starej szkoły grania plus co kilka lat zmieniający sie na nowszy z nowszymi formatami audio procesor kina domowego. Ja także wszystkie BT, wi-fi, strefy, Spotify, Tidale, Chromcasty itp. mam w głębokim poważaniu. Ma czytac najnowsze formaty dźwieku i wypuszczać na zewnętrzne koncówki.

Do tego do muzyki i starszych filmów zriobinych za czasów DD5.1 i DTS 5.1 korzystam naprzemiennie z Marantza AV7702 MkII i ... stareńkiego Tag McLarena AV32R 192BP. I dźwiek jest lepszy niż z tego Marantza. Nic nie poradzę, tak jest.

 

PS. własnie zakupiłem sobie mocną amerykańską końcówkę mocy w klasie A, oczywiście z ubiegłego wieku :) . Ale to do stereo.

 

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, pmcomp napisał:

PS. własnie zakupiłem sobie mocną amerykańską końcówkę mocy w klasie A, oczywiście z ubiegłego wieku :) . Ale to do stereo.

Albo Ci się nudzi albo masz zimno w chałupie, że kupujesz amerykańskie "żelazo" 😀...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amerykańskie żelazo jest najlepsze na świecie :) .

Jutro powinno przyjechać, w sam kurat bo śnieg zaczął u mnie padać.

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...