Skocz do zawartości
Maciej Koper

LG OLED 55" C8 | TEST | Telewizor ThinQ na 2018r z technologią Ultra HD Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, efel napisał:

Jeżeli siedzisz na forum od paru miesięcy to zapewne masz mętlik w głowie. Postaraj się na to popatrzeć z perspektywy:

  • Panasonic ma na pewno ładniejszy obraz, lepsze kolory po wyjęciu z pudła, lepszy processing obrazu, szczególnie w szarościach bliskich czerni
  • Panasonic ma lepszy upłynniacz obrazu, chociaż nie jest idealny i też ma swoje problemy
  • LG ma na pewno lepszy system smart tv, więcej aplikacji, generalnie wszystko działa bezproblemowo, jesteś w stanie przesłać Dolby Atmos z Netflixa jak masz kompatybilny amplituner, generalnie możliwości jest dużo więcej niż na Panasonicu
  • LG ma lepszy serwis. Serwis Panasonica to po prostu dno i metr mułu. Jeżeli chodzi o OLEDy to LG uwzględnia wypalenia na gwarancji, Panasonic oczywiście, że nie. 

Weź sobie te minusy i plusy na szalę. Różnice w poszczególnych kategoriach dla części osób są nieistotne, dla części najważniejsze na świecie. Sam zdecyduj co jest dla Ciebie ważne, ile jesteś w stanie zapłacić za TV i czy kwota którą wydasz spowoduje że będziesz miał uśmiech na twarzy. Moja dobra rada - przygotuj się na to że TV który kupisz będzie miał wady, czasami dość spore. Jeżeli nie jesteś ich w stanie zaakceptować, będziesz non stop zapuszczał plansze testowe i wyszukiwał coraz to nowe wady, wkurzał się na nie, to zastanów się w pierwszej kolejności czy nowy TV jest Ci w ogóle potrzebny, a jeżeli tak, to czy takie podejście do zakupu ma sens. 

 

 

 

image.png

Edytowane przez robert6969

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się tego w sklepie porównać. 

Własnie to jest jednym z minusów obecnej generacji tych TV. HFR (120Hz) działa tylko przez USB a oglądając sport głownie z innych źródeł już z tej funkcji nie skorzystamy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, mam jakieś kłopoty z edycją postów, więc jeszcze raz zapytam:

Dzięki @efel, jeszcze możnaby do różnic dodać DV a HDR10+, czy liczbę pełnych HDMI HDR.

Natomiast mam jeszcze 3 pytania:

- upłynniacz ruchu, ostatnio był tu przywołany przykład skoków narciarskich (jeden z kolegów obserwował 4 narty). Czy jest sens w praktyce to porównywać poprzez oglądanie tego samego (pewnie własnego) materiału w sklepie na dwóch różnych TV, np. skoków, piłki?

- jakość obrazu przy gorszym źródle - choćby z uwagi na sport oglądam dużo NC+, ale także HBOGO, programy informacyjne - czy tu różnice między FZ800 a LG będą zauważalne? Można to jakkolwiek porównać w sklepie?

- no i w konsekwencji dwóch powyższych pytań - przy standardowym braku w sklepach innych źródeł sygnału niż zapętlone demo - skąd ściągnąć na USB taki fragment skoków narciarskich, czy innego materiału żeby ich jakość była porównywalna z oferowanym na wyjściu przez ultrabox+?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, robert6969 napisał:

upłynniacz ruchu, ostatnio był tu przywołany przykład skoków narciarskich (jeden z kolegów obserwował 4 narty). Czy jest sens w praktyce to porównywać poprzez oglądanie tego samego (pewnie własnego) materiału w sklepie na dwóch różnych TV, np. skoków, piłki?

Jest sens to porównywać. Upłynniacz raczej w sklepie jesteś w stanie wychwycić różnicę. Może nie zauważysz wszystkich artefaktów, ale jakieś mikro-przycięcia na które jest wyczulone sporo osób oglądających dużo sportu na pewno wyłapiesz. A to już będzie coś.

5 minut temu, robert6969 napisał:

jakość obrazu przy gorszym źródle - choćby z uwagi na sport oglądam dużo NC+, ale także HBOGO, programy informacyjne - czy tu różnice między FZ800 a LG będą zauważalne? Można to jakkolwiek porównać w sklepie?

Różnice są zauważalne w szarościach bliskich czerni, co dowiódł Vincent w swoim ostatnim filmiku. LG od bardzo dawna cierpi na większą posteryzację w takich warunkach i nic z tym nie robią. Tutaj jest inne pytanie, czy będzie Ci to przeszkadzać i czy to zauważysz? Skoro oglądasz słabe źródło, ono i tak jest już skażone innymi problemami. Problemy z processingiem obrazu przez TV myślę że w takich warunkach są naprawdę marginalne. Jak Sony wprowadzało swoją łagodną gradację była ona opisywana jako rewolucja w poprawie jakości słabszych źródeł. Widziałem testy, porównywałem fotki, dla mnie to nie jest rewolucja, co najwyżej subtelna różnica. Różnice między LG a Panasonic też zapewne są, ale tak samo jak tam - subtelne. Tego w sklepie raczej na bank nie wyłapiesz.

10 minut temu, robert6969 napisał:

no i w konsekwencji dwóch powyższych pytań - przy standardowym braku w sklepach innych źródeł sygnału niż zapętlone demo - skąd ściągnąć na USB taki fragment skoków narciarskich, czy innego materiału żeby ich jakość była porównywalna z oferowanym na wyjściu przez ultrabox+?

Nie wiem. Ale strzelam że musisz sobie nagrać na swój własny dekoder mecz/skoki i idziesz z tym dekoderem do sklepu. Z tego co wiem wiele osób tak robi - zabiera do sklepu swój sprzęt (konsole, odtwarzacze) i idą porównywać. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, pebe86 napisał:

Zapytam się inaczej- czym według Ciebie różni się ustawienie Logo Luminance Adjustment "Low" od "High"?

Opieram się na zaleceniach/rekomendacjach profesjonalnych stron RTV, a takim niewątpliwie jest rtings.

A według Ciebie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lionel napisał:

Żeby zakończyć tą jałową dyskusję: https://www.topuptv.co.uk/oled-burn-in-screen-permanent-image-retention/

Dziękuję, dobranoc. Życzę spokojnego łba ;)

Żeby zakończyć tą jałową dyskusję, to ja jednak proponuję Ci najprostszą rzecz, o której zazwyczaj każdy zapomina - otworzyć instrukcję dołączoną do tv przez producenta.

Najlepiej na stronie 15 ;)

Życzę spokoju i nie szafowania na forum słowami o wprowadzaniu ludzi w błąd, kiedy samemu się to robi.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Lionel napisał:

Czyli wszyscy dookoła kłamią... Nawet na rtings. Świat się kończy

Gdzie Ty widzisz żeby ktoś kłamał? Portale typu RTINGs zalecają ustawienie opcji Logo Luminance Adjustment na Low, bo to pomaga na wypalenia, ale nie jest zbyt uciążliwe dla oglądającego - nie widać tego po prostu. Kolega @pebe86 woli mieć to ustawione na 'High' bo jeszcze bardziej chroni jego matrycę, a on nie widzi negatywnych skutków w postaci przyciemniania więc jest zadowolony.

  • Plusik 4
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tak powinno to być opisane w każdym teście. Znalazłem kilka stron o poradach i wszędzie zalecają ustawić "niski" (bez głębszego wyjaśnienia), stąd wyszło jak wyszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Lionel napisał:

No i tak powinno to być opisane w każdym teście. Znalazłem kilka stron o poradach i wszędzie zalecają ustawić "niski" (bez głębszego wyjaśnienia), stąd wyszło jak wyszło.

W cytowanym przez Ciebie fragmencie z Rtings dokładnie opisano dlaczego zalecają "Low" zamiast "High". 

"We recommend the 'Low' setting since 'High' can dim some areas too much."

Rozwijając wypowiedź @Kmicic13 zapis z instrukcji obsługi:

W przypadku oglądania wideo, w którym przez dłuższy czas
pojawia się zawartość wymieniona na liście powyżej, dostosuj
ustawienia telewizora tak, jak podano poniżej.
-- Obraz → Ustawienia trybu obrazu → Tryb obrazu → Eco
-- Obraz → Ustawienia trybu obrazu → OŚWIETLENIE OLED
→ Wybierz niższą wartość
-- Obraz → Ustawienia panelu OLED → Regulacja
luminancji w logo → Wysoka

Na przyszłość proponuję odpuścić komentarze o "spokojnym łbie", braku znajomości angielskiego czy wprowadzaniu ludzi w błąd. 

Przeprosin nie wymagam.

EoT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z instrukcją masz rację. OK.

Co do rtings racji nie masz, bo w teście: https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/c8 jak , jak byk zalecają ustawienie na "low" w sekcji(!) "Permanent Burn-In Risk"...

To o czym piszesz, czyli wyjaśnienie dlaczego nie "high" jest dopiero w kalibracji... ;)

Peace ;)

Edytowane przez Lionel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś okazję porównać Netflix z wewnętrznej apki C8 z Netfliksem na Apple TV 4K? Jest jakaś różnica jakościowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miał ktoś okazję porównać Netflix z wewnętrznej apki C8 z Netfliksem na Apple TV 4K? Jest jakaś różnica jakościowa?
Ja nie widzę różnicy. Tzn. na ATV 4K nie jest lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, PsiCore napisał:

Miał ktoś okazję porównać Netflix z wewnętrznej apki C8 z Netfliksem na Apple TV 4K? Jest jakaś różnica jakościowa?

Ja nie widzę różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że nie powinno być żadnej różnicy między B8 którego posiadam i C8 - różnic w jakości nie stwierdzono, ale w Dolby Vision przez ATV (tak w filmach z iTunes jak i na Netfliksie) zdarzają się rozjaśnione czernie (pasy w filmach w formacie 2,35:1 są o dwa punkty jaśniejsze, jaśniejsze bywają też same sceny jak np. w Stranger Things, sezon 2, odcinek 4, 36:16)więc nie jest prawdą, że LG i Dolby rozwiązali ten problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Mierzwiak napisał:

Zakładam że nie powinno być żadnej różnicy między B8 którego posiadam i C8 - różnic w jakości nie stwierdzono, ale w Dolby Vision przez ATV (tak w filmach z iTunes jak i na Netfliksie) zdarzają się rozjaśnione czernie (pasy w filmach w formacie 2,35:1 są o dwa punkty jaśniejsze, jaśniejsze bywają też same sceny jak np. w Stranger Things, sezon 2, odcinek 4, 36:16)więc nie jest prawdą, że LG i Dolby rozwiązali ten problem.

LG nie ma tego problemu w natywnej aplikacji Netflixa z DV. Lekko rozjaśniona czerń czasami pojawia się gdy sygnał DV przesyłany jest z ATV do LG po HDMI. Dolby poprawiało specyfikację DV (bo tam właśnie tkwiła przyczyna problemu) i z tego co wiadomo, to LG najszybciej wykonuje takie aktualizacje firmware DV, gdy inni (Sony, Apple) wcale się z tym nie śpieszą. A problem może zostać rozwiązany dopiero wtedy gdy nowa wersja firmware do DV zostanie poprawiona na źródle (ATV) jak i na odbiorniku (LG).

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Mierzwiak napisał:

Zakładam że nie powinno być żadnej różnicy między B8 którego posiadam i C8 - różnic w jakości nie stwierdzono, ale w Dolby Vision przez ATV (tak w filmach z iTunes jak i na Netfliksie) zdarzają się rozjaśnione czernie (pasy w filmach w formacie 2,35:1 są o dwa punkty jaśniejsze, jaśniejsze bywają też same sceny jak np. w Stranger Things, sezon 2, odcinek 4, 36:16)więc nie jest prawdą, że LG i Dolby rozwiązali ten problem.

Porównałem (na C8) ten fragment Stranger Things - puściłem kilka razy, różne tryby obrazu itd. i ja nie widzę różnicy. Mam najnowszą betę (12.1.2 beta 2 z 19.12.18) w Apple TV - nie sprawdzałem changeloga, ale może jednak poprawili (tylko jeszcze nie jest dostępne w publicznej wersji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ekstro

Sprawdziłeś przy zgaszonym świetle? :) To jest bardzo subtelna, bliska czerni szarość, wystarczy że mam włączone lampki na choince i nie jest to zauważalne, za to w całkowitej ciemności wyraźnie widać, że tło w tej scenie nie jest idealną czernią.

No ale oczywiście jest możliwość, że w becie o której wspominasz problem ten wyeliminowano.

Edytowane przez Mierzwiak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, efel napisał:

Tu akurat zasady są proste, tylko trzeba je znać. Każde źródło obrazu czyli (wejścia HDMI, telewizja naziemna, aplikacje smart) ma swoje oddzielne trzy tryby obrazu dla:

  • Treści SD
  • Treści HDR
  • Treści DV

Nie jest to super czytelnie pokazane w systemie, ale na to jak to działa naprowadziła mnie opcja "Zastosuj do wszystkich źródeł". Muszę poszukać jeszcze jak to wygląda z tym o czym ty piszesz, dzięki.

9 godzin temu, efel napisał:

To samo mógłbym napisać o HDR w Youtube. Na LG i Samsungach działa od dawna, na Androidach dopiero od niedawna i to w dodatku ostatnio coś popsuli.

Ok, wolę HDR w YouTube, niż Player+ w 4K ? 

9 godzin temu, efel napisał:

Mam starszy model bez tej funkcji, więc się nie wypowiadam, natomiast nawet mój ma wyszukiwanie głosowe i sterowanie podstawowymi funkcjami TV (przełączenie wejścia, ustawienie drzemki itp). Dla mnie ważne jest to że mogę wyszukiwać głosowo w Youtube po polsku - tego np w Samsungach nie uświadczysz.  

Wyszukiwanie głosowe jak najbardziej, to jest bardzo wygodne (ale to nie jest AI).

4 minuty temu, Mierzwiak napisał:

Sprawdziłeś przy zgaszonym świetle? :) To jest bardzo subtelna, bliska czerni szarość, wystarczy że mam włączone lampki na choince i nie jest to zauważalne, za to w całkowitej ciemności wyraźnie widać, że tło w tej scenie nie jest idealną czernią.

Rzeczywiście miałem włączone lampki na choince ? Sprawdzę potem jeszcze raz w totalnej ciemności.

Edytowane przez ekstro
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, efel napisał:

Jest sens to porównywać. Upłynniacz raczej w sklepie jesteś w stanie wychwycić różnicę. Może nie zauważysz wszystkich artefaktów, ale jakieś mikro-przycięcia na które jest wyczulone sporo osób oglądających dużo sportu na pewno wyłapiesz. A to już będzie coś.

Różnice są zauważalne w szarościach bliskich czerni, co dowiódł Vincent w swoim ostatnim filmiku. LG od bardzo dawna cierpi na większą posteryzację w takich warunkach i nic z tym nie robią. Tutaj jest inne pytanie, czy będzie Ci to przeszkadzać i czy to zauważysz? Skoro oglądasz słabe źródło, ono i tak jest już skażone innymi problemami. Problemy z processingiem obrazu przez TV myślę że w takich warunkach są naprawdę marginalne. Jak Sony wprowadzało swoją łagodną gradację była ona opisywana jako rewolucja w poprawie jakości słabszych źródeł. Widziałem testy, porównywałem fotki, dla mnie to nie jest rewolucja, co najwyżej subtelna różnica. Różnice między LG a Panasonic też zapewne są, ale tak samo jak tam - subtelne. Tego w sklepie raczej na bank nie wyłapiesz.

Nie wiem. Ale strzelam że musisz sobie nagrać na swój własny dekoder mecz/skoki i idziesz z tym dekoderem do sklepu. Z tego co wiem wiele osób tak robi - zabiera do sklepu swój sprzęt (konsole, odtwarzacze) i idą porównywać.  

Dzięki, z tym własnym dekoderem w sklepie to rzeczywiście dobra myśl. Muszę tylko sprawdzić, czy dekoder (ultrabox) będzie czytał pliki z zewnętrznego HDD po odpięciu od sygnału satelitarnego (bo na ten sygnał w sklepie nie liczę).

Edytowane przez robert6969

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od wczorajszego wieczoru jestem posiadaczem 55c8.Po wyjęciu z pudełka na planszy 5% z lewej strony był duży prostokąt a z prawej mocno ciemna kropka,dzisiaj tego nie widać,czyli kompensacja działa : ) testowałem na Marco Polo,pasów nie widać.

Sorry za słabe fotki.

Pozdrawiam i idę oglądać film

IMG_20190104_225238.thumb.jpg.085074bf3e9616191e3eb996d56813e8.jpg

 

IMG_20190104_230236.jpg

Edytowane przez keramplayer
Zdjęcia
  • Plusik 2
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, keramplayer napisał:

Pozdrawiam i idę oglądać film

 

Tak trzymaj i ciesz się świetnym obrazem :)

Gratki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam
Od wczorajszego wieczoru jestem posiadaczem 55c8.Po wyjęciu z pudełka na planszy 5% z lewej strony był duży prostokąt a z prawej mocno ciemna kropka,dzisiaj tego nie widać,czyli kompensacja działa : ) testowałem na Marco Polo,pasów nie widać.
Sorry za słabe fotki.
Pozdrawiam i idę oglądać film
IMG_20190104_225238.thumb.jpg.085074bf3e9616191e3eb996d56813e8.jpg
 
IMG_20190104_230236.thumb.jpg.1ee91bfa768d769d02512ac0a9a072ad.jpg
Świetny panel trafiłeś. Ale modele 8 serii to straszna loteria. Ciekawe jak będzie z 9 serią.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...