Skocz do zawartości
dawsze

Sony XF90 czy LG B7V? Opis sytuacji

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Za około miesiąc będę potrzebował zakupić TV do kwoty 6500 zł. Model już wybrałem. Miał to być Sony XF90, ale jego cena 6500 zł za 55 cali jest teraz niemal identyczna jak cena oleda LG B7V i zastanawiam się co będzie lepszym wyborem.

Z tego co doczytałem to XF90 będzie miał dużo lepszą jasność, a ja oglądam sporo sportu gdzie są jasne kolory. Do tego sporo seriali, tam zdarza się sporo ciemnych scen, ale myślę, że większość to też kolor. Jednak kusi ta czerń oledów... Zacząłem czytać o LG B7V i ogólnie wnioskuję, że taki oled w chwili obecnej to spore ryzyko. Sporo osób raportuje o jakichś problemach, które są już fabryczne i trzeba od razu wymieniać produkt, a sporo ma jakieś problemy z płynnością obrazu, czytałem też o średniej jasności i w testach HDR wypada lepiej na Sonym niż na LG. Ogólnie odnoszę wrażenie, że jak kupować OLEDA to od razu z przedłużoną gwarancją na 5 lat bo jak coś siądzie po 3 to będzie spory ból, a jednak TV planuję mieć na ten okres 5 lat. A taka gwarancja to wiadomo - spore koszta. Więc powiedzmy, że zależy mi na niezawodności przez pięć lat.

Tak samo podobno na oledzie bardziej wychodzą niedoskonałości obrazu. Otóż sport oglądam za pośrednictwem usługi streamingowej. Aktualnie jest ona do jakości 1080p. Seriale to albo Netflix (tam akurat jest 4K) albo HBO Go (tam nie ma i się prędko nie zanosi). Czy to byłoby już odczuwalne w kwestii jakości na OLEDzie?  Raczej nie planuję, przynajmniej od razu, czytnika Blue Ray i kupowania filmów. To co mnie interesuje z filmów oglądam głównie w kinie oraz na platformach streamingowych. 

Bardziej leży mi też Sony pod względem systemu i możliwości integracji z Google Home. Na plus także przy Sonym wypada chyba X-Motion Clarity co może być pomocne właśnie przy oglądaniu transmisji sportowych (a ja oglądam głównie NHL więc tam ruch jest bardzo szybki). 

Podsumowując - najbardziej zależy mi na jak najlepszych kolorach, niezawodności przez okres ok. 5 lat, dobrej jasności, jak najlepszym HDR. 

Skłaniam się więc jednak nadal w ciągle LEDa ale macie może jakieś rady co jednak będzie dla mnie lepsze przy sporej ilości sportu, seriali i trochę filmów? 

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 15m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 1,5m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? - raczej mało istotne
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? - wisi
6. Jak słońce świeci w pokoju ? - zachód
7. Jaki masz obecnie telewizor ? - brak
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? - dobre HDR z efektem wow ;)  
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD ) ? - 4k i HD
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? - Chromecast, PS4
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? - 6
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ?  - błysk
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? - sport
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? - nie
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie?  - mało
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? - wieczor
17. Preferencje co do wielkości - 55 cali
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? - ceny ;)
19. Preferencje co do marki ? - Sony, LG
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ?  - nie ma mieć 3d
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ?  - 6500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasność HDR na OLEDach jest dobra i sięga 800 cd/m2. XF90 ma w HDR trochę wyższą jasność, rzędu do 1000 cd/m2. Większe różnice wynikają z tego, że na OLEDach masz zaimplementowany mechanizm automatycznego przyciemniania (ABL) gdy ekran jest prawie całkowicie biały - chodzi o to, aby nie spowodować zbyt mocnego nagrzania ekranu i ograniczyć zużycie energii. Natomiast w OLEDach LG ten mechanizm zaczyna na dobrą sprawę zaczynać działać dopiero przy 70% ABL, podczas gdy na takim XF90 wysoką jasność będziesz mieć również na 100% ABL. Reasomując - XF90 będzie się trochę lepiej nadawał gdy będziesz miał bardzo jasne pomieszczenie i oglądasz telewizję głównie w dzień. OLED będzie miał lepszy obraz wieczorem, ze względu na nieskończony kontrast i idealną czerń. Skoro wspominasz o kolorach, to również OLED będzie tu nieco lepszy - 96% pokrycia kolorów w DCIxy vs 88% w X90.
Co do problemów - według mnie jest ich podobna ilość jak w przypadku innych telewizorów LCD, więc nie masz się czego tu obawiać.
LG faktycznie nie ma tak dobrej obróbki obrazu jak Sony, ale skoro rozważasz już najnowszy tegoroczny model XF90, to może zaczekaj na recenzje modelu LG C8, który właśnie debiutuje, a ma mieć poprawioną mocno obróbkę obrazu. Ewentualnie możesz też rozważyć Sony A1.
W filmach generalnie OLED zaoferuje Ci lepszą jakość obrazu, w sporcie według mnie będzie remis.
 

  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując mówisz, że te dwa TV będą na bardzo podobnym poziomie? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Telewizory różnią się w bardzo wielu aspektach. W podsumowaniu napisałem jaki będzie generalny odbiór w danych materiałach. Możesz poczytać testy na tym portalu, sprawdzić wyniki pomiarów na rtings.com i przede wszystkim sam obejrzyj i porównaj wybrane telewizory w jakimś markecie najlepiej idąc tam z własnymi materiałami na USB. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy czytałem, oceny są baaardzo równe na rtings.com. Zapewne będzie trzeba zrobić wycieczkę z pendrive choć najlepiej to by było mieć je tuż obok siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik xe93 śmiało mogę Ci polecić oleda. Różnica jest naprawdę duża.

  • Lubię 2
  • Zmieszany 2
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Sony bardziej naturalne kolory, nie wypali Ci się matryca a w oledzie może tak się stać.Trochę mała odległość na taki rozmiar, będziesz widział niedoskonałości obrazu telewizyjnego. Miałem okazję testować tego Soniasza i czerń jest super ale tylko na przeciwko.Musisz wziąć pod uwagę strefowe wygaszanie w Sony, które jest odpowiedzialne za super czerń, ale jeśli będziesz ogladać np. film z samymi ciemnymi scenami , to nie wolno pod kątami bo zobaczysz to strefowe wygaszanie.System upłynniania obrazu w Soniaczu chyba troszkę lepiej działa.

Jeśli oglądasz filmy z napisami to na Sony i innych tv ze strofowymwygaszaniem,możesz czasami zauważyć rozświetlanie się matrycy.Ale chyba i tak brałbym Soniacza.

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O nowe głosy, dzięki, ale jak widzę idzie na razie na remis. ;) 

@Ary nie jesteś zadowolony? 

Co do siedzenia pod kątem to raczej nie planuje. Kanapa będzie na wprost i też nie będzie to jakieś ogromne siedzisko dla 5 osób ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak określonym zapotrzebowaniu skłaniałbym się ku ledowi. Najlepiej spójrz TUTAJ i wyciągnij wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wnioski są takie że obydwa TV są na bardzo równym poziomie, ale jednak delikatnie wygrywa OLED. Powiem tak - lubię testować nowinki technologiczne i coraz bardziej skłaniam się w stronę tego oleda. W świecie TV jestem jednak nowy bo jakoś wcześniej nie interesowały mnie te tematy ;) Przeprowadzka była jednak skutecznym impulsem. Jedyne czego się obawiam to tej awaryjnosci oraz podejrzane jest dla mnie to iż cena spadła niemal o połowę w niecały rok. Wiem, że wychodzą nowe modele ale jednak takich spadków np w przypadku serii E od Sony nie mieliśmy. 

Kusi mnie więc przetestowanie tego oleda. Wiem, że to nowa technologia ale o ile gwarancja skutecznie zapobiegnie ewentualnym stałym problemom to jestem w stanie podjąć chyba ryzyko kosztem tej mega promocyjnej ceny jaka aktualnie jest na rynku. 

Edytowane przez dawsze
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie jestem. Czerń jest mocno słaba. Miałem okazję w krótkim czasie porównać C7 i xe93 i różnica jest duża na korzyść LG.

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ary - może powinieneś sobie włączyć lokalne wygaszanie? Nie drażni cię przeciętna jasność LG? 

 

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te komentarze o "przeciętnej" jasności OLED to jednak mam wrażenie, że marketingowcy Samsunga dobrze odrabiają swoją pracę w salonach sprzedaży i internecie...

:-)

  • Plusik 4
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam te komentarze o wysokiej jasności oleda to jednak mam wrażenie, że marketingowcy LG dobrze odrabiają swoją pracę w salonach sprzedaży i internecie...

  • Plusik 1
  • Zmieszany 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dawsze - Specjalnie sprowokowałem reakcję kolegi ma_ko, żeby pokazać ci, że ile osób, tyle różnych opinii. Niektóre mogą pomóc, inne wprowadzą cię w błąd - dlatego warto bazować na twardych danych dostępnych chociażby na tym portalu. Subiektywne oceny pozostaną subiektywne, dlatego kilka postów wyżej podałem ci linka do porównania modeli, które były dla ciebie interesujące. Żadna z technologii nie jest idealna, dlatego warto zastanowić się nad własnymi potrzebami i wybrać bardziej odpowiadającą.

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym patrzyl na to tak:

do ogladania glownie TV,  to mozna rozwazyc LEDa, mimo ze wkurzajace sa efekty podswietlania krawedziowego, ale LEDy mozesz znalezc z matryca podswietlana w trybie direct i nie powinno byc tragedii (choc to nie bedzie OLED w kwestii poziomow czerni). Zalezy ile jeszcze tej TV ogladasz, jak nie bedziesz codziennie ogladal statycznych obrazow po kilka godzin to OLED tez powinien byc ok.

OLED to zawsze jednak jest technologia bardziej przyszlosciowa/nowa. Troche gorsza jasnosc na papierze (jednak i tak ponadprzecietna w stosunku do znkamoitej wiekszosci TV LED), ale w polaczeniu z nieskonczonymi poziomami czerni efekty np HDR czesto wygladaja lepiej niz na konkurencyjnych panelach LED z wyzsza jasnoscia. Do tego jak sie doda katy widzenia, kolory to masz obraz miodzio pod warunkiem ze sie uzytkuje go z glową (nie na max jasnosc, itp o czym mozna poczytac w watkach dot OLEDow).

Jesli cena jest taka sama LED i OLED to ja bym sie raczej nie zastanawiał i brał OLEDA. Ja co prawda nie ogladam w ogole TV...Wiec obawy o powidoki / wypalenia zawsze mniejsze.

OLED wg mnie to król nocnych / wieczornych seansów. W umiarkowanym przypadku do ogladania TV.

Zeby nie bylo sam sie zaczajam na OLEDa... 

Mam jeden TV qled niby spoko, ale efekty HALO, clouding itp to jest masakra, na ktora juz patrzec nie moge (poza ww efaktami to zarabisty TV). Powiedzialem sobie next TV to OLED.  JAk cos jest gwarancja.

generalnie w LG masz gwarancje i wymieniaja jak sa jakies problemy z matryca (przynajmniej tak mozna przeczytac). Nie ma sie tez co nastawiac od razu na problemy, bo w LEDach tez mozesz je miec i nierzadko jest wymiana TV na nowy po zakupie bo cos niehalo z matrycą (nierownowmierne podswietlenie, clouding, nierzadko bad pixele, zakurzne matryce). O tym sie tak czesto nie mowi, bo sporo z wyzej wyeminionych kwestii  to minusy tej technologii poza ewidentnymi wadami, do ktorych duzo osob juz sie przyzwyczailo. Także trafic na idealna matryce w przypadku LEDa graniczy z cudem, zawsze beda jakies niedoskonoalosci wieksze lub mniejsze.

OLED tez maja swoje bolączki. Warto obejrzec oba TV przed zakupem / poczytac testy i recenzje osob ktore je maja i mieć swiadomość mozliwych wad jednej i drugiej technologii.

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szewi - efekt HDR na topowych LEDach będzie znacznie lepszy, niż na OLEDach. Jeśli masz lokalne wygaszanie, to i clouding i efekty halo są znacznie zredukowane i w większości przypadków niezauważalne. Wnioskuje, że masz Samsunga, który ostatnimi czasy nie popisał się, jeśli chodzi o konkurencyjność parametryczną w porównaniu do TV innych marek - brak FALDa nawet w topowych modelach, to dla mnie jedno wielkie nieporozumienie.

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Toma-San jak kupie OLEDa to sie wypowiem w kwestii "zanacznie lepszego efektu" jak sobie porownam na swoim obecnym TV,  ktory kulawy nie jest pod katem jasnosci. W testach OLEDów na portalu czesto masz info przy OLEDAch, ze pomimo jasnosci ponizej 1000 nit, efekt jest lpeszy niz by to wynikalo z samych cyferek.

Sama jasnosc to nie wszystko. Glownym czynnikiem okreslajacym sprawnosc panelu jest kontrast, a tutaj zaden LED nie bedzie mial startu.

Jesli chodzi o inne sprawy tak jak pisalem wypowiadam sie jako uzytkonik LEDa ktorego wiele spraw w tej technologii wkurza i chce sprobowac nowej technologii, ktora wiekszosci z tych wad jest pozbawiona, ale ma inne.

Nie zrazaja mnie problemy, bo one zawsze moga byc. 

Po porstu wiem, ze nie bede sie raczej pakowal znowu w technologie LED. Tym bardziej ze zalezy mi na Dolby Vision a w LG ono jest i dziala dobrze.

Aczkolwiek zostawiam sobie furtkę  jak sie pojawi jakas okazja LED FALD w wiekszje przekatnej w porownywalnej cenie, ktora bedzie miala niezle czernie i kontrast...

bodajze w watku o XE93 mozna znalezc tez troche info o uzytkowaniu tego Sony i odniesieniu do OLEDa.

Edytowane przez szewi
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Toma-San napisał:

efekt HDR na topowych LEDach będzie znacznie lepszy, niż na OLEDach.

Jeżeli chodzi o max możliwą moc światła to tak ale jeżeli chodzi o precyzję to wygląda to tak :

>OLED HD posiada ponad 2 miliony a OLED 4 K ponad 8 milionów samodzielnych stref emisji i wygaszania światła.

>Top LCD mają około 200 stref.

Edytowane przez mmpeg-4
  • Plusik 5
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szewi - Lokalne wygaszanie umożliwia uzyskanie kontrastu nawet 1:100000 na LEDzie. Jeśli dodasz do tego dwukrotnie lepszą jasność, efekt będzie powalający. 

@mmpeg-4 - jeśli nie jesteś astronomem - amatorem, który na TV będzie oglądał tylko rozgwieżdżone niebo przez cały czas użytkowania panelu ;) , to nawet kilkadziesiąt stref będzie wystarczające. Najlepsze LEDy mają 640 stref.

Oczywiście macie Panowie rację - OLED jest technologią przyszłości i za jakiś czas, kiedy producenci poprawią niedomagania obecnych paneli będzie całkowitym dominatorem na rynku TV.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobne dylematy:

 

 

@Toma-San mialem kilka FALDów w zyciu i uważam że OLED to dalsza ewolucja takiego FALDa z najwieksza iloscia stref, przy tym niezrownany kontrast/czern, swietne katy i cienka obudowa. Cos do czego kazdy FALD chcac nie chcac dąży, ale nie oszukujmy sie to pogoń za króliczkiem, ktorego sie nie złapie ;) podswiadomie kazdy uzytkownik LEDa chcialby jasnosc swojego LEDA + czern OLEDA + jednorodnosc matrycy ale bez ryzyka wypaleń i vice versa :)  

Jasne, ze mozna czekac, ale moment w ktorym TV / technologia nie bedzie mial wad to utopia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Toma-San napisał:

@szewi - efekt HDR na topowych LEDach będzie znacznie lepszy, niż na OLEDach. Jeśli masz lokalne wygaszanie, to i clouding i efekty halo są znacznie zredukowane i w większości przypadków niezauważalne. Wnioskuje, że masz Samsunga, który ostatnimi czasy nie popisał się, jeśli chodzi o konkurencyjność parametryczną w porównaniu do TV innych marek - brak FALDa nawet w topowych modelach, to dla mnie jedno wielkie nieporozumienie.

O jasności była już wielokrotnie mowa. Bardzo dobrze ten aspekt opisał Maciej Koper: https://www.youtube.com/watch?v=WUhnuspJ4U0 . Jasność w HDR jest ważna, na takim KS9500, DX900 czy też ZD9 jasność w HDR będzie wyższa, tylko co z tego, skoro w dolnych granicach jasności wszystko się zmienia, bo czerń na takich LCDkach nie jest idealna i pojawiają się problemy np. z halo. W filmach kluczowym parametrem jest kontrast, który na OLEDzie w KAŻDEJ scenie jest idealny.

Gdyby efekty HDR były "dużo gorsze", to OLEDy nie uzyskałyby najwyższej łącznej oceny w filmach HDR np. w rtings.com (https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-features/hdr ), czy też w shoototcie londyńskim (http://www.hdtvtest.co.uk/news/shootout-results-201708224491.htm). Warto to mieć na uwadze.

  • Plusik 2
  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Toma-San napisał:

@Ary - może powinieneś sobie włączyć lokalne wygaszanie? Nie drażni cię przeciętna jasność LG? 

 

Daruj sobie chłopczyku takie złote myśli.

Ps. Co z tego, że LED wyciśnie HDR na poziomie 1000, jak oled z wynikiem 800 będzie przyjemniejszy dla oka? Już nie raz Gmeru to tłumaczył. Takie są fakty.

  • Lubię 3
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im wyższy kontrast, tym lepsza jakość obrazu. To jest niezaprzeczalny fakt.

Nie zachowuj się jak ignorant.

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...