Skocz do zawartości
Horser

OLED full HD czy LCD 4k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Takie pytanie, czy warto kupić FullHD OLED czy 4k LCD? Poczytałem forum i nie wiem czy jeszcze opłaca się pakować w FullHD. OLED, który rozważam to LG 55EG9A7V. Nie mam jeszcze preferencji co do LCD - jeszcze czytam forum.

Ankieta (może się przyda)

1. Jak duże jest pomieszczenie w którym ma być telewizor ? 17,3m2
2. Jak daleko siedzimy od ekranu telewizora ? 2-3m
3. Ile osób zasiada przed telewizorem ? 2 + 2 (od czasu do czasu)
4. Czy siedzimy na wprost ekranu czy również bokiem do ekranu - czy kąty są ważne ? Nie ważne - TV na wprost
5. Telewizor ma stać czy ma wisieć ? Jeszcze nie wiem - wstępnie wisieć
6. Jak słońce świeci w pokoju ? Słońce nie świeci na ekran
7. Jaki masz obecnie telewizor ? kineskopowy
8. Co chcemy aby telewizor posiadał ? wifi, smart
9.  Jaki sygnał będzie podłączony do telewizora: ( 4K, HD, SD )? ps4, sygnał antenowy z anteny naziemnej
10. Jakie urządzenia będą podłączone do telewizora ? ps4
11. Ile godzin dziennie będzie pracować telewizor ? 4
12. Preferujesz matrycę matową czy błyszczącą ? hmm - nie wiem
13. Jaki rodzaj programów oglądasz najczęściej ? nie oglądam tv, głownie filmy, koncerty, gry, youtube, etc.
14. Czy zamierzasz korzystać z internetu na ekranie telewizora ? od czasu do czasu - raczej mniej niż więcej
15. Czy zamierzasz grać w gry PC / konsola - jeśli tak to ile % dziennie? Tak +/- 2h, czasami przewiduje dłuższe sesje po 4-5h
16. Więcej oglądasz wieczorami czy w dzień ? wieczór
17. Preferencje co do wielkości? 55-65
18. Co Cię denerwuje w telewizorach ? Grube ramki
19. Preferencje co do marki ? brak
20. Czy telewizor ma mieć 3D - jeśli tak to jakie , pasywne czy aktywne ? Nie
21. Do jakiej maksymalnej kwoty planujesz zakup ? 5.5k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał OLED. Jakosciowo to 2 kroki do przodu w stosunku do LCD w podobnych pieniadzach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, właśnie staram się zebrać opinie, z LCD to albo Panasonic EX700, to taka wersja budżetowa albo SONY xe90 (tutaj cena to to samo co ten OLED LG). W LG martwi mnie to, że owszem OLED, ale jednak 4k z ps4 może wyglądać fajnie, poza tym coraz więcej treści 4k się pojawia więc jest to dość przyszłościowy zakup...

 

EDIT: i jeszcze doszedł Samsung, głównie przez fakt, że SONY ma androida...o ten: https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/samsung-ue55mu7042.bhtml

Edytowane przez Horser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Horser napisał:

(...) albo SONY xe90 (tutaj cena to to samo co ten OLED LG). W LG martwi mnie to, że owszem OLED, ale jednak 4k z ps4 może wyglądać fajnie, poza tym coraz więcej treści 4k się pojawia więc jest to dość przyszłościowy zakup...

EDIT: i jeszcze doszedł Samsung, głównie przez fakt, że SONY ma androida...o ten: https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/samsung-ue55mu7042.bhtml

OLED może (nie musi) się wypalić, więc ja do gier go nikomu nigdy nie polecę, choć ma on pewne plusy. Z lcd do grania najlepszy (bez dwóch zdań) jest Sony xe90 i jeszcze sporo lepszy xe93. Są to tv wspierające 4k uhd hdr, czyli masz lepsze kolory (szersza paleta) plus HDR (sporo lepszy obraz) , rozdzielczość to taki dodatek w sumie do tych dwóch wyjątkowo atrakcyjnych cech. Z tego wzgledu do konsoli bez dwóch zdań wybrałbym xe90 - właśnie przez wsparcie HDRu i szerokiej palety barw, tego odpudrowany oled serii 910 Ci nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Xisiek napisał:

OLED może (nie musi) się wypalić, więc ja do gier go nikomu nigdy nie polecę, choć ma on pewne plusy. Z lcd do grania najlepszy (bez dwóch zdań) jest Sony xe90 i jeszcze sporo lepszy xe93. Są to tv wspierające 4k uhd hdr, czyli masz lepsze kolory (szersza paleta) plus HDR (sporo lepszy obraz) , rozdzielczość to taki dodatek w sumie do tych dwóch wyjątkowo atrakcyjnych cech. Z tego wzgledu do konsoli bez dwóch zdań wybrałbym xe90 - właśnie przez wsparcie HDRu i szerokiej palety barw, tego odpudrowany oled serii 910 Ci nie da.

Xe93 to już 10tys. Mając taką kwotę już lepiej b6j bądź ks9500 (choć za dużo bubli zostało w marketach). Sony lepiej przetworzy słabszy obraz na platformach VOD, ale gorzej wypadnie w filmach blu-ray czy grach na ps4 (w porównaniu z owym OLEDem od LG)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Bikerus napisał:

Ja bym wybrał OLED. Jakosciowo to 2 kroki do przodu w stosunku do LCD w podobnych pieniadzach.

Absolutnie nie jest to prawda, a już szczególnie nie jest to zgodne z faktami jeśli ktoś szuka tv do konsoli i tv naziemnej jak nasz kolega, a opcją jest oled full hd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się wahał. Osobiście gdybym grał na konsoli (a gram na PC) to wybrałbym swojego OLEDa 4k C7. Jeśli byłyby duże, kontrastowe HUDy to bym je wyłączał lub zrobił je mocno przezroczyste. Za EG9A7V przemawia bardzo szybka matryca (ważne w szybkich grach), perfekcyjna czerń, bardzo dobra jednorodność, bardzo dobre kąty (choć to u Ciebie mało istotne) i natywna rozdzielczość FHD. Natomiast minusem EG9A7V jest przeciętna jasność, brak HDR, średni input lag no i wspomniana podatność na wypalenia. Plusem XE90 będzie dobra jasność, HDR, brak podatności na wypalenia, dobry input lag. XE90 to średnia czerń wieczorem z średnim lokalnym wygaszaniem. Minusy to słabe kąty i wolna matryca VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, a taka sprawa - nie lepiej kupić mi tego tańszego Panasa LCD i za 2-3 lata iść w OLEDa 4k który pewnie będzie już wtedy standardem i będzie tańszy? Druga sprawa to ten Android w SONY - opinie są różne, ale np. Philips też ma Androida i dodatkowo dostaje ambilight.
Ogólnie to dalej nie wiem czy warto iść w 4k teraz, bo jeśli nie to ten OLED wydaje się być ciekawą opcja, aczkolwiek przyznam, że te "wypalenia" o których słychać od czasu do czasu nie napawają optymizmem.
Podsumowując to widzę, że raczej polecacie LCD do tego co chce robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Horser napisał:

Dzięki Panowie, a taka sprawa - nie lepiej kupić mi tego tańszego Panasa LCD i za 2-3 lata iść w OLEDa 4k który pewnie będzie już wtedy standardem i będzie tańszy? 

Jeśli będzie przełom w postaci np. komercyjnego opanowania metody nadruku to OLEDy mają szanse stać się tańsze, ale ciężko powiedzieć czy to się stanie za 2-3 lata.

9 minut temu, Horser napisał:

Ogólnie to dalej nie wiem czy warto iść w 4k teraz, bo jeśli nie to ten OLED wydaje się być ciekawą opcja, aczkolwiek przyznam, że te "wypalenia" o których słychać od czasu do czasu nie napawają optymizmem.

To pytanie do Ciebie - tj. czy planujesz np. upgrade do PS4 Pro/Xbox One X i grać w 4k. W telewizji nie ma co liczyć na razie na masowe pojawianie się materiałów 4k - wyjątkiem jest nc+ która chce za chwilę zacząć nadawać jeden kanał sportowy w 4k. Jest też trochę zwartośći 4k na Netflix i na Blu-ray. Co do wypaleń - zgadza się - nie napawają optymizmem, więc trzeba z tym uważać od początku jeśli planuje bardzo dużo grać w jedną grę z dużym, kontrastowym, statycznym HUDem. W Polsce jest o tyle lepiej na szczęście, że LG wymienia wypalone OLEDy w ramach gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałbym XE90. Nie jest to, co prawda jakościowy potwór, ale za te pieniądze zdecydowanie najrozsądniejsza opcja. Do tego skoro przesiadasz się z kineskopa, to i tak odczujesz ogromny skok jakościowy. Warto już dziś zainwestować w sprzęt UHD. Jak obejrzysz pierwszy film z dobrym HDR-em, o grach nawet nie wspominam, to nie będziesz żałował tego oleda FullHD.

Edytowane przez Mr.Hankey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, czy 65xe93 (8499,99) do Netflixa, PS4 PRO i HBO GO czy może 65B6J (9999,99)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Subman napisał:

Ja bym się wahał. Osobiście gdybym grał na konsoli (a gram na PC) to wybrałbym swojego OLEDa 4k C7. Jeśli byłyby duże, kontrastowe HUDy to bym je wyłączał lub zrobił je mocno przezroczyste. Za EG9A7V przemawia bardzo szybka matryca (ważne w szybkich grach), perfekcyjna czerń, bardzo dobra jednorodność, bardzo dobre kąty (choć to u Ciebie mało istotne) i natywna rozdzielczość FHD. Natomiast minusem EG9A7V jest przeciętna jasność, brak HDR, średni input lag no i wspomniana podatność na wypalenia. Plusem XE90 będzie dobra jasność, HDR, brak podatności na wypalenia, dobry input lag. XE90 to średnia czerń wieczorem z średnim lokalnym wygaszaniem. Minusy to słabe kąty i wolna matryca VA.

Przeciętna jasność EG9A7V ?

Ciekawe na jakiej podstawie kolega tak sądzi?

Jasność matrycy A7 w niczym nie odbiega od modeli 4K. Zależy w jakim aspekcie rozumiemy tą "przeciętną" jasność. Może gdy chodziło by o wyświetlenie efektu HDR, ale przecież tej funkcji A7 nie posiada, przynajmniej na dzień dzisiejszy (gdzieś czytałem o zapałach producenta do wprowadzenia HDR-a nawet w tv full HD).

Dla mnie, użytkownika A7 jasność tego telewizora jest znacznie większa niż telewizorów w technologii lcd. Zastrzegam, że mówimy wyłącznie w kwestii oglądania źródeł sygnału bez HDR, bo w tej kwestii zapewne przewaga telewizorów lcd będzie miała miejsce.

Ale nie o samą jasność chodzi, OLED będzie miał zawsze przewagę względem lcd w kontraście, prawdziwej czerni, plastyczności, głębi i przestrzeni obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Ary napisał:

Powiedzcie mi, czy 65xe93 (8499,99) do Netflixa, PS4 PRO i HBO GO czy może 65B6J (9999,99)?

Jeśli faktycznie nie będzie filmów z płyt, to lepszym wyborem wydaje się w tym wypadku XE93. Lepiej poradzi sobie z przeciętną jakością serwisów typu Netflix, a w grach będziesz miał bardziej spektakularny HDR, no i spokój z ewentualnymi wypaleniami. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że oglądasz na wprost, bo pod kątem LCD nie daje rady.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, KaMario napisał:

Przeciętna jasność EG9A7V ?

Ciekawe na jakiej podstawie kolega tak sądzi?

Jasność matrycy A7 w niczym nie odbiega od modeli 4K.

Jasność EG9A7V na 10% w SDR: 246 cd/m2
Jasność 55B7V na 10% w SDR: 390 cd/m2

http://www.tvtest.pl/lg-55eg9a7-test/
https://hdtvpolska.com/lg-oled-e7-oled65e7v-test-telewizora-2017-ultra-hd-hdr/
http://www.rtings.com/tv/reviews/lg/c7-oled
 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, KaMario napisał:

Dla mnie, użytkownika A7 jasność tego telewizora jest znacznie większa niż telewizorów w technologii lcd.

Być może dla Ciebie nie ma różnicy, ale dla urządzeń pomiarowych jest i to ogromna.  Zresztą zobacz na linki podpięte przez Submana powyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Mr.Hankey napisał:

Jeśli faktycznie nie będzie filmów z płyt, to lepszym wyborem wydaje się w tym wypadku XE93. Lepiej poradzi sobie z przeciętną jakością serwisów typu Netflix, a w grach będziesz miał bardziej spektakularny HDR, no i spokój z ewentualnymi wypaleniami. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że oglądasz na wprost, bo pod kątem LCD nie daje rady.

Dzięki wielkie za odpowiedź. Na to czekałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Subman napisał:

Dziękuję i przyjmuję do wiadomości.

Jednakże do normalnego oglądania filmów taka jasność, jaką jest w stanie wygenerować A7 w zupełności mi wystarczy, i sądzę, że innym użytkownikom również.

Podejrzewam, że telewizory 4K muszą móc wygenerować wyższą jasność ogólnie ze względu na HDR, w funkcji którego muszą wygenerować na pewnych obszarach ekranu mega jasne elementy.

A co do testów - OK, tylko były one wykonywane przez różnych testerów, za pomocą zapewne różnych urządzeń pomiarowych, które posiadają swoje błędy pomiaru. Więc kiedy doczekamy się być może testu A7 wykonanego przez kolegów administratorów tego forum, będzie to dla mnie bardziej miarodajny wynik, przynajmniej względem OLED-ów wcześniej tu testowanych.

1 godzinę temu, Xisiek napisał:

Być może dla Ciebie nie ma różnicy, ale dla urządzeń pomiarowych jest i to ogromna.  Zresztą zobacz na linki podpięte przez Submana powyżej.

Racja... dla urządzeń i suchych cyferek, ale w tym wszystkim jest jeszcze odbiorca. Dla mnie A7 z ustawieniami jak go wyjąłem z kartonu i włączyłem, jeśli chodzi o jasność i kontrast, był nie do przyjęcia - był zbyt jasny. Więc mając jasność jaką posiada, w zupełności wystarczy, a jest jeszcze potężny zapas, którego w lcd nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, KaMario napisał:

Podejrzewam, że telewizory 4K muszą móc wygenerować wyższą jasność ogólnie ze względu na HDR, w funkcji którego muszą wygenerować na pewnych obszarach ekranu mega jasne elementy.

Przy HDR tegoroczne OLEDy 4k potrafią osiągnąć jeszcze wyższą jasność - ok. 750 cd/m2 na 10%.

9 minut temu, KaMario napisał:

A co do testów - OK, tylko były one wykonywane przez różnych testerów, za pomocą zapewne różnych urządzeń pomiarowych, które posiadają swoje błędy pomiaru. Więc kiedy doczekamy się być może testu A7 wykonanego przez kolegów administratorów tego forum, będzie to dla mnie bardziej miarodajny wynik, przynajmniej względem OLED-ów wcześniej tu testowanych.

To fakt, ale nie sądzę aby zaszły tu jakieś radykalne zmiany tym bardziej, że na tym portalu tvtest w podsumowaniu napisali wprost, że EG9A7V nie jest tak jasny, jak tegoroczne OLEDy 4k. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Subman napisał:

Przy HDR tegoroczne OLEDy 4k potrafią osiągnąć jeszcze wyższą jasność - ok. 750 cd/m2 na 10%.

No zgadza się, jednak żeby mogły osiągnąć tak dużą jasność w HDR, są w stanie po prostu wykrzesać z siebie wyższą jasność ogólnie, dlatego przekłada się to również na SDR.

Nie chcę tu przecież wykazywać wyższości OLEDa full HD nad OLEDami 4K. Zwyczajnie twierdzę, że OLEDy posiadają dość jasne matryce, na tyle, że do zwyczajnego oglądania np. filmów z płyt blu-ray jest jeszcze ogromny zapas jasności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, KaMario napisał:

Więc mając jasność jaką posiada, w zupełności wystarczy, a jest jeszcze potężny zapas, którego w lcd nie było.

 

9 godzin temu, KaMario napisał:

Dla mnie, użytkownika A7 jasność tego telewizora jest znacznie większa niż telewizorów w technologii lcd.

 

Nie wiem jaki LCD posiadałeś, ale z tego co piszesz wynika, że oględnie mówiąc nie najlepszy, więc pewnie z tego powodu wypisujesz głupoty... Przykłady pierwsze z brzega:

LG C7 (jaśniejszy od EG9A7V) - SDR: 130cd/m2 (pełny ekran)

ZD9 - 650cd/m2

DX900 - 780 cd/m2

KS9500 - 580cd/m2

Pomiary oczywiście z forumowych testów.
 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem i powoli skłaniam się ku 4k LCD - w sumie głównym argumentem jest, że za 3-4 lata treści 4k będzie pewnie sporo a chciałbym mieć możliwość jej odtworzenia (aczkolwiek OLED dalej kusi :) Rozważam SONY XE90 i Samsunga UE55MU7042 - różnica w cenie to 1.5k czyli dość sporo. Recenzje obu na hdtv przeczytałem i oba wydają się być sprzętem z którego będę zadowolony. Zdaje sobie sprawę z tego, że XE90 jest ogólnie rzecz biorąc lepszy, np. efekt HDR będzie wyglądał znacznie lepiej. Chyba czas się wybrać do sklepu i pooglądać (MM, Saturn, EuroRTV) - czy macie jakieś rady na co zwracać uwagę w sklepie, ewentualnie modele które warto dodatkowo rozważyć?

Jeszcze jedno - czy warto dopłacać około 500 zł do Samsunga wersji MU8000, z testów wynika, że HDR powinien być trochę lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Horser napisał:

Jeszcze jedno - czy warto dopłacać około 500 zł do Samsunga wersji MU8000, z testów wynika, że HDR powinien być trochę lepszy.

Jakbym miał dopłacać to już bym wolał do sony xe90 dołożyć. Będzie znacznie większa różnica. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to można powiedzieć, że mu7000 to przyzwoity telewizor i na tę chwilę to takie minimum do wejścia w UHD (z tegorocznych modeli). A jak chce się coś więcej to zauważalną różnicę w stosunku do niego da dopiero xe90, także to jest następny w kolejności model do rozważenia. 

Edytowane przez vader_4747

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...